Peter73 Peter73 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Geniálna kniha - odporúčam všetkým. Základná kniha detektívok. Psychológia postav veľmi dobre prepracovaná, dej logický, kniha Vás nútí prečítať ju na jeden záťah. Prekvapivý záver - páchateľa som neodhalil.

06.10.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Túto knihu som bral do rúk s veľkým rešpektom, veď predsa ide o TOP v žánry Postapo. Zo začiatku, malé sklamanie, ale iba 20 strán, potom super kniha, dokonca som sa krotil aby som ju nezhltol za deň-dva. Jej dej som si vychutnával, je to dobrá štúdia do spravania sa ľudí po katastrofe. Neprekáža ani štýl písania zo 40-50 rokov, dokonca je to napísané tak, že to takmer nie je zistiteľné. Davám ešte jednu * k tým 6. Keď to bude človek čítať v spravnom čase, trochu to navodzuje stav zodpovedajúcí deju, tak pridávam ešte ďalšiu *.

14.07.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Krásna kniha, aj keď smutná. Pani Mornštajnová má obdivuhodný rozprávačský talent, jednoduchý pribeh je podaný tak, ako keby Vám niekto rozprával svôj život, život človeka s vytetovaným číslom na lakti. Odporúčam, aj keď kníh s tematikou holokaustu je veľa, táto kniha je TOP.

10.02.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Táto kniha je tak dobrá, ako je reálna a reálna je veľmi. Pri jej čítaní máte pocit, že je to rozprávanie prarodičov. Dej je pretkaný dobovými reáliami a dôkladne naštudovaným prostredím danej doby. Číta sa veľmi dobre a má len jednu malinkú chybičku, dej je smutný, miestami až tragický, ale takýto bol život na prelome 19.-20. storočia na severe Moravy. Je to pekná kniha aj keď je smutná. Obdiv k spisovateľke k napísaniu takého diela. Paralelu by som videl s dielom Červené víno od F. Hečka, len tu je pre zmenu vinársky kraj.

25.07.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Dobrá a vtipná kniha, bavila ma. Moje rozhodnutie nepokazilo ani to, že som videl najprv film, takže postavu hlavného hrdinu som mal zafixovaného ako Matta Damona.

24.07.2020 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Výnikajúca kniha, odporúčam nielen pre fanúšikov POSTAPA. Drsná cesta otca a syna zničenou krajinou. Písané krátkymi odsekmi, navodzujúc pocit akčnosti, tento štyl mi veľmi sedel. Dej je drsný, miestami až strašidelný a zároveň ponúka aj silný zážitok z čítania, bude to dlho vo mne rezonovať. Spisovateľ dostal Pulitzerovu cenu právom za túto knihu.

07.03.2021 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Výborná kniha, autor je pán "Spisovateľ". Od neho budem určite ešte niečo čítať. Po výbuchu bomby sa zachráni skupina ľudí, začínajú spolu hospodáriť, riešiť vzájomné problémy, lásku, nenávisť. Prechádzajú od prvotnopospolného zriadenia k feudalizmu a v závere autor naznačuje aj malú výrobu. Kniha je zameraná aj na psychológiu postav, ich vývoj, vzťahy medzi jednotlivými členmi osadenstva. V knihe je všetko, čo dobrá kniha má mať, napätie aj humor, boje aj víťazstva. Všetko zasadené do francúzskeho vidieka plného hradov a bujnejúceho rastlinstva, ale bez fauny. (nerátajúc zopar kusov domácich zvierat).

21.02.2021 5 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

DD píše o obyčajných ľuďoch a to je na jeho knihách najlepšie, niektorí aj zabíjajú iných ľudí a to je to prečo ľudia čítajú jeho knihy. V tejto kniha nie je veľké napätia, ktoré vás tlačí dať ešte jednu kapitolu a potom ďalšiu ale... DD je veľký spisovateľ, nechýba tu svojský humor, ani slova nad ktorými sa človek musí zamyslieť.

07.08.2019 5 z 5

Nebo nepozná obľúbencov Nebo nepozná obľúbencov Erich Maria Remarque (p)

Smutný príbeh, ale geniálne dielo. Remarque napísal novelu, ktorá je oslavou života, aj keď Lilien - hlavná hrdinka, má svoj život odmeraný, snaží sa ho prežiť, čo najlepšie. Dielo je plné veľkých myšlienok a skúseností. Ja považujem túto knihu za najlepšiu od E.M.R. , núti človeka zamyslieť sa nad krehkosťou bytia a toho čo je dôležité. Musím spomenúť krásny citát, je vystrihnutý z kontextu, ale výstižný :
"Nič nie je také celkom zlé a nič také celkom dobré, ako si myslíme: A nič nie je definitívne.". Veľký literárny zážitok čítať takúto knihu.

07.05.2023 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Dobrý historický román s kriminálnou zápletkou. Červenák výborne vystihol stredovekú Plzeň na prelome 16. a 17. storočia. Plastické popisy, ktoré vás vtiahnu do tejto drsnej doby. Záver prekvapujúci.

03.11.2020 5 z 5

Pes rodu Baskervillovcov Pes rodu Baskervillovcov Arthur Conan Doyle

Veľká klasika, ale z dnešného pohľadu nie tak atraktívna. Sherlock Holmes je veľmi sebavedový, niekedy až arogantný anglický gentleman, ktorý ma vo všetkom pravdu a neopripúšťa žiadne iné názory. Prečo ho ľudia majú radi ? Dajte odpoveď... Kniha nebola zlá, je síce ovplynená dobou vzniku, ale určite pobaví. Veľké plus je postava Watsona, dej Vás núti rozmýšlať, kto je podozrivý, mať svojho vraha, ktorého meníte počas čítania, v tomto je A.C.Doyle majster.

09.01.2020 5 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Červenák každou svojou knihou rastie. Dobre napísaný historický román s prvkami "detektívky", tak plasticky, že som si to vedel všetko jasne predstaviť. Dobové reálie, drsné stvárnenie tejto krutej doby (toto by sa rád videl zfilmované). Červenák sa pohral aj s psychoĺogiou postáv, už to nie je len akcia a dobrodružstvo. Dúfam, že čoskoro bude ďalší diel.

28.10.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knihu som čítal na základe odporúčania, dobre som sa bavil, vtipná kniha, aj keď štyl humoru je v jednej líni, resp. niektoré "forky" sa opakujú, preto o jednu hviezdičku menej, pokiaľ hľádáte knihu a pri jej čítaní chcete mať úsmev na tváry, dobrá voľba. Už sa teším ne jej filmové spracovanie.

15.09.2019 4 z 5

Zvieracia farma Zvieracia farma George Orwell (p)

Knihu som čítal na základe výzvy. Krátka novela, kde sa zvieratá rozhodnú spraviť revolúciu a vládnuť si sami. Spoločenstvo sa po čase mení na vládu jedinca - svine jedny. Z knihy som mal zvláštne pocity, nebolo to zábavné čítanie, skôr taký malý exkurz, ako ľahko je možné sa dostať k moci a prispôsobovať si, kriviť a upravovať veci tak, aby vyhovovali tyranii. V čase vydania, to bolo nadčasové dielo - paralela s nástupom diktatúr k moci, v dnešnej dobe si z toho berme veľké ponaučenie.

10.11.2021 4 z 5

Zlodejka kníh Zlodejka kníh Markus Zusak

Od tejto knihy som čakal že bude to silné čítanie. Dej začína smutne, rozprávačom je smrť. Príbeh je z vojnového Nemecka, v tejto fáze je to taká všedná kniha zo života nemcom na jednej "nebeskej" ulici. Záver knihy tiež smutný a myslím, žo toto dala knihe ten správny náboj prečo to ľudia čítajú. Pokiaľ by som mal hodnotiť knihu na základe záveru tak dám plný počet bodov.

09.10.2019 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Ufff. Tak smutnú, až deprimujúcu knihu som dlho nečítal. Pani Morštajnová je Pani spisovateľka. Podala nám smutný príbeh dieťaťa, ktorého rodina poznačila na celý život. Viac už nepoviem, nakoľko kniha je tak dobre napísaná. A.M.dávkuje čitateľovi po malých kúskoch hrôzu, ktorá v ňom ešte dlho rezonuje. Pokiaľ by som vedel, že je to také smutné až tragické, ani by som po knihe nesiahol, ale aj pre tento fakt neľutujem. Je to kniha, na ktorú sa nezabúda a budem si ju pamätať veľmi veľmi dlho. U mňa plný počet bodov.

16.06.2023 5 z 5

Na západe nič nové Na západe nič nové Erich Maria Remarque (p)

Kniha je jedna z najdrsnejších kníh o vojne. Popisy bojov v zákopoch sú realistické. Autor skvelo vystihol I. svetovú vojnu a jej nezmyselnosť. Knihu som čítal už druhý raz ( prvýkrat ešte v minulom storočí ako povinné čítanie ), teraz som si ju viac vychutnal. V diele sú aj vtipné pasáže zo zázemia. Kniha sa mi páčila, povinná čítanie pre priaznivcov vojnových románov.

24.09.2021 5 z 5

Analfabetka, ktorá vedela počítať Analfabetka, ktorá vedela počítať Jonas Jonasson

Jonas Jonasson nesklamal, dobre napísaný vtipný roman plný absurdných situácii, ktore do seba pekne zapadajú.

09.05.2019 5 z 5

Ostrov pokladov Ostrov pokladov Robert Louis Stevenson

TOP klasika dobrodružných príbehov. V detských časoch som miloval pirátské knihy a toto bola kniha, ktorá predstavovala všetku tu romantiku pokladov, morí karibiku a pirátov.... Kniha je užasná, začiatok je strašidelný, ....tak si to pamätám z detských čias. Potom už len honba za pokladom, Long John Silver je ukažkový literárný pirát, ...tak som si to predstavoval v detských časoch. Dnes kniha tiež pobavila a vrátila ma do detských čias, kedy pirátské knihy boli in, edícia STOPY fičala. Odporúčam všetkým, je to lepšie ako niektoré moderné fantasy, kniha je stará takmer 250 rokov a neviem, či ju v tomto žánre niečo prekoná.

16.07.2022 5 z 5

Smrť je mojím remeslom Smrť je mojím remeslom Robert Merle

(SPOILER) Príbeh nemeckého občana plniaceho rozkazy. Svojou oddanosťou počúvať rozkazy sa vypracuje na vysokého dôstojníka SS. Takto na mňa pôsobí príbeh Rudolfa Langa. Z chlapca týranéhe otcom - naboženským fanatikom, sa stáva voják, ktorý si plní svoje rozkazy. Situácia ho donutí vstúpiť do radov príslušníkov hitlerovej strany a potom postup vo vojenskej kariere. Merle veľmi dobre napísal život príslušníka nemeckého národa, člena jednotiek SS. Záver knihy je trochu krutý ale takto nejako to asi bolo. Silná kniha.

02.04.2021 5 z 5