Norea Norea komentáře u knih

Vlhké miesta Vlhké miesta Charlotte Roche

No ako zase vidím, budem jedna z mála, ktorá ohodnotí tuto knihu ako jednu z najzaujímavejších, najotvorenejších kníh, ktoré som doteraz čítala. Pretože ma fakt šokovala svojou otvorenosťou, vynaliezavosťou, istou krutosťou a nevšednými spomienkami. Autorka pravdivo ukazovala ako môže ľudská myseľ fungovať v nevšednej situácii, aj keď pobyt v nemocnici a operácia sú normálnou vecou v tejto dobe. Taktiež pekne poukázala ako fungujú dnešné vzťahy. Ako si ľudia strpčujú sami život rôznými zákazmi a príkazmy, či vierou a v prípade hlavnej hrdinky aj hygienickými spôsobmi. Celkovo knihu som čítala ľahko a istým spôsobom som ju mala ako dotazník, pretože pri každej tej téme, ktorú hlavná hrdinka preberala som si sama so svojim názorom prirovnávala ten jej a niekedy som bola za a niekedy proti jej uvažovaniu. A niekedy som bola na vážkach, či tak mi spadla sánka od prekvapenia a zastavil sa mi mozog, že som ani nestačila reagovať. Ako hovorím reagovať....musím reagovať na niektoré komentáre, ako považovať túto knihu za nechutnú, úplny horor a des, či úchylnú, dobre beriem. Ale povedzte mi, čo je to za človeka, ktorý berie vraždy, znásilnenia, vojny za normálnu ľudskú vec? Ako, ľudia vy už nie len, že strácate chápanie voči vzťahom a citom k ľuďom, že sa v dnešnej dobe na každého serie lebo môžete za toto "odrbanie kolegu, kamaráta" dostať o pár eur na viac.... Vy fakt ste bezcitný ak porovnávate túto knihu s výkonami imbecilov, dementov, ktorý boli iste bez rozumu a dokaličili toľko ľudských životov, toľko prírody a zvierat. Uvedomte si, že je to len fantázia, návrh, nie je to skutok, ktorý sa deje dennodenne aj keď určite taký ľudia existujú, to neznamená, že máme pred nimi utekať pretože ak áno,kde ste nechali rozum, keď sa už toľko hrôz stalo?

20.10.2016 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Popravde, vždy som si myslela, že v češtine sa mi bude veľmi ťažko čítať. Nie je to vôbec pravda. Taktiež som si myslela, že preklady v slovenčine a češtine strácajú originálne vnímanie autorovho myslenia a citu pre opisy ľudských vlastností v rôznych životných situáciách.
Celkovo sa mi v slovenčine a češtine preukázalo, že tento vynikajúci "strach naháňajúci" spisovateľ žije v temnote a opisuje ju ako zábavný výlet Disneylandom.
Kniha sa krásne prelína z krásneho jesenného dňa po nočné vkrádanie sa na cintorínn, kde vám pod rukami smrdí telo nebožtíka.
Stephen King a naši prekladatelia tak krásne a zároveň nechutne až mi rovno došlo zle od žalúdka, preložili a zdôraznili každý jeden detail tohto zvláštneho zásahu mágie. Celkovo cititeľnej sile, ktorá vás priťahuje a ničí, kazí vám všetko čo je vám milé.
Veľmi mi bolo ľúto Rachel, ktorá si strachom prešla dlhé roky a skončila ako kráčajúca mátoha...
Napriek desivej atmosfére, nechutnému zápachu sa mi kniha veľmi páčila a stále ma Kingovo umenie zaujíma, som zvedavá po čom ďalšom siahnem na budúce :)

15.11.2015 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Teraz sa tu medzi tými negatívami budem cítiť veľmi zaujímavo a hlavne naho, keďže nemám v úmysle tu písať ďalší odpudzujúci komentár. Mne sa kniha ľahko čítala i účinky na mňa mala. Bola som rada, že som sa k nej dostala, niečo som si uvedomila a potešila do budúcnosti :p Páči sa mi opis postáv, ich zmeny myslenia, cítenia a potrieb. Okrem toho sa mi páčila možnosť ako takého zaujímavého vzťahu, možnosť mať viacej peniažkov :D

Záblesk Záblesk Alexandra Adornetto

Ja som túto knihu pomaly čítala vždy pred prácou, je to môj budíček, ktorý funguje lepšie než káva a zbožňujem tento typ knižky, ktorý sa veľmi dobre číta, ľahko a vznášajúce sa pierko. Kapitoli nie sú dlhé, dej roztrapatený, milé postavičky, klasický protivník a malá ba nebadaná potýčka, ktorá mohla byť o trošišišičku viac zvýraznená. Nemám favorita, páčia sa mi tam väčšina postáv a tiež by sa mi páčilo byť v koži mladej, zailovanej a okrídlenej Bethany :) sen každého osamelého človeka.

31.03.2015 3 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Túto knihu som si požičala z knižnice a začala som sa túlať po krajine, kde žijú elfovia, škriatkovia, ľudia a hobiti. Zatúlala som sa do minulosti a prebila sa do rôznych zákutí. Spoznala som to, čo by mi naša zem nedala. Neviem či to mám brať ako vytknutie, no opisy krajiny ma trošku deptali, keď som ich nemohla rýchlo prečítať a ťahali sa niekedy až cez tri strany. Obľúbila som si celú sériu a konečne som pochopila deju, ktorý mi doposiaľ nebol známy. Napriek môjmu "vytknutiu" som si štýl a rozsah autorovej fantázie veľmi obľúbila, až som si uvedomila, že si ho beriem ako vzor a tiež by som chcela svoju fantáziu posilniť a tak krásne rozvynúť na papiery ako sám J.R.R Tolkien.

Nočný cirkus Nočný cirkus Erin Morgenstern

Kniha ma zaujala už dávno a vďaka sestre som mala možnosť si ju prečítať. Kniha ma vtiahla do akoby čierno- bielej mágiou preplnenj siene, kde som túžila všetko precítiť a prežiť na vlastnej koži. Mať talent a vnímať okolie tak ako tie deti v tom cirkuse, vnímať strom, ktorý rastie a všettko zapisuje, vykúzliť odkaz a prenechať ho niekomu blízkemu. Bol by to sen a nie písaná myšlienka.

22.03.2015 5 z 5

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Moja prvá biografia, ktorú som našla doma a vďaka profesorke nemčiny na strednej škole som si ju prečítala na dovolenke. Mala som pocit, že si zauzlím jazyk pri niektorých francúzskych slovách, no za to ma kniha priam pohltila do tých čias, kedy malá Piaf prechádzala v tichu po dome rozkoší. Kedy sa dostala prvý krát na podium a začala spievať. Prešla som obdobým kedy bývala so sestrou a nechala sa ničiť slávou. Kniha ma až natoľko zaujala a vtiahla, že som mala depku celý týždeň. No musím uznať, že to jej cestovanie po chodníčku slávy malo kopu pozitýv i negatívov a dá sa vďaka tomu poučiť a možno vyvarovať na vlastnej ceste.

06.04.2015 4 z 5

Púštny kvet Púštny kvet Waris Dirie

Knihu som si kúpila a sestra ju na jeden šup prečítala, takže dá sa povedať, že som už malú polovicu vedela. Psychicky som sa pripravovala a počas čítania len krútila hlavou, aký sú niektorý ľudia hnusný. Či už je to správaním sa, žitím, či vplyvom. No stále vidím, ako niektorý ľudia nechápu otázke, čo je pre život najdôležitejšie. A to je smutné.

30.03.2015 3 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Prvá kniha, ktorú som od neho čítala a hneď som si ju zamilovala. Páči sa mi myšlienka, problemaika, výstižné opisy prostredí a chakteristiky každej jednej osoby. Pobavila ma Kingova predstava budúcnosti a koncom ma priam paralyzoval rýchlou zmenou, nikdy by som nečakal taký koniec.

22.03.2015 5 z 5

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

Táto kniha sa mi akoby vždy dostala do cesty, keď som došla za kamarátkou do kníhkupectva a tak ma zaujala. Kamarátka mi ju nedávno požičala a teraz som ju dočítala. Kniha sa mi veľmi páči. Páčia sa mi postavy, názory, rozdelenie tématík. Čítala sa rýchlo a ľahko. Dá rozum do pohybu a dušu na správne miesto :) Odporúčam si ju prečítať.

20.09.2016 5 z 5

Dedička Dedička Amanda Hocking

Môžem Vám povedať, že vôbec neľutujem, že som si kúpila celú túto seriu v jeden deň a za super cenu. Každú zvlášť, ale za super ceny. Celá seria je veľmi pekne napísaná, postavy sa vyvíjajú, cítite následky každého rozhodnutia, ktoré si prečítate. Knihy sa dobre čítajú, sú tam nenútené situácie, zaujímavá história... niet čo dodať, som spokojná :)

08.05.2016 4 z 5

Proroctví sester Proroctví sester Michelle Zink

Tak ako to robím pri všetkých sériach, tak až teraz, keď som dočítala posledný diel tejto trilogie sa idem s radosťou podeliť s vami o svoj názor :)
Túto trilogiu som si prečítala na doporučenie od kamarátky, ktoré som dlho ignorovala pretože sa mi nejak nepáčilo to, že má túto trilogiu v češtine.
No mám tu pravda veľké ALE :D zistila som, že už vďaka anime veľmi nevnímam, keď čítam v češtine či slovenčine. Niekedy si to dokonca vôbec nevšimnem a stále som v myšlienkach, že som to čítala vo svojom rodnom jazyku :D nakoniec zistím, že už čítam v japončine a budem tomu rozumieť :D
Kniha sa mi veľmi páči. Má peknú dejovú líniu, jej pomalý priebeh mi neprekáža, sem tam to napätie a kúzlo čakania ma ohúrilo. Páči sa mi zobrazenie všetkých postáv, opisy krajín a celé ukončenie. Kniha sa mi ľahko čítala a bola príjemným budíčkom pred každým dňom do roboty.

27.03.2016 4 z 5

22. 11. 1963 22. 11. 1963 Stephen King

"Ja túto knihu nebudem čítať." som povedala ocinovi, keď ju dostal od segry na Vianoce a ako správny čitateľ som prejavila o knihu istý záujem, no zistenie, že je to o dejinách JFK ma hneď uistil, že ma to nebude baviť. Napriek tomu som tu knihu raz otvorila a začítala sa a oslovil ma znovu Kingovský štýl písania. Práve som knihu dočítala a musím sa poopraviť v mojom názore, ktorý som kedysi mávala. Cestovať v čase za nejedným účelom, nie je dobré. :D pretože ak je naozaj minulosť taká zanovitá, chcem svoju prítomnosť so všetkými peknými i tými škaredými vlastnostiami.

18.07.2015 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Som rada, že Rowlingová sa nedala odbiť a šla na cestu plnú čarodejníkov, magických bytostí, pekného príbehu, myšlienok, zaklínadiel, sveta, kde sa dá všetko takým nenúteným spôsobom prežívať :) Mám rada Harryho Pottera, jeho kamarátov. Jeho príbeh je známy pre rôzne kategórie a aby ste sa viac dostali do svet kúziel, prečíajte si túto sériu, užijete si to čo filmové efekty načnú a kniha s príjemným opisom dokončia a v pamäti na dlho uložia.

10.04.2015 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Kniha ma od samého začiatku až po nezvyčajný koniec fascinovala. Hneď sa mi zapáčilo prelínanie samotného deju s policajnými a svedeckými úryvkami. King nám dáva krásne spísaný prehľad týranej dcéry a spolužiačky, oklamanej dievčiny, sakramentsky pobožnej matky, ktorá už trpela chorobou fanatizmu, uhoľ ľudí z minulosti, ktorý sa podujali na rôznych úlohách. Carrie bolo normálne dievča nepochopené klasickým triednym stádom kráv, ktoré maly make- upové tváre vysoko nad oblakmi a niečo čo je normálne brali ako odpad. Z Carrienej matky som šalela aj ja od prvého spomenutia plesu a Carrienho tanca s naj chlapcom na škole, som vedela, že ten ples nedpadne dobre a tešila som sa na brutus, krvavú kúpeľ. Bola som natešená, trošku zhýralá a veľmi brutálna, keď som držala Carrie, keď sa objavila na plese v prasačej krvi? Koniec ma prekvapil a nečakala som ho taký utopický.

24.03.2015 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Druhá časť HP, ktorá ma chytila a hlavne zarmútila, páči sa mi postava Siriusa Blacka. Nemám ani poriadne čo dodať, celá Rowlingová.

23.03.2015 5 z 5

Tak ako kamarátka, ako ja a všetci tu čo komentujú, je tretí diel HP najlepší. Mám len otázku, či by ste si tiež chceli zaletieť na hypogrifovi a nechali sa preniesť časom, kde musí za sebou napraviť pár chybičiek?

Temné hory Temné hory Patrick Carman

Toto dielko som čítala...uf asi ešte na strednej, kedy si to požičala segra a kniha mi úplne vyhovovala, je to milé fantasy, hovoriace, zvieratá, ľahšia myšlienka a veľa dobrodružstva. Nehanbím sa za to, že som čítala knihu určenú pre deti, ktoré vtedy boli o nejaké 4 roky mladšie odo mňa. Skôr ma potešila, e tá kniha je pútavá a plná fantasy prvkov, ktoré vám dávajú možnosť pretrvávať v očarujúcom tranze plnom vnemov.

23.03.2015 5 z 5

Obyčajná tvár Obyčajná tvár Raquel J. Palacio (p)

Kniha je milá, zaujímavá, plná úžasu, nepochopenia, úsmevov a precítenia. Vžila som sa do každej osoby, pochopila som problémy a žila som každú sekundu mladého chlapca, ktorý je neobyčajne obyčajný. Kniha sa ľahko číta, krásne uvidíte rozdiel medzi tým čo väčšina nepochopí a odmieta to pochopiť a tými ľuďmi, ktorý sa pokúsia a získajú viac akoby čakali a chceli. Je to myšlieka plná úvah a zamyslenia.

Gymnázium příšer Gymnázium příšer Antonín Tesař

Tento český komix som si nedávno zohnala a včera prečítala. Napriek tomu, že som čakala o dosť viac, tak musím uznať že príbehu sú zaujímavé, niekedy by sa hodilo myšlienku dokončiť, ale okej. Nepatrí to k mojím obľúbeným knihám, no som rada, že je v mojej zbierke.

07.01.2017 2 z 5