Chytání pstruhů v Americe

od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha, podobně jak V melounovém cukru, napsaná originálním stylem (odtud názvy „nová próza“ či „brautigan“), která nabourává tradiční způsoby vyprávění, opouští dějovou rovinu, takže případný příběh je líčen spíše jako sled ryze poetických obrazů. Chytání pstruhů v Americe je vrcholným příkladem propojenosti Brautiganova přijetí kultu divoké přírody, reprezentovaného díly Henryho D. Thoreaua a Ralpha W. Emersona, vlivů zenového buddhismu Garyho Snydera a Alana Wattse, japonského haiku, taoismu a indiánské mystiky, kterou naznačovaly již předchozí knihy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26029/chytani-pstruhu-v-americe-i7L-26029.jpg 3.761
Orig. název:

Trout Fishing in America (1967)

Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Volvox Globator
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Přidat komentář
1987
26.02.2018

Krasna tuzba po slobode.

Moja oblubena scena je ta, ked si rozpravac pomyli schodisko s vodopadom.

LeDock
26.12.2017

Hodnotenie jednotlivých próz v knihe:

Pstruholov v Amerike - 3*
Hawklineovská príšera - 3*
Aby to vietor všetko neodvial - 4*

witiko
21.06.2017

Absurdita, mystifikace, fantazie, hravost a smysl pro paradox je jádrem téhle knížky, která není a nemůže být pro každého.

yelcin
28.06.2016

Ked toto dielo amerického hippika patri do klasickej americkej literatury ,tak potom co spisovatelia ako E.A.Poe, J.London, alebo E.Hemingway. Nechcem byt moc kriticky , ale toto dielo je cisty blabol bez hlavy a paty ,bez myslienky ,akoby ho napisal riadne zhuleny slnieckar. Az zivotopis autora v ktorom je uvedene , ze v mladosti trpel paranoidnou schizofréniou a liecili ho sokovou terapiou ozrejmuje vznik tohto diela a pravdepodobne liecba nebolo uspesna.

Aingeal
03.05.2016

Ze začátku jsem se u knihy div neuzívala nudou a přemáhala se otočit stránku. V polovině jsem se zájmem sledovala jednotlivé střípky rozbitého Chytání pstruhů v Americe a ke konci jsem zvědavá a nadšená hltala každé slovo. Složité, absurdní a zdánlivě nepochopitelné dílo - která jsem na konci s uznáním zhodnotila jako geniální. Děkuji, pane Brautigane :)!

Marquis
14.02.2015

Prvá próza, Pstruholov v Amerike, nestojí za fajku tabaku, je to chaotické, nesúrodé žvástanie o ničom a nikam nevedúce. Našťastie Brautigan prišiel s výborným nápadom a síce gotickým westernom Hawklineovská príšera, ktorý celú knihu zachraňuje a dodáva jej tajomný nádych, hutnú atmosféru a až alchymistickú zápletku. Len vďaka tomu udeľujem priemerné hodnotenie, záverečné Aby to vietor všetko neodvial je totiž o kapičku lepšie než Pstruholov, no jeho dej mi vietor odvial a ja si len hmlisto spomínam na nejakú streľbu... Odporúčam zohnať si len druhý príbeh.

little_bastard2

Táto kniha nie je pre každého. Je zmätená, na prvý, druhý, ani tretí pohľad nedáva zmysel. O narácii nemôže byť ani reči. Je o Amerike, pravdepodobne. Občas vám to autor jemne naznačí, aby vás potom opäť hravo zmiatol. V momente, keď nadobudnete pocit, že píše vážne, odstaví vás absurditou.

Nechajte sa ňou unášať.

Hra je tu to dôležité.