Péťa1950 Online Péťa1950 komentáře u knih

Za to mi zaplatíš Za to mi zaplatíš Teresa Driscoll

Musím souhlasit s komentáři, které knihu řadí ke slabším. Rozepisovat se nebudu. Pro mne první kniha od autorky a asi i poslední.

07.08.2022 2 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Z knihy mám rozporuplné pocity. Románová část ve dvou dobových liniích, vše se nakonec uzavře v kruhu. Zajímavá myšlenka. Děj, stejně jako v knize Žítkovské bohyně, je přerušován řadou dokumentů, dopisů a dalších. Ať církevních hodnostářů, státní policie, podzemní církve nebo i soukromých. Něco fikce, něco skutečnost. Nové pro mne byly informace z církevní oblasti. Obludnost totalitního režimu, církev, jejíž představitelé to podporují, kolaborují s režimem a další....A na závěr otázka celibátu a žen kněžek. Stále tabu. Víc psát nebudu, přečtěte si, udělejte si vlastní názor. Za knihou je nepředstavitelné množství práce.

25.07.2022 3 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Ze souboru se mi nejvíce dotkla povídka "Vrátíš se". Jak se má dítě vyrovnat s pocitem viny, i když nic nezavinilo. Další náměty vycházejí ze situací, do kterých se může dostat kdokoliv z nás. Záleží na každém, jakou má sám sílu nebo jestli si dokáže říci o pomoc. Osamělý boj se nemusí vyhrát. Námět přivést nebo ne na svět dítě, i když vím, že bude schopné života jen s celoživotní náročnou lékařskou péčí. Jak se cítí to dítě? Každá povídka má svou sílu a ukazuje na další problémy, které nás ničí. Domácí násilí, drogy, alkohol, útěk od reality do pracovního nasazení, nenaplněná láska a další. Nás táta od malička učil žít podle hesla "Nefňukat!" Asi nám dodal sílu překonávat nástrahy života. Knihu nevnímám jako vyloženě depresivní, ale jako výzvu nevzdávat se života a hledat pomoc, pokud sám vše nezvládám.
Tato kniha autorky mi přišla nejlepší.

17.07.2022 5 z 5

Cirkus Humberto 1 Cirkus Humberto 1 Eduard Bass (p)

Historie cirkusu, jeho vývoj, překážky, postupné změny. Většinou jsme viděli seriál a ten se při čtení promítá. Mě zaujal hlavně mistrný popis života na kolech a nejvíce charakteristiky všech postav, které v příběhu vystupují a také způsob života a politické pozadí. (Češi jako muzikanti, muži chodící za prací do světa a další. Nutnost uživit rodinu a dobře vychovat děti.) Doporučuji .

05.07.2022 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Temné hlubiny - skutečné i hlubiny v myšlení i jednání všech hlavních postav. Je možné žít klidný život a vytěsnit to zlé? Zajímavá zápletka, policie zaměřená pouze jedním směrem, Erika, její nevyrovnaný osobní život, zbytečně zmařené životy. To vše tady najdete. Pomalý rozjezd, druhá polovina knihy čtivější, více akční. Od autora moje první kniha. Zkusím i další.

24.06.2022 3 z 5

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Chajda69 popsala i můj dojem z knihy. Víc nebudu psát. (Vyhýbejte se závislostem, nejsou řešením.)

04.06.2022 4 z 5

Příspěvek k dějinám radosti Příspěvek k dějinám radosti Radka Denemarková

Závažné téma, zpracování náročné pro čtenáře. V závěru kapitola o Eduardu Benešovi, stojí za přečtení. I když krátká úvaha o jeho úloze v předválečném, válečném i poválečném období, otvírá řadu otázek. Celá kniha vede k přemýšlení o velkém bezpráví páchaném nejen na ženách v průběhu dějin. Vlastně detektivka se zvláštním řešením. Doporučuji těm, kteří knihy nehltají na posezení, tady to nejde. Pro mne to bylo náročnější čtení než Hodiny z olova.

02.06.2022 5 z 5

Tutanchamon Tutanchamon Valery Esperian

Třetí kniha od autorů. Zaujalo mě vykreslení života a doby. Nejistota a na druhé straně touha po božské moci. Jaká byla hodnota lidského života? Oddanost, přátelství, zrada. Manželské svazky mezi sourozenci a další. Nástin doby. Jaký byl skutečný život Tutanchamona si můžeme domýšlet. Možná takový, jak ho autoři popsali.

28.05.2022 3 z 5

Protřepat, nemíchat!: Mezi literární vědou a kulturálními studii Protřepat, nemíchat!: Mezi literární vědou a kulturálními studii kolektiv autorů

Kniha byla dárek od jednoho z autorů. Bond třepal důkladně. Všichni autoři mají nějaký vztah k oslavenci. Protože jsem naprostý laik, bylo pro mne čtení některých statí velmi náročné, řadu věcí jsem dohledávala. Podle mého mínění je zde i řada příspěvků pro běžného čtenáře. Široká škála zájmů, (film, hudební scéna, sport, historie, Hrubín, Hrabal, Havel a jeho tvorba, dětské seriály, reality show Ru Paul´s Drag Race) a další. Máte možnost si najít, co vás zajímá a získat nové informace o neznámém. Tak to zkuste. Pokud oslavence Petra A. Bílka neznáte, máte možnost poznat zajímavého člověka. Víte třeba co je "Boží ruka" a gól století? Vše se musí pomalu pročítat.

24.05.2022 5 z 5

Absolutní nasazení Absolutní nasazení Martina Navrátilová

Je profesionální tenis ještě sport? Není to jen naprosto brutální byznys? Rodiče plnící si své sny prostřednictvím dětí. Asi je to i v jiných sportech. Děti jsou oběti.

15.05.2022 4 z 5

Krotitel Krotitel Camilla Läckberg

Audiokniha. Pomalý začátek. Při poslechu mi přišlo, že je příběh hlavně o rodině vyšetřovatele Erika. Nevím jak bych to vnímala při četbě. Opět dva příběhy, které se v závěru propojí. Mladé dívky vystavené brutalitě. (Dávejte pozor na psychopaty). Podle mě rozvleklé vyšetřování. Přečtěte a udělejte si vlastní názor.

15.05.2022 4 z 5

Pábitelé Pábitelé Bohumil Hrabal

Syrovost a podstata života v povídkové tvorbě. Mě nejvíc zaujala "Jarmilka", "Diamantové očko" a "Automat svět". Četla jsem znovu po mnoha letech. Jak je v anotaci, lidé vyprávějí své příběhy. Víc nebudu psát, ani to nejde. Přečtěte si a dojem si utvořte každý sám.

08.05.2022 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Audiokniha, interpreti David Viktora, Josef Kaluža, Norbert Lichý.
Pomalý začátek, postupně zvyšující napětí. Vše je fantazie vypravěče. Slibovaná hrůza a strach se u mne nedostavily. Z knihy mám rozpačitý pocit. Po mne nový autor. Zvláštní námět. Pokud máte rádi záhady, přečtěte nebo poslechněte si.

05.05.2022 3 z 5

Achnaton - S krásnou Nefertiti svrhli staré bohy Achnaton - S krásnou Nefertiti svrhli staré bohy Valery Esperian

Tentokrát mi přišlo, že čtu něco, co už jsem četla. Asi proto, že jsem už příběh znala.
Doporučuji čtenářům, kteří se s příběhem ještě nesetkali.

04.05.2022 3 z 5

Nesmrtelný Cheops Nesmrtelný Cheops Valery Esperian

Román kromě Cheopsova životního příběhu vykresluje život obyvatelů Egypta. Faraon jako neomezený vládce, další skupiny obyvatel až k otrokům. Jaká byla cena života? Intriky, nikdo není jist životem. Zajímavé vykreslení života manželek faraonů a jejich dětí. Neustálý boj o moc a bohatství. Román je čtivý. Anotace dostatečně přibližuje faraona, který se cítil bohem a tomu bezohledně podřídil život svůj i poddaných a otroků. Bohužel megalomanství se vrací spirálovitě v celé historii lidstva až do současnosti.

03.05.2022 4 z 5

Tajnosti a lži Tajnosti a lži Brenda Novak

Musím v knihovně dávat větší pozor při výběru. Víc psát nebudu, není o čem.

16.04.2022 1 z 5

Svedectvo o živote v KĽDR Svedectvo o živote v KĽDR Nina Špitálníková

Komentáře jsou v podstatě podobné. Mne zaujal jeden prvek objevující se ve všech rozhovorech. Korupce na všech úrovních umožňující přežití, přestože je trestána i trestem smrti. Stálé sledování mezi lidmi navzájem, vojenská služba a další....Popravy celých rodin včetně dětí, něco pro nás absolutně nepředstavitelné. Uvědomuji si, jak zhýčkaně tady žijeme.

07.04.2022 3 z 5

Malé dějiny sportu aneb O sportech našich předků... Malé dějiny sportu aneb O sportech našich předků... Jiří Sommer

Knize by více slušel název "Dějiny sportu mužů". Sport žen je zmiňován jen vždy jednou větou v poslední asi čtvrtině kapitol zmínkou, že se zúčastnila závodu žena nebo družstvo žen . V kapitolách o olympijských hrách zmínkou o počtu závodnic a případně počtu medailí, které získaly. Úvodní kapitoly seznamují stručně se vztahem společnosti k tělesné kultuře a sportu v jednotlivých obdobích vývoje společnosti od pravěku po současnost. Další kapitoly se zabývají vznikem a rozvojem jednotlivých sportů a sportovních disciplín. Konec je věnován
novodobým olympijským hrám. V textu jsou vkládány v závorkách poznámky autora, na některých stránkách až příliš často, až to rušilo souvislost textu. (Před padesáti lety jsem dělala zkoušku z dějin tělesné kultury, ale tato kniha by mi příliš nepomohla.) Bohužel zklamání. Kniha byla dobře míněný dárek.
Anotace je napsána krásným poutavým stylem lákajícím k četbě, text knihy je podstatně střízlivější.

05.04.2022 3 z 5

Knihu popularizuje jméno autora. Styl psaní formou e-mailů mě zaujal, ale obsah už ne. Náhled do života určité třídy a do praktik šoubyznysu, krize ženy středního věku. Pro mne červená knihovna. Snad se v knihovně dostanu i k jiným knihám autora.

31.03.2022 2 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Opět dva časově oddělené příběhy, které se nakonec propojí. Tentokrát velké množství mrtvých a také široký záběr poruch osobnosti u většiny postav. Všechny postavy dobře vykreslené. Opět propojeno s životy vyšetřovatelů. Doporučuji a budu v knihovně hledat další díly.

28.03.2022 4 z 5