nightlybird nightlybird komentáře u knih

Lyrika Lyrika Sergej Alexandrovič Jesenin

Básník, který se doma i u nás pohyboval v životě jako na houpačce, chvílemi vynášen, chvílemi zatracován, jeho básně zaznívaly v salonech i vězeňských celách. Houpačka byla jeho osudem - v prosinci 1925 se zhoupl naposledy.

Pod jiným nebem Pod jiným nebem Rick Ridgeway

Kniha , která by svým podtextem mohla zaujmout nejen čtenáře s vyhraněným vztahem k horám a cestování vůbec, ale je v ní řada postřehů, které mají spíš obecný charakter a jsou s to, přinutit čtenáře k občasnému zamyšlení.

Stín Kilimandžára Stín Kilimandžára Rick Ridgeway

Ve stínu Kilimandžára zařadil NY Times mezi 10 nejlepších cestopisů roku 1998. Dobrák, který knihu zařadil zde, ji nejenže nečetl, ale ani nedržel v ruce. Hlavně že "utrhl" pár bodíků, však on to za něj nějaký moula dodělá tak, aby to mělo jakous takous informační hodnotu.

30.11.-0001

Přeludy Přeludy Donald Passman

Lehké oddychové čtení s přijatelnou zápletkou, svižně napsané a ukončené s neočekávanou závěrečnou pointou. Vrahem nemusí být vždycky zahradník.

30.11.-0001

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

Knize by neobyčejně prospělo, kdyby autorka prvních cca 250 stran shrnula tak asi do 50 - 100 (max). Chápu, že se výše autorského honoráře odvíjí mimo jiné i od rozsahu díla, nic by se ale nemělo přehánět.

30.11.-0001 3 z 5

Kdo se ještě neseznámil s Poem, měl by četbu zahájit poněkud netradičně - odzadu. Přečíst si nejprve něco o autorovi - medailonem Povídkář Poe a teprve potom se pustiti do jednotlivých povídek.Podle mne se mu pak bude snáze číst a lépe vnímat. Při různorodosti povídek určitě najde nějakou, která jej pobaví, možná i maličko postraší.

Strašidlá najstrašnejšie Strašidlá najstrašnejšie * antologie

Tak jsem to vyřešil - jedná se o britskou a americkou verzi románu, verze jsou v podstatě totožné, liší se jen rozsahem a poněkud odlišným zpracováním závěru knihy. Duše má pokoj.

Strašidlá najstrašnejšie Strašidlá najstrašnejšie * antologie

Tentokrát místo hodnotícího komentáře hodlám řešit problém. V knize je vložen Wyndhamův román Z morských hlubin (orig. název Out of the Beep - což je asi chyba a mělo být Out of the Deep a to by i odpovídalo zhruba překladu). To ale není ono. Jádro pudla vidím v obsahu - ten totiž odpovídá románu The Kraken Wakes ( Kraken se probouzí - česky Vetřelci z hlubin) a deprimuje mne,že nejsem schopen posoudit, jestli se jedná o povídku, později rozšířenou na román, nebo jak to s tím vlastně je.Snad se tady najde fanda nebo expert na Wyndhama a rozřeší toto hádanku.

30.11.-0001 5 z 5

Moje najmilšie strašidlá (21 poviedok) Moje najmilšie strašidlá (21 poviedok) * antologie

Další z Hitchcockových výběrů hororových povídek, který potěší i poděsí. A jak jsem zjistil s odstupem času vyšel i v češtině, takže se můžeme bát na východ i na západ od Malých Karpat a dokonce v rodném jazyce.
Dodatečně jsem si všiml rozdílu ve stránkování - v české verzi zřejmě chybí román Prázdná stěna (The Blank wall).

Znamení Znamení Raymond Khoury

Klasická oddychovka psaná svižným stylem, dostatečně akční, aby udržela čtenářův zájem, klasický neprůstřelný hrdina, vědecký objev zneužitý k nekalým cílům - co víc si přát na vyčištění hlavy od starostí všeho druhu? Na pár stránkách se dá navíc narazit na zajímavé úvahy o víře a náboženství a možných způsobech manipulace s masami za jejich pomoci.

Strašidlá na dobrú noc Strašidlá na dobrú noc Alfred Hitchcock

Pokud vám nevadí slovenština a narazíte na tuto knihu, určitě v ní narazíte na volačo, čo vás vydesí ako maleho chalana. Slovákům se omlouvám, pokud jsem jim rodný jazyk zpotvořil

Stráž u mrtvého Stráž u mrtvého * antologie

Povídky téhle antalogie nejsou horory v pravém slova smyslu, pocházejí z "prehistorie hororu" a spíš je možno je řadit ke strašidelným. jsou poplatné době svého vzniku, přesto ale stojí za přečtení díky zvučným jménům některých z autorů.

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Antalogie obsahuje známá jména a také některé povídky už vyšly buď v povídkových sbírkách autorů nebo jiných výběrech, případně byly zfilmovány, dalo by se říct, že tvoří jakousi klasiku hororové povídky.

Antonín Chittussi Antonín Chittussi Jan M. Tomeš

Osobně bych problém kvality jeho obrazů neřešil, docela bych se spokojil s některým z jeho jihočeských rybníků - takové Staré tůně by se mi do mé trucovny rozměrem i náladou docela šikly.

Antonín Slavíček Antonín Slavíček Jan M. Tomeš

Kniha nepochybně dobře udělaná, přesto se nic nevyrovná pocitům, které má člověk, když stojí přímo před obrazem. Měl jsem to štěstí před řadou let v Brně na Slavíčkově výstavě, ta vzpomínka je dodnes živá.

Slova na strunách Slova na strunách Paul Verlaine

Verlainovy básně vyšly v řadě vydání a dá se říct, že jsou obecně dost známé. Co mne ale doopravdy zaujalo, je jeho korespondence s řadou přátel, mám za to, že o básníkovi vytváří živější obraz, než obvyklá biografická data a přibližuje nám jej jako člověka. A je vlastně i do jisté míry obrazem jeho doby.

Sto moderních básníků Sto moderních básníků * antologie

V téhle antalogie moderní poezie XX.století najdete zcela určitě všechna světová jména, která znáte a navíc celou řadu těch, o kterých jste dosud neslyšeli, kteří kolem vás prošli po špičkách, aniž by jste si jich stačili všimnout.

Tisíc a jedna noc I Tisíc a jedna noc I neznámý - neuveden

Obdivovatelé Coelhova Alchymisty si mohou přečíst v II.svazku, str. 459 Příběh kupce bagdádského, který měl ve svém domě poklad - jeden z příběhů noci 351, který posloužil jako nosná páteř pro zmíněné Coelhovo dílo.

Magnetická pole Magnetická pole * antologie

Jak jsem se už jinde zmínil, nejsem přítelem různých - izmů, tento výběr (i když sám Tomeš říká, že nezahrnuje všechny autory) je natolik representativní, že si bude moct vybrat svoji oblíbenou každý obdivovatel surrealistů. I já jsem si vybral, i když.... viz začátek.

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Místo komentáře : Převozné pro Charona

Poslední měďák slyším pod jazykem.
Přemýšlím marně, kam jsem zlato dal.
Venku je noc a nachýlené hlohy
za oknem pustily se v cval.

Ještě jsem dole láskou ojínělý.
Od sebe na dlaň ležíme tu dva.
A chutnám potmě hořkou pravdu mědi,
poslouchám naznak, jak z nás ubývá.