Šlechta v českých zemích: Aristokracie od středověku po současnost
Hana Kneblová
Kniha mapuje osudy aristokracie v českých zemích od dob českých králů až do současnosti. Vypráví o výjimečných mužích a ženách, ale také o černých ovcích rodiny, o významných diplomatech, vojevůdcích a cestovatelích, šťastných a nevydařených manželstvích. Obsahuje rovněž spoustu zajímavostí, například proč místodržící vyhození z oken Pražského hradu přežili pád bez vážných zranění, proč Albrechta z Valdštejna pohřbili třikrát, kolikrát se vdala a kolik měla milenců Kateřina Zaháňská, kterou známe jako paní kněžnu z Babičky, proč byla Kateřina Bechyňová z Lažan odsouzena k smrti hladem nebo jak zemřel kníže Adam František ze Schwarzenberga. Možná překvapí, že za první republiky bylo zakázáno používat šlechtické tituly a byla provedena pozemková reforma, která značně zmenšila majetek aristokracie.... celý text
Přidat komentář
Velice zdařilý kompilát, čtivě napsaný, ideální třeba pro studenty nebo laiky začátečníky. Kdo už se v tématu trochu orientuje, mnoho nového tu nenajde, zase si ale může ledacos zopakovat.
Počátky české šlechty (10.-12.st) až po současnost. Nejdříve o šlechtě obecně, přes seznam nejstarších rodů až po významné osobnosti. Jsou zde uvedeni náhodně i aristokrati, jejichž osud v autorce vzbudil zájem, z různých důvodů, třeba ji zaujali svým tragickým koncem.
Některé osudy se čtou jedním dechem, jiné jsou víc o faktech. Zpočátku mi to přišlo méně záživnější, jako nemastná neslaná učebnice, ale i ty méně pozoruhodné pasáže jsou obohacené perličkami, například i vtipnými vložkami (viz pasáž o loupeživých rytířích, nejdříve přepadali kolony obchodníků, pak se rozmohla legální zlodějna, vybírání cla za překročení mostu, který mohli chudí rytíři vystavět i na zelené louce, pokud jim na pozemku scházela řeka. Od 15.st. se šlecht.stav otevíral cizincům, později došlo k vytlačování češtiny… Lichva kvetla od nepaměti, nemovitosti zadluženého aristokrata, který musel u dvora reprezentovat nákladnými šperky apod., skupovali nemravní lidé za pakatel a tak se dostávali k moci (zvláště v 16.st.), jiní se dostali k majetkům a postem zase zbabělou zradou jiného, doba se mění, jen lidé, jejich kladné i záporné stránky jsou ve své podstatě pořád stejné).
Některé století autorka přeskočila jednou větou nebo nějakou drobnou zajímavostí, zvláště ty z dob velmi minulých. Zhruba od 18.st. už je více dochovaných historických pramenů, zvláště poslední století jsou díky tomu i zde zpracována uceleněji. Uvítala bych víc souvislostí (propojení aristokracie s církví apod.), to nejdůležitější tady zazní, třeba že starobylou šlechtu postupně nahrazovala buržoazie…).
Hodnotím jako lepší průměr, poměrně čtivé, za nahlédnutí alespoň k pár osobnostem (více či méně známým) tato historická knížka stojí.
Štítky knihy
aristokracie, šlechta česká šlechta
Autorovy další knížky
2021 | Za časů našich prababiček a pradědečků – Život na přelomu 19. a 20. století |
2015 | Česká přísloví |
2016 | Život v českých zemích ve středověku |
2023 | Život za první republiky |
2022 | Šlechta v českých zemích: Aristokracie od středověku po současnost |
Jsem ráda za podobné knihy, ale bohužel mám vždy i velká očekávání. Chápu, že na 272 stranách nelze podrobně zmapovat život české šlechty v tak velkém časovém rozpětí. Tudíž zde naleznete takovou všehochuť, spoustu dat (které si jen génius zapamatuje), příběhy a pověsti, které mnohé znáte a sem tam nějakou jednohubkou, která vás pobaví či obohatí o novou informaci. Například:
"Když někoho v 16. století označili za chlapa, znamenalo to, že je neurozený a jednalo se o strašlivou nadávku a důvod soudit se" :)
Hodnotím jako lepší průměr 3,5*