petgona petgona komentáře u knih

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Nerozumiem celkom oblubenosti tejto knihy. Iba jedna vec ma na nej bavila - to, ze sa odohrava v starovekom Egypte, co je prostredie, s ktorym sa v knihach casto nestretavam.
Inac to bolo neuveritelne nudne, nic sa tam poriadne nedialo, vlieklo sa to, nemalo to hadam ani jednu zaujimavu postavu. Mozno by som si oblubila, Sinuhetovho otroka (ktoreho meno som uz zabudla), keby tolko netaral. Sinuhet samotny mi prisiel neuveritelne hlupy, uplne sa "strapnil" hned na zaciatku, s celou tou aferkou s Nenefer, a v mojich ociach sa uz rozhodne nevykupil.
Uvedomujem si, ze je to kniha starsieho data a ma tomu zodpovedajuci jazyk a formu (pompeznost a nekonecne monology), ale citala som aj ine veci aj starsieho data a teda rozhodne som ich dokazala doklepnut dokonca a aj sa mi pacili.
Jedine, co si z tejto knihy s radostou odnasam je: tvoje slova su len bzucanie much v mojich usiach.

21.01.2023 1 z 5

Dievča, 11 Dievča, 11 Amy Suiter Clarke

Jednoduche citanie, pochopila som, kto je Elle hadam hned ako to tam bolo naznacene. Motiv vrazdenia mi prisiel pomerne slaby, Elle mi miestami pripadala, ze pobehuje ako bezhlave kurca, Sash ma z nejakeho dovodu maximalne iritovala, Martin bol velmi nezapametatelny. Ale je to prvotina, podla mna tam je potenciál.

24.11.2022 3 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Najprv som bola trochu rozpacita...ja totiz nemam rada westerny, ale nakoniec....super! Pomerne jednoducha a mozno aj trochu predvidatelna zapletka, ale je to klasicky Cervenak a to sa mi proste dobre cita. A ten epilog....presne podla mojho gusta. Tesim sa na dalsi diel :)

17.11.2022 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Mrzi ma, ze som si neprecitala najprv prvy diel, dost sa tam odkazuje na minulost, hoci to nejak nebrani vychutnat si tento diel, pre celkovy obraz by to bolo lepsie. Ale nevadi, bolo to fakt dobre, vyborne zauzlene, presne ako to mam rada. Na zaciatku zdanlivo bez akehokolvek suvisu a potom sa postupne dozvedame jednotive nitky, ktore sa spajaju do jedneho uzla na konci. Velmi pekne

04.09.2022 5 z 5

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Nejak som sa do toho nevedela zacitat a tak ju odkladam asi v polovici. Mozno sa k nej este znova vratim, predsa len, ten napad sa mi celkom pacil, ale uz menej sa mi pacil pomaly rozbeh.

03.09.2022 1 z 5

Slony nezabúdajú Slony nezabúdajú Agatha Christie

Ja som casto velmi nekriticky fanusik Christieoviek, ale tu sa mi nieco nepozdavalo. Neviem celkom na to ukazat prstom - mozno ta neustala referencia na slony - rozumiem tomu prirovnaniu aj jeho vyznamu v kontexte, ale asi by som povedala, ze vsetkeho vela skodi. Pribeh a zapletka boli fajn, taka klasika.

24.08.2022 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Zo zaciatku som mala tazkosti sa zacitat, ale vtiahlo ma to. A bolo to super! Napinave, so zaujimavymi zvratmi a pomerne necakanym rozuzlenim. Skutocne vyborne.

14.08.2022 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Podla mna silny pribeh, ktory okrem ineho poukazuje na to, ze vzdelanie je dolezity aspekt a ako dokaze nabozensky fundamentalizmus a fanatizmus (tu v kombinacii aj s pravdepodobnou neliecenou poruchou) negativne ovplyvnit zivot ludom, ktorych sa to dotyka.
Viaceri tu kritizuju sposob, akym autorka knihu napisala, ale mne osobne vyhovoval. Jednak sa mi pacili tie "lyricke" pasaze, opisy a uvahy; dali pribehu akusi snivost a zaroven akoby podciarkli jej pochybnosti a konflikt, s ktorym bojovala.

07.08.2022 5 z 5

Tým v nemilosti Tým v nemilosti Sophie Hénaff

Neviem celkom, co si o tom mysliet. Nebolo to zle, ja mam detektivky vo vseobecnosti velmi rada, aj take slabsie dokazem zhltnut rychlo a rada. Prislo mi to cele troska pritiahnute za vlasy, motiv a aj ich vysetrovanie mi pripadali troska odflaknute. A tie postavicky, hoci miestami dost bizarne, co dost oblubujem, ma v podstate vobec nezaujali. Bolo ich tam vela a niektore mi prisli skor velmi otravne (napr Rosierova).

29.07.2022 3 z 5

Pravek a iné časy Pravek a iné časy Olga Tokarczuk

Pekne a trpke zaroven. Bola to moja prva kniha od autorky a vobec nelutujem, ze som sa do nej pustila, aj ked malokedy citam podobny zaner. Urcite skusim aj nieco ine.

25.07.2022 5 z 5

Bože chraň aspidistru Bože chraň aspidistru George Orwell (p)

Neviem, ci som niekedy citala knihu, kde by som hlavnu postavu nenavidela viac ako Gordona. Vlastne som si nevedela vybrat ci neznasam Gordona viac ako Rosemary - ktora, nechapem preco, dokazala existovat s takym arogantnym, sebeckym, tvrdohlavym a v konecnom dosledku hlupym muzom. Ten koniec ho v mojich ociach trochu vykupil, ale pocas citania som sa musela velmi premahat, aby som dokazala pokracovat.
Kazdopadne, Orwell vie narabat s textom a psychologiou postav a aj zo zdanlivo nudnej temy sa mu podarilo urobit nieco, co citatela zaujme.

20.07.2022 3 z 5

Anjeličkárka Anjeličkárka Camilla Läckberg

Najprv som sa nevedela uplne zacitat, co mohlo byt sposobene aj tym, ze citat seriu od stredu moze byt trocha matuce, aj ked na seba jednotlive diely nenadvazuju. Kazdopadne, zo zaciatku ma dost vyrusovalo, ako vela postav tam bolo, na kazdej strane som sa zoznamila s niekym novym - ci uz to bol niekto zo stalej "posadky" alebo novych postav, predstavenych kvoli pribehu. Ale postupne, musim povedat, mi ten pretlak mien prestal prekazat, lebo pribeh ako taky, bol zaujimavy, velmi sa mi pacilo, ako to bolo cele pekne prepletene a ten zaver bol pre mna necakany a prekvapivy. Musim povedat, ze nakoniec som bola knihou velmi nadsena.

07.07.2022 5 z 5

Cudzinec v dome Cudzinec v dome Shari Lapena

Dalo sa to precitat, ale nezaradila by som to medzi top knihy ani omylom. Miestami to bolo velmi nemastne-neslane...Toma som tuzila prefackat, a ten koniec...ach. Naco?

01.07.2022 3 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Ked som si tuto knihu objavila v kniznici (odporucal ju niekto na IG), brala som si ju s tym, ze ved mozno ju ani nedocitam. Moja predstava bola, ze to bude nieco nudne, taky suchy skor faktograficky prehlad volby papeza a banda starych cirkevnikov sa u mna nespaja so zaujimavymi postavami, ale som rada, ze som sa mylila. Neuvedomila som si totiz, to, co vsetci velmi dobre vieme, ze cirkev je institucia, kde sa tocia velke prachy, bojuje o moc, panuje tam nesmierne prisna hierarchia a kde sa nespocetne mnozstvo skandalov tutle ako sa len da. Takze nakoniec som to zlhtla behom jedneho dna, pretoze to bolo take citave, ze to islo samo a bola som velmi zvedava, kam sa prepracujeme.
Dala by som aj 5 hviezdiciek, ale ten uplny koniec bol taky....zvlastny.

29.06.2022 4 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Kniha zjavne nevyvolala nadsenie, ale mne sa velmi pacila. Neviem, ci som niekedy citala cokolvek, co sa odohravalo v Mexiku, co bolo pre mna prvy zaujimavym faktom. A tak ako mnohi hovoria, pekna obalka tiez spravila svoje.
Som rada, ze "horor" tu neznamena masaker, hektolitre krvi a vnutornosti, ale prave tajomno, sny, zvlastnu chorobu a cudesne postavy. Horory preferujem skor mysteriozne a mrazive ako krvave a nechutne, a hoci to mozno nebolo uplne strasidelne, ze by mi zimomriavky isli po chrbte, celkovo som spokojna aj so stylom pisania aj s celkovym dejom.
Taktiez, vzdy, ked je avizovana nejaka romanca v knihe, ktora nie je vyslovene zamerana tymtoto smerom, mam obavy, ze to bude bojovat s hlavnou linkou, tu chvalabohu nic take nebolo a cely ten vztah medzi Noemi a Francisom pekne doplnal a vytvaral kontrast medzi ostatnymi vztahmi.
Iste, tak ako pri kazdej knihe, vzdy sa da najst nieco, co by sa dalo kritizovat, ale moj celkovy dojem je velmi pozitivny a smelo by som tuto knihu odporucila kazdemu, kto ma rad podobny zaner.

27.06.2022 4 z 5

Láska slečny Elliotovej Láska slečny Elliotovej Jane Austen

Toto je spolu s Pychou a predsudkom moj najoblubenejsi pribeh od Jane Austen. Uz som ho samozrejme citala asi 5x a napriek tomu, vzdy citim napatie a ocakavanie, hoci viem ako to dopadne so vsetkymi postavami. Aby som si tuto knihu opat precitala ma inspirovalo to, ze som postrehla, ze netflix vydal trailer k remaku tohto pribehu - a zostala som zhrozena. Z jemnej, pokojnej, diplomatickej a "akuratnej" Anny, ktora je opisovana, ze stratila pel mladosti, je vychudnuta a ostarnuta (krute, tvrdit o 27 rocnej zene, ze je stara :D), tu spravili divozienku s rozviatymi a rozpustenymi vlasmi, ktora zmurka do kamery. Takisto jej vztah s Wentworthom tu vyzera ako nieco, co by sa skor dalo aplikovat pre sucasnost ako pre uvod 19. storocia.

22.06.2022 5 z 5

Dcera čarodějnice Dcera čarodějnice Paula Brackston

(SPOILER) Mam trocha zmiesane pocity. Na jednej strane sa mi to pacilo. Mam tada prepojenie historie a magie, vzdy ma bavilo citat o prenasledovani bosoriek. Aj ten napad nie je zly - prepojenie minulosti a pritomnosti. Ale cele mi to pride velmi nevyuzite a take mdle. Velmi vela priestoru je venovanemu akejsi vate: operacie, liecenie, kadejake opisy, ale popritom mam pocit, ze ani jednu postavu - okrem Bess v skutocnosti nepozname. Napriklad by som ocenila, ak by Gideon dostal viac priestoru. Vobec z neho nemam pocit, ze by bol nejaky zaporny hrdina, nijak ma neznechucuje, nedesi a ani nezaujima. Proste sa tam len tak vyskytuje, akoby sa v kazdej dobe stretnu uplne nahodne, ako taky otravny hmyz, uplne si viem predstavit ako sa na seba prekvapene pozeraju, ze hej teba predsa poznam. A Tegan, detto. Ak by tam nebola, dej by tym nijak neutrpel. Jej zmeny postojov voci Bess su podla mna zvlastne a dost ma vyrusovali.

20.06.2022 3 z 5

Kniha je dost kritizovana, ale mne praveze vyhovoval ten faktograficky suchy styl. Ak by to bolo viac beletrizovane, asi by ma cakalo viac nepokojnych noci.

16.06.2022 5 z 5

Dievča s cudzím srdcom Dievča s cudzím srdcom Alex Dahl

Taka prijemna oddychova vecicka - ani nejak extra nenadchla ani neunudila. Citalo sa to celkom prijemne, ale nesedela som na kraji sedacky a ani som si nehryzla nechty od napatia. Ale podla mna tu boli pekne vykreslene obe zeny - Alison aj Iselin, a tak nejak som mala pochopenie pre obe. Necitala som od autorky ostatne knihy, ale na zaklade tejto by som usudila, ze vie uchopit a predostriet nam psychiku postavy tak, aby sme ich vnimali ako prirodzene a autenticke postavy. Aspon tu som mala pocit, ze sa jej to podarilo.

09.06.2022 4 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

(SPOILER) Lepsie ako volne pokracovanie, ktore som si omylom precitala skor - takze som uz vopred vedela, ze zora z toho vyviazne bez nejakeho postihu. Dufam, ze sa dockame jej konca. Celkovo sa mi toto viac pozdavalo...pribeh bol podla mna zaujimavejsi, nemam velmi rada tie casti o mafii a podsveti a politike - tu to nastastie nebolo. Aj ked mam trosku vytku, viac sme sa venovali Risovmu zubu a Choseho vtakovi a Vanovej diete a potom sme sa len zrazu dozvedeli ako to je s tou nohou. Skoda, mohlo to byt trocha napinavejsie.

31.05.2022 3 z 5