OdvaznyMladyMuz OdvaznyMladyMuz komentáře u knih

Mor Mor Albert Camus

Upřímně... čekal jsem něco trochu jiného. Tedy ne zrovna, že bych místo příběhu o morové epidemii čekal vegetariánskou kuchařku. To zase ne. Ale doufal jsem, že se děj odehrává o pár set let dříve. Takže mě mírně zaskočilo, když jsem se v příběhu ocitnul v polovině minulého století. Ale to hlavní tam bylo. Chtěl jsem mor. Mor jsem dostal.
Bez špetky empatie s postavami jsem se pročítal knihou. Autor se mi zjevně ani nesnažil tento druh prožitku nabídnout. Text jsem vnímal tedy spíše jako reportáž s filozofickými úvahami, ozvláštněnou náhledem do života několika postav.

05.11.2018 3 z 5

Můj generál Můj generál Karlludwig Opitz

Druhá světová válka z trochu jiného pohledu. Určitě zábavné čtení, chápu i nadšené reakce na tuto knihu. Ale za mě to na víc jak tři hvězdy není.

27.10.2018 3 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Když jsem Golema četl, měl jsem zprvu pocit, jako bych se probudil ve vlaku. Nevěda, kde jsem nastoupil, proč a kudy, kam jedu. Postupně jsem však začal poznávat interiér vlaku, spolucestující, ale svět tam venku za okny, nebo-li vyšší smysl toho všeho, mi stále unikal. Když někteří cestující začali z vlaku vystupovat, měl jsem pocit, že konečnou stanicí bude smrt. Mýlil jsem se. Z vlaku jsem vystoupil na stanici plné husté mlhy. Pernath se mi kam si ztratil a já teď čekám, s hlavou velkou jako balón, jestli tudy nepojede další vlak.

24.10.2018 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Co všechno může způsobit chamtivost, pověrčivost a lhostejnost. Pokaždé mě mrazí při představě, kam až jsou lidé schopni zajít.

19.10.2018 5 z 5

Písečníci (3 povídky) Písečníci (3 povídky) George R. R. Martin

Překvapilo mě, jak předvídatelné povídky byly. U všech jsem po pár stranách tušil průběh i následný konec. Přesto nemůžu říct, že bych byl zklamán. Četli se mi docela příjemně.
Písečníci ***, Píseň pro Lyu ****, Skleněná květina **

10.10.2018 3 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Dlouho jsem se těšil, až se na tuto knihu vrhnu. A nakonec jsem ji ani nehltal. Prostě jsem ji polknul a teď prahnu po nášupu, který asi jen tak nedostanu. Snad můj hlad ukojí film.

05.10.2018 5 z 5

Muž v labyrintu Muž v labyrintu Robert Silverberg

Krátké, svižné a opravdu skvělé béčko!

02.09.2018 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Sám jsem se několikrát přistihl při úvahách, jak bych některé situace řešil já. Ale pak mi vždycky došlo, že bych s největší pravděpodobností podobnou katastrofu nepřežil.

Vteřiny po výbuchu jsou jedním z vrcholů knihy. Robert Merle si mě svým poutavým vyprávěním získal a navnadil na další jeho díla.

02.09.2018 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

"Německo není poraženo. Německo zvítězí. Válka neskončila..."

Přečteno jedním dechem.

01.09.2018 5 z 5

Skřeti z podsvětí Skřeti z podsvětí Theun de Vries

Tohle je fiktivní příběh o fiktivním malíři s inspirací malbami a životem skutečného malíře, kterým není nikdo jiný, než legendární Hieronymus Bosch. Nesledujeme tedy život Bosche, ale život Melchiora Hinthama. Sledujeme jeho slávu, utrpení, pokání i žal. Spisovatel nás krásným jazykem seznamuje se skromnými poměry, ve kterých se malíř rozhodl žít. S jeho pohnutkami, neskonalou vírou a zejména nadáním vidět v lidech peklo a štětci jej zobrazovat na plátnech. Působivé, dojemné a leckdy znepokojivé.

Když si představuji podlého církevního představitele z dob inkvizice, tak vidím Kalskena. Skvěle napsaná postava.

29.08.2018 4 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Překvapivě zábavné sci-fi. Mé první setkání s Arthurem C. Clarkem dopadlo dobře. Těším se na další. Dal bych tři a půl hvězdy, kdyby to šlo.

28.08.2018 4 z 5