O svobodě myšlení a slova

O svobodě myšlení a slova https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442543/bmid_o-svobode-mysleni-a-slova-VOm-442543.jpg 4 25 6

John Stuart Mill (1806-1873) je nejvlivnějším anglicky mluvícím filozofem 19. století. V anglosaském světě patří mezi nejznámější Millovy texty jeho spis O svobodě, který vyšel v roce 1859 a z kterého vám předkládáme druhou kapitolu O svobodě myšlení a slova. Toto nově přeložené vydání chce dostát Millovu původnímu úmyslu a předložit jeho myšlenky modernímu čtenáři tak, aby byly přístupné a srozumitelné. Text je citlivě upravený, aby logika a smysl Millovy argumentace zůstaly zachovány a zároveň čtenáře nezatěžovaly příklady z dobového kontextu.... celý text

Literatura světová Filozofie Sociologie, společnost
Vydáno: , Institute H21

On Liberty

konicekbily
19.04.2022 5 z 5

Jakoby text této brožurky byl napsán včera a ne v roce 1859. Tato česká verze překladu byla vydána v roce 2020 - asi jako reakce na smršť různých názorů jak řešit pandemii a související věci ( omezování osobní svobody, shromažďování, nošení roušek, podstoupení očkování). Zažili jsme to všichni. A musím konstatovat, že svoboda myšlení a slova nebyla realizována podle tohoto moudrého muže. Nejenom ze strany vlád, ze strany veřejného mínění, ale i ve vyměňování názorů mezi obyčejnými lidmi. Moje doporučení: pokuste si tuto knížečku přečíst!

pepap
12.02.2022 4 z 5

Knihu jsem poslouchal jako audio, ale těším se, že si ji půjčím i v knihovně.
Jsem moc rád, že podobné audioknihy vznikají. Co by asi pan Stuart Mill říkal třeba na zákaz šíření nacistické ideologie nebo popírání holokaustu. Kniha mi dala spoustu otázek, nad kterými můžu přemýšlet. A za to jsem vděčný.
Osobně by mě moc a moc zajímala motivace pana Hofmanna, proč se rozhodl načíst zrovna tenhle text, byla tam osobní motivace? To se ale asi nedozvím.

Knihomolka97
19.01.2022 5 z 5

Na to, že je to dílo z 19. století, je opravdu neuvěřitelně nadčasové. Měla jsem pocit, jako by bylo psáno přesně na tuto dobu.
Občas mívám problém udržet pozornost a tady se mi to nestalo. Délka knihy je podle mě ideální a hlas pana Martina Hoffmana (který audioknihu namluvil) se dobře poslouchá.
Autor se věnuje kromě svobody slova a názorům také třeba náboženství. V průběhu poslechu jsem si dělala poznámky a zapisovala si myšlenky, které mě zaujaly.. a že jich bylo. A hlavně byly tak pravdivé až to bolí.
Určitě knihu doporučuju přečíst, protože i já jsem se sama nad sebou dost zamyslela.

Elevant
28.06.2020 5 z 5

Velmi se mi líbí překlad, který je vstřícný ke čtenáři, a také grafické zpracování knihy: nakladatelství Institutu H21 dalo nový kabát Millovým nesmrtelným myšlenkám. Knihu mohu jedině doporučit všem inteligentním lidem, nejenom těm, kteří se hlouběji zabývají filosofií, neboť texty J. S. Milla se bezprostředně dotýkají praktického života nás všech.

Feanor56
20.05.2020 5 z 5

Skvělé a nadčasové!

Eva744
20.05.2020 5 z 5

Neuvěřitelně nadčasové myšlenky. Objevné čtení!

svoboda svoboda projevu svoboda myšlení

John Stuart Mill
anglická, 1806 - 1873
2011  68%Utilitarismus
1890  92%Poddanství žen
1995  85%O slobode
2020  82%O svobodě myšlení a slova
1992  73%Úvahy o vládě ústavní

Kniha O svobodě myšlení a slova je v