Péťa1950 Péťa1950 komentáře u knih

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Děkuji za tuto knihu. V komentářích už je toho hodně, těžko něco doplňovat. Bylo by dobré, kdyby se kniha dostala k co největšímu počtu čtenářů, nejen mladých, ale ke starší generaci a také na venkov. Velmi mě zaujal právní pohled a zdrženlivost našich státních orgánů. Např. sňatek stejnopohlavních párů by jim usnadnil celkovou situaci, např. při onemocnění a hospitalizaci, ale i v dalších aspektech života.

29.12.2022 5 z 5

Památky města Sušice Památky města Sušice Jaroslav Pachner

Anotace je podrobná. Jsem na začátku, zatím jsem jen prolistovala a prohlédla fotografie.
Čtení, spíše prostudování mi bude trvat velice dlouho. Některé památky znám, některé budu dohledávat, až bude teplo. Doporučuji obyvatelům města a okolí, kteří mají zájem o historii
města a celého regionu. Kniha je proložena řadou dobových i současných fotografií. Je vidět, jak se časem vše mění. Fotografie z roku 2012, kdy kniha vyšla, už na několika místech neplatí, deset let a už je něco jinak. Hlavně se mění pronajímatelé obchodů a dalších drobných podniků. Hvězdičky dám až po přečtení, předpokládám, že 5.

13.12.2022

Přes Andy za sluncem Inků Přes Andy za sluncem Inků Josef Honz

Zajímavý cestopis .Anotace je podrobná, není třeba doplňovat. Výprava TITICATA 98 se uskutečnila zhruba před čtvrt stoletím. Mne zaujaly hlavně popisy prostředí, ve kterém se pohybovali. Nadmořská výška, poušť, změna krajiny v nízkých polohách, činná sopka, historická místa, (ne)kvalita silnic a další. Popis životních a hygienických podmínek většiny obyvatel - pro nás děsivé, pro ně denní realita. Vůbec si neuvědomujeme, v jakém blahobytu žijeme. Nevěřím, že se za čtvrt století podmínky výrazně změnily. Velice čtivě napsané, odkládala jsem knihu stejně těžko jako detektivky.

17.11.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Podobný scénář jako v sérii s Erikou, souběžně vyšetřování i příprava dalších zločinů. Odbočky ve vyšetřování, alkohol, osobní život Kate.....a další. Doporučuji.

11.11.2022 4 z 5

Můj život mezi slzami a smíchem Můj život mezi slzami a smíchem Jiřina Bohdalová

Krásně zpracovaná kniha se spoustou fotografií mapujících hereckou práci v průběhu desítek let herecké kariéry paní Jiřiny. Životní příběh vyprávěný realisticky, bez sentimentality. Doporučuji k přečtení. Bohatý život s překážkami a zvraty, které dokázala překonat.

08.11.2022 4 z 5

Do posledného dychu Do posledného dychu Robert Bryndza

Obdobný scénář jako v předchozích dílech série. Život a myšlenky pachatele souběžně s průběhem vyšetřování. Čtivé, dopadení pachatele pak rychlé na několika málo stránkách. Fandím osobnímu životu Eriky. Doporučuji.

05.11.2022 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Moje třetí kniha od autorky, ale opět zklamání. Příběh chirurga, alkoholika. Použito zažité klišé - lékař a poměr se sestřičkami, žárlivá ambiciózní paní doktorová a z toho vyplývající neustálý kolotoč lepších a horších dnů a let. Láska k chirurgii drží hlavní postavu nad vodou. Vše doplněno vztahem k dětem , rodičům, rodičům ženy. Hodně věcí k řešení, ale připadá mi vše příliš povrchní a černobílé. Nevyhovuje mi styl psaní a vulgární slova podle mne na sílu zbytečná. Poměrně čtivé, ale nedělalo mi problém čtení přerušit.

03.11.2022 2 z 5

Medvědí tanec Medvědí tanec Irena Dousková

Zvláštní styl mapující myšlenkové pochody několika posledních přátel Jaroslava Haška a také sny v deliriu nebo bolestech v posledních měsících a dnech jeho života. Fikce nebo skutečnost. Je to na čtenáři. Životní příběh v náznacích podaný zajímavou formou se zvláštním humorem. Doporučuji čtenářům, kteří mají rádi Švejka. Irena Dousková mě opět nezklamala.

27.10.2022 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Moje první detektivka od autora. Co spojuje oběti vražd? Poměrně brzy se vrah sám prozradí, ale najít ho bude ještě složité. Vyšetřování je propojeno vztahy mezi policisty, boj o povýšení, vládnou muži. Víc nebudu psát, prozradila bych konečné řešení. Přečtěte si. Budu hledat další knihy série.

23.10.2022 4 z 5

Pošťák vždycky zvoní dvakrát / Pojistka smrti Pošťák vždycky zvoní dvakrát / Pojistka smrti James M. Cain

U obou příběhů mě zaujal způsob vyprávění, kdy vrah popisuje celý děj, vnitřní boj se svědomím, jak sebe očistit a vyhnout se dopadení a trestu. Zajímavé sledovat myšlenky od přípravy vražd a další vývoj. Doporučuji.

23.10.2022 4 z 5

Peru pod kůží Peru pod kůží Vladimír Plešinger

Pokud se zajímáte o tuto část světa, knihu doporučuji k přečtení nebo spíše k prostudování.
Autor zemi několikrát navštívil pracovně i soukromě. Peru mu učarovalo a tak vznikla tato obsáhlá publikace rozebírající Peru ze všech stran. Historie, památky, zašlá i současná kultura, přírodní podmínky, infrastrukura a mnoho dalších pohledů na tuto velice neklidnou a pestrou zemi. Vše propojují osobní pocity a zážitky z cestování po této krásné zemi. Čtení se musí dávkovat po malých částech pro velikou míru informací z různých oblastí. Mne zaujaly podrobné popisy rozmanitosti krajiny a přírody. Život v Peru po staletí ovlivňuje příroda, neklidná země, častá zemětřesení s fatálními následky. Ke knize se budu vracet a vyhledávat informace z různých oblastí. Pokud znáte publikace Miloslava Stingla, tady je další pohled na tuto část světa.

06.10.2022 5 z 5

Viking Viking Edison Marshall

Knihu jsem třikrát odložila a mezitím přečetla něco jiného. Nesedl mi styl vyprávění a podle mne pomalý posun v ději. Zatím jen utvrzení, že krutost k podřízeným lidem tady byla vždy, jenom se mění způsoby. Zatím odkládám a nevím, jestli někdy budu pokračovat. Je to můj názor, nenechte se odradit.

05.10.2022 1 z 5

Strážce majáku Strážce majáku Camilla Läckberg

Na orientaci v tomto dílu je dobře znát ty předchozí. Jinak je těžké se v postavách orientovat.
Opět náhled do rodin vyšetřovatelů a opět dva příběhy, které spojuje stejné místo. Ponurá atmosféra místa děje i beznaděj boje s domácím násilím. Snad je svět trochu barevnější.

02.10.2022 4 z 5

Trofej Trofej Darby Kane (p)

Hra mezi paragrafy, kterou rozvíjejí právnička a vyšetřovatelka. Kdo je vítěz? To si musíte rozhodnout po přečtení. Znáte opravdu lidi ve své blízkosti?

02.10.2022 4 z 5

Ochechule Ochechule David Drábek

Co napsat? Kniha nejde žánrově zařadit, označení Pro ženy je zavádějící. Zvláštním způsobem s humorem, nadsázkou, sebeironií vyjádřena cesta životem, dětství, dospívání, potřeba lásky, vztah k lidem nám nejbližším. A také vztah ke všemu, co nás ovlivňuje, cesta k víře a smyslu života. Zvláštně začínající příběh postupně nabírá na síle až ke konci, jako cesta člověka životem. Styl je nenapodobitelný, jako hry D.D.. Zasmála jsem se, řada scének by se dala převést do divadelní formy. Jedno přečtení nestačí, ke knize se budu vracet, ve spleti vtipu a myšlenek mi určitě něco uniklo. Naši nejbližší, i když nejsou už mezi námi, jsou s námi v našich vzpomínkách. Děkuji pane Davide Drábku za tuto neobyčejnou knihu. Hvězdičky nestačí.
Ještě dodatek, nevím jestli je dobře nebo škoda, že se kniha ke čtenářům tak pomalu probojovává.

18.09.2022 5 z 5

Jedničky a nuly Jedničky a nuly Tomáš Grombíř

Iennyd vystihl i můj dojem z knihy, jen bych se opakovala jinými slovy. Ta třetí oblast peněz, investičních záměrů, mafiánských praktik, ztráty identity... ta mě děsí.

13.09.2022 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Zapomeňte na předchozí knihy autora. Zůstává humor, nadsázka, sebeironie a další, zkrátka osobitý styl projevu. Čtěte velmi pozorně, v jedné větě je někdy několik i protichůdných informací, tak ať vám nic neunikne. Nebývalé množství informací o zajímavých lidech, místech, historických událostech dávných i nedávných, přírodních, technických a dalších zajímavostech. A hodně o lidech. Historické pozadí knih "Šikmý kostel 1 a 2" je zde vyjádřeno několika větami a podobně je to s řadou dalších sdělení. V poslední kapitole autor vysvětluje, proč některým událostem nebo lidem věnoval větší prostor. Pobavily mě hned na první stránce rady otce synovi, řidiči začátečníkovi. "Všechno vpravo. Vpravo jezdit a zprava dávat přednost. Když je to možné, tak vpravo i odbočuj, tam není co zkazit..." Čtěte a putujte na stránkách naší krásnou zemí a pak se můžete vypravit na místa, kde jste ještě nebyli. Také mám velké nedostatky, i když jsem hodně u nás procestovala. Pro mne nejlepší autorova kniha. Čtěte, pobavíte se a ještě se hodně dozvíte. Ilustrace Lukáše Tomeka vtipně text doplňují, výborná spolupráce.

07.09.2022 5 z 5

Dcera magistra Kelleyho Dcera magistra Kelleyho Jaromír Jindra

Nedočteno, skončila jsem na devadesáté stránce. Nezačetla jsem se. Asi moje chyba, nevím.

02.09.2022

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Románový příběh dvou dívek, které dělí dvě generace .Děj je fikce, jak vysvětluje autorka v poznámce. Léčebné metody jsou skutečné, i když byly používané v různých dobách. Věznění nepohodlných členů rodin v psychiatrických léčebnách nebylo až tak neobvyklé. Čtivé, ale spíš pro ženy. Víc psát nebudu, přečtěte si.

27.08.2022 4 z 5

Vyvolení Vyvolení Jørn Lier Horst

K ději nic psát nebudu, anotace stačí. Vše další by prozradilo řešení. Vyhovoval mi styl krátkých kapitol, který mě nutil stále pokračovat. Doporučuji.

08.08.2022 4 z 5