Mágův konec

Apokalypsa v Midkemii. Zatímco se ve sporu o korunu Království střetávají armády, Pug a jeho společníci zjišťují, že o osud celého světa se hraje vyšší hra, která daleko přesahuje vše, s čím se doposud setkali. Do událostí vstoupili samotní bohové, klíčová rozhodnutí však stojí před nejslavnějším čarodějem midkemijské historie. Velkolepé završení epické ságy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/297282/maguv-konec-BuT-297282.jpg 4.222

Války chaosu (3.)

Magician´s End (2013)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Wales

Hadati
03.03.2017

Údajně poslední Feistův román z Midkemie má velmi pomalý rozjezd, do kterého není snadné se začíst. Ještě více nudy však zažijete, když se některé hlavní postavy vydají na pouť za svou osobní „nirvánou“. Tyhle části byly natolik nudné a zbytečné, že jsem měl co dělat, abych je nepřeskakoval. Nevím, proč tyto části Feist psal, nejspíš jen kvůli tomu, že svému vydavateli slíbil přes 500 stran, jinak si to vysvětlit nedokážu.

Po překlenutí těchto nudných pasáží se děj přece jen rozjede, kdy sledujete hlavní dvě dějové linie – občanskou válku v Království a osud celého vesmíru. Tyto dvě linie se za celou knihu nijak neprotnou a nemají na sebe vliv. Ironií je, že více zajímavá a napínavější mi přišla ta méně závažná dějová linie. Důvodem je, že hrozící „vesmírná katastrofa“ je neosobní, a po tolika Feistových sériích, kdy už tolikrát hrozilo Midkemii úplné zničení, jste z toho navíc otupělí. Čtenáře vždy více zasáhnou osudy jednotlivců než jakkoliv velké anonymní skupiny. A je jedno, jestli se jedná o elfský kmen, celý národ, planetu či vesmír.
Pokud to mám shrnout, tak závěr celé Midkemijské ságy byl pro mě zklamáním, přestože jsem nic světoborného od něj nečekal. Nepřítel i hrozba, která je prakticky totožná s předchozí sérií Konkláve stínů pak nepřináší nic překvapivého, nového či objevného. Přesto je to stále Feist, takže až na rádoby filosofické, existenciální a náboženské proslovy je to celkem čtivé. Knize dávám tak 65 % (a to jako fanoušek Midkemijské série).

kozel89
01.06.2016

Tak dočteno. Poslední díl ze světa Midkemie dočten a já dostal skvělou porci fantasy s nádherným epickým koncem. Kniha si stále drží laťku předchozích knih, kde vás všechny dějové linie baví každou stránkou, každým řádkem, každým písmenem. Je mi na jednu stranu moc smutno, že je to poslední kniha z tohoto světa, protože Midkemie mi dělala skvělou společnost celých 11 let, před kterými jsem se poprvé dostal ke knize Mág - učedník. Na druhé straně se těším až si to všechno přečtu zase jednou znovu. Celé Feistovo dílo u mě stojí na zlatém stupínku a těžko se mu kdy něco vyrovná. Děkuji pane Feiste!!!

Raymond E. Feist

Raymond E. Feist