Čierna pani z Kežmarku

Čierna pani z Kežmarku https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411902/bmid_cierna-pani-z-kezmarku-p2h-411902.jpg 4 22 6

Barok série

Február 1684. Necelý polrok po legendárnej bitke pri Viedni preberú slobodné kráľovské mesto Kežmarok zo zimného spánku bezohľadné vraždy mladých žien sprevádzané symbolmi bosoráctva. Richtár Cornides má čo robiť, aby vyšetril zločiny a upokojil rozbúrené mesto. A to všetko práve v čase, keď sa má na Kežmarskom hrade konať stretnutie diplomatov troch európskych mocností s Imrichom Thökölym. Hradný pán chce s nimi rokovať o podmienkach mieru pre krajinu zmietanú nielen protitureckými bojmi, ale aj povstaním uhorskej šľachty. Sú za vraždami politické intrigy alebo len osobná pomsta? Akú úlohu pri tom hrá tajomná hradná kľučiarka Brigita, ktorej znalosti liečivých i nebezpečných elixírov sú všeobecne známe? Príbeh nerozmotáva len temné zločiny, ale umožní nazretie do detailov života ľudí v 17. storočí počnúc šľachtou a honoráciou mesta až po jeho bežných obyvateľov, ako by sme boli ich súčasníkmi.... celý text

PitoR
25.02.2023 5 z 5

Ratio primo loco!
Len nedávno som čítal knihu Tajomstvo zlatého pokladu, ktorá je úvodom do série Barok – historických detektívok z východu Slovenska. Ich autorkou je košická rodáčka Tina Van Der Holland.

Už debut ma veľmi zaujal, preto som po krátkom časovom odstupe pristúpil k prečítaniu druhého dielu, ktorý nesie názov Čierna pani z Kežmarku. Dej sa odohráva v roku Pána 1684. Na hrade sa majú stretnúť diplomati troch európskych mocností s uhorským rebelom, grófom Imrichom Thökölym, v samotnom meste dochádza k vražde mladej dievčiny. Prečo, z akého dôvodu? Kto je za tým? Viac prezrádzať nebudem, iba spomeniem dve postavy, ktorým som držal stranu; záhadná Brigita Pallová – bylinkárka, liečiteľka, zároveň kľučiarka Kežmarského hradu – a sympatická Barborka Pallová, Brigitina dcéra.

Musím priznať, že ma príbeh opäť zaujal. U mňa maximálna spokojnosť a teším sa na tretí diel – Biela pani levočská.

roman6788
06.08.2022 4 z 5

Po pomalsom rozbehu deja na koniec celkom slusne dobove krimi

parvitas
10.07.2022 5 z 5

Výborná historická detektívka - sadla mi do nálady a aj do dovolenky. S drahým sme po 12. rokoch strávili pár dní (bez detí!) v nádhernom hoteli Hviezdoslav v Kežmarku. (Odporúčam! Aj hotel, aj vyraziť si niekam sami... plus nezabudnúť na Kaštieľ Strážky a priľahlý park - tiež je to krása.) Takže moja voľba na čítanie bola jasná a tematická - aj keď tam mali hojne zásobenú knižnicu priamo v hoteli, žiadne tri ohmatkané tituly, ale niekoľko políc vo viacerých miestnostiach - našlo sa tam aj niečo novšie, no prevažne klasiky, tie staršie, ale aj veľkoformátové fotografické - asi by som si vedela vybrať knihy aj na viac dní. :) A boli aj zaevidované, mali katalogizačné číslo ( viem, je to profesionálna deformácia :)).
Späť ku knihe. Úplne milujem mapy v knihách, vysvetlivky, slovníčky aj doslovy. Je to niečo viac, vidno, že autorovi na čitateľovi záleží a patrične to aj oceňujem. Príbeh bol takmer priamočiary, teda myslím to detektívne pozadie, no pútavo vykreslené postavy a prostredie tomu dodali šmrnc. Ako by povedal ten francúzsky vyslanec, chválim materiál, látku, strih aj spracovanie - sedelo to perfektne. Všetko sa vysvetlilo a doplnilo... dokonca sa tam objavilo aj prekvapenie.
Povesť o Čiernej pani síce pri prehliadke hradu sprievodkyňa nehovorila (neviem, či zabudla, alebo nestíhala), ale toto knižné vysvetlenie sa mi mimoriadne páčilo.

1972Sixo
05.02.2022 4 z 5

Sympatické postavy, ktorým držíte palce, záhadní spiklenci a vrahovia v zasneženom Kežmarku roku Pána 1684. Príjemný retroštýl (slušne napísané bez naturalistických scén) s jasne ženskou hrdinkou a ženským pohľadom na vec. Naviac zbytočný popis historických odevov a dobových módnych doplnkov. Sem-tam okorenené archaickými slovíčkami (napr.: nakriatnúť str. 135) ktoré som absolútne nepoznal a vychádzal len z kontextu, doplnené príjemným humorom. Rázne ukončené viac náhodne, než úmyselne. Historická krimi romanca s uštipnutým záverom, čo netlačí na pílu a kde si máte chuť vygúgliť životopisy hrdinov.

lusila
01.05.2020 5 z 5

Precízne prepracovaný príbeh, ktorý ma vtiahol nielen do deja, ale užívala som si aj atmosféru hradného života. Tajomstvá, intrigy a historické fakty, táto kniha má všetko, čo mám rada.

Petra de Valo
17.10.2019 4 z 5

Historické knihy patria k mojim obľúbeným a ak sú obohatené detektívnou zápletkou, o to lepšie. Čierna pani sa mi veľmi páči, hlavne autentický štýl, akým je napísaná. Kniha sa číta dobre, až som ľutovala, že príbeh tak rýchlo skončil. Odhalenie som tak trochu predvídala, to však neuberá príbehu na napätí.

historické detektivky Kežmarok

Tina Van der Holland