nevermore3 nevermore3 komentáře u knih

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Ani jsem to celé nedočetl. Nevím jestli má Němá barikáda v dnešním světě ještě jiný význam, než jako otisk tehdejší doby. Patetický, často burcující text. Nezájem.

17.11.2022 2 z 5

Melancholické procházky Melancholické procházky Ivan Blatný

Pro Brňáky budou mít melancholické procházky ještě o to větší kouzlo. Dornych, Petrov, Obřany, Svitavy, Svratka, Pisarky, Pekařská ulice atd :)

Krajina snů Krajina snů Neil Gaiman

Z prvních tří dílů je Krajina snů za mě nejslabší Sandman, i nejkratší, ale pořád samozřejmě silný nadprůměr :)

17.11.2022 4 z 5

Moc přítomného okamžiku – Pracovní kniha Moc přítomného okamžiku – Pracovní kniha Eckhart Tolle

Knihu jsem pročetl, ovšem oproti hlavní knize, nepřinesla vůbec nic nového. Tím spíš ne žádné konkrétní tipy nebo postupy, jak jsem očekával. Mně to přišlo, že je potřeba kout železo, dokud je žhavé a vytěžit maximum z potenciálu první knihy. Za to strhávám oproti hlavní knize ještě jeden bod dolů.

17.11.2022 2 z 5

Je to taková ta klasická kniha od Pragmy. Výborná myšlenka a v podstatě souhlasím téměř s celou touto filosofií. Nicméně musel by to napsat asi někdo jiný a lépe, abych hodnotil výše. Vadilo mi neustálá repetice myšlenek, podesáté řečeno to samé, nějak mě nenadchnul autorův autoritativně přesvědčivý, téměř až arogantní styl. Ale to může být jen můj problém. S některými myšlenkami jako jsou ty o transformaci nemocí v osvícení, by ho, tuším, někteří lidé hodně rychle hnali, že by se ani autor nestihl zamýšlet nad uvědoměním toho (přítomného) okamžiku.

No jestli to mám shrnout, jako filosofie zajímavé a pro mě dobré, myšlenky a tipy zpravidla kvituji a souhlasím s nimi. Forma a autor mi nesedly. Sorry no.

Krvavá moře Krvavá moře Steve Jackson

Knihu napsal Andrew Chapman, po Vesmírném zabijákovi, (který byl lepší) a Ketherském Bratrstvu (které mi přišlo tak na stejno).
Krvavá moře jsou první gamebook ze série FF, která není ani fantasy ani sci-fi, ale v podstatě pirátská tematika. Je zde k dispozici mapa, kde člověk může sledovat, jak se posunuje. K UB a Stamině přibývá ÚDER a SÍLA POSÁDKY.

Gamebook je to relativně náročný, ale zase je více cest k dokončení. Překvapilo mě, že se téměř nedobíjí hodnoty Staminy, UB a v podstatě ani zbývající. Hodně odkazů vede na smrt, a pokud zkoušíte Štěstí, a máte smůlu, taky to často vede na smrt.
Nejedná se úplně o lineární záležitost, mapování je tak o něco složitější.

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Neil Gaiman

Zase budu vybočovat: druhý díl je za mě slabší než první, ale stejně je to 5***** hvězdičková záležitost. Především části Miláček štěstěny a Konference sběratelů.

Ketherské bratrstvo Ketherské bratrstvo Steve Jackson

(SPOILER) Ketherské bratrstvo je jeden z těch opravdu lehčích gamebooků FIghting Fantasy. Dohrál jsem napoprvé, a to se nestává často. Má jít o jakousi formu detektivky, kdy hledáte stopy.
Bojů je tentokrát citelně méně a je skoro jedno, jaké výchozí hodnoty si naházíte. Připomíná mi to americký akční film 80./90. léta a to se vším všudy. Dobrá je ta cesta, kde jdete za paní Torussovou a pak pokračujete v automobilové honičce. Ještě lze jít přes knihovnu a hangár nebo skladiště. Zajímavá byla taky pouť na jednom z asteroidu (začíná odkazem 73, kde se potkáte s prazvláštní sektou a myšlenkovým parazitem).
CO bylo tentokrát slabší, tak ilustrace. No, dávám 4****.

Základy meditace Základy meditace Lynne Lauren

Za mě je kniha takový průměr. Meditace bere z pozice vizualizací, což věřím, může a bude mít značnou sílu. Nicméně to není úplně tak, jak si to asi představuju já.
Kniha je jinak v podstatě k praktickému cvičení.

Chrám zkázy Chrám zkázy Ian Livingstone

(SPOILER) Kolega níže má v řadě bodů pravdu. Ale na druhou stranu je dost zvláštní hejtit tenhle koncept, když tenhle koncept je velmi podobný v podstatě v celé sérii. Přijde mi to jak koukat na telenovelu, a nadávat na debilní formát telenovely. Prostě holt tak to v telenovelách je :))

No k Chrámu zkázy, původně jsem tu měl 3 ***. nicméně zvedám to kvůli hodně dobrým kresbám a nestvůrám (Fantom, Oko v ozubené kouli, Stonožka, Písečný červ a hlavně Posel smrti - skoro jsem se z něj pos*al :D). Ty kresby jsou super. Ten posel smrti a jak rozeseje po chrámu písmena DEATH, které nacházíte je dobrej nápad, cením. Celkově prostředí jak někde z peruánských starých chrámu obložených pískem, mně se celkem líbí. No ale jinak klasický Livingstone (a tady s kolegou souhlasím), lineární příběh, jediná možná cesta v podstatě, špatně odbočíš smrt, člověk zkouší věci co najde - něco je jedovaté nebo to rovnou zabije atd atd. Velká spousta nepřátel, ale důležité říct, že ne úplně mega silných, Nejvíc má UB 11 Zmutovaný skřet - ale na toho jdete s útočným číslem vždy -2, no a není nutné se s ním potkat. Takže největší výzvou pak je, vyhnout se smrtelným a ubližujícím místnostem, najít těch 5 draků a zabít Obřího písečného červa (UB:10, ST20 a Malborda UB10, ST18).
Jinak oproti předchozím dílům spíš sešup dolů.

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Popisný realismus mi zas tak nevadí, znám to odjinud. Já jen lituji, upřímně toho času, co jsem s tímto dílem utratil. Teď si říkám, že jsem si raději měl přečíst 3-5 jiných knih. Nechytlo mě to ani za srdce ani za nic, neztotožnil jsem se s žádnou postavou, možná tak se Štěpánem Arkaďjevičem, což je spíše podružná postava, a to je vše. Dlouhé popisné pasáže o lovu, politice, srbské válce ani práci na vesnici by mi nevadily. Ten zbytek to ale nedorovnal, nic, vůbec nic.

Dal bych normálně 4****, ale snažím se většinou vybalancovat hodnocení, když je něco hodně push nebo hodně dole, takže Tolstojovi tentokrát za 3***. Nejvtipnější mi přišlo, jak se vždy na čtvrt jednoho dílu rozepsal o podružnostech (nemyslím teď ten popisný realismus viz výše, ale to pomalé posunování děje v rozhovorech a rozjímání) a pak děj rapidně posunul dopředu - v odstavci na 5 řádků, většinou na konci kapitoly. Tomu jsem se vždycky upřímně zasmál :)

Vesmírný zabiják Vesmírný zabiják Steve Jackson

(SPOILER) Zase. Vůbec nechápu, jak jedna z nejzajímavějších a nejvíce inovativních knih série FF má ohodnocení pod 70%. Hlavně že Jeskyně sněžné čarodějnice a Prokletý hvozd jsou tak nahajpované. Přitom Vesmírný zabiják má v sobě tolik dobrých nápadů. Namátkou Videohra v knize s vlastním systémem, dvě interní puzzle hádanky, spousta zajímavých a zábavných potkání se, přátelský pavouk, menší počet soubojů, zajímavý soubojový systém se střelbou!, kdy se neodečítají po zásahu 2 body staminy,ale tolik kolik padne na kostce - super, výběr zbraní na začátku, Božstvo protivník, který útočí v každém kole jinou zbraní, s jiným UB. Relativně jednoduchý šílený záporák Cyrus, povídavý palubní počítač. a další a další.
Je to jeden z nejlepších dílů, i společně s předchozím Talismanem Smrti, a nakašlat na Sněžnou čarodějnici nebo Černokněžníkovu kryptu.

Talisman smrti Talisman smrti Steve Jackson

(SPOILER) Po dohrání Talismanu smrti, musím říct, že okamžitě atakoval příčky mých nejoblíbenějších gamebooků. Nenapsal ho ale ani Jackson ani Livingstone, jak by mohlo vypadat, nýbrž Jamie Thomson a Mark Smith.

Jde o trošku jinou formu, dokonce když vás sundají v druhé půlce knihy, nemusíte se vracet až na začátek, ale hodí vás to na záchytný bod.
Spousta dobrých nápadů - spolčení se se zloději, chrám smrti místního kultu, náboženská řády a knihovna, hřbitov s Ghůlem a fakt atmosférou. Kouzelník a zloděj Tučev s Kasandrou. Postranní uličky kdy každá skýtá jiný typ přízraků, nebo (ale při správné cestě byste se tam neměli dostat) pravěká část s Triceratopsem, pterodaktylem a tyranosaurem. Také zde potkáte spoustu sympatických postav. Je to fakt gamebook natřískanej dobrými nápady. Za mě 5***** jen to hvízdne. A nemusíte mít ani trapně UB 12 abyste byli schopni dohrát. Já dohrál s 11 a nejspíš i 10 by šlo.

Pekelný dům Pekelný dům Steve Jackson

Konečně gamebook without fantasy or sci-fi. Moderní doba - horor.
Klasický Jackson - skvělé nápady, a atmosféra hustá jak mlha. Kvituji i to, že je zde naprosto minimální počet bojů, nebo rozhodně méně než jiných dílech. Ať se jde Livingstone zahrabat, Jackson jasně dominuje. Jeden z vrcholů celé série.
Jinak ještě stojí za zmínku, že jde o lehce obtížnější věc na zmapování, protože to není úplně lineární, ale lze se někdy vracet, na některé místo přijít v různý čas atd.

Jsi příšera Jsi příšera Edward Packard

Za mě dost slabý Gamebook, fakt asi jen pro děcka, když je za každou cenu chcete přinutit něco přečíst. Tady ten příběh je dost blbej, a ani mě to nebavilo, ale já nejsem cílovka tak, co já vím - radši jsem dal to lepší hodnocení, chtěl jsem dát původně 2. No.. jste příšera a ze všech 13 možných ukončení jen jedna vede, že se proměníte zpět. Některý jsou fakt ujetý, a tuším dva konce jsou, že vás sejmou :D

Prostě pro děti, znáte to.

Jeskyně sněžné čarodějnice Jeskyně sněžné čarodějnice Ian Livingstone

Já k tomu nemám nostalgický vztah, ba naopak, dostal jsem se k němu relativně pozdě, po přečtení mnoha jiných.

Netradiční jsou ilustrace, které často používají dlouhé linky, to jsem zatím v jiných FF gameboocích neviděl, ale neřekl bych, že se mi to líbí více. Sněhová atmosféra je netradiční též, ale příběh je velmi lineární. Chceš jít doleva nebo doprava? No doprava, protože tam je slepá ulička, kde vezmu jen artefakt, a pak jdu stejně doleva. Čarodějnici sejmete v 1/3 příběhu. Ve 2/3 se k vám přidají nějací buddies a motáte se společně ven z jeskyně (ještě jednou se ukáže Čarodějnice). Poslední 1/3 jste venku z jeskyně, kamsi jdete a snažíte se přežít kletbu - tahle část už je pro mě dost nudná a minimálně motivující, kord když hlavní enemy je mrtvá. Tolik k příběhu.
Jinak málokdy sem v knize viděl tolik nutných soubojů jako tady - je jich tam fakt řádově víc a to dost silní protivníci - UB 10 a víc, to mě taky nějak nebere. Když bych měl srovnat s předchozím Ostrovem Ještěřího krále - tak sešup dolů. Livingstone už po Labyrintu smrti mi přijde, jak kdyby nikdy nebyl dát schopen dohromady něco podobně kvalitního. Váhal jsem mezi 3 a 4, ale nakonec dám 4****. Pořád je to docela originální. Nicméně výchozí UB 12 - je silně doporučeno.

Preludia a nokturna Preludia a nokturna Neil Gaiman

Nejlepší věc, co jsem četl v poslední době. Je to natolik komplexní zážitek, že mi nemůže radost zkazit ani několik sofistikovaných názorů outta subculture bez kontextu, zde. To už je taková klasika, že se může ke všemu vyjadřovat každý a pak to někdy končí, jak to končí :)
Gaiman je genius. Vlastně není, zdejší někteří ho nedocenili! Měl by se z toho poučit a udělat to jinak, podle nich! :D

Raketoplán Poutník Raketoplán Poutník Steve Jackson

(SPOILER) Nevím, čím si Poutník vysloužil jedno z nejnižších hodnocení v kategorii Fighting fantasy. Meč se tentokrát vyměnil za phaser a nepřišlo mi to vůbec špatné - planeta pod halucinogenní drogou - no koho to napadne, než S. Jacksona :)

Specialitou je, že nevalíte sami za sebe, ale máte celou posádku, a každá má svý hodnoty, na které se hází. Ne že by záleželo na tom, kolik to je - i s nejnižšími hodnotami to správnou cestou zvládnete. Dá se zcela vyhnout soubojům a házení si na schopnosti. Klíčové info je u dítěte Luffa a v prostoru mezi dvěma vesmíry, kde je menší labyrint.
Já bych šel s procenty nahoru.

Labyrint smrti Labyrint smrti Ian Livingstone

(SPOILER) Labyrint smrti patří rozhodně mezi těžší kousky. Mám ho úspěšně za sebou, ale UB 12 a ŠT 12 jinak nevím. Jsou tam dost silní protivníci ( buď vám padne UB a někde se třeba vyhnete boji s CERATOSAUREM - nebo s ním jdete ale on má UB 12).
Na Livingstonův klasický styl to má pro mě i mimořádně poutavý příběh, takže se mi líbí daleko víc než předchozí Město Zlodějů, přesto, že to je nejspíš o dost jednodušší. Tady je potřeba sesbírat 3 drahokamy a tipuju, že tak 20 odkazů vede rovnou na smrt, z toho dalších cca 30-40 jsou škodící nebo postihové a to bez nějaké předchozí možnosti dedukce. Přesto, je to Livingstone, který za Jacksonem - v mých očích - notně pokulhává a tohle se mu povedlo. Super byla Medůza, hmyz, useklá ruka vězně na dveřích vězně co byl vevnitř, zrcadlový démon, aréna smrti, hádanky, fakt dobré.

Dávám 5.

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Kateřina Hloušková

Je to dost komplexní záležitost, která především ukazuje složitost ruské duše, zvyklé od nepaměti strádat, trpět a poslouchat.

Oleariusův obraz života v Moskvě - jak by se nic nezměnilo v průběhu: "ruský nezájem, ba přímo pohrdání vědou, lenost, násilí, absence elementárního studu, vulgarita a děsivé všudypřítomné opilství... "(1643)
"v důsledku otroctví a hrubého surového života Rusové o to ochotněji jdou do války" (s.110) ... jsou s to naučit se jakémukoliv oboru, avšak jejich výrobky jsou prosté, třebaže masivní a dlouho nevydrží... požadují zaplacení již před započetím prací, které pak často nedokončí, leč po mnoha obtížích a podvodech"