Památky města Sušice

Památky města Sušice https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223681/pamatky-mesta-susice-223681.jpg 5 1 1

První ucelená syntéza památkového fondu jihozápadočeského města Sušice s ambicí podstatně rozšířit a doplnit minuciózní, více než 100 let starý soupis památek Sušice od klatovských badatelů Karla Hostaše a Ferdinanda Vaňka. Tato práce vycházela z jednotné metodiky předepsané Českou akademií věd a umění a popisovala nejen město Sušici, ale celý tehdejší sušický politický okres. Nemohla tudíž tolik pracovat s detailem a hlouběji proniknout do vývoje jednotlivých lokalit. Z tohoto důvodu se nová kniha vědomě omezila pouze na obec Sušici, tzn. vlastní město a k ní připojené osady (tj. Albrechtice, Červené Dvorce, Divišov, Dolní Staňkov, Humpolec, Chmelná, Milčice, Nuzerov, Rok, Volšovy, Vrabcov). Autorsky se na ní podíleli PhDr. Jan Lhoták (pasáže věnované historii města, jednotlivých objektů a drobné sakrální architektuře), Ing. arch. Jaroslav Pachner (urbanismus, stavební vývoj jednotlivých památek) a PhDr. Vladislav Razím (pasáž o městském opevnění). Úvodní stránky publikace ve stručnosti podávají základní přehled o dějinném vývoji místa na úrovni současného stavu bádání. Je nezbytným orientačním předstupněm pro další kapitolu o urbanistickém vývoji od vytyčení města v gotice až po současnou situaci. Čtenáři zde najdou zhodnocení, jak který stavební sloh Sušici ovlivnil a poznamenal a jak se město měnilo po stránce půdorysné. Po těchto dvou kapitolách již následuje hlavní náplň knihy, katalog jednotlivých památek ve městě – nejprve jsou představeny zajímavé městské domy, následují kostely a velké kaple. Jednotlivá hesla jsou strukturována na dvě části – v první je podán popis a stavební vývoj objektu, ve druhé je sledován jeho historický vývoj a přehled jednotlivých majitelů. Tento vzor se zachovává i u kapitoly věnované moderní architektuře v Sušici a částečně také v kapitole podávající přehled o umění veřejného prostoru (sochy, sousoší, památníky, pamětní desky atp.). Poslední kapitola Památek města Sušice se věnuje drobné sakrální architektuře, tzn. kapličkám, božím mukám a křížkům. Závěrečné stránky publikace potom tvoří nezbytné seznamy literatury a pramenů a místní a jmenný rejstřík, který usnadní orientaci v knize.... celý text

Péťa1950
13.12.2022

Anotace je podrobná. Jsem na začátku, zatím jsem jen prolistovala a prohlédla fotografie.
Čtení, spíše prostudování mi bude trvat velice dlouho. Některé památky znám, některé budu dohledávat, až bude teplo. Doporučuji obyvatelům města a okolí, kteří mají zájem o historii
města a celého regionu. Kniha je proložena řadou dobových i současných fotografií. Je vidět, jak se časem vše mění. Fotografie z roku 2012, kdy kniha vyšla, už na několika místech neplatí, deset let a už je něco jinak. Hlavně se mění pronajímatelé obchodů a dalších drobných podniků. Hvězdičky dám až po přečtení, předpokládám, že 5.

Autoři knihy

Jan Lhoták