ondra2 Online ondra2 komentáře u knih

Vietnam 1945–1975: Podrobné dějiny tragické války Vietnam 1945–1975: Podrobné dějiny tragické války Max Hastings

Výborně napsaná kniha. Obvyklý popis děje formou datum x událost je doplněný výňatky z rozhovorů autora s přímými účastníky války, což knize dává živější rozměr. K tomu samozřejmě mezi řádky lze vyvodit autorův názor na vietnamskou válku, kdy na pozadí politického zájmu USA utrpěly zájmy normálních Vietnamců, k nimž se nakonec Spojené státy obrátily zády. Kromě některých pro mě známých informací kniha obsahuje i tu celkem překvapivou, že s útlumem vojenské aktivity v průběhu posledního roku funkčního období Richarda Nixona nepřišel Kongres v zájmu přistřižení křídel exekutivě jako spíše Bílý dům, což není tak úplně v souladu s tím, jak je celá záležitost obvykle popisována (např. H. Kissingerem v Bouřlivých rocích). Jinak v knize lze nalézt drobné chyby, u nichž nevím, zda jdou na vrub autorovi nebo překladu, kdy je v závěru R. McNamara lehce srovnáván s Jamesem Forrestalem, když měli být podle knihy dříve oba ministry zahraničí, což ani jeden ve skutečnosti nebyl.

05.02.2023 5 z 5

Dějiny Austrálie Dějiny Austrálie Stuart Macintyre

Nižší hodnocení dávám jen proto, že jiné díly edice jsou napsány lépe. Oproti dalším z nich kniha rovněž postrádá kapitolu o vzájemných vztazích s ČR, byť by byla nejspíše poměrně stručná. Možná by stálo za to si přečíst i předchozí Dějiny Austrálie, aby člověk mohl porovnat a zjistit, proč nevyšla v novém vydání, z občasných náznaků v knize lze pouze tušit, že autor té novější má trochu jiné názory na vztahy s původním obyvatelstvem a míru připuštění si chybného přístupu k němu v minulosti.

12.01.2023 4 z 5

Dějiny Švýcarska Dějiny Švýcarska Georg Kreis

Nepříjemně mě překvapila místy chaotickým popisem, měl jsem pocit, že občas skáče od jednoho tématu k druhému a nějaký ucelený přístup chyběl. Naprosto nesrovnatelné s Dějinami Islandu nebo Lichtenštejnska, které leží hned vedle, dějiny jsou nepochybně na události chudší a méně záživné, kniha však podaná rozhodně lépe.

18.12.2022 3 z 5

Franco Franco Paul Preston

Pokud jde o to, zda autor není poněkud zaujatý vůči Frankovi, jak naznačuje předkomentátor, pak je tomu asi třeba dát za pravdu. Možná by kniha mohla být psána poněkud méně jednostranným způsobem a zdůraznit, že válce na straně Hitlera a Mussoliniho se vyhnul, důvodem ale nejspíše skutečně byly okolnosti, že by k ničemu příliš nepřispěl a v podstatě by tak nic nezískal a v budoucnu by pak pouze ztratil i s přihlédnutím k vyčerpanosti země po občanské válce. Na druhou stranu nelze popřít, že jako každý jiný diktátor nebo autokrat potlačoval práva a svobody osob, které nebyly na stejné ideové straně, a prospěch z toho měl především on a osoby v jeho okolí. O takové osobě toho mnoho pozitivního napsat asi nelze, nemělo-li by pozitivní sdělení spočívat v potlačení komunistů, s nimi však nepochybně i méně radikálních sociálních demokratů a hledání příčin problémů jinde než u sebe. Poznámky typu, že obrazy malované Frankem jsou spíše případem pro psychiatra (str. 523), aniž by toto vyjádření bylo jakkoli blíže odůvodněno, však profesionálním přístupem nejsou.

06.12.2022 5 z 5

Církevní dějiny - Antika a středověk Církevní dějiny - Antika a středověk Václav Drška

Překvapivě čtivé, naštěstí nezabíhající do úmorných podrobností případných teologických sporů mezi jednotlivými směry křesťanství či jeho sektami, přestože i jim se věnuje a snaží se je podat srozumitelně, pokud to v takovém případě lze. Srozumitelnější byla nicméně právě spíše stránka prosté historie církve a vztahy ke světské moci.

27.11.2022 4 z 5

Dějiny Islandu Dějiny Islandu Helena Kadečková

Jakkoli u jiných dílů edice bývají nejstarší dějiny popisovaných zemí často nejméně záživné a snažím se je rychle pročíst, u tohoto dílu tomu bylo jinak. Možná i díky autorce, která podle vlastních slov není historikem. Příjemné odsýpající překvapení a doplněk Dějin Norska a Dánska (ty poslední jsem ještě nečetl).

21.11.2022 5 z 5

Víno Víno André Dominé

Pro milovníky povinná četba, pro ostatní zajímavé informace o vinné révě, odrůdách, půdách vhodných k pěstování, klimatických odlišnostech pěstitelských oblastí, způsobech výroby, včetně korkových zátek. Jednotlivé kapitolky jsou poměrně stručné, základní přehled ale asi poskytují, to musí posoudit profesionál v oboru. Na autorech je vidět, že je to baví, mají již leccos vypito a rádi se o to s ostatními podělí.

07.11.2022 5 z 5

Dějiny Slovinska Dějiny Slovinska Jan Rychlík

Kniha je přístupnější než Dějiny Chorvatska přestože v minulosti Slovinci nikdy neměli žádný ucelený samostatný státní útvar a byli vždy součástí většího celku. Tato skutečnost způsobila, že v knize člověk najde informace nejen o samotném Slovinsku v současných hranicích, ale i o jeho blízkém okolí obývaném Slovinci v době Habsburské monarchie (Korutany, Štýrsko, oblast Terstu). Popis minulosti je tak trochu obecnější bez přesného vymezení konkrétní státní hranicí a daný spíše osobou panovníka či dynastie, která dnešní oblasti Slovinska a blízkému okolí vládla.

24.10.2022 5 z 5

Rusko-polská válka v letech 1918-1921 Rusko-polská válka v letech 1918-1921 Antoni Czubiński

Oproti předchozímu komentátorovi nemůžu říct, že by byla kniha příliš záživná, a to jsem ochoten akceptovat, že podává holá fakta bez snahy předložit je čtivým způsobem. Obrazový materiál žádný, mapy až v závěru knihy. Přehlednosti by jejich přítomnost na patřičném místě jistě přispěla stejně jako překlad informací v nich obsažený, jakkoli nebyl problém je přeložit. Samotné válce se kniha věnuje spíše v menší části. V té zbylé popisuje události, které k ní vedly. Co se knize alespoň trochu daří, je výklad událostí, které spolu s těmi předešlými - dělení a následné pohlcení zbytku Polska, tak i s těmi krátce poté následujícími (Druhá světová válka, Katyň), vedly k tomu, že Poláci nemusí Rusko. Je to ovšem výklad, který je jinde jistě podán zajímavějším a čtenářsky přívětivějším způsobem.

10.10.2022 3 z 5

Zeměpisný průzkum amerického Západu v letech 1806–1869 Zeměpisný průzkum amerického Západu v letech 1806–1869 Jiří Černík

Živý popis pronikání do neprozkoumaných prostor amerického Západu. Vybudování transkontinentální železnice se dotýká pouze letmo, tam lze doporučit Dlouhou železnou stuhu od Stephena Ambrose. Obě knihy jsou výborné.

26.09.2022 5 z 5

Stará Praha Jindřicha Eckerta Stará Praha Jindřicha Eckerta Pavel Scheufler

Jako další knihy tohoto typu (Pražská asanace, Zmizelá Praha) spíše prohlížení než čtení, nicméně i text je zajímavý, když přibližuje osobu Jindřicha Eckerta. Sice tak činí relativně stručným způsobem, ale pro mě byly hlavním motivem vzetí knihy do ruky právě fotografie. Kromě pro mě hůře identifikovatelných míst doporučuji celkové pohledy na Prahu, oblast Vyšehradu a Podskalí, Národního divadla i muzea a hlavního nádraží. Stejnou kvalitu očekávám i u dalších dvou titulů Starém Prahy (F. Langhanse a F. Fridricha).

23.09.2022 5 z 5

Dějiny Lichtenštejnska Dějiny Lichtenštejnska Drahomír Suchánek

Velmi čtivě napsaná bez zbytečného balastu. Věnuje se i podrobnostem majetkového sporu Lichtenštejnů s Československem a Českou republikou. Pro mě nová informace o tom, že území Lichtenštejnska bylo pouze prostředkem k získání pozice v rámci Svaté říše římské, jinak nepodstatný přívažek k důležitějším državám u nás a v blízkém okolí. Nezávislost získaná lavírováním mezi Švýcarskem, Rakouskem a Německem. Příjemné překvapení.

19.09.2022 5 z 5

Napoleonova tažení II - Nejistá vítězství Napoleonova tažení II - Nejistá vítězství Jiří Kovařík

Kdo ví, co od autora čekat, nebude zklamán. Dostane obvyklý podrobný popis problematiky, z něhož je jasné, že ho to baví.

15.09.2022 4 z 5

Dějiny Norska Dějiny Norska Helena Kadečková

Ve srovnání s jinými tituly edice, je kniha skutečně pouze všeobecným přehledem, který bude nejspíše třeba doplnit dějinami Dánska. Starší historie se mi zdála taková útržkovitá, pravděpodobně s ohledem na menší okruh materiálů, z nichž by bylo možné čerpat, novější dějiny již byly ucházející. Z edice se jedná o průměr.

08.09.2022 4 z 5

Karlín - nejstarší předměstí Prahy Karlín - nejstarší předměstí Prahy Zdeněk Míka

Kniha má jedinou vadu, malý rozsah. Množství obrazového materiálu doprovázeno vcelku stručným přesto však pro účely takto pojatého díla dostatečným odborným textem uvádějícím čtenáře do rámcového obrazu o historii Karlína a společenského života v něm. Možná by kniha byla ještě atraktivnější, kdyby starou fotografii doprovázel současný stav, bylo-li by to možné, určitou představu si ale návštěvník Karlína může udělat sám. Přínosem je i příloha v podobě reprodukce starého plánu obce.

28.08.2022 5 z 5

Habsburkové 1526-1740 Habsburkové 1526-1740 Václav Bůžek

Kniha nepopisuje nic jiného, než by plynulo z titulu, nicméně tak činí ze všech možných úhlů pohledu. Nevýhodou takového přístupu nicméně je, jak již zmínil dřívější komentář, útržkovitost některých příspěvků. Některé by mohly být asi delší, jiné by nemusely být v knize vůbec, ucelenosti knihy by nejspíše přispěl i menší počet spoluautorů, neznamená to však, že by kniha nebyla zajímavá, pouze jí nemůžu dát pět hvězdiček.

21.08.2022 4 z 5

Dějiny Polska Dějiny Polska Miloš Řezník

Zejména v počátečních partiích méně přehledná, některé kapitoly by mohly být proloženy větším počtem obrázků, nicméně s přiblížením se moderní době je kniha stále zajímavější a čtivější.

23.07.2022 4 z 5

Velká válka na moři. 2. díl – rok 1915 Velká válka na moři. 2. díl – rok 1915 Jaroslav Hrbek

Stručný přehled námořních střetů v druhém roce války. První část popisná, druhá pak spíše pro fajnšmekry s detaily jednotlivých plavidel a jejich tříd u všech bojujících stran.

22.07.2022 5 z 5

Tudorovci Tudorovci G. J. Meyer

Autor se věnuje především Jindřichu VIII. a Alžbětě I., nicméně popisuje i ostatní krále z dynastie a jejich okolí. U Alžběty mě zaujal i vcelku kritický náhled na její osobu, ne pouze oslavné zmínky o položení základů budoucí velikosti Anglie.

07.07.2022 5 z 5

Civilizace a dějiny Civilizace a dějiny Miroslav Bárta

Některé kapitoly jsou těžké čtení (většinou ty poměrně krátké), jiné pro změnu utečou jako voda (Cílek). Jelikož se jedná o sborník, kapitoly jsou jen stručným souhrnem určitého tématu, opakované čtení nevidím reálně.

17.05.2022 4 z 5