Padla Hvezda Padla Hvezda komentáře u knih

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

3,5*

Fajn kniha. Není to nic extra, popravdě je to celkem naivní, ale moc dobře se to čte a rychle to ubíhá. Jako oddechovka pro zpestření je to určitě fajn.

18.01.2021 3 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

(SPOILER) Spletitá, výživná fantasy, která by možná zasloužila trochu zjednodušit, ovšem při jejím čtení jsem litovala, že nežijeme ve fantasy světě jako je v Uprooted (Ve stínu hvozdu). Líbí se mi využití slovanského folklóru i paleta postav. Ty dvě erotické scény byly popsány střízlivě a realisticky.
Co se dále týče romantické linky, nijak zvlášť jsem nepostrehla, dle mého na posledních stranách knihy jejich vztah teprve začíná (třebaže se spolu hlavní hrdinové už vyspali).

Mimochodem, neřekla bych že je to vhodné pro děti a mládež.

Fanoušci prosí Novik o pokračování, ale osobně doufám že nevznikne - příběh skončil spolu s knihou a ten slabý náznak toho, jak to s postavami dále bylo, je více než uspokojující.

05.01.2021 5 z 5

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Horrorové prvky jsou ucházející a kniha má rozhodně potenciál, jinak je to ovšem překombinovaná prvotina, bez nějakého zásadnějšího redakčního zásahu. Svou kvalitou připomíná díla z Wattpadu.

I tak kniha ubíhá celkem svižně, jakmile se člověk prokouše prvníma dvěma sty stranami. Doporučuji koupit na bazaru a nic moc neočekávat.

3 hvězdy, kdybych to četla někdy ve čtrnácti, byla bych z toho nadšená víc.

EDIT:
Teď jsem zjistila, že existují další tři knihy ze série - z toho jedna je novela o Ellerym, druhá jsou samotné pohádkové příběhy (které by možná stály za to) a třetí přímo navazuje na Lískový les. No nevím, co dalšího tam autorka chce ještě vymýšlet.

30.12.2020 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

To, co Eduard Petiška udělal s řeckou mytologií, udělal Gaiman s tou severskou.

29.08.2020 5 z 5

Poseidonia Poseidonia Aleksandar Žiljak

Brak. A ne dobrý brak. Autor se patrně rozhodl sepsat své mokré sny, což po nějaké sté straně přestalo být zábavné. (A za ty popisy ho mám chuť udat do Společnosti odporu proti zrobnělinám.)
Nedá se upřít jistá čtivost, ale to je asi tak všechno.

21.07.2020 1 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Ke knize jsem se dostala úplnou náhodou při okukování knížek v Luxoru, jinak bych si jí patrně nikdy nepřečetla. Zajímám se spíš o film, o fotografii vůbec, nicméně Drtikol pochází ze stejného města jako já, tudíž jsem se rozhodla knihu zakoupit a přečíst.

Je to neuvěřitelný čtenářský zážitek, po literární stránce velmi poetický a experimentální, nicméně nemyslím, že v současnosti tady máme ještě něco jiného na podobné úrovni. Samotný Drtikolův život, jakkoliv dobře se autor drží pravdy, se popsán velmi čtivě a svižně. Oceňuji autorovu přípravu a práci, kterou si s knihou dal, neboť místopis odpovídá tomu, co znám z vlastních zkušeností, a historicky by to zhruba tak sedělo také.

Knihu řadím mezi mé nejoblíbenější. Protože Drtikol pochází ze stejného maloměsta jako já a svého času musel řešit stejné maloměstské problémy jako já, dobře se mi s ním sžívá. Jako by kniha byla dělaná pro mě. Jsem ráda, že někdo z téhle díry něco dokázal. Je to takový vzor.

Líbil se mi vývoj jeho postavy, jeho naivní začátky i pozdější zhrzenost a osamělost, která je svým způsobem souzena všem tvůrcům.
Jenom poslední buddhistická část mě zcela úplně nezaujala.

25.06.2020 5 z 5

Kronika Pickwickova klubu Kronika Pickwickova klubu Charles Dickens

Tohle byla polední šance, kterou jsem Dickensovi dala. Opět zklamal... Přijde mi, že tento autor dokáže i že zajímavého příběhu vytvořit totální propadák, ale možná je to jen můj osobní názor... Doba se zkrátka změnila.

11.08.2018 2 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Nejlepší částí je bezkonkurenčně smrt křesťanů v cirku a nejlepší postavou Petronius (❤) a caesar Nero.

30.07.2018 3 z 5

Jan Švankmajer Jan Švankmajer Bruno Solařík

V žádné jiné knize jsem si nenašla tolik citátů.

11.07.2018 5 z 5

Bellman & Black Bellman & Black Diane Setterfield

Kdyby byla kniha prezentovaná jako životní příběh zdatného obchodníka, dala bych 4*, ale takhle, když do toho autora pletla havrany a snažila se navodit porunou atmosféru tajemna, ve mě zůstává pocit, že jsem byla o něco ochuzena. Dostala jsem něco, co jsem nečekala - respektive jsem nedostala, to co jsem čekala.

16.05.2018 2 z 5

Včely Včely Laline Paullo

V životě jsem si nemyslela, že budu fandit a soucítit se včelou. Jsem na pochybách, jestli i ve skutečném úle existují kasty a trubci jsou takoví kreténi. 5*

P.S.: Příště bych chtěla mravence nebo včelí medvídky.

16.05.2018 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Napodruhé to bylo snad ještě nudnější než při prvním čtení.

04.11.2017 2 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Kniha je uzasna, ale je znát, že je to prvotina. Řekla bych, že zkušenější autor by nějaké drobnosti neudělal nebo je udělal jinak. Autorka také mohla lépe vystihnout atmosféru 80. let a strachu z AIDS.
I tak jsem ale Finna a Tobyho skoro obrečela. 5*

26.10.2017 5 z 5

Nesmrtelný příběh Nesmrtelný příběh Catherynne M. Valente

Toto je jedna z asi dvou knih v mem životě, při jejíž čtení se mi udělalo fyzicky spatne.
Nesmrtelny příběh není pro každého, čtenář by měl mit alespoň základní pojem o ruském folkloru a historii a asi i jazyku, aby mu došli všechny souvislosti. Také styl jakým je kniha napsána asi každému nesedne. Je velice zvláštní, misty bych se ji nebála nazvat fetišistickou (jídlo, hmozdir) a čte se velice těžce, je slozita na pochopení, přesto je tezke se od ni odtrhnout. Já sama jsem ji přečetla za sedm hodin na jeden zátah s tím, že si přečtu "par prvních stránek" a ke konci jsem byla vážně nervózní, jak to s Kostejem a Marjou dopadne, protoze konec byl jasný, mluvilo se tam o něm porad, ale v průběhu knihy se pos*alo co se dalo a tak mě vážně zajímalo jak to autorka udělá.
Kniha je podobna Bulgakovu Mistu a Markétce, ale v žádném případě si nejsou rovny. Mistr a Markétka je kniha stara přes sedmdesát let, kdežto Nesmrtelny příběh je kniha moderní autorky psána moderní jazykem pro moderní dobu. Nejde je zas tak moc srovnávat, skvěle jsou však obě.
Kniha by potřebovala trochu seskrtat a na několika mistech přepsat, což ale možná bude chyba překladu.
Ještě jednou, KNIHA NENÍ PRO KAŽDÉHO. 5*

edit, 2. čtení:
cca po roce už ve mě kniha nezanechala takový dojem jako napoprvé, nedala jsem jí na jeden zátah, ale o to víc jsem si jí užívala. Pořád stejně náročná, pořád by potřebovala proškrtat. Moc hezký a milý odreagování od maturity a příjímaček. Už se těším na příště.

27.06.2017 5 z 5

Princ Lestat Princ Lestat Anne Rice (p)

Na to, jak mě nadchlo Interview a Upír Lestat mě tohle neskutečně zklamalo a nudilo. O více jak třetině postavách jsem nevěděla kdo jsou, třebaže byli prezentování jako stáří znami, protoze knihy o nich nebyly přeloženy do češtiny a další třetinu jsem si nedokázala zapamatovat. Největší problém byl asi s druhou polovinou knihy, která byla ale zároveň nejzajímavější, protoze než autorka představila všechny ty postavy, dej neplynul a dávno mě to přestalo bavit.
Přijde mi to az moc prekombinovaného. Škoda. 2*
Obálka hezka.

27.06.2017 2 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Kdysi dávno jsem si ji pujcovala z knihovny, ale nedokázala jsem se začíst. Ted, když vyšla Winter, jsem to s zkusila znova a jsem ráda. Nemyslím si, že jde o nejake velkolepe dilo, ale je to moc mila, hezka a ctiva knížka, i když trochu predvidatelna SPOILER (kdo je Cinder mi došlo už při první zmínce o Selene a taky jsem dobře odhadla kdo je táta Cress [BTW miluju, když mám pravdu :)]). Taky mi přišlo, že autorka někde az moc tlačí na pilu, když pise o te princezně Selene (hlavně ta první zmínka mi přijde nestastna, ale to je maličko.
Přečetla jsem ji za den a nemohla ji dát z ruky. Těším se na Scarlett. 5*

14.01.2017 5 z 5

Smolný rok Smolný rok Joshilyn Jackson

Knížka me bavila, i když jsem to od ni neocekavala. Jsem ráda, že jsem se tentokrát ve svých odhadech milila a dopadlo to jinak, než jsem čekala. 3,5*

14.01.2017 3 z 5

Pokoušená Pokoušená Kristin Cast

Sice je to pořád brak, ale rozhodně lepší, než předešlé díly. Střídání pohledů tomu prospělo.

25.10.2016

Níček a Mřenka Níček a Mřenka Walter Moers

Pri druhém čtení ještě lepší, chvilema jsem se docela i bala. Doporučuji cist kolem třetí ráno.

11.10.2016 4 z 5

Zajíc s jantarovýma očima Zajíc s jantarovýma očima Edmund De Waal

Nesnáším knížky bez dialogu, bohužel tahle je toho příkladem. Jako unelecke popisy hezke, ale za mě fakt ne. Chybi tomu akce a "děj" (jakože se nic neDEJe). Má hezkou obálku a nápad, nic víc.
Za mě ne. Možná někdy jindy, za hooodně dlouho.

07.10.2016 1 z 5