PAVEL z BRNA PAVEL z BRNA komentáře u knih

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Vynikající moralizující kniha popisující rozklad duše,která má jen smyslové senzace a plytké filosofování, díky kterému si může si dovolit absolutně vše,ale nic ji nepřinese naplnění. Dorian Gray je více či méně v každém z nás. Oscar Wilde to pochopil a musel tento odkaz zanechat lidstvu v předvečer první světové války.

13.10.2013 5 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Pro mě byla kniha především léčením se z posedosti sexem. Zobrazuje ji takovou jak se u něho projevovala,ale nezůstává u ní a směřuje k extázi a duchovnímu poznání,které se snáží vtělit do svých textů. Katolický mnich Thomas Merton,který si určitý čas s Millerem dopisoval,skadálního autora bránil a řekl o něm ,že v jeho textech je jasné duchovní hledání. Miller učí idealisty zemitosti a živoočišné vitalitě bez níž uschneme na půl cesty mezi peklem a nebem...Millerovi texty lze chápat jako zasvěcovací do tajemství života a lidské duše.

12.10.2013

První kniha krve První kniha krve Clive Barker

Tuto knihu jsem četl jako první z Barkera a doslova mě unesla a já musel číst další jeho knihy. První povídku Strach jsem četl mnohokrát a teměř na vlastní kůži zakoušel hrůzu strachu.

12.10.2013

Zloděj duší Zloděj duší Clive Barker

Tahle netypická horová fatasy,s hlubokym skrytým poselsvím, je ve skutečnosti nejděsivějším hororem pro všechny,co život prosnily a neprobudily se k životu. Vynikající.

12.10.2013 5 z 5

Hřích a vina - Obludnost mysli Hřích a vina - Obludnost mysli Raméš S. Balsekar

Tak toto je filosofická lahůdka advaitové moudrosti jednoho žáka slavného hinduistického světce Nisargadaty Maharadže. Ramesh Balsekar byl jeho překladatelem pří hovorech s žáky ze západu. Pro satvické duše je kniha průvodcem do říše osvícení a svobody, bez bludu konatelství.

10.10.2013 3 z 5

Srdce které tančí Srdce které tančí H.W. L. Púndža

Půndža vyšel v naší republice jen ve třech knihách,ale každá je klenotem duchovní literatury a připravené vede přímo k prozření nebo aspon k mystickým prožitkům.

03.10.2013 5 z 5

Procitni a chechtej se Procitni a chechtej se H.W. L. Púndža

Skvělá kniha na procitání a zakoušení Božství-átmana v každém z nás.

03.10.2013

Advaita bódhi dípika - světlo nedvojného poznání Advaita bódhi dípika - světlo nedvojného poznání neznámý - neuveden

Nádherna kniha pro každého duchovně hledajícího,poskytující hlavní podmínky pro realizaci sebe sama neboli své božské podstaty.
Rozsahem tenká,ale nabitá důležitými myšlenkami vedoucími k praktickým krokům.

28.09.2013 5 z 5

Ďáblův slovník Ďáblův slovník Ambrose Bierce

Tahle kniha je opravdu výjmečná. Autor byl hluboký znalec lidské duše a aktivit,které vypadají ušlechtile,ale hlubiny člověka vypráví o něčem jiném než ústa. Nad takovým slovníkem se ze srdce zasmějete. Jako například-MAMON: Bůh hlavního světového náboženství. Jeho ústředním chrámem je svaté město newyrské.

24.09.2013

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Serii Narnii jsem objevil až jako dospělý a nadchla mě tak,že jsem ji četl mnohokrát.

23.09.2013

Aštávakragíta Aštávakragíta neznámý - neuveden

Aštavakragita je bible,velmi tenká,spirituálního monismu. Přesto jsem ji četl dlohá léta,než jsem uviděl, o čem je. Kniha je jednoduchou cestou okamžitého osvícení- bez dlouhých hodin cvičení. Bez okolků podává hned medicínu pravdy,aby člověk pravdivě viděl a byl štasten a svoboden v jediné vteřině.

23.09.2013 5 z 5

Znamení kříže Znamení kříže Chris Kuzneski

Námět vražd,které nesou tajemné poselství mě zaujal ale to zaujetí mě vydrželo jen do první třetiny knihy a pak jsem tu bezmyšlenkovou nudu nezvládl. Asi si založím knihotéku nedočtených knih.

19.09.2013 odpad!

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Dan Brown jako mnoho spisovatelů bezceného braku nemá co říci,ale umí to skvěle podat. Jsem zvědav,kdy mu to dojde a začne svůj talent využívat smysluplněji.

19.08.2013

Temná noc Temná noc Svatý Jan od Kříže

Temná noc je duchovní klasikou mystické literatury křestanské už čtyři století a pokud křestané budou žít a milovat Boha zaroven s druhými za čtyři století, nepochybuji ,že budou s rozkoší číst spisy Jana od Kříže. Nutno však říci,že jeho knihy patří mezi nebezpečné,nebot člověk je nemůže odložit a zůstat stejný, jako když na ně sáhl. Tak pozor na ně. Vzpomente si, jak to dopadlo s Bastienem v Nekonečném příběhu,když sáhl na nebezpečnou knihu,otevřely se mu hlubiny jeho duše a on byl povolán zachránit říši Fantasii.

19.08.2013

Zmizelí Zmizelí Colin Falconer (p)

Kniha se skvěle čte. Nemohl jsem od ní odtrhnout zrak,což se mi často nestává.

28.07.2013 4 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Už asi počtvrté se mi nepodařilo knihu přečíst celou,i když námět,děj a způsob psaní mě zaujal. Možná je to hlavním hrdinou,který je tak cynický,že je to pro mě nestravitelný. Přesto se za nějaký čas pustím do knihy popáté.

28.07.2013 5 z 5

Muž, který byl Čtvrtek Muž, který byl Čtvrtek Gilbert Keith Chesterton

Tuto knihu jsem četl před dvaceti lety a dodnes si pamatuji opojný optimismus,kterým mě tato kniha obdařila.

13.07.2013