Paulus.1987 Online Paulus.1987 komentáře u knih

Bruce - životopis Bruce Springsteena Bruce - životopis Bruce Springsteena Peter Ames Carlin

Snad jenom proto, že život Bruce Springsteena nebyl provázen žádnými skandály ani žádnou formou závislosti, nemusí být jeho biografie tak strhující jako biografie jiných rockových hvězd. Nic to ale nemění na tom, že se v tomto případě jedná o čtivou a přehlednou knihu o životě člověka, který si svou pílí a někdy až chorobným perfekcionismem vybudoval pozici jedné s největších hudebních osobností.

08.01.2018 5 z 5

Po dočtení knihy jsem měl takový zvláštní pocit, že jsem přečetl zase něco jiného, něco výjimečného. To se mi příliš často nestává. Z knihy byla cítit šedesátá léta, strasti a radosti dospívajícího chlapce a jeho přátel z řad emigrantů. Moc hezké a příjemné čtení ze života bez ohledu na počet stran.

08.01.2018 5 z 5

Osamělý střelec Osamělý střelec John Grisham

Řekl bych, že se jedná o klasicky skvělý Grishamův román. Kdykoliv sáhnu po některé jeho knize, vím, že neudělám chybu. V tomto případě dávám 4 hvězdičky jen proto, že některé Grishamovy romány (např. ...a je čas zabíjet nebo Vyvolávač deště) mi prostě přišly o fous lepší.

06.01.2018 4 z 5

3x Hercule Poirot 3x Hercule Poirot Agatha Christie

Mesdames et Messieurs, dobrý večer. :-) Snažím se přimět své šedé buňky mozkové vymyslet nějaký originální komentář, ale co chcete psát o díle Agathy Christie a jejím Herculu Poirotovi, kteří se nesmazatelně zapsali do literárních dějin? V mém případě mám příběhy Hercula Poirota spíše nakoukané z televize než načtené, ale nic to nemění na tom, že knižní předlohy jsou zárukou odpočinkové a zároveň inteligentní četby.

04.01.2018 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Tak trochu knižní Gran Torino. Příběh zatrpklého starého muže, který přišel o to jediné, co kdy miloval, nesnáší celý svět a nemá důvod žít. Postupem času však získává souhrou okolností novou chuť do života... Veselé, dojemné, lidské. Myslím, že takových knih není nikdy dost.

04.01.2018 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Jeden by nevěřil, že král hororu dokáže napsat takovou nádhernou knihu o lidskosti... Filmové zpracování se jako jedno z mála své knižní předloze vyrovná.

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Touto knihou si u mě Karel Čapek zajistil nesmrtelnost. Vizionářské a geniální.

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Nádherný a s ohledem na svoji tloušťku skvěle čtivý historický román. Příběh o tom, že celoživotní sobectví a hromadění majetku může způsobit jen to, že zůstanete sami. Opravdu jsem nevěděl, jestli mám na konci tu nelidskou svini Soamese litovat nebo ne.

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Krásné, čtivé a inteligentní povídky, ve kterých autor definoval tři zákony robotiky. Skvostné čtení pro přemýšlivé čtenáře.

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Jakmile si tuto knihu přečtete, budete mít občas chuť někomu udělat nabídku, která se nedá odmítnout. :-)

Blbec z Xeenemünde / Erosomy Blbec z Xeenemünde / Erosomy Josef Nesvadba

Je mi líto, tuhle sbírku sci-fi povídek nedokážu náležitě ocenit. Ačkoliv byly některé povídky velmi povedené (např. titulní Blbec z Xeenemünde), u některých jsem měl pocit, že čtu slohový mišmaš žáka základní školy. Ve srovnání např. s povídkami Isaaca Asimova tohle prostě neobstojí.

29.12.2017 2 z 5

Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Co víc napsat k jednomu z nejznámějších a nejslavnějších románů všech dob. O osudu člověka, který 14 let trpěl ve vězení, aby se poté díky svému bohatství a inteligenci rafinovaně pomstil těm, kteří mu ublížili. Není to "jen" historicko-dobrodružný román, v knize se pojednává také např. o víře a boží prozřetelnosti. Četl jsem dvousvazkové vydání z roku 1991 s nádhernými černobílými ilustracemi a zásadně zavrhuji jakékoliv zkrácené vydání, nové překlady a podobné paskvily. V této knize má vše svůj význam!

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Moje nejoblíbenější verneovka. Samotná postava kapitána Nema mě fascinuje dodnes - tajemný, vzdělaný člověk, kterému lidstvo ublížilo natolik, že se uchýlil do mořských hlubin, kde neplatí zákony společnosti, vše má svůj klid, řád a krásu. Nikdy jsem nesouhlasil s vykreslováním kapitána Nema jako záporné postavy (pro úplnost doporučuji dále přečíst minimálně Tajuplný ostrov, kde je vše vysvětleno). Dětem bych rovněž velmi doporučil audio zpracování s Radoslavem Brzobohatým a Luďkem Munzarem, nádherný poslech.

29.12.2017 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Stejnojmenný seriál byl nedílnou součástí mého dětství a s chutí se na něj dívám i nyní. Když jsem kdysi v antikvariátu objevil knižní předlohu, řekl jsem si, že to zkusím, ale velká očekávání jsem neměl. Nakonec jsem byl překvapený, jak krásná kniha to je a že se mému milovanému seriálu vyrovná, ne-li jej dokonce předčí. Hlavním tématem je především společné soužití a práce lidí různých národností, což mělo velký význam nejen v době, kdy byla kniha napsána, ale i nyní.

29.12.2017 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Ne, ne, ne, děti, toto není pohádka o zvířátkách... Toto jsou dějiny bolševické revoluce v kostce. Orwell v této knížečce dokázal na pár stránkách skvěle a výstižně popsat úplně všechno - motivy a průběh revoluce včetně pozdějšího upevňování moci, vytváření a likvidaci nepřátel, překrucování historie i zákonů, proměnu samotných revolucionářů... Vzpomínám si, že v okamžiku, kdy prasata začala chodit po dvou nohách, mi při čtení klesla brada. Tohle se prostě musí číst. Jestli se z toho lidstvo jednou poučí nebo ne, to je věc druhá...

21.12.2017

1984 1984 George Orwell (p)

Jedna z nejlepších knih, které jsem doposud ve svém životě četl, ne-li úplně ta nejlepší. V rámci příběhu hlavního hrdiny v ní autor neuvěřitelným způsobem popsal principy a fungování totalitního režimu, a co je ještě zajímavější, některé tyto principy mohou být čtenáři povědomé i ze současného světa. Stačí si všimnout člověka tupě zírajícího do mobilu nebo se podívat na večerní zprávy a dát si pár věcí do souvislosti...
Na tuto knihu nikdy nezapomenu, spousta vět by se z ní dala citovat. I když jsem četl některé antiutopie Orwellových předchůdců Zamjatina nebo Huxleyho, žádná se tomuto nadčasovému mistrovskému dílu nevyrovnala. Rovněž si dovolím román označit za základ pro studenty politologie.

21.12.2017 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Tato kniha, která začíná krásnou větou "Jsem v hajzlu.", by se dala krátce charakterizovat takto - Robinson Crusoe na Marsu. Jednoduché a zároveň geniální. Jinak řečeno se jedná o příběh astronauta, který je nucen s nedostatkem zásob přežít na planetě, na které nic neroste ani nežije, do té doby, než pro něj přiletí záchrana. Ano, popisy technických záležitostí knize trochu ubírají na čtivosti, ale dá se to zvládnout a navíc to čtenáře může donutit o těchto věcech přemýšlet, popřípadě si vyhledat dané pojmy na internetu a rozšiřovat si tak obzory. To také není na škodu. Navíc je vše vynahrazováno vtipnými průpovídkami hlavního hrdiny, takže dávám spíše 4,5 hvězdičky. Filmová verze rovněž velmi povedená.

15.12.2017 4 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Když je v současné společnosti nouze o morální autority, nezbývá než se ohlížet do minulosti. Knihu považuji za velké dílo, významný výsledek spolupráce dvou velikánů naší historie. Ačkoliv se některé pasáže nečtou snadno, např. ty filozofické, nic to nemění na faktu, že tohle by se zkrátka mělo číst. Zvlášť v této době.
Četl jsem vydání z roku 1990 a v rámci zachování objektivního obrazu pana prezidenta bych ocenil kompletní vydání bez zásahů Masarykovy dcery Alice. Možná tento požadavek splňuje nejnovější vydání z roku 2013, nejsem si jistý.

15.12.2017 4 z 5

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Bez obalu se přiznávám, že mám Ozzyho rád a že u žádné jiné knihy jsem se tolik nenasmál jako u jeho (auto)biografie.
V knize se dočtete o všem - proč se Ozzy naučil šaškovat, o neúspěšných (a velmi komických) pokusech o zlodějskou dráhu, o vězení, práci ve fabrice a na jatkách, o zformování Black Sabbath a vztazích s ostatními členy, o přátelství s fenomenálním kytaristou Randym Rhoadsem, o průběhu sólové kariéry a rovněž také o skandálech, výstřelcích a životních eskapádách.
Z toho všeho vám ve výsledku vyjde především jedno - že Ozzy není jen legenda nesmrtelně zapsaná do dějin rockové hudby, ale také v jádru hodný chlap, který celý život bojuje se svými démony a který ničeho nelituje.
Knihu doporučuji všem bez ohledu na to, jestli mají Ozzyho rádi nebo ho předpojatě považují jen za vypatlanou blekotající fetku.

14.12.2017 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

O případu Andreje Čikatila jsem věděl ještě před vydáním tohoto románu. Když jsem pak četl pochvalné recenze na thriller z období stalinského Ruska, do kterého autor zapracoval námět tohoto případu, nemusel jsem se při výběru vánočního dárku dlouho rozmýšlet. Jedná se o velmi povedený a čtivý román, na který však podle mého názoru autor již kvalitativně nenavázal. Pokud by někoho zajímal skutečný příběh rostovského řezníka, doporučuji velmi zdařilý film Občan X z roku 1995.

14.12.2017 5 z 5