Dějiny Ruska

Nové Dějiny Ruska jsou kolektivní prací pěti českých historiček a historiků. V chronologicky vymezených částech (Kyjevská Rus, Moskevská Rus, 18. století, 19. století, sovětské období ruských dějin, Rusko po roce 1991) jsou zmapovány hlavní vývojové linie ruských dějin od raného středověku až do současnosti. Vedle zachycení klíčových událostí politického rázu autoři věnují pozornost také otázkám hospodářského, sociálního, kulturního a náboženského vývoje Ruska. Jedním z hlavních cílů je přiblížit českému čtenáři ruské dějiny způsobem reflektujícím nejnovější výsledky světového bádání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/344858/dejiny-ruska-YDW-344858.jpg 4.110
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Kniha Dějiny Ruska

SlávaL
04.09.2018

Výborná kniha, je škoda, že někdo srazí hodnocení díky tomu, že není psána novodobým "lidovým" jazykem - 99% obrázky, 1% popisky pod obrázky.

jaro999
26.03.2018

Zajímavá a dle mého názoru objektivně napsaná kniha. Umožňuje lépe porozumět příčinám současného chování Ruska na mezinárodní scéně. Jednu hvězdičku ubírám za velké množství překlepů a pravopisných chyb (interpunkce, někdy i použití "i" a "y"): dílo by si zasloužilo pečlivou jazykovou korekturu. Mrzí mě, že nakladatelství Lidových novin pustilo knihu v takové podobě "do světa".

Gigy
01.03.2018

V porovnání se Švankmajerem jsou pro mě nové Dějiny Ruska mnohem stravitelnější a čtou se mi výrazně lépe. Obsahují v kostce nejen základní informace o ruských dějinách a kultuře, ale také mnohé rozšířující údaje, které zajisté nadchnou i zkušenější historiky a znalce.

braunerova
15.11.2017

Mám rozečtené vynikající Švankmajerovi Dějiny Ruska a tak jsem si říkal, že by nebylo od věci mít porovnání i s jinými autory. Sáhl jsem po této publikaci, ale ouha. Kniha je psána vědeckým jazykem, který je pro běžného čtenáře jen těžko stravitelný. Dlouhé odstavce, málo obrázků, absence zajímavých historek, citátů a stručných analýz autorů. Napsat čtivou literaturu faktu je prostě dar, kterým je nadáno jen pár vyvolených. Nehodnotím tudíž obsah, přečetl jsem jen pár vybraných stránek, ale míru mého nadšení.

M.H.
11.10.2017

Dejiny Ruska od nového autorského kolektívu, ktoré vyšli pod starým názvom vo rovnakom vydavateľstve, ako dobre známe Dějiny Ruska (1. vyd. 1995, potom viaceré doplnené vydania, posledné z roku 2012) s ňou majú (našťastie) spoločný len názov a vydavateľa. Inak ide o kompletne novú prácu, ktorá je (pri mierne menšom rozsahu - porovnávam s vydaním z roku 1999) aj výrazne obsažnejšia a prínosnejšia.

Predošlé boli celkom poznamenané niečím ako časť kníh vydávaných počas socializmu, akurát s opačným znamienkom.

Táto kniha sa snaží o vyváženosť a darí sa jej to. Okrem samotných dejín informuje aj o náboženstve, čo je v prípade Ruska viac ako potrebné. Práve tu sa prejavujú najväčšie rozdiely oproti pôvodným Dejinám Ruska, napr. informácie o staroverectve sú (zásluhou M. Řoutila) podané neporovnateľne lepšie.

Vydarená kniha a dúfam, že sa dočkám doplneného vydania (vydaní).

Rusko carské Rusko Sovětský svaz dějiny států ruské dějiny

Autoři knihy