pavel9410 pavel9410 komentáře u knih

Zrádný měsíc Zrádný měsíc Michael Connelly

Ctive, i kdyz tak nejak lehce predvidatelne. Spravna oddychovka na nedelni odpoledne. Clovek zacne cist a odtrhne se az po posledni strance.

28.11.2021 4 z 5

Prostá pravda Prostá pravda David Baldacci

Poctiva krimi od Baldacciho. Primichane spravne prisady, poctivy policajt, vezen na uteku, neznamy lump, zajimave zvraty. Vyborne se cte. Spravna oddychovka.

28.11.2021 4 z 5

Písky Sakkáry Písky Sakkáry Glenn Meade

Nejak si nemuzu srovnat v hlave, ze to ma byt podle skutecne udalosti. Prislo mi to hrozne prekombinovane a ta romanticka naivni linka mi nesedla uz vubec.

28.11.2021 3 z 5

Vraždy podle Grimmů Vraždy podle Grimmů Craig Russell

Dost mne bavilo to tema - vrazdy na motivy pohadek.

16.11.2021 4 z 5

Noční rozhovor Noční rozhovor Ladislav Mňačko

Jedna z nejsilnejsich knizek o valce, kterou jsem za posledni dobu cetl. Ne, neni to o frontovych hrdinech. Jenom obycejny rozhovor, ktery odkryva propasti mezi lidmi.

04.11.2021 5 z 5

Vraky bez pokladů Vraky bez pokladů Eva Kačírková

Kacirkova mne bavi. Neni tam zas tak poznat ten dobovy soc-real, hlavnim hrdinou neni nejaky porucik z VB, ale v obou povidkach normalni zenska. Ctive, ma to pribeh.
Nasel jsem v knihobudce a rad vratim, at si ji uzije zas nekdo dalsi.

17.10.2021 4 z 5

Wim Hof: Cesta Ledového muže Wim Hof: Cesta Ledového muže Wim Hof

Je to ukrutne dlouhy naborovy letak na Wim Hofovu metodu, pricemz o tom jak a co delat se dozvite na dvou strankach. Zbytek jsou priklady jak Chuck Norris (pardon, Wim Hof) bojoval se zbytkem sveta, komu vsemu to pomohlo, kdo jemu a autorovi knizky neveril. Vse psane stylem letaku na “zazracnou meducinu”, ktera proste funguje, jenom vam ji doktori z nejakeho neznameho duvodu zatajuji. Nechci Wim Hofovi upirat jeho schopnosti i vliv jeho technik na zlepseni zdravi a ovladani tela, ale tahle knizka mne od toho spis odradila.

07.10.2021 1 z 5

Sedm krátkých přednášek z fyziky Sedm krátkých přednášek z fyziky Carlo Rovelli

Kratoucka - na jedno/dve odpoledne. Zabavne napsana. Takove ochutnanicko fyziky. Bez vzorecku, spis pokec.

03.10.2021 4 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Se priznam, ze mne to tentokrat moc nezaujalo. Vtipky mezi panem redaktorem a slecnou Stribrnou byly na zacatku fajn, ale pak se to zacalo extremne tahnout a opakovat. Uplna cervena knihovna, prolozena tehdejsi komunistickou [ne]povolovaci zvuli. Ze se to nakonec zvrhlo v detektivku s pointou to moc nezachranilo - jen tak tak, ze jsem to neodlozil nekdy v prvni polovine. Nebyt ctenarske vyzvy, tak to asi nedoctu. Holt to nebyl muj salek kavy.

02.10.2021 2 z 5

Černé jako smola Černé jako smola Hana Prošková

Nasel jsem u nasich na chate. Fajn cteni na dovolenou, i kdyz z nekterych “soudruzskych” praktik naskakuje husi kuze. Je videt, ze to vyslo v 69, driv nebo pozdejs uz by to neslo.

22.09.2021 4 z 5

Kramerová versus Kramer Kramerová versus Kramer Avery Corman

Velice lidsky popsane osudy, ktere klidne muze zit nekdo kolem nas. Chvilemi dost vtipne, zadna velka sentimentalita. Vecne ale zaroven emocionalni. Diky za vyzvu!

05.09.2021 5 z 5

Sedemnásť orieškov na rozlúsknutie Sedemnásť orieškov na rozlúsknutie Agatha Christie

Nasel jsem tento klenot v knihobudce a s radosti precetl ve slovenstine.

22.08.2021 5 z 5

Poslední večeře Poslední večeře Hana Bělohradská

Knizka z knihobudky KD. Neni to uplne klasicka detektivka, vysetrovani samotne je spis vedlejsi linka. Realie jsou sice totacove, ale uplne to z toho netrci. Dokazu si to predstavit klidne i v jinem prostredi, pribeh je docela univerzalni. Ten kdo ma rad knizky z nemocnicniho prostredi bude myslim poteseny.

04.08.2021 4 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Utlá knížečka, dá se přečíst během dopoledne. Bavil mne grafický styl (četl jsem v originále, ale počítám podle obalu, že se přenesl i do české verze).
Lehce provokativní, čte se dobře, i když jsou tam občas typické opakovačky, klasický nešvar těchto knížek.
Tři věci, které si z této knížky odnáším:
1. Nečekej a prostě tvoř. Zkoušej to. Tak se možná dozvíš víc o sobě, než kdybys o tom jenom dumal.
2 Piš o tom, co máš rád a co by sis sám rád přečetl.
3. Práci, kterou děláš, když prokrastinuješ, je nejspíš to, co bys měl dělat po zbytek života.

01.08.2021 4 z 5

Ukaž, co děláš! Ukaž, co děláš! Austin Kleon

Cetl jsem v originale. Je to utla knizka, kterou date klidne za dopoledne. Je to psane hodne pro “kreativce” - ja, coby introvert jsme par veci hur zkousaval (jako treba pasaz o tom jak o sobe mluvit na party), ale zpetne musim uznat, ze ty jeho rady nejsou od veci. Dost se mi libil graficky styl - proste ten mix “rucne psanych poznamek” a normalniho textu mi sedi. Dobre se to cte, i kdyz nektere veci opakuje vickrat (asi aby si to ne prilis pozorny ctenar zapamatoval). Je to takovy nesvar tech motivacnich a sebevzdelavacich knizek, kdy z toho pak mam pocit, ze ze mne nekdo dela blbce. Ale tady to bylo jeste v unosne rovine.

Tak, a ted 3 veci, ktere si chci z tehle knizky zapamatovat (snad to neni velky spoiler):
1. Je fajn byt amater, clovek se porad uci.
2. Kdyz chces, aby o tobe lidi vedeli, tak se jim taky musis ukazat. “Sedavej panenko v koute, kdyz budes hodna, najdou te” moc nefunguje. Sdilej to, co delas rad, z ceho se treba nekdo jiny muze neco naucit. Ale bacha na to, at to neprezenes. Co si mel k obedu, nebo obrazky tveho psa lidi mozna zas tak nezajimaji (nevim proc, ale vybavil se mi Flegr s jeho posty, ktere zacinaji Mily Miciku - je videt, ze nekdo si na povidani s kockou muze zalozit styl a uplne blbe to za neni). Kdyz nevis jestli neco postnout nebo ne, poloz si otazku: “Co by na to rekla mama (pripadne sef)?”
3. Rozdil mezi originalem dila a jeho kopii, jak to vnimame, nemusi byt v tom dile samotnem, ale v pribehu kolem toho.

01.08.2021 4 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Cetl jsem v originale. Neni to jenom o navycich, ale i obecne o tom, jak si veci usporadat. Par dobrych napadu jsem si vzal. Treba zacit aspon s 2ma minutami. Nebo retezeni navyku. Vizualizace. Ze nejde jenom o ten navyk samotny, ale o to, jakym chci byt clovekem. Ze mit cil (zabehnout maraton, mit na ucte milion, …) muze byt kontraproduktivni, protoze co potom?
Jeden z navyku, ktere mam je po precteni knizky jit na databazi knih a tam si ji zaznamenat. Vcera vecer (kdyz jsem tuhle docetl), tak jsem na to hned sel - a ouha, neslo mi se prihlasit pres ggl. Hnedle je videt jedna poucka z knizky v praxi - ze to musi byt lehke a co nejvic zautomatizovane.
Ale zpatky ke knizce - obcas mne tam stvalo to opakovani se dokola, ale vzhledem k tomu, ze je to kniha o navycich, ktere se opakovanim utuzuji, tak to nakonec dava smysl. Co fakt ocenuji, ze v tom nejsou jenom motivacni kecy, ale i spousta praktickych prikladu.

25.07.2021 5 z 5

Na volné noze Na volné noze Robert Vlach

Na volne noze sice nejsem, ale po precteni tehle knizky to mam o to vetsi chut zkusit. Neni to zadne okecavani jedne myslenky porad dokola, aby to tupec ctenar konecne pochopil, ani “ten jediny mozny navod jak to delat”. Ani vykradeny compilat ze zahranicnich zdroju. Je tam spousta (a ted myslim opravdu hodne) konkretnich prikladu z autorova zivota, odkazu na dalsi uspesne lidi z CZ a jak na to sli, pripadne kde si precist jejich konkretni tipy. Je to nejen inspirativni, ale i hodne prakticky navod a to pro ruzne faze podnikani. Za mne 5 hvezd a velke diky autorovi!

17.07.2021 5 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Oproti V tieni, ktere mi prislo extremne rozvlekle a nezajímave, tak tady jsem se opet u Dominka Dana bavil na 100%. Slape to, vtipku taky dost a papalaske manyry jsou popsane taky pekne verne.

04.07.2021 5 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

Nevim cim to, ale tenhle dil mne moc nezaujal. Hrozne se to vleklo a pak zas bylo docela dlouho jasne, kdo je vrah (ano, zahradnik). Vtipky byly fajn, jak vzdycky.

30.06.2021 3 z 5

Precetl jsem na 2 zatahy. Velice ctive, na nic si to nehraje. Clovek Lucce drzi palce celou dobu.

27.06.2021 5 z 5