Magnetická pole

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Výběr surrealistických básní sestavený sestavený Janem Tomešem zahrnuje předchůdce surrealismu, hlavně pak surrealisty francouzské a belgické, nejsou opomenuti ani surrealisté čeští a slovenští. Kniha je doplněna esejemi Jana Tomeše a řadou citací různých autorů, nechybí ani ilustrace převzaté ze surrealistických publikací.

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47695/magneticka-pole-IS9-47695.jpg 4.914
Žánr
Poezie
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Magnetická pole

Přidat komentář
FilMo
07.03.2018

Surrealistické nebo...

Koka
29.10.2016

Obdivná slova předchozích komentátorů doplním ještě informací, že součástí knihy je i gramodeska (na 45 otáček) s nahrávkami přednesu děl A. Bretona P. Eluarda, Man Raye, R. Desnose, K. Biebla V. Nezvala . Recitují J. Kepka a L. Munzar.
Fantaskní ilustrace jsou reprodukce převzaté z Dictionnaire abrégé du surrealisme, dále z knihy G. Hugneta Septieme quart de des a vlastními příspěvky je doplnil Libor Fára.

zlovlk
10.06.2011

Opravdu podařený výběr a nutnost pro každého, kdo by si chtěl potřást rukou se surrealismem, ale zatím se k tomu neosmělil. Kniha se může pochlubit nejen širokým výběrem geografickým (osa zla: Evropa - Česko - Slovensko), ale i časovým. Že je Rimbaud surrealističtější než sami surrealisté, to je asi obecně známo - avšak to, že podobné prvky najdeme třeba už u Máchy nebo v gotických románech asi bude pro leckoho větším překvapením než krysa v záchodové míse.

Musím pochválit i rotschildovsky bohatou obrazovou výzdobu. Podivné entity, které se promenádují po stránkách, je možné jinak vidět nanejvýš ve snu, pokud tedy máte hodně nepokojné a hravé podvědomí. S většinou jmen, jež se v knize vyskytují, jsem rozhodně ještě neskočil - a nezbývá mi než politovat, že antaoogie není třikrát delší, tedy taková, jakou podle původních záměrů měla být.

nightlybird

Jak jsem se už jinde zmínil, nejsem přítelem různých - izmů, tento výběr (i když sám Tomeš říká, že nezahrnuje všechny autory) je natolik representativní, že si bude moct vybrat svoji oblíbenou každý obdivovatel surrealistů. I já jsem si vybral, i když.... viz začátek.

Štítky

surrealismus

Autoři knihy

Jan M. Tomeš
česká, 1913 - 2010

Kniha Magnetická pole je v

Přečtených13x
Doporučených2x
Knihotéce17x
Chystám se číst1x
Chci si koupit2x
dalších seznamech1x