pegasusss pegasusss komentáře u knih

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kontrast medzi dejom a našim svetom je dosť hmatateľný, nakoľko veľa ľudí žije život na autopilota a keď niekto im naruší paradigmu a mantry obyčajnými vecami, ako napríklad to, že si naplno užívam prítomný okamžik alebo niečo podobné alebo pýtam sa síce hlúpe otázky ale tie úplne "zničia" realitu nejakého človeka, že prečo robí to čo robí a ten človek nakoniec zistí, že to robí len kvôli tomu, lebo ostatní vyžadujú aby to robil pričom ten človek to nechce robiť a je absolútne nešťastný, keď to robí, .... je to proste dosť masaker

07.11.2019 5 z 5

O duševním klidu (8 úvah) O duševním klidu (8 úvah) Lucius Annaeus Seneca

niekedy mám pocit, že minimalizmus je stoicizmom široko inšpirovaný.
Senecové myšlienky sú pre mňa jedny z TOP ;)

29.07.2018 5 z 5

za knihu som zaplatil 0, takže nemôžem povedať, že pán Kiyosaki na mne zarobil, osobne vnímam knihu ako uvedomenie si pár skutočností - pokiaľ nechce človek robiť jednu vec celý život ( povedzme chodiť do práce a robiť tú istú činnosť 50 rokov ) tak by mal vedieť "omástrovať" ( to become a master ) svoju činnosť a nájsť následníka, ktorému predá tieto schopnosti/zručnosti/whatevernazvytetoakochcete a posunúť sa ďalej - platí to o sfére práce

ako aj o sfére peňazí ale v trocha inom odtieni - získam zdroje, investujem ich do niečoho, čo mi bude produkovať ďalšie zdroje resp. neutrácam zdroje na spotrebné veci ( alebo inak, vytvorím si štandard, za ktorý a ani pod ktorý nepôjdem a následne všetko čo je za štandardom investujem - z čoho mi plynú ďalšie zdroje - samozrejme model neberie do úvahy, že môžem investovať zle a skrachovať, že ma nikto nepodvedie, neokradne, etc. ..., ale! vnímam to ako model, ktorý hovorí o tom, že keď sa chcem posúvať vpred a mať vplyv a dosah - keď to dovedieme do extrému - manipulovať realitou alebo tvoriť historiu alebo veľké veci - dať ľuďom niečo, čo potrebujú a môžem byť na to hrdý ( príklad Apple, Samsung, 5G, Tesla, Nasa, hocičo si dosadte - čo posúva ľudstvo vpred ) je to proste super,

na druhú stranu, ako negatívum vnímam to, že tento model neberie do úvahy človeka, ktorý vníma peniaze ako cieľ a bezcharakterne/zištne/... ho napĺňa a peniaze-zdroje používa na svoje rozmary - potom z toho vznikajú ponižujúce profesie, ktoré nazvem slušne "slúšky bohatých" pretože jednoducho vytvára na ne ponuku

Myslím, že veľa myšlienok vyjadril aj Patrick Bet David vo svojom youtube kanáli Valuetainment - kde tieto a mnoho iných informácií/znalostí a osobných skúseností zdieľa FREE pre všetkých, takže kniha bola pre mňa len zopáknutie si osvojeného ;)

08.11.2019 5 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

TOP .....
Good hunting, Stalker ;)

25.04.2017 5 z 5

Slovanstvo a svet budúcnosti Slovanstvo a svet budúcnosti Ľudovít Štúr

Neviem, .... používaním absolútnej kritiky jednotlivých štátov a absolútnych chválení iných je dosť podľa mňa krátkozraké ( Francúzsko je také onaké makové a Rusko je zase také a také .... ) Pôsobilo to na mňa ako keď si zidealizujem nejaké pojmy a potom z toho odvodzujem dôsledky a pohľady do budúcnosti ....

Časť o tom, aby Slovania mali svoj jednotný jazyk a písali / prípadne hovorili v ňom je podľa mňa super, na druhej strane keď sa pozriete do reality, korupcia, miera dávania najavo moci a podobné prvky sú oveľa reálnejšie v slovanských zemiach ako germánskych, takže áno, niečo slovanského nájdeme v každej slovanskej krajine ale že by sme boli nejak "lepší" tak to je na diskusiu.

07.11.2019 3 z 5

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

základy pre ľudí, čo sa chcú vymaniť z krysieho závodu, super knížka ;)

16.01.2021 5 z 5

Les Les Arkadij Strugackij

Na čítanie tejto knihy, resp. kníh od týchto autorov, to chce osobitný "šmrnc" ΄;)

08.04.2017 4 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Václav Veber

Veľmi dobrá kniha, odporúčam :)

08.04.2017 5 z 5

Digitálny minimalizmus Digitálny minimalizmus Cal Newport

kniha vlastne negatívne ( teda aká cestá nie je dobrá v rámci žitia dobrého života )prichádza k tomu, čo to znamená žiť uvedomelý život :D, big thumb up

07.02.2022 5 z 5

Každý klame Každý klame Seth Stephens-Davidowitz

veľmi zaujímavá kniha, najviac ma zaujal fakt, že doposiaľ, čo si myseľ myslela ostalo rozpustené v éteri ale príchodom googlu sa tento odraz digitalizoval v necenzurovanej forme a dá sa analyzovať a zároveň dávať do súvislosti s príčinami a následkami, čo je uplne mega

09.01.2021 5 z 5

Dejiny Slovenska. I, (do roku 1526) Dejiny Slovenska. I, (do roku 1526) Richard Marsina

Síce má kniha nános dobovej povinnej propagandy ale inak super kniha, pre každého, kto chce o histórii svojej krajiny vedieť viac :) :)

07.11.2019 5 z 5

Cesty nemeckej kultúry v toku storočí Cesty nemeckej kultúry v toku storočí Anton Hruboň

vstupná litika pre štúdium "toho, čo je nemecké a kto sú Nemci" ;) a samozrejme ňou sa štúdium nekončí :P

02.07.2018 5 z 5

Listy Luciliovi I–X Listy Luciliovi I–X Lucius Annaeus Seneca

stoické myšlienky sú pre mňa osobne fajnšmekerovina, Seneca je pán, ale čo sa mi nepáči je, že pohŕda aj telom a to mi dosť vadí. Ale okrem toho je to uplne top :)

23.01.2018 5 z 5

Antisthenés Antisthenés Antisthenés

už vám niekedy niekto povedal, že ste cynický ? :D, verte mi, že neviete čo to znamená, pokiaľ si neprečítate toto! :D

08.04.2017 5 z 5

Filosofie v tragickém období Řeků Filosofie v tragickém období Řeků Friedrich Nietzsche

neviem, ale to čo som čítal ja, je s Heideggerovým a Gadamerovým doplnkom - pohľadom na problematiku ...... osobne odporúčam mať prečítané zlomky predsokratikov, hlravne Herakleita, keďže Nietzsche na ňom "fičí" :D + Platónov dialóg Parmenides ( kde pointa je obsiahnuta v Štátnikovi, Parmenidovi a Sofistovi ... nájdete aj v Platónových dialógoch II.) a ďalšia vec, určite to nie je text, ktorý sa dá prečítať ako román, že len čítate a čítate .... treba to čítať tak, že odstavec si prečítam minimálne 1-2 krát ;) .... vhodné pre študentov filozofie na interpretáciu textov predsokratikov z pohľadu Níčeho :)

24.02.2015 5 z 5

Život bez pšenice Život bez pšenice William Davis

Super, odporúčam, som vegetarián a táto kniha mi pomohla :) odporúčam každému prečítať a vyskúšať !

21.01.2015 5 z 5

Nástroje titánů Nástroje titánů Timothy Ferriss

Kniha zodpovedá názvu, každopádne je to mega dielo a super kniha. Hlavne ďalšia literatúra, ktorú všetci ostatní v nej čítajú a doporučujú.

10.09.2021 5 z 5

Princípy: Život a práca Princípy: Život a práca Ray Dalio (p)

Veľmi výživná kniha, pokiaľ chcete vybudovať a viesť spoločnosť založenú na rozume a nie na autorite.

31.08.2021 5 z 5

Investování pro začátečníky Investování pro začátečníky Petr Syrový

z roku 2016 vydanie je fajn.... ale chcelo by to už aj opísať tam krypto

22.07.2021 5 z 5

Stoicizmus pre začiatočníkov Stoicizmus pre začiatočníkov Matthew Van Natta

pre ľudí, čo sú úplní nováčikovia, je to fajn zjednodušené vydanie, ale určite odporúčam diela stoikov

12.05.2021 5 z 5