Péťa Z. Péťa Z. komentáře u knih

Krtkovy příběhy Krtkovy příběhy Lucie Krystlíková

Roztomilá knížka o Krtkovi a jeho kamarádech.
Obrázky doprovází mužský melodický hlas Zbyška Horáka. Doporučuju všem malým nadšencům příběhů o Krtečkovi. :⁠-⁠)

24.01.2023 5 z 5

Dětská obrázková encyklopedie pro nejmenší Dětská obrázková encyklopedie pro nejmenší Giovanni Abeille

Pěkná knížka k prohlížení s malými zvídavými dětmi.

14.01.2023 4 z 5

Přecitlivělost není slabost Přecitlivělost není slabost Ilse Sand

Tahle knížečka mě oslovila hned ze začátku. Kromě přínosných rad mi dodala i sebedůvěru, protože jsem si díky ní něco uvědomila... Vždycky jsem si myslela, že přecitlivělí jedinci to v životě mají těžší. Ale i přesto zřejmě převažuje celá škála emocí, kterými oplývají a mají ten život bohatší v pozitivním slova smyslu.
Knížka je čtivá, dá se přečíst za chvilku. Já jsem si ji dávkovala postupně, když jsem to zrovna potřebovala. :⁠-⁠)

18.12.2022 5 z 5

Krtek a tvary Krtek a tvary Miloš Kratochvíl

Kruh, ovál/elipsa, čtverec, kosočtverec, trojúhelník, obdélník, vlnovka, čára, kapka, oblouček.
To všechno děti mohou poznávat s kamarádem Krtkem.

24.11.2022 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Narazila jsem na tuhle knížku až v dospělosti. A i tak mě to bavilo a dovedlo k dalším dílům o Willovi.

16.05.2022 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Ách jó, vůbec jsem nechtěla, aby ten příběh skončil. :-)
Vlastně mi to v něčem dost připomínalo Spřízněnou duši, kterou jsem četla před touto knihou (různé časové linky, dřívější doba, nepřízeň osudu, Afrika, dopisy...). Akorát Poslední dopis od tvé lásky asi není tolik přeslazený a lehce naivní (i když jsou v knize místa, kdy jsem si říkala, že na to Ellie mohla přijít dřív...).
Každopádně jsem se nemohla odtrhnout. Naopak poslední stránky jsem nehltala tak rychle, prostě jsem se s postavami v příběhu nechtěla rozloučit... Krásná kniha.

29.01.2022 5 z 5

Pro tebe, má lásko Pro tebe, má lásko Jacques Prévert

Většina básní se mi líbila hodně a četla jsem je vícekrát. Některým jsem možná dost neporozuměla a nevyvolaly ve mě ty správné pocity. Poezie je krásná v tom, že ji každý můžeme vnímat jinak...

Zaujaly mě namátkou básně:
Píseň ptáčníka
Píseň šneků jdoucích na pohřeb
Jsem jaká jsem
Stíny
Strážce majáku má ptáky příliš rád

Tak snad jen krátkou, pohlazení...

Ještěrka

Ještěrka lásky
zase mi prchla nakonec
V prstech mi zbyl jen její ocásek
Dobře mi tak
Chtěl jsem ji mít jen pro sebe já lakomec.

18.02.2024 4 z 5

Odemyky zamyky Odemyky zamyky Jiří Žáček

Sázka na jistotu. Žáček má moc pěkné říkanky. Spousta z nich hodně pobaví. A třeba taková Voda, voděnka je tak něžná... Najdete od každého trochu. :-)

03.01.2024 5 z 5

Halí belí Halí belí Adolf Dudek

Pěkná knížka s klasickými říkankami a písničkami, co si zaslouží místo na polici dětské knihovničky. :-)

01.09.2023 5 z 5

Tahej a hraj si se zvířátky - Barvy Tahej a hraj si se zvířátky - Barvy neznámý - neuveden

Jednoduché leporelo obsahuje různá okénka a otáčecí kolečka. Pěkné.

20.07.2023 4 z 5

Tahej a hraj si se zvířátky - Čísla Tahej a hraj si se zvířátky - Čísla neznámý - neuveden

Knížečka nabízí různá okénka a odklápěcí tvary, pod kterými se ukrývají obrázky.

Mami, podívej, tam je les Mami, podívej, tam je les Elena Rabčanová

Tohle leporelo může posloužit jako vkusný dárek pro miminko.

20.07.2023 5 z 5

Kam odplaval Vilík... Kam odplaval Vilík... Nicholas Allan

Knížka byla vystavená v knihovně. Nakoukla jsem do ní, protože se kamarádce narodil chlapeček - Vilík. Možná by to byl fajn dárek... Ale až tak pro mladší školní věk. :-)
Knížka je vcelku pěkně a vtipně zpracovaná. Mně jen prostě vadí slova jako pitomec a jiná. Vždyť je to pro děti, copak to nejde napsat jinak? Za to ubírám hvězdičku.

Ukolébavky do postýlky Ukolébavky do postýlky Julia Seal

Leporelo příjemné na poslech doplňují jemné ilustrace. Tato vydařená knížka stojí za koupi. :-)

Houpej se, dítko, ve větvoví.
Šum listů zpívá, vítr to ví.
Větývka praskne, na zem padá.
Maminka má tě navždy ráda.

08.06.2023 5 z 5

Dobrý den, lvíče! Dobrý den, lvíče! Nathalie Choux

Knížky z této edice nezklamou. Vyzdvihla bych především jejich odolnost, jsou prakticky nezničitelné. :-)

17.05.2023 5 z 5

Skřítkové z Kamenné Hůrky Skřítkové z Kamenné Hůrky Irena Kaftanová

Chcete-li kvalitní pohádkovou knihu pro svoje děti, pořiďte jim právě tuhle!
Příběhy mají hlavu a patu, jazykově krásně zpracované. Ilustrace jsou taktéž milé. Radost číst! :-)

13.05.2023 5 z 5

Sladká nevědomost Sladká nevědomost Danielle Lori

(SPOILER) Půjdu proti proudu...
Je fakt, že tohle téma bych si k četbě sama asi nevybrala. Čert ví, proč jsem knihu dostala darem... :-D
Nicméně jsem ji přečetla, proto hodnotím.

Bylo to neskutečné trápení. Jednu hvězdu dávám za to, že jsem to dočetla a rovnou knížku nezaklapla.

O světě mafiánů se tu zas tak moc nedozvíme. Jde hlavně o "jiskření" mezi hlavními, pro mě velmi hloupými a naivními, postavami.
Vedlejší postavy tam jsou jaksi navíc. K nikomu jsem si nemohla vybudovat sympatie, protože jim nebyl dán prostor. Postavy byly jen velmi okrajově popsané. Zápletka, vývoj postav a celkový děj mi nesedly.

Elena byla káča, která neustále jen bojovala s tím, jak strašně Nica chce, ale ona se přece nechce zamilovat. Vdát se? Ano. Souložit s ním? Jasně. Ale hlavně, proboha, žádné city!
A když si konečně přizná, že je zamilovaná, tak Nica okrade o miliony z jeho účtu, aby si tím vykoupila svoje černé svědomí (ale blahosklonně věří, že pomůže chudé rodině). Vždyť si přece najde práci a splatí mu to...
A Eso? Chce ji je*at od rána do večera (užívané výrazivo), ale i když si jako boss může dovolit všechno, opakuju všechno, musí tam házet zpátečku vždycky, když si vzpomene na svou domněnku, že vlastně nejspíš miluje jiného. Ách jó.

Nemám nic proti erotickým románům, nevadí mi ani vulgarismy, když jsou dobře zakomponované a když je to alespoň místy vzrušující... Ale tenhle příběh byl ztráta času.
Ostatně, holky, až dojdete k pasáži s konečníkem, vzpomeňte si na moje varování. :-)

A jedna citace závěrem a už nebudu kritizovat... Ať si každý čte, co chce. Za mě nee. :-)

Nico?
Copak?
Tvoje sperma mi teče po stehně, zašeptala.
Do prdele, jestli to nebyla ta nejžhavější věta, kterou jsem kdy slyšel, tak jsem Panna Marie. Začalo mi pulzovat v péru.

21.04.2023 1 z 5

Já rostu - hraju si a poznávám každodenní život Já rostu - hraju si a poznávám každodenní život neznámý - neuveden

Co si oblékneme, když prší, sněží, je horko nebo je hezky?
Co je správné (ne)dělat, když jsme ve školce?
Kam uklidíme hračky v pokoji? Tady je hezky vymyšlená aktivita, kdy děti přejíždějí prstem po vystouplé cestičce jednotlivých hraček ke správnému boxu/regálu.

Jinak jde o celkem pěknou knížku, která ale ničím zvláštním na trhu nevyniká.

Děti vyhledávají obrázky z domácnosti (např. pepřenku, kohoutek), otáčejí kolečky, kde se mohou podívat, co si dáme ke snídani, ke svačině...
Malá výhrada snad jen k obědu, kde je k pečenému stehnu se zeleninou vyobrazený jahodový jogurt. :⁠-⁠)

Na každé dvoustránce je štítek Hledej a najdi, knížka má někde otáčecí kolečka, odklápěcí okénka, má "zrcadlo", které děti zaujme na dvoustránce Koupelna.

02.01.2023 4 z 5

Medvědí Vánoce Medvědí Vánoce kolektiv autorů

Kouzelné ilustrace doprovází roztomilý příběh o tom, jak se medvědi připravují a těší na Vánoce.

„Radost z dárků je největší, když na ni medvěd není sám.“

...A to je moc pěkná citace z knížky, pod kterou bych se podepsala. :⁠-⁠)

27.11.2022 5 z 5

Krtek hádá, jak to je Krtek hádá, jak to je Jiří Žáček

Hezké říkanky doplňují otázky pro malé čtenáře, nad kterými si můžete společně s dětmi vypravovat.

24.11.2022 5 z 5