ondra2 ondra2 komentáře u knih

Wellington: Britský buldok s tváří gentlemana Wellington: Britský buldok s tváří gentlemana Pavel Benedikt Elbl

Podobně jako moji předchůdci bych zmínil problém s tokem textu, který nebyl na odpovídajících místech doplňován zejména mapkami zobrazujícími postavení jednotlivých stran bojů. Sice kniha něco málo obsahuje, nicméně přehlednosti by jistě prospělo, kdyby byla situace umístěna u textu, který o ní pojednává. Tím spíše by tomu mělo být v případě, kdy se autor jako zde vyžívá v podrobném popisu topografie, v podstatě zcela zbytečným způsobem.
Dalším nedostatkem knihy není až tak doporučená nebo použitá literatura, jako spíš absence informace o tom, z jakého titulu autor čerpal kterou citaci, jimiž se to v knize jen hemží. Mám takový pocit, že méně je někdy více, praktickým potvrzením tohoto rčení je právě tato kniha. K závěru se její čtivost poněkud vylepšila, nevím, zda je to mojí neschopností vnímat podrobnosti popisu bojů a preferencí politických dějin, nebo neschopností autora (či sníženou schopností) danou problematiku podat lépe. Že to jde, dokazuje Jiří Kovařík v Napoleonských taženích nebo Římských válkách.

29.03.2022 3 z 5

Povinnost a čest Povinnost a čest Tom Clancy

Oproti jiným "clancyovkám" slabší pokus navázat na originál. Možná bych se nebál říct, že nejslabší. Jak řekl někdo z předkomentátorů, děj byl takový nějaký příliš přímý a málo propracovaný. Jako jednohubka jde, ale opakovaní čtení si odpustím.

21.03.2022 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Pro někoho, kdo neví, co od knihy očekávat,místy složitější čtení. Pro mě po letech hraní Duny a jejích pokračování, opakovaném shlédnutí Lynchovy Duny i její nové, méně záživné, byť vizuálně kvalitnější, varianty, nezbytný chybějící dílek skládačky. Nebyl jsem zklamán.

27.02.2022 5 z 5

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží Zmizelé koleje, zmizelá nádraží Petr Lapáček

Kniha kromě bohatého fotografického materiálu obsahuje zejména zobrazení upravených a zrušených tratí v mapách dle současného stavu, což je pro nepamětníky nezbytná pomůcka k vytvoření představy, kudy tratě v minulosti vedly. Z připojených textů si pak lze na řadě míst udělat představu, jak to někdy v minulosti šlo rychle, když se mělo něco postavit.

22.02.2022 5 z 5

Dějiny Koreje Dějiny Koreje Carter J. Eckert

Je škoda, že kniha končí (pominu-li dodatečně vloženou kapitolu od českých autorů) před rokem 2000, ale s tím se samozřejmě nedá nic dělat. Zajímavější a pro mě přínosnější je spíše popis novějších dějin od 19. století. Partie předchozí sice rozšíří obzory, ale v paměti dlouho nezůstanou.

17.02.2022 4 z 5

Litomyšl 1259–2009: Město kultury a vzdělávání Litomyšl 1259–2009: Město kultury a vzdělávání Milan Skřivánek

Příjemné překvapení. Jakkoli se kniha zabývá i "velkou" historií, jedná se spíše o její dopady či vlivy na život v Litomyšli a jejím okolí nebo roli Litomyšle v ní. To je patrné zejména právě v oblasti kultury. Spousta obrazového materiálu a archivních fotografií, případně i fotek nově realizovaných architektonických záměrů kvalitu a hodnotu knihy zvyšují. Často se knihou vine popis spíše pouze místních záležitostí nebo těch z blízkého okolí, není to však vada, pokud čtenář neočekává něco jiného, než jaký je název knížky. Pro někoho, kdo má Litomyšl a okolí rád, skoro nezbytné čtení.

26.01.2022 5 z 5

Bojová linie Bojová linie Tom Clancy

Pokud někdo očekává od uvedené série něco jiného, než akci okořeněnou trochou politického pletichaření za účasti osob sice ve státních službách ale sledujících vlastní zájmy, asi by měl sáhnout po jiném typu literatury. Já byl jako vždy spokojen, byť na tlusté špalky přímo z pera Clancyho kniha dost ztrácela. Je sice pravdou, že koncept se tak trochu opakuje, ale nikdy ne tak, aby se zápletka dala označit za pouhou recyklaci jiné již čtené.

03.01.2022 5 z 5

Dějiny Vietnamu Dějiny Vietnamu Lucie Hlavatá

Přestože je historie Vietnamu dlouhá, kniha se těmi nejstaršími partiemi tolik nezdržuje a čtení odsýpá, popis války s USA je zaměřen spíše na otázky politické a vojenské záležitosti jsou podány stručnějším způsobem. Mám pocit, že podrobnější korektura by knize prospěla, protože na několika místech jsou krátce po sobě opakovány celé věty, téměř odstavce. Na některých místech jsou pak buď překlepy nebo faktické chyby (v lednu 1964 nebylo po amerických prezidentských volbách, ty se konaly až na podzim - str. 300, v roce 1977 již Richard Nixon prezidentem nebyl - str. 350). I přes zmíněné nedostatky je kniha dobrá.

16.12.2021 5 z 5

Druhá světová válka (komplet) Druhá světová válka (komplet) Winston S. Churchill

Soubor je výborný, dobře čtivý a je to rovněž zásluhou výborného překladu, čímž myslím jazykové vyjadřování a nikoli faktickou přesnost, kterou jsem nemohl posoudit. Jiné překládané tituly se občas vyznačují šroubovaným textem, tady to plynule, byť dlouho, odsýpalo. Nejsem si úplně jistý, jestli by se nenašly knihy, které by si Nobelovu cenu nezasloužily více, na druhou stranu autor sepsal i Dějiny anglicky mluvících národů, které jsou rovněž dobré. Na obou titulech je vidět, že historie i politika patřily mezi autorovy koníčky, zejména na konci šestého dílu Druhé světové války je patrno, jak jej mrzelo, že nemohl pokračovat v rozdělané práci. Jak některý z předešlých komentátorů uvedl, místy je vyjadřování a hodnocení poněkud sebevědomější, na druhou stranu nelze říct, že by jej neodůvodňovaly výsledky a schopnost se pohybovat ve vrcholné politice 50 let. Mnohé závěry ostatně byly potvrzeny časem.

10.12.2021 5 z 5

Řím a Jeruzalém Řím a Jeruzalém Martin Goodman

Anotace knihy říká vše. Otázce vzniku antisemitismu se sice kniha věnuje rovněž, ale pouze v závěru a stručně. Zajímavé jsou hlavně úvahy, jaké důvody vedly ke zničení Jeruzaléma v roce 70 n.l., které autor spatřuje hlavně ve vnitropolitické situaci v samotném Římě, nikoli výlučně na místě samém.

23.11.2021 4 z 5

Dějiny Argentiny, Uruguaye, Chile Dějiny Argentiny, Uruguaye, Chile Jiří Chalupa

Pěkně, stručně napsaná, dobře se čte a není zahlcená přemírou zbytečných podrobností. Částečně je to dáno i tím, že výklad dějin začíná z celkem logických důvodů až od počátku 16. století.

09.11.2021 5 z 5

Národní fronta 1948 - 1960 Národní fronta 1948 - 1960 Karel Kaplan

Těžké a hutné čtení. Kniha je z převážné části tvořena citací pramenů a archivních materiálů a vlastní text autorovy činnosti představuje kromě poznámek 270 stran textu. Právě první část knihy podle mého názoru vykazuje alespoň určitou míru čtivosti a zajímavosti a popisuje vznik a roli Národní fronty a jejích akčních výborů jako prostředků nátlaku a kontroly občanské společnosti. Soubor pramenů je pak dle mého názoru v množství, v němž jej kniha obsahuje ke škodě věci, protože je do značné míry výčtem jednotlivých "agenturních" zpráv příslušných orgánů, zejména v partiích týkajících se vztahu státu a církve obecně a platového zákona pak zvláště. Mám za to, že méně je někdy více a dokladem toho je právě tato druhá část knihy, bez níž (nebo alespoň její velké části) by se bylo možno obejít, nebo ji bylo možno nahradit nějakým zhutněným shrnutím ze strany autora v podobě, jakou má první část knihy. Autor s ní měl určitě hodně práce, ale pokud měla být kniha přístupná širšímu okruhu čtenářů a nejen fajnšmekrů, kteří rádi listují archivními dokumenty, pak tento cíl splněn nebyl. Je řada knih, které si rád přečtu znovu, ale tato mezi ně jistě patřit nebude.

18.10.2021 3 z 5

Dějiny Indie Dějiny Indie Stanislava Vavroušková

S ohledem na délku historie různých státních útvarů a rozsah území Indie je kniha rozsáhlá a chvíli trvá, než ji člověk dočte. Začátek knihy je poněkud složitější a méně čtivý. To je dáno z mého pohledu nutností popisovat odděleně různé části kontinentu, a to s ohledem na částečně oddělený vývoj i fragmentaci území mezi různé subjekty, je tak nicméně činěno v zájmu přehlednosti celku, v opačném případě by se kniha nejspíše nedala číst vůbec, nebo jen stěží. Zajímavější pak začíná být v okamžiku, kdy dochází ke konsolidaci jednotlivých území do menšího počtu větších celků a jejich vzájemné interakci a přibližování se současnosti, zejména od 17. a 18. století. Právě popis novější historie včetně období kolonialismu si zaslouží nejvyšší hodnocení, zbytek knihy pak za značné úsilí, které do ní autoři museli nepochybně vložit.

13.10.2021 5 z 5

Karel IV. - Císař a český král – vizionář a zakladatel Karel IV. - Císař a český král – vizionář a zakladatel Jan Royt

Vyzdvihnout je třeba zejména bohatý obrazový materiál, v tomto směru je kniha opravdu velkorysá. Bez této součásti by byla jen relativně obvyklým méně záživným popisem doby Karla IV. Výborná je především v seznamování s architekturou, a to nejen v Čechách, ale i v okolních zemích tvořících dříve součást zemí Koruny české.

10.10.2021

Rubikon: Triumf a tragédie římské republiky Rubikon: Triumf a tragédie římské republiky Tom Holland

Přehledný, stručný a čtivý přehled politických dějin konce římské republiky. K vojenským je pak třeba přibrat Kovaříkovy Římské války.

20.07.2021 5 z 5

Madrid Madrid Bernard Bessière

Sice poměrně stručná, nicméně plná zajímavých informací. Není zahlcená přílišnými podrobnostmi, ale je spíše obecnějším přehledem ne tak dlouhé historie města, jak po stránce kulturní, tak i vývoje obecní samosprávy a rostoucího významu ve srovnání s ostatními delší historií se pyšnícími obcemi. Nejeví se být tak do sebe zahleděná a na efekt působící jako kniha o Benátkách z pera Petera Ackroyda.

30.06.2021 5 z 5

V oku bouře V oku bouře Tom Clancy

Je asi pravda, že řada knih od "Clancyho" i Clancyho je lepších, na druhou stranu i tato se čte poměrně slušně a děj odsýpá. Jak již uvedli jiní komentátoři přede mnou, závěr knihy je poněkud mezerovitý, bylo by nejspíše vhodné, aby děj byl podrobnější, lépe vysvětlený a tím rovněž na sebe navazující. Buď autor měl zadán omezený rozsah, nebo došla inspirace, nebo se mu nechtělo, v každém případě by to kvalitě prospělo a závěr by nebyl tak nějak osekaný a torzovitý.

04.06.2021 4 z 5

Dějiny Saúdské Arábie Dějiny Saúdské Arábie Miloš Mendel

Nižší než 100 % hodnocení dávám jen s ohledem na srovnání s vydařenějšími a zajímavějšími díly edice, jinak kniha je psaná dobře. Určité části logicky připomínaly výklad z Dějin Iráku (odhlédnuto od válek v Zálivu) vzhledem k tomu, že i část arabského poloostrova byla součástí Osmanské říše.

25.05.2021 4 z 5

Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

Jelikož jsem četl nejdříve Podivuhodný svět, který obsahuje ilustrace spíše z třicátých let a doby následující, které byly skutečně výborné, možná mě trochu zklamaly ilustrace z let dvacátých obsažené v této knize. To je nicméně dáno i autory zmiňovaným zráním Z. Buriana a vylepšováním jeho techniky. Uvedený "nedostatek" je nicméně vynahrazen ilustracemi z pozdějších let, jež jsou v knize také. I tak byla kniha výborná, autoři s ní stejně jako s ostatními díly museli mít značnou práci, tu je třeba rovněž ocenit.

19.05.2021 5 z 5

Přemyslovci - budování českého státu Přemyslovci - budování českého státu Dušan Třeštík

Kniha je to svým rozsahem úctyhodná a je vidět, že si s ní autoři dali hodně práce, ale není tak čtivá jako Lucemburkové. V poznámkách by to asi chtělo i překlady celých tam uvedených latinských úryvků z použitých pramenů, které jsou takto jen pro fajnšmekry, kteří nejspíše ale takovou knihu číst nepotřebují, protože již danou materii znají.

13.05.2021 4 z 5