pepap pepap komentáře u knih

Hacknuté tělo: Zpomalte stárnutí a žijte déle jako superčlověk Hacknuté tělo: Zpomalte stárnutí a žijte déle jako superčlověk Dave Asprey

První dojem je, že profesionální biohacker, Dave Asprey, je blázen fanaticky oddaný myšlence dloooouhého života, který neváhá podstoupit operace kmenovými buňkami, nitrožilní léčbu a pojídat doplňky stravy, hormony a jiné lektvary po kýblech.
Nicméně, umanutí lidé bývají průkopníci, mohlo by mu to vyjít a přál bych mu to :-)
Kniha je přehledně zpracovaná a obsahuje vysvětlení základních pochodů v našich tělech i rady, jak je co nejvíc zušlechtit. Takže jsem nakopnutý k vylepšování svého těla primárně tedy stravou a cvičením.

03.06.2023 4 z 5

Slovenské století Slovenské století Pavel Kosatík

Autorovi jsem vděčný za spoustu jeho děl, která mě vzdělala a bavila, ale tahle konkrétní kniha je zatím svým významem nade všemi. Postupné vpravení se do osobností slovenského dění, jejich rozhodování pod tlakem doby, rané tendence Slováků o samostatnost, vytrvalé nepochopení českou společností, šarm Rastislava Štefánika i v poslednu politická tvrdost a bezohlednost Vladimíra Mečiara, celé století jsem hltal a nervózně sledoval, jak se počet příštích kapitol nezadržitelně krátí. Doporučuji vřele, stojí za přečtení.

16.05.2023 5 z 5

Od ještěrů k robotům Od ještěrů k robotům Jan Stern

Autorovy fejetony me bavi, teda vetsina :-) jeho historicky prehled a predevsim prehled ve filozofii je pro me inspirativni a davani mnohdy nesourodych udalosti a uvah do souvislosti mi byla zabavou na nejednu chvili.
Autor neni ve svych fejetonech laskavy jako treba Capek, ale je spis .. protivne poburujici, rekl bych :-) bylo to mnohdy jako poslouchat recnika, se kterym nesouhlasim, ale jehoz pronasena rec zkratka dava smysl. A to je (dle meho) vzdycky uzitecna a mysl rozvijejici cinnost.
Urcite od nej jeste neco zkusim, jeho sloupky v casopise Novy Prostor uz vyhledavam a ctu ze vsech textu nejdriv ;-)

18.04.2023 4 z 5

Nad rovinou Nad rovinou Marie Stryjová

Za časů míru by život na této vesnici byl idylický a šťastný. Tvrdá práce odměňovaná po zásluze bohatou úrodou a životem v dostatku. Ráj na zemi. Avšak nacházíme se v čase druhé světové války a fronta se valí přes malebnou vesnici tam a zpět, Sověti, nacisté, Sověti .. Přináší strach a msty za život s předchozími okupanty. Zmar.
Snad se Ukrajina brzy dočká mírových časů a života v poklidu. Přál bych jí to.

16.03.2023 4 z 5

Konec jedné známosti Konec jedné známosti Alberto Moravia (p)

Alberto Moravia je mistr povídky - výstižný popis situací a prostředí jak po vizualní tak i emocionální stránce, smysl a vnímavost pro člověka a jeho charakter, špatnosti jako nezralost jedinců, lenost, pohodlnost nebo netečnost, vše je předneseno v uvěřitelném obraze, ve kterém vy, čtenář, pozorujete danou postavu jako pod mikroskopem.
Moje první kniha od AM, rozhodně ne poslední.

07.03.2023 5 z 5

Dějiny světa v 50 psech Dějiny světa v 50 psech Mackenzi Lee

Pes stojí věrně po boku člověka už po staletí. A za ta staletí se nasbírala plná řádka příběhů, které stojí za poslechnutí. Dozvíte se o psech sedících na královských trůnech, psech šlechtěných do podoby lvů, chrabrých pouličních voříšcích i ušlechtilých psech stojících před nebeskými branami.
Podání je místy stylem až bulvární, což mi ubíralo na pozornosti ( nesnáším bulvár .. ).
Jinak je kniha nápaditá.

14.02.2023 3 z 5

Barvy loučení Barvy loučení Bernhard Schlink

Na můj vkus příšerně melancholické a přecitlivělé. Těšil jsem se na nějaké postřehy o loučení, nečekaná vyústění. Buďto tam nejsou, nebo jsem přešel kolem a nevšiml jsem si jich. Kniha Olga se mi od něj moc líbila, tohle nebyl rozhodně můj šálek.

24.01.2023 3 z 5

Život naruby Život naruby Demi Moore

Demi Moore na mě působí jako velmi silná žena, co se nevzdává. I přes komplikovaný začátek v potrefené rodině se dokázala v životě nasměrovat a usměrnit se. Nebál bych se jí popsat jako inteligentní. Pokud jí s biografií nikdo nepomáhal, umí i poměrně poutavě vyprávět. A že je o čem ...

05.01.2023 4 z 5

Horoskop orloje Horoskop orloje Lawrence Ferlinghetti (p)

Ochutnávka moderní americké poezie. Za mě nejlepší Carl Sandburg a Lawrence Ferlinghetti. Bavilo mě číst, co dotyční básníci v životě dělali a čím se živili, a pak to hledat v jejich tvorbě.

29.08.2022 3 z 5

Proluky Proluky Bohumil Hrabal

O Hrabalovi z pohledu jeho ženy, jeho spřízněné duše, jeho polovičky, bytosti, co o něm mluvi jako o svém klenotu. Jinak se dozvíte o básnících, spisovatelích a vůbec návštěvních u Hrabalů, o kocouru Etanovi a jeho potomcích, o zabíjačkách a obrovských porcích uzeného, o bolestech jater a žlučníku a o životě, který plyne a který se s vděčností prožívá.

20.08.2022 5 z 5

Přírodě na stopě Přírodě na stopě Peter Wohlleben

V podstatě se mi líbila jen kapitola o počasí a jeho předpovědi. Jinak spousta naznačování a výzvy k návratu k přírodě. Měl jsem představu o konkrétních příkladech konkrétních zvířat a rostlin, kde a co dělají, co to znamená ...
Jsem docela zklamaný. A mám problém s autorovou myšlenkou "invazních" druhů a ochraně domácí fauny a flóry proto nim. Příroda dle mého migruje co svět světem stojí a regulovat to mi přijde jako hraní si na boha. Ale můžu se plést, samozřejmě.

19.03.2022 2 z 5

Moje nejmilejší verše Moje nejmilejší verše Jiří Žáček

Krásný špalíček, spoustu jsem si jich schoval. Existuje i výběr p. Lukavského, jdu hned shánět.

06.03.2022 4 z 5

Domácí úkoly Domácí úkoly Bohumil Hrabal

Moc mě baví naslouchat panu Hrabalovi, obzvlášť když mluví o umění nebo když vzpomíná na věty zaslechnuté v hospodě od nejrůznějších existencí

06.03.2022 4 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

V téhle knize se můžete spolehnout na jedno - nenajdete v ní ani jeden všedně obyčejný příběh. Pokud vás ale zajímá, jak žijí hodní kanibalové, kdo je tvor zvaný ymbrina, jestli se může člověk změnit v ostrov, jestřába, husu nebo kobylku, držíte v ruce správnou knihu.
Ale jak jsem někde četl, některé knihy musíte otevřít včas. Pokud ten čas prováháte, už vás neokouzlí. U tohoto díla jsem já svůj čas prováhal. Tak neudělejte stejnou chybu a otevřete ji zavčas ;-)

21.02.2022 4 z 5

O svobodě myšlení a slova O svobodě myšlení a slova John Stuart Mill

Knihu jsem poslouchal jako audio, ale těším se, že si ji půjčím i v knihovně.
Jsem moc rád, že podobné audioknihy vznikají. Co by asi pan Stuart Mill říkal třeba na zákaz šíření nacistické ideologie nebo popírání holokaustu. Kniha mi dala spoustu otázek, nad kterými můžu přemýšlet. A za to jsem vděčný.
Osobně by mě moc a moc zajímala motivace pana Hofmanna, proč se rozhodl načíst zrovna tenhle text, byla tam osobní motivace? To se ale asi nedozvím.

12.02.2022 4 z 5

Věta jako povolání Věta jako povolání Karel Hvížďala

Karel Hvížďala má co říct a ví jak to říct...
Autor prožil nejbouřlivější dějiny minulého století a díky svému dědečkovi i babičce s očima i myslí otevřenou. Nastřádal tak řadu fascinujících příběhů. Já jsem z autora cítil pokoru a trpělivost naslouchat "životu" a snahu porozumět. A to mám rád. Tak také mně bavilo naslouchat autorovi.

29.11.2021 5 z 5

Neopatrné panny Neopatrné panny Jaroslav Havlíček

Životní úděly několika dívek v první polovině 20. století. Tehdejší společenská očekávání a pravidla byla neuvěřitelně krutá a především jejich dopad na rozvoj osobnosti a životní cile. Popis pana Havlíčka je velmi plastický a osudy jeho hrdinek dechberoucí. Zajímalo by mě, jaký byl pan Havlíček jako člověk - depresivní morous nebo realistický pozorovatel. Každopádně stojí za přečtení

15.11.2021 5 z 5

Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny Josef Bernard Prokop

Poslechnuto jako audio a paráda. Myslím, že kdyby podobných audioknih na jednotlivé historické osobnosti a události existovalo více, stoupl by můj zájem o dějepis na střední škole o 200%. Doposud jsem o této panovníci slýchával především, že "nám svými nepovedenými výboji ztratila Slezsko". Jsem moc rád, že jsem knihu koupil a poslechl - zpracování knihy profesionální, interpretace poutavá, historická data vytváří románovou linku, vztahy a životní rozhodnutí Marie Terezie k zamyšlení.

Tajemství Hrobaříků Tajemství Hrobaříků Pavla Horáková

Moc hezký a napínavý román plný dobrodružství, historie, záhad i tajemna. Autorka velmi poutavou formou kombinuje děj s válečnou historií Prahy a určitě si vás získá. Kniha o tom, že porozumění napříč generacemi je možné, pokud si dotyční vzájemně naslouchají.

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Muž s pohnutým životním osudem, který přetavil v misi a metodu
Kniha mě bavila, návody na dechová cvičení i benefity z vystavování svého těla chladu mě nalákaly a určitě se do nich pustím. Osobně považuji za méně zábavné pasáže knihy ty, kde autor popisuje úspěchy WH metody, své neuvěřitelné rekordy a vědecká vysvětlení zdravotních účinků - podle mého je WH metoda především výzva a vědeckou podstatu bych nechal stranou. Je to ale můj osobní názor.

15.11.2021 4 z 5