pami

Alenka z planety ZeměAlenka z planety ZeměK. Bulyčov (pseudonym)

Moje nejoblíbenější kniha v dětství. Byla jsem zvědavá, co na ní budou říkat moje děti.
Také se jim velice líbila a mnohokrát se u ní hlasitě smáli. Bohužel jsem jí půjčila a už jí neviděla. Chtěla jsem ji koupit, ale když jsem viděla ty ilustrace u nového vydání, rozmyslela jsem si to. U dalšího vydání se přimlouvám za nádherné ilustrace Jaroslava Maláka.

06.12.2016

Království mečeKrálovství mečeF. Niedl

Prostě musím upozornit na nesrovnalosti. Při druhém přepadení nového Vřesova (str. 213) řeší úkryt Fratella, který je ale s Wolframem v Porýní. Nebo stavitel Vřesova se jmenuje Pavel a na konci minulého dílu je z něj Petr. I přesto pět hvězdiček. Série drží můj rekord v rychlosti přečtení, prostě nešlo se odtrhnout.

Strážce boleslavského mystériaStrážce boleslavského mystériaV. Vondruška

Zatím to nejlepší, co jsem od autora četla. Doslova jsem se nemohla od knížky odtrhnout.

06.12.2016

Rybaříci na Modré zátoceRybaříci na Modré zátoceK. Nový (pseudonym)

Odpočinková kniha o přírodě. Laskavé čtení na dobrou noc dětem.

14.12.2016

Strana štěstíStrana štěstíV. Vondruška

Byla jsem zvědavá, jak se autor vypořádá s tímto (pro něj tak neobvyklým) tématem.
Jsem velice příjemně překvapená. Vtipné, ale obávám se, že i dost pravdivé.

30.12.2016

Popel všechny zarovnáPopel všechny zarovnáD. Dán

Moje první knížka od autora a hned jsem ztratila zbytek iluzí o fungování systému. Mimochodem na Novinkách byla na jaře zpráva o výpovědi korunního svědka Oskara- takže jména se shodují (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/432651-na-slovensku-promluvil-korunni-svedek-unosu-prezidentova-syna.html ).

21.08.2017

Podivná svatba na LichniciPodivná svatba na LichniciV. Vondruška

Kniha není literaturou faktu, takže mi nevadí historické nepřesnosti. Ale zarazilo mě, že se purkrabí jmenuje Bohuslav a za chvíli Bohumil. A takto se to střídá stále.

28.11.2016

Rytíři z VřesovaRytíři z VřesovaF. Niedl

Doporučeno v knihovně, autora jsem neznala. Líbí se mi, jak děj svižně ubíhá. Těším se na další díl.

Hanýžka a MartínekHanýžka a MartínekJ. Š. Baar

Četla jsem dětem, a zároveň to byla moje první knížka od J. Š Baara. Moc se nám líbila.
Chci si od autora ještě něco přečíst.

16.03.2017

Fiorella a dům ztracených dušíFiorella a dům ztracených dušíV. Vondruška

Zakoupeno pro dceru, ale byla jsem zvědavá. První kniha o Fiorelle, kterou jsem četla.
Autor opět nezklamal, kniha má spád. Jsem zvědavá, co na ní řekne třináctiletá dcera,
které se moc číst nechce.

18.04.2017

Střepy z královské číšeStřepy z královské číšeJ. Hanibal

Na můj vkus příliš zdlouhavé, bez spádu. Ještě nikdy jsem knihu tak dlouho nečetla.
Události líčeny až moc podrobně (zbytečně protahováno), z pohledu několika osob.

24.07.2017

Těžké kročejeTěžké kročejeK. Mejstřík

Povídky o osudech lidí na malé vesnici. Zajímavé a celkem čtivé.

24.07.2017

Madona pro MilwaukeeMadona pro MilwaukeeK. Dobeš

Čtivé, zajímavé, pojaté ze široka (odkud postavy pocházeli a co s nimi bylo dál) a to se mi líbilo.

24.08.2017

Bolestný a hrdinský život J. A. KomenskéhoBolestný a hrdinský život J. A. KomenskéhoF. Kožík

Obsah je vystižen v názvu knihy. Myšlenky J.A. Komenské jsou až neuvěřitelně nadčasové, přitom stále více přehlížené.

02.11.2017

Tržiště senzacíTržiště senzacíE. E. Kisch

První kniha, kterou jsem od autora četla. Čtivý popis zajímavostí ze života i z novinářské práce E.E. Kische. Velice milé překvapení. Těším se na další knihu.
Závěrem: "Chtělo, by to následovníky, zuřivé reportéry, kteří se také snaží vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši".

31.12.2017

Hedvika a LudvíkHedvika a LudvíkK. Poláček

Nic bizarnějšího jsem nečetla. Přesto mě to celkem bavilo.
Byla jsem zvědavá, co Poláček vymyslel na další a další stránce.

05.02.2018

Praha má tajemnáPraha má tajemnáI. Borská

Krátké kapitolky plné zajímavostí o Praze.

13.08.2018

Tajná ČínaTajná ČínaE. E. Kisch

Kniha zejména popisuje, jak hrozně se chovali koloniální velmoci v Číně.

28.08.2018

OsmačtyřicátníciOsmačtyřicátníciJ. Š. Baar

Těším se na další díl, jak to dopadne s vlastnictvím lesa. Zajímavé čtení o životě na Chodsku a o boji sedláků s Němci, které vrchnost protěžuje.

LůsyLůsyJ. Š. Baar

Jsem ráda, že se mi chodská trilogie dostala do rukou. Krásně popsaný život sedláka Krále a jeho okolí. Hlavně to vůbec není nudné. Naopak, mnohokrát jsem se nemohla od knihy odtrhnout! Neprávem opomíjené dílo.

Indiáni Jižní AmerikyIndiáni Jižní AmerikyA. V. Frič

Je nesmírně smutné, jak je A.V. Frič opomíjená osobnost. Už jako mladík byl uznávaný znalec kaktusů. Poté, co mu jeho sbírka zmrzla, rozhodl se odjet sám je nasbírat. Na místě zjistil, že nejohroženější druh v Jižní Americe jsou indiáni. Rozhodl se zachytit vše o jejich
kultuře. A jako jednomu z prvních se mu to povedlo, protože si nehrál na nadřazeného bělocha. Spolupracovaly s ním místní vlády a úřady, hlavně urovnával konflikty. Spolupracovaly s ním muzea a vědecké instituce. Byl čestný a nebál se říkat pravdu i za cenu ztrát, např. kritizoval na konferenci chování německých kolonialistů k domorodcům,
důsledkem bylo, že s ním německé instituce ukončily spolupráci atd. Nasbíral třicet beden naprosto unikátních předmětů. Když chtěl tyto zdarma věnovat Náprstkovu muzeu, dostalo se mu odpovědi, že na to nemají místo, podle druhé verze sbírku nechtěli, protože C a K úřady označily Friče (známého vlastence) za politicky nespolehlivého. Takže jeho sbírky jsou v Petrohradě, v Berlíně, v USA atd., kde za ně byli a jsou rádi. Kniha je krásné vyprávění o smutném osudu jihoamerických indiánů.