ozzak ozzak komentáře u knih

Písmo zlaté věčnosti Písmo zlaté věčnosti Jack Kerouac

Hodně příjemné meditační texty od beatnicke legendy Jacka Kerouaca.
Ja jsem zlata věčnost ve smrtelné živé formě
Všechny tyto svebytnosti se již rozplynuly. Einstein zjistil, že tento přítomný vesmír je rozpínájici bublina, a ty víš co to znamená.

Podívej se na svůj malicek, mezi jeho prázdnotou a praznotou nekonečná není žádný rozdíl

Rad se knížce budu vrace velmi uklidňující knížka.

05.05.2024 5 z 5

Chytání pstruhů v Americe Chytání pstruhů v Americe Richard Brautigan

Moc pěkná surrealisticky hravá krásně ujetá betnicka próza.
Plná chytání pstruhů v Americe.
Nehazejte atomovou bombu do starých pstruzich vod!
Isaac Walton by bombu nenáviděl
Mušky Royal si rakety no.
Určitě se ke knížce rád vrátim.

04.05.2024 5 z 5

Ryba k rybě mluví Ryba k rybě mluví Vladimíra Čerepková

Krásná betnicka poezie od české basnirky. Rád se knížce budu vracet
Co povídá svíčka
V seru si říkám do svíčky mluvim
Zabiju popelník uskrtim myš
Rozlousknu ořech a zlomím si zub
A svíčka povídá
Zapálím duši
Uhořím vlasy poleju vodou a bude tma.

03.05.2024 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Hodně zajímavý román od krále hororu o cestování v case a důsledky které toho můžou nastat.
Hlavní hrdina se díky tak zvane králíci nory kterou mu může jeho přítel ukáže dostat a roku 2011 do roku
1958. Rozhodně se v tom roce zůstat a prožít život v Americe až do roku 1963 aby zabránil atentátu na, Kennedyho poznává při tom život v té doby úkol se mu prez vydatné problémy podaří uskutečnit ale tim úplně změní historii. Román tím naznačuje jaké problémy může způsobit cestování casem. Rád si knížku po čase zase rád přečtu.

30.04.2024 5 z 5

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Hodně zajímavý postapocalipticky
Roman od Jáchyma Topola ktery si rád přečtu ještě jednou kde sem asi vlastní vinou ne všechno pochopil.

22.04.2024 4 z 5

Příliš blízko jatek Příliš blízko jatek Charles Bukowski

Úžasná poezie od legendy Bukowskeho která neomrzí i po opakovaném čtení. Zbirka krásně vyobrazuje bukowskeho zrání od začátečník poezie až poezie psané ke konci života kde se velmi osobité vyrovnává, s blížící se smrtí.

Nejtemnejsi noc v dubnu
Každého člověka nakonec lapi a zlomí každý hrob vykopou
Každého jestřába zabijou a lásku a štěstí taky
básně skončili sucho hrdle
hádám že se obejdu bez funusu a slz vysvětlování
bolest nám vládne bolest mlčí
moje básně mají sucho v hrdle

21.04.2024 5 z 5

Memory Babe Memory Babe Gerald Nicosia

Hodně pěknej životopis beatnicke legendy Jacka Kerouaca. Od jeho nejmenších let seznámení jeho rodiči po studium dospívání jeho život psaní až po jeho konec života, zrustajici paranoju a úroky na sve dřívější přátelé. Kniha velmi popisuje vznik knih a začínající betnicke hnutí a jeho nejhlavnejsi predstavitele. Rád se knížce budu vracet doporucuju všem milovníkům Jacka kerouacka a všem milovníkům beatnicke literatury.

09.04.2024 5 z 5

Černá bedýnka Černá bedýnka Ludvík Aškenazy

Moc pěkná ikdyz někdy smutná poezie.
Krik
Člověk se narodí a hned křičí.
Nikdo mu nerozumí, ale všecky potěšil.
Tady jsem já! řve člověk, přišel sem žít.
Jsem tu dobře?
Narodil jsem se u dobrých lidi?
Ve slušném století?
Nevedu náhodou válku?
Je tady zrušeno otroctví?
Mám správnou barvu kůže?
Vhodný původ?
Smím dýchat?
Tak dekukuju
Rad se knížce budu vracet

07.04.2024 5 z 5

Nabíledni prázdno Nabíledni prázdno Vladimíra Čerepková

Moc pěkná knížecka poezie a rozhovoru od české beatnicke basnirky Vladimíry Cerepkove.
Mrtvá telefoni čísla
Některá telefoni čísla mrazí
pod nimi se skrývají mrtvé hlasy
které se už neozvou
telefoni čísla jsou hroby mrtvich
Rad se ke knížce budu vracet a přečtu si rád další knížky od autorky

06.04.2024 5 z 5

Ano, rybí hudba Ano, rybí hudba Richard Brautigan

Úžasná betnicka surrealisticky hravá poezie.
Salvator Dali
akt 6
Tak budeš nebo nebudeš už sakra jist tu polivku,
ty starej zatracenej handliri s mrakama a chmarou?
vykřikla
Jeane Duvalova a praštila Baudelaira do zad jak seděl zasnene civel oknem do dálky.
Baudelaire se lekl.
Pak se ďábelský zachechtal mávl lžíci ve vzduchu jak kouzelnou hůlkou, a promenil pokoj v obraz od Salvadora Daliho, promnenil pokoj v obraz od Van Gogha.
Rad se ke knížce budu vracet.

04.04.2024 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

(SPOILER) Velmi zajímavá knizka odehrávající se po druhé světové válce o milostném vztahů 15 leteho studenta se starší zenou která ho po čase pustí. S kterou po letech opět vidí jako obzalovanou jako příslušníci ss. Žena je odsouzena k doživotí. Ale i tak k ní hlavní hrdina, nepřestává stracet naklonost posílá ji nahrané knihy po zjištění že neumi číst a psát žena se díky nahrávkam naučí číst psát. Kniha konci tragicky odsouzena, žena ikdyz má, byť propuštěna spáchá sebevraždu.

01.04.2024 4 z 5

Jerry Garcia Na plný plyn Jerry Garcia Na plný plyn Sandy Troy

Moc pěkná kniha monografie o členů legendární psychidelicke skupiny Grateful death. Jery Garcia.
Kniha velmi pěkne popisuje psychyledelickou scénu usa hlavě 60 let plnou rokenrolu sexu a drog Rád se ke knize někdy vrátím.

25.03.2024 5 z 5

Sbírání vlny Sbírání vlny Patti Smith

Velmi příjemné rozjímání od punkové legendy Patti Smith vzpomínky na detstvi snové výjevy jine moc příjemné texty.

Bila kresba zobrazující vzduch, zhrzený po odletu ptáků. Bílá úzkost vyfoceno Rimbaudem, který projížděl prusmykem Svatého Gottharda. Gaza, do které pláčou mrtví.
Jednoho dne budeme všichni mrtvi
Ale ti, co se neprestanou hýbat.
A půjdou po svých stopách dal i zpátky.
Ty nikdy nezemrou.
Bude se jim říkat Rembrant, Kolumbus.
Snila sem o tom být misionářem
Snila sen o tom být zoldakem
Můj batoh byl pruh látky privazany jako škrpál na klacku.
Rad se ke knize budu rád vracet.

18.03.2024 5 z 5

Záhada sedmi ciferníků Záhada sedmi ciferníků Agatha Christie

Velmi dobrá Detektivka od královny detektivek Agathy Christy. O pátrání po 2 násobný po vrahovi a honbě za tajným spolkem s překvapivým závěrem.

17.03.2024 5 z 5

Hebká mašinka Hebká mašinka William Seward Burroughs

Kniha plná bizarních fantastických povídek plne sexu drogových vizi jiných podivných snů. Od geniálního betnika Burroughse psaná na, pokraji genialnosti a šílenství. Doporučuji všem kdo mají rádi beatnickou literaturu ale vše co je zvláštní. Rád se ke knize rád opět vrátím.

14.03.2024

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Výborná středověká mystická filosofická detektivka. O záhadných vraždach ve Středovekém klášteru které vyšetřuje frantiskancky mnich a jeho pomocník. Podle knihy byl natočený výborny film. Rád se ke knize někdy zas vrátím.

13.03.2024 5 z 5

Výbor z poezie Výbor z poezie Leonard Cohen

Moc pěkná poezie krásně se čte.
Dar
Ticho rikas mi
je míru duše blíž než basne
kdybych ti darem
ticho prinesl
(protože já ticho znám)
řekla bys
Tohle není ticho
jen zase jina basen
a vrátila bys mi ji zpátky.
Rad se ke knize budu rád vracet.

09.03.2024 5 z 5

Kočka v nás Kočka v nás William Seward Burroughs

Velmi netypicka ale i tak moc pěkná kniha od beatnicke legendy W. S. Burroughse na téma kočky, a jeho srdecneho vztahu k nim. V knize se nachází jeho sny ale i zážitky ktery autor zažil se čtyř nohyma přáteli.
My jsme ty kočky uvnitř. My jsme ty kočky které nedokážou jít samý... a nam zbývá jediné místo.
Rad se ke knize budu vracet.

08.03.2024 5 z 5

Chiméry a exil Chiméry a exil Petr Král

(SPOILER) Výborná, surrealisticka poezie od od českého básníka petra krále objevil sem ho díky dopisum které si psal s surrealistickou legendou Karlem Sebkem.
Okno atd
Jak i na útěku pije atd
Na proti zářívim atd.atd
Medový protějšek, v predvecer atd
vlajka pleska, kůže atd atd
do krve atd nadechnout atd atd.
Ve snu
Jsou z černých orlu černé limuziny
Přesto noc trvá všude. Mlha a napříč mlhou kláda zjezena čárkami a tečkami rosy.
Neobyvame své psací stroje
Ikdyz to tvrdíme
Ikdyz se snažíme.
Rad se knize budu vracet.

06.03.2024 5 z 5

Jeskyně Baradla Jeskyně Baradla Eva Švankmajerová

Hodně zajímavá surrealisticka novela od Evy svankmajerove. Plná, hravých slovních obratu na téma člověk a jeho myšlenky. Rád se ke knize rád někdy vrátím.

05.03.2024 5 z 5