Petra de Valo Petra de Valo komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Ťažko sa mi hodnotí, keďže je to geniálne a odporné zároveň. Neskutočne ma irituje slepá viera, poslušnosť a vernosť systému. Irituje ma Strana i jej služobníci, všetci ako bez ducha. Ale deje sa to, ako vieme, možno práve preto je to tak desivé.

07.03.2022

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Keď som si knihu/y kupovala, dúfala som, že sa mi budú páčiť. Mám rada historické knihy a s prímesou detektívky je to môj obľúbený žáner. Tak som si pre istotu kúpila celú sériu a veru neľutujem. Kniha sa čítala sama, dej má spád, nie je zbytočne komplikovaný, udalosti na seba skvele nadväzujú a hoci čitateľa samozrejme nechávajú v miernom napätí, otázky sú rýchlo zodpovedané. Zvlášť oceňujem starostlivý výber slov, ktorý umocňuje dojem starých čias. Kapitán Stein a notár Barbarič sú úplne protikladné postavy, a preto im to spolu tak dobre klape, kaprál Jaroš má na tom tiež svoj leví podiel. Knihu som prečítala za jeden deň a už sa teším na ďalšie časti.

15.01.2021 5 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

(SPOILER) Teda, už dávno ma v literárnej obci nič nezaujalo tak veľmi ako táto séria, najradšej by som ani nespala, iba do rána čítala. Za pár dní som prečítala 6 dielov a chystám sa na siedmy, hoci mi je ľúto, že je zatiaľ posledný. Les prízrakov je tak ako aj predošlé diely výborný, ako vždy nechýbajú spletité zločiny, rozbité hlavy, krv a iné telesné tekutiny, avšak tento diel je oproti iným trochu výnimočný, keďže nám dovolí nahliadnuť do súkromného života upätého kapitána Steina, ktorý mi niekedy pekne ide na nervy tou svojou bigotnosťou, ale na druhej strane má sakra neochvejný charakter a obdivuhodnú morálku. Citové pohnutie Bohdana Jaroša ma však až dojalo, taká tá zakázaná láska, ktorá žije iba z pohľadov je veľmi romantická a dojemná. Jaroš si je vedomý svojej zvláštnej povahy i temnej minulosti, tak iniciatívu preberá slečna, a on ako hanblivý mladík skôr ustupuje, čo je naozaj dojímavé a smutne uveriteľné. Neviem, ako ich vzťah dopadne, ale predpokladám, že nie šťastne, na útechu len dodám, že nenaplnené lásky sú predsa tie najkrajšie.

26.01.2021 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Začalo to výborne, tešila som sa, ako sa príbeh bude ďalej vyvíjať a potom som sa nemohla dočkať, kedy skončí. Takže, začiatok dobrý, koniec dobrý, a celý dlhý stred nudnýýý. Nevyužitý potenciál, dejiny iba slabo naznačené, Addiena láska s Henrym (podľa mňa) nemastná-neslaná. Jej vášeň k Lucovi som jej verila, lásku k Henrymu nie. Zámerne píšem vášeň, pretože to slovo asi najlepšie vystihuje ich vzťah na hrane medzi láskou a nenávisťou. U Adeline ma neprekvapuje, ľudia bežne podliehajú čaru démonov, či diablov, skôr ma prekvapuje toľko ľudskosti u Luca. Záver ma potešil, keďže sa mi Adeline viac hodila k Lucovi, ale jej posledný plán ma sklamal. Celkovo mám z knihy zmiešané pocity, a som rada, že som ju po dlhom čase dočítala.

27.03.2023 3 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Obvykle býva kniha lepšia ako film, je v nej zachytených viac udalostí i emócií, proste kniha je prvá, film z nej iba vytiahne to najlepšie. Cudzinka je prvá kniha, u ktorej to neplatí.
Všetko to čaro, tá láska, ktorú sme mohli vidieť v každom pohľade Claire a Jamieho v seriáli, mi v knihe chýbala. Akoby tam tá esencia lásky ani nebola, hoci seriál ňou priam prekypoval. Zato mi čítanie často pripomínalo hodiny biológie v siedmej triede, autorka nič neponecháva na fantázii čitateľa a je až naivné, aké veci sa tam často zmieňujú. Hlavní hrdinovia sa pri každom rozhovore šialene hlúpo smejú alebo zo žartu bijú, akoby som čítala literatúru pre dospievajúcu mládež. Pre mňa dosť veľké sklamanie. Hoci seriál ma chytil za srdce a dlho ma držal v očarení, kniha sa ho, žiaľ, ani nedotkla - ako keby som čítala iný príbeh, pre mňa to postrádalo emócie a hĺbku.

17.10.2015 3 z 5

Bellman & Black Bellman & Black Diane Setterfield

Knihu som prečítala veľmi rýchlo, čítala sa mi dobre, autorka má svojský, pekný spôsob reči, teda písania. Čo mi však v románe chýbalo, bol akýkoľvek náznak mysteriózna a tajomna, na ktorý som márne čakala až do konca. William Bellman iba pracuje a buduje, podniká a počíta. Po úmrtí rodiny sa z neho stáva iba akýsi živý stroj, a tak aj príbehu chýba život a dej. Ako by sme čítali návod, ako vybudovať úspešnú firmu, najprv to bola textilka, potom obchodný dom. Určite to nie je román, ktorý vo vás zanechá stopu, a ktorý si zatúžite prečítať ešte raz. Moje očakávania ostali nenaplnené.

31.12.2015 3 z 5

Fantom Fantom Susan Kay

Áno, takto to mohlo byť.
Autorka dala Erikovi dušu, jednoduchými slovami vykúzlila nezabudnuteľný príbeh geniálneho nešťastného muža, ktorého celým životom sprevádza iba odmietanie, utrpenie, odopieranie a samota. Muža, ktorý bol na jednej strane hrozivo fyzicky ukrátený, na strane druhej však bohato duševne obdarený. Ktorého dušu neodpustiteľným spôsobom pokrivila vlastná labilná matka, ktorý dokázal páchať tie najhoršie zločiny, avšak jeho duša zostávala napriek všetkému plná krásy.
A ktorý prežil toľko utrpenia, že sa ním zo svojich hriechoch vykúpil.
Veľmi citlivo napísaný román nielen o Fantómovi Opery, ale o výnimočnom človeku, o Erikovi, ktorý má už navždy miesto v mojom srdci.

23.11.2014 5 z 5

Trinásty príbeh Trinásty príbeh Diane Setterfield

Napínavý príbeh, ktorý mi miestami pripomína gotický román. Psychicky narušení členovia rodiny Angelfieldovcov, nevyspytateľné dvojčatá, plno tajomstiev, atmosférou to pripomína Janu Eyrovú v čase na Thornfielde, ktorá je ostatne v knihe často spomínaná. Dej plynie pomaly, tajomstvá sa odhaľujú postupne, čo čitateľa drží po celý čas v napätí. Na záver sú tajomstvá odhalené, no jedno predsa ostáva, koho to vlastne Vida zachránila, Emelínu, či Adelínu?

05.08.2018 5 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Kniha, ktorá sa dá prečítať iba jediný raz.
Čítala som ju pred dobrými 15 rokmi počas môjho búrlivého obdobia, keď nič nebolo dosť zvrátené, a doteraz mi utkvel v pamäti ten pocit hnusu, očarenia a dojmu, že autor je určite na drogách a buď je šialený alebo geniálny - alebo všetko dokopy. Teraz, keď som dospela do štádia zjemnenosti, by som sa už na čítanie nedala. Ale vtedy som mala pocit, že sa mi otvorili oči a pochopila som mnoho vecí ...

27.05.2014 4 z 5

Krysařovy střevíce Krysařovy střevíce Joanne Harris

Kniha na mňa pôsobila mierne depresívne, zasa ten zvláštny štýl rozprávania a ešte od 3 postáv naraz bol mierne mätúci. Vianne akoby ani nebola Vianne, ustráchaná, nenápadná, bez intuície, necháva sa aj s Anouk manipulovať Zozie. Samé symboly nakreslené či hodené do vzduchu, málo skutočného deja, jedine Roux si tu zachováva zdravý rozum. Na záver happyend ako vyšitý, ktorý som vskutku ani nečakala.

09.06.2018

Francúzova zátoka Francúzova zátoka Daphne du Maurier

Milujem túto knihu, vždy sa mi zdala taká zvláštna, taká iná, presýtená vôňou kvetov a slaným povetrím. Prostý a komorný príbeh lásky, ktorá trvá iba jedno leto, ale vydrží po celý život. A možno raz, keď vtáčatá vyletia z hniezda, príde Dona do Finistère a znovu sa stretne so svojím Francúzom...

08.03.2017

Fantom Manhattanu Fantom Manhattanu Frederick Forsyth

Po úžasnom Fantómovi Opery od Gastona Lerouxa som ostala veľmi sklamaná po prečítaní tejto knihy. Kam sa podela tá úžasná atmosféra, tá magickosť, tá tajomnosť?
Autor F.F. začína veľmi sebavedomým úvodom, v ktorom dosť hrubo kritizuje Gastona Lerouxa, čo považujem za veľmi nevhodné - bez Lerouxa by nebol Fantóm opery a Forsyth ani Andrew Lloyd Weber - ktorého úžasná hudba mi stále znie v hlave - by nemali na čom stavať svoje príbehy. Je úplne neprofesionálne tvrdiť, že táto alebo táto postava neexistovala, Leroux mal právo napísať svoj román ako len on sám chcel. A Peržan bol postavou skutočne veľmi zaujímavou.
Okrem toho som nijako neprišla na chuť štýlu, akým je táto kniha napísaná, prišiel mi strašne strohý, bez akéhokoľvek čara, taký americký - ako jeden úbohý utečenec zažil americký sen a stal sa strašne bohatým a mocným. Tiež množstvo zbytočných postáv, rečí a naivné dialógy zatláčajú skutočnú podstatu príbehu do úzadia.

09.10.2014 1 z 5

Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Stuart Turton

Takže sa budem opakovať, ale naozaj musím (tak ako mnohí) napísať, že autor má môj obdiv za to, ako to celé posplietal a vôbec sa nečudujem, že knihu písal 3 roky. Nielenže hlavný hrdina menil hostiteľov, menil ich aj v rôznych časoch a teda, po chvíli som prestala sledovať postupnosť a sústredila sa na dej, ktorý bol napínavý od začiatku do konca. Veľmi originálna myšlienka a vlastne aj celý príbeh, plus detektívny motív, no proste super. Jediné, čo ma prekvapilo, ak mohol byť Aiden súčasne iba v jednom hostiteľovi, ako si mohol myslieť, že on a Daniel sú jeden a ten istý? Záver bol pre mňa skvelý, aj keď som mnohé vytušila, neuhádla som všetko. Už sa teším na druhú autorovu knihu, snáď bude aspoň spolovice tak dobrá ako táto.

30.01.2022 4 z 5

Čierna pani z Kežmarku Čierna pani z Kežmarku Tina Van der Holland

Historické knihy patria k mojim obľúbeným a ak sú obohatené detektívnou zápletkou, o to lepšie. Čierna pani sa mi veľmi páči, hlavne autentický štýl, akým je napísaná. Kniha sa číta dobre, až som ľutovala, že príbeh tak rýchlo skončil. Odhalenie som tak trochu predvídala, to však neuberá príbehu na napätí.

17.10.2019 4 z 5

Hercule Poirot: Povídky Hercule Poirot: Povídky Agatha Christie

Výborný súbor poviedok s mojim obľúbeným detektívom, veľmi pekné prevedenie knihy, strávila som s touto knihou v posteli niekoľko príjemných dlhých zimných večerov.

10.02.2017 5 z 5

Mořeplavec Mořeplavec Diana Gabaldon

Začalo to dobre, Jamie ako osamelý a mlčanlivý vodca svojich spoluväzňov bol skvelý, konečne dospel a dozrel v muža. No keď sa k nemu vrátila Claire, stalo sa z neho zase to nezrelé chlapčisko a takmer 50-ročná Claire sa takisto chová ako nezrelá dievčinka. Tiež ma úplne naštvala Jenny, keď nechala Claire odísť preč. Dočítala som asi do troch štvrtín, ďalej to nešlo. Príbehu by prospelo, keby bol o polovicu kratší. A ako aj u predošlých dvoch dielov, aj v tomto mi chýbalo to čaro, ktorým oplýval seriál.

03.04.2016 3 z 5

Krstný otec Krstný otec Mario Puzo

Myslím, že túto knihu by si mal z času na čas prečítať každý, také povinné čítanie. Don Corleone je charizmatický sympaťák s morálnym kódexom, múdry človek, ktorému všetci fandíme, i keď je na opačnej strane zákona, pretože má charakter, ktorý mnohí na tej správnej strane nemajú. Rodina nadovšetko. Skvelé dielo, nielen o mafii, ale o ľuďoch a vzťahoch, o cti a morálke.

01.11.2015

Jiná rasa Jiná rasa Jenny Nowak (p)

Príbeh tak svieži a chladivý ako ľadový prúd rieky a závan studeného vetra...
Príbeh o Vampýroch, ktorí žijú od prvopočiatku Zeme, ktorí sú tak iní, tak vznešení, chladní a vzdialení našej rase, pre ktorých zabíjanie je prirodzenosťou, a ktorých netrápia pochybnosti a výčitky.
"Jak nenávidět vlka, že ve své nevinnosti zabijí?"
Príbeh o poverčivosti a večnom ľudskom strachu z nepoznaného, ale i neznámej láske, ktorá ten strach prekonáva.
Keďže som bola zvyknutá na rozorvanú dušu Belu Draculu, ktorý sa zmietal medzi svojou novou prirodzenosťou a svojou bývalou ľudskosťou, bolo pre mňa nebývalým osviežením čítať o upíroch, ktorí sú tak povznesení a na ľudí pozerajú zvrchu, ako na niečo menejcenné.
Dakh je iste očarujúci, a aj keď sa uňho vynárajú záblesky citu, ktorým ani on sám nerozumie, a Graen je citmi priam preplnená, trochu mi tá rozdrásaná zvrátenosť osamoteného nočného tvora chýbala.
Krásny príbeh, ktorý skončil skôr ako začal, smutná láska, ktorá ani nedostala šancu...

28.07.2014 5 z 5

Búrlivé výšiny Búrlivé výšiny Emily Brontë

Príbeh o osudovej láske, zrade, nenávisti a pomste, ktorá zasiahne generácie, je silným emotívnym zážitkom, avšak chápem, že si nemusí nájsť veľa priaznivcov, keďže povahy nie sú vôbec idealizované, sú vykreslené reálne, so všetkými svojimi chybami, bez štipky prikrášlenia a akejkoľvek romantiky. Catherine je krásna, ale sebecká a povrchná. Heathcliff nie je dobrý človek, je zlý, krutý a tvrdý. Edgar má slabú vôľu, Izabela slabého ducha.
Avšak tie vyhrotené emócie, láska, ktorá pretrvá až za hrob, Heathcliff, ktorý Catherine miluje, ale ani v hodine jej smrti jej nedokáže odpustiť zradu i nádherná príroda yorkshirských slatín, robia tento príbeh strašným i nádherným, a z čítania tejto knihy silne sugestívny zážitok, na ktorý sa nedá zabudnúť. Kniha určite nie je určená širokému spektru čitateľov, mnohí ju odsúdia ako zvrátené dielo a nenájdu v nej tú hĺbku, ktorú v sebe má. Moja milovaná, ku ktorej sa už roky stále vraciam ...

23.05.2014 5 z 5

Nebezpečná zvědavost Nebezpečná zvědavost Ann Granger

Výborné. Prečítané veľmi rýchlo, zápletka je veľmi zaujímavá, nemohla som sa dočkať konca a odhalenia. Po prvom románe, ktorý sa mi čítal trochu ťažšie, tento nabral spád, super, ideme na tretí diel. Nemôžem síce povedať, že by som si Lizzie nejak extra obľúbila, príde mi dosť všetečná a sem-tam naozaj nerozmýšľa, kým niečo povie, ale celkovo je fajn. Zápletku s Lucy, Christine a Brennanon som tipovala celkom inak, takže nakoniec sa konalo prekvapenie, čo ma vskutku potešilo.

08.05.2022 4 z 5