p3tris p3tris komentáře u knih

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Z fantastické mapy světa Zaklínače se přesuneme přímo k nám do Střední Evropy, do Slezska a do Čech. Do doby temného středověku. Ne do středověku, který známe z hodin dějepisu, ale do středověku takového, jak ho vnímali lidé v té době žijící. Plného čar a kouzel. Středověku, kdy po lesích chodily dryády a vlkodlaci a na sabaty se slétaly čarodějnice na košťatech. Do doby těsně po smrti Jana Žižky, kdy se všichni třásli před husitskými Sirotky nebo inkvizicí. Tam se odehrává příběh zrazené lásky mladého medika Reinmara z Bělavy. Autor plně využívá svých znalostí daného tématu a čtenář téměř nemá šanci poznat, kdy se text zakládá na historických reáliích a kdy už jde o fabulaci. Všechny ty smyšlené i pravé šlechtické rody tak krásně splývají v uvěřitelný celek. Stejně tak velké množství latinských citátů občas zpestří například úryvek z Lovecrafta. Hrdinové potkávají panoptikum zajímavých postaviček, často i historických. Dojde tak na setkání s Gutenbergem, Koperníkem nebo k vtipné narážce s kocourem Lutherem. Sapkowskiho styl je snadno čtivý a pokud to situace vyžaduje, nebojí se ostřejšího výraziva. Charaktery ústředních postav nejsou v žádném případě černobílé, tedy předvídatelné. Takže se opravdu těším, jak bude příběh pokračovat.

09.07.2019 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

K některým dětským knihám se dostávám až v dospělosti. Stejně tak k Dášence. Čapek nejdřív krásně košatým jazykem popisuje běžné situace z života malého pejska, aby poté přihodil několik krátkých pohádek a nakonec se pochlubil domácím fotoalbem. Vtipné a čtivé.

04.09.2018 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knížku jsem četl před spaním své šestileté dceři a stejně tak, jako já, si bude muset do jejího pochopení asi ještě pár let počkat. Ta druhá, humanitní, vrstva se totiž vyloupne až s věkem. Pro mě to ale byl, stejně jako pokaždé, když knihu čtu, nádherný zážitek.

Knihu jsem zakoupil znovu, protože vydání z mých dětských let už pomalu dostává salátovou podobu a nechci o něj přijít. A možná je to ve zvyku, ale překlad Zdeňky Stavinohové mi přišel o něco lepší, než od Jiřího Žáka.

21.10.2020 5 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Jak sám autor píše, jedná se o poslední z knih, která reviduje nebo rozšiřuje příběhy ze Starých časů, potažmo Silmarillionu. A stejně jako u těch předchozích zaujímá samotný příběh pádu Gondolinu jen malou část. Zbytek textu tvoří rozbor díla, jak po stránce obsahově, tak příběhové. Takže ten, kdo čeká dalšího Pána prstenů, se nedočká a stačí, když si přečte jedinou kapitolu v knize. Naproti tomu toho, koho zajímá, jak JRRT tvořil a jak propracovaný byl jeho svět, si přijde na své. Co se týče ústřední povídky, některé detaily mě celkem překvapily. Například určitá primitivnost Prvního věku, kdy Tuor přichází oblečen v medvědí kůži s oštěpem s hrotem z rybí kosti. Nebo popis jedenácti rodů, kdy jeden bojuje okovanými kyji a jiný zas dvoubřitými sekerami, což se hodí spíše na trpaslíky, než k elfům. Zajímavostí je také elf Legolas, což znamená "Zelený list". Stejné jméno pak dal i jiné postavě z jeho nejznámějšího díla. Bonusem jsou ilustrace Alana Lee, jednoho z nejuznávanějších autorů obrazů na téma Středozemě.

05.03.2020 5 z 5

Z hlubin pravěku Z hlubin pravěku Josef Augusta

Jak je u autora zvykem , většina povídek čerpá z některého z konkrétních paleontologických nálezů. Záměrně píši většina, protože dvě z nich se odehrávají v jen nedávné minulosti. V "Jezeru zkázy" americký paleontolog Simpson objasňuje v táboře pravděpodobný způsob úhynu zkoumaných zvířat a "Za mamutem" popisuje výpravu ruských akademiků pro uhynulého mamuta na začátku století. Téměř stejně zajímavý, jako samotné povídky, je i typický závěr, kde Augusta popisuje, z jakých zdrojů čerpal a kdy a za jakých podmínek se který příběh odehrál. Možná je to jen můj osobní názor, ale připadá mi, že je použito více lyrických obratů než v předešlých knihách a například popisu krajiny, navozující atmosféru, je věnováno i několik stran. Což rozhodně není na škodu. Samostatnou kapitolu tvoří ilustrace Zdeňka Buriana, které si (jako vždy) zaslouží absolutní hodnocení.

20.01.2020 5 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Josef Augusta

Jako dítě mě ke knize nejvíce přitahovaly vynikající ilustrace Zdeňka Buriana. Dnes si s chutí přečtu i povídky. Vlastně mají pořád stejnou strukturu, jako v předchozích dvou knihách. Jedná se o jednoduchou epizodu ze života nějakého pravěkého zvířete, která nezřídka končí smrtí hlavního aktéra. Autor totiž pracuje se skutečnými archeologickými nálezy, jejichž původ je nám vysvětlen v doslovu. Výjimku tvoří poslední "Tajemný idol", popisující těžký život pravěkého lovce, který opustil tlupu. Tady zapracovala fantazie naplno a já se spolu s Aglim brodil sněhovými závěji. Jak je u autora zvykem, kniha je uzavřena populárně naučným textem, tentokrát o geologické historii Země. Jen škoda jeho tendenčnosti. Vypadá to, jako kdyby veškerý výzkum prováděli pouze sovětští akademici a Bedřich Engels. Ale to je jen malá piha na kráse.

25.11.2019 5 z 5

Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

Kniha, u která si asi nikdy nezaškrtnete okénko "přečteno". Protože si v ní budete listovat pořád, vracet se k oblíbeným kresbám a vzpomínat na dobrodružství klukovských let. I já mám na čestném místě v knihovně vystavené "Verneovky" a přál bych si tedy další takové mistrovo souborné dílo. Je z čeho vybírat.

09.01.2018

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Husité podnikají spanilé jízdy na sever, ke kterým se Reinmar se svými přáteli přidává. Přijímá podobojí a přebírá po svém zesnulém bratrovi husitský diverzní oddíl. Neméně důležitým důvodem k návratu do Slezska je nalezení mága Rupilia, který by mohl pomoci jeho příteli astrálovi Samsonovi. Tím hlavním pro Reinmara se stává samozřejmě opětovné setkání s Kateřinou z Biberštejna, což se mu nakonec podaří, ale jinak, než by si přál. Nicméně ho čeká období štěstí, které však netrvá moc dlouho. Jan Minsterberský, biskup Konrád ani inkvizice na něj nezapomněla. Sapkowski znovu mistrně kombinuje fikci s realitou, kdy se potkávají vymyšlené postavy s těmi historickými. Jeho znalost daného tématu je znát z nadšeného popisu každého erbu nebo kousku zbroje. Stejně jako v minulém díle je kniha protkána různojazyčnými citáty, které však nevytrhávají z děje a naopak ho zpestřují. Sapkowski zkrátka umí psát květnatě a přitom čtivě. Pro někoho může být velkým kladem i to, že se kniha odehrává na území Čech a blízkého okolí, takže si můžeme snadno představit bitvu Chrastavy nebo Staré Jesenice.

20.08.2019 5 z 5

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Jako malý kluk jsem jezdil k babičce na chatu, kde byly, mimo jiných, v knihovně i knihy Josefa Augusty, překrásně ilustrované Zdeňkem Burianem. Prolistoval jsem je snad tisícekrát a ty kresby se mi tak zaryly pod kůži, že je znám nazpaměť dodnes. Po více než třiceti letech jsem první z nich vyndal, tentokrát už z vlastní, knihovny a znova si jí přečetl. Autor vždy čerpá ze skutečných archeologických nálezů, takže povídky spojuje jedno téma. Smrt. Příroda byla krutá v druhohorách a je krutá i dnes. Děj většinou není nikterak složitý, ale je napsán květnatým a lehce archaickým jazykem. Jde vlastně o hodně nenásilnou formu výuky, i když některé poznatky jsou už překonané. A samozřejmě tou největší devizou jsou ilustrace. Co na tom, že už víme, že třeba Ceratosaurus takhle nevypadal. Dětská fantasie pracovala na plno a i já, jako dospělý muž, se na ně nemůžu znovu vynadívat.

04.06.2019 5 z 5

Jak se plaší smrt Jak se plaší smrt Antonín Liška

V první řadě je třeba říct, že se nejedná o literaturu faktu, ale o fikci, i když některé události a postavy mají svůj reálný předobraz . To dává autorovi volnost k tomu, aby se soustředil převážně na vnitřní rozpoložení několika hlavních hrdinů a na jejich život stíhače s neustálým strachem ze smrti. Přesto je znát, že byl sám letcem a akční scény z leteckých soubojů jsou velmi živé. Hlavní devizou knihy je ale sloh, který je někdy až lyrický a k válečné literatuře jako by se skoro až nehodil. I díky jemu je knížka velmi čtivá a patří k tomu nejlepšímu, co s tímto tématem vzniklo.

01.12.2016 5 z 5

Simonův kocour a nástrahy světa Simonův kocour a nástrahy světa Simon Tofield

Každou druhou až třetí stránku jsem si říkal: "Sakra, kdy u nás byl Simon Tofield na návštěvě, aby odkoukal chování našeho kocoura?"

05.10.2014 4 z 5

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Přesně tohle si představuji pod pojmem "noir". Detektiv za zenitem, kterému osud rozdává rány, vyšetřuje případ, sahající až do nejvyšších míst. Žádná z postav není černobílá (možná až na gruppenführera SS) a vlastně celou dobu nevíte, komu můžete věřit, a kdo hlavnímu hrdinovy bodne nůž do zad. Možná i doslovně, díky jeho německému původu. Tomu všemu napomáhá i neutěšená atmosféra válečné Prahy těsně před nástupem Reinharda Heydricha. Nutno podotknout že skvěle vystižená i díky černobílé kresbě. Tuto knihu jsem si koupil tak trochu náhodou, ale rozhodně toho nelituji.

31.01.2024 4 z 5

Ekhö: Zrcadlový svět 7 a 8 Ekhö: Zrcadlový svět 7 a 8 Christophe Arleston

Poprvé jsem byl z návštěvy Ekhö mírně zklamán. Anglickou kulturu, potažmo Londýn, mám moc rád a pobavili mě narážky na Gringottovu banku nebo butik "Sex" Malcolma McLarena a Vivienne Westwoodé. Vlastně poprvé také Mravena nemusela hostovat ve svém těle žádnou jinou entitu, ale jen sama sebe. I když po požití LSD, což bylo celkem osvěžující. Jenže celá zápletka se ztrácením se čaje jako hlavní linka moc neobstála. A to samé se dá říct i o příběhu o ochutnávači vín z New Yorku, vrcholícím dosti bizardním soubojem obřích monster. Naštěstí kresba je pořád hravá a já si další sešit určitě koupím.

31.05.2021 4 z 5

Encyklopedie akčního filmu Encyklopedie akčního filmu Petr Cífka

Tak za prvé si ujasníme jednu zásadní věc: tohle NENÍ encyklopedie. Jasně, kapitoly jsou řazeny abecedně a na konci najdeme rejstřík, ale na filmových školách se podle toho učit nebude. Tuhle knihu napsali tři nadšenci pro stejně postižené osoby. Takže si uděláme malý test: 1) vyrůstali jste v osmdesátých nebo devadesátých letech a někdo z vašich známých měl video? 2) pamatujete, když všechny postavy mluvily jedním hlasem Franty Fuky nebo Ondry Hejmy? 3) považujete Stalloneho a Schwarzeneggera za dobré herce? 4) líbil se vám dokument Králové videa? Jestli jste odpověděli kladně, jste cílovka a tuhle publikaci budete milovat. Jestli ne, nevěřícně nad ní budete kroutit hlavou. Já patřím do první skupiny. A poznámka na závěr, ta obálka není stylová, ale odporná. Tak jí knížce odpustě.

01.11.2020 5 z 5

Tokijský ghúl:re 5 Tokijský ghúl:re 5 Sui Išida (p)

V pátém Re je potřeba se více soustředit, než je člověk u komiksů zvyklý. Akce se totiž dočkáme ač v poslední třetině a většina knihy je zaměřená na vývoj postav. V čemž se může člověk snadno ztratit, protože děj přeskakuje mezi místy klidně v půlce stránky. Závěrečné finále znamená smrt několika důležitých charakterů, ať už sympatických, nebo méně a ani Kanekiho pozice už není tak jednoznačná.

23.06.2020 4 z 5

Skrýš Skrýš Masasumi Kakizaki

Hlavní devizou této knihy je kresba, která je v rámci žánru mangy neskutečně propracovaná a detailní. Příběh je sice lehce klišovitý, což se ale k hororu perfektně hodí. Navíc ho ozvláštňují flashbacky, umožňující nahlédnout do ztrápené duše hlavního hrdiny. V některých okamžicích jsem si dokonce říkal, jestli se celá ostrovní linka neodehrává pouze v jeho hlavě. Nakonec jde sice "jen o monster origin", ale s perfektní atmosférou a přečtený jedním dechem. Pozn.: Když Kakizaki knihu kreslil, musel mít pořádný vztek na nějakou ženu. Protože takhle nesympatickou mrchu už jsem dlouho nepotkal.

03.01.2019 5 z 5

Johnny Cash: I See a Darkness Johnny Cash: I See a Darkness Reinhard Kleist

Musím se přiznat, že nepatřím k velkým fanouškům Johnnyho Cashe a country vůbec. K tomuto zpěvákovy jsem se dostal až díky skvělé předělávce Hurt od Trenta Reznora. A samozřejmě i díky filmu Walk The Line. Ale jsem obrovským fanouškem Nicka Cavea, jehož životopis od Reinharda Kleista mě doslova nadchnul. Takže jsem sáhl i po Cashovi. Jeho příběh tolik neodbíhá do snů a představ, takže je více srozumitelný. Ale podobně temný. K tomu napomáhá perfektní černobílá kresba. Občas mi (například ve ztvárnění kouře) připomínala mého oblíbeného Franka Millera nebo Mike Mignolu. Ale tomu srovnání se asi nikdo, kdo kreslí tuží, úplně nevyhne. Podle mě jde o dobrý způsob, jak se seznámit s tímto hudebním fenoménem i pro člověka, jehož šálkem kávy zrovna country není.

10.12.2018 5 z 5

Mágův konec Mágův konec Raymond E. Feist

Před 24 lety, ještě jako gymnazista, jsem se poprvé podíval na Midkemii. Stalo se tak v knize Mág, v první kapitole, nazvané Crydee podle jednoho malém západním vévodství. A já se do ní zamiloval. Teď, o 10 knižních cyklů, 37 knih a 13 198 stran později jsem se s ní na stejném místě rozloučil v totožně nazvaném epilogu. Kruh se uzavřel. Zažil jsem tam úžasná dobrodružství a potkal rozličnou škálu hrdinů i zloduchů. Postaviček vážných i vtipných, ale vždycky perfektně napsaných. Na pozadí dlouhého Pugova života probíhaly osudy celých generací rodin conDoinů nebo Jamisonů, sledovali jsme vzestup rodu Acoma až k císařskému stolci na Kelewanu, podívali se na temný svět bezohledných Desatů i do Pátého kruhu obývaného démony. Proti hlavním hrdinům stál vždy mocný nepřítel, ať už to byli dračí vládci Valheru, šílený mág Sidi, démoni, nebo prapodstata všeho vesmírného zla známá jako Děs. Takže žádná z postav, byť sebedůležitější, si nemohla být jistá životem, což dodávalo knihám neustálé napětí. Je mi líto, že už se do Midkemie nepodívám, přesto Vám, pane Feist, za ten zážitek z celého srdce děkuji.

Během toho, co se odehrává občanský válka o korunu Ostrovního království, kde své oddíly vedou do boje tři bratři conDoinové, připravují se Pug, Miranda, Nakor a Magnus pod vedením Macrose na poslední střet. Uzavřeni v jiné dimenzi nám odpoví na plno doposud otevřených teologických a filozofických otázek, týkající se vesmíru Midkemie. Je jasné, že oběti budou nesmírné a to i přes to, že se k uzavření trhliny spojí magie celé planety a nečekané pomoci se dostane i od Temných elfů. A pod vedením posledního z Valheru přilétají i draci. Ale bude to stačit? Vyvrcholení celé ságy je epické a i když měl autor pár slabších momentů, tady je zase ve vrcholné formě. Epilog se stejným jménem, jako měla první kapitola, všechno krásně uzavře.

08.11.2018 5 z 5

Prostituce v nacistických táborech Prostituce v nacistických táborech Václav Miko

Název je trochu zavádějící, protože kniha se nezabývá pouze prostitucí v táborech. Odkrývá tabuizované téma prostituce třeba i v okupovaných zemích, převážně ve Francii. Přesto, že se neslučovala s nacistickou morálkou a prostitutky byly posílány do táborů stejně jako židé či homosexuálové, stala se pro SS plnohodnotným průmyslovým odvětvím a velice důležitým prvkem pro udržení morálky vojáků. Stejně tak i nedílnou součástí špionáže. Jedna z kapitol se pak věnuje známým sadistickým dozorkyním. Všem, kdo se zajímají o druhou světovou válku a holokaust, kniha pomůže rozšířit si obzory i o toto netypické téma.

05.06.2018 4 z 5

Pan Blahoš Pan Blahoš J. R. R. Tolkien

Úžasná pohádka plná Tolkienovi fantazie, která leckdy připomíná jeho Hobita. A perfektní zpracování českého vydání, kdy na jedné straně máme překlad a na druhé originál, psán mistrovým rukopisem a doplněným krásnými kresbičkami.

22.05.2017 5 z 5