Stalker

Dnes již klasický román bratří Strugackých nás zavádí do Pásma - tajemné oblasti u městečka Harmondu, kde se dá objevit mnoho podivných, ale někdy smrtelně nebezpečných úkazů, předmětů a anomálií. V Pásmu se dá rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zemřít... Přesto se noc co noc stalkeři odvažují dál a dál. Cena je ovšem vysoká. A zaplatit musí všichni. Někde v samotném srdci Pásma je však možná skryta naděje......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31157/stalker-31157.jpg 4.41275
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Triton

Пикник на обочине (Piknik na obočině), 1972

Kniha Stalker

janina66

3,5* vyposlechla jsem audioknihu.
Ponuré, syrové, napínavé a velmi zajímavé téma. Žádná sympatická postava, proto je to tak zvláštní až depresivní. Vše ostatní už řečeno v předešlých komentářích. Ale můj šálek kávy to nebyl.

palladium

Pěkné sci-fi, celá kniha mě poutala. Fantastické nápady, i ten pojem piknik u cesty, tak jak je v knize myšlený, je vtipný a zajímavý, k zamyšlení o naší důležitosti. Trochu zklamal poněkud naivní konec.

Panpalapax

Takový starý, poctivý, inteligentní styl psaní. Pěkně popsané postavy i třeba různé artefakty mimozemšťanů. Nedávno jsem četl povídky Kira Bulyčova, a v něčem byl ten způsob psaní podobný. Možná takové to zamýšlení co ten objev/setkání/vynález přinese lidstvu, jaký bude mít dopad?

ijcro

Piknik je už podle jména nadčasové dílko, které dalo světu nový odstín žánru.
Jak prosté... jako když roztočíte globus a párkrát na něj z dálky vystřelíte. A vzniknou zóny!
Autoři dali ve svých náznacích velký prostor čtenářově představivosti, ale je tam cítit ta široká ruská duše i s nějakými temnějšími záblesky sovětského povětří. Bohužel k tomu patří i to částečně sklouznutí k úvahám o životě, bytí a nebytí, štěstí i neštěstí...

Doporučuji :)

(ovšem méně již těm, kteří jsou zvyklí na spektákly hollywoodského střihu s bombastickými happyendy)

DaNDee

K přečtení Stalkera mě inspirovala stejnojmenná skvěle atmosferická postapokalyptická počítačová hra. Právě na základě této knihy byla série S.T.A.L.K.E.R. vymyšlena. Děj knihy je realističtější než jsem čekal, kvůli čemuž jsem si zprvu myslel, že mi to čtení znepříjmení. Nakonec jsem si ale povídku užil i bez toho. Atmosféra přípravy i samotné mise je skvěle ponuře vykreslena, stejně tak jako postavy. Mrzí mě, že kniha není delší! Slušelo by jí alespoň 500 stránek nebo možná spíše pokračování. Člověk jí má rychle přečtenou a přijde mu, jakoby to nebylo stránek ani 50.

slawa.cap

(+ SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu.
Myslel jsem že kniha je tak z roku 2010 a během příběhu jsem se divil že stalkeři nepoužívají vysílačky, nebo mimo pásmo mobily. Dalo mi to smysl až jsem se podíval kdy kniha vznikla. Zmýlil jsem se o 40 let :)
Kniha nestárne, jak píšu, téměř se nedá odhadnout doba vzniku. Příběh je neuvěřitelně poutavý a, pro mně, bez větších logických chyb. Jediné co se mi nelíbilo byly velké časové skoky v ději.
A závěr, pochopil jsem proč na to Rod kývl, ale nakonec se zachoval jako bezcharakterní zmrd a nakonec si asi nepřál ani to proč tam šel. Navíc Mrchožroutovi způsobil to proč ke kouli vlastně sám šel.

Aleen

Bratři Strugačtí jsou pro mě sentiment. První sci-fi kniha mého života (před hóóódně lety) byla od nich. Možná i proto jsem velmi nekritická a nadšená čtenářka, nebo prostě uměli napsat skvělý příběh, jak to naznačují i mnohá ocenění, která získali. Ať je to jak chce, tenhle román s velkým přesahem žánru, mně bavil. Zírala jsem nad fantazií, která umožnila vymyslet všechna ta "udělátka" mimozemšťanů a oceňovala jsem etické poselství. Hrdinům člověk naprosto věří jejich myšlenkové pochody, činy a pocity. Takové typicky ruské mi to přišlo.

Michal___
19.12.2021

Ťažko uveriť, že toto bolo napísané ešte pred mojím narodením... Útla kniha plná tajomna, šťavnatého jazyka stalkerov, túžby po "skořepinách" a predovšetkým Pásma. Pásma, ktoré sa objavilo na Zemi, má svoje vlastné pravidlá a zákony a neodpúšťa chybný krok. Vystúpi len pár postáv, ich charaktery sú iba načrtnuté, no o to intenzívnejšie sa rieši ich vzťah k tomu záhadnému kúsku zeme. Príbeh je ako skica, ktorú si čitateľ musí domaľovať sám. Nie veľmi sa mi to podarilo, ale celkový dojem - dobrý.
Nenavštevujem často v knižniciach oddelenia sci-fi. Už však viem, že sa tam pomotám častejšie. Po Pikniku pri ceste si snáď vyrazím na Dunu, a potom si s Enderom zahrám jeho hru. Knižničný personál možno spozoruje, že si domov požičiavam knihy iného žánru ako dosiaľ. Ale nech! Vyhovorím sa na Strugackých. Veď koniec-koncov, oni za to môžu...