Nazdarhoshi Nazdarhoshi komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Tato kniha zpracovává (a to docela obsáhle) téma, o kterém asi každý tušil, že existuje, ale nějaké hlubší znalosti o tom neměl.
Kniha je celkem zajímavě pojednána, protože zde sledujeme minulost formou různé korespondence a z vyprávění jednotlivých postav, a zároveň přítomnost očima Leny, která je ze začátku celkem paranoidní a musíte si k ní najít cestu.
Kniha má spoustu stran a kapitoly jsou obsáhlé, což místy (hlavně z pasáží s dopisy a dokumenty) občas nudí a vy si z toho musíte sami vyzobat ty důležité informace podstatné pro další děj.
Příběh mě celkem bavil, ale konec mi přišel trochu uspěchaný a mohl se klidně obejít i bez dalších rodinných napojení. Každopádně i tak dávám 4,5*

22.08.2023 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

(SPOILER) Tuto knihu bych popsala jako takovou feel good detektivku. Na první pohled se to bude zdát trochu jako oxymóron a ono to tak trochu i je, protože až na pár scén tu vidíme takovou normální dovolenou hlavního vyšetřovatele - chodí si do kaváren, odpočívá na zahradě, ale aby to nebylo takové lážo plážo, tak tu ještě máme, (jako u snad každého dobrého kriminalisty), zachraňování rodinných vztahů a pak ještě samozřejmě tu vraždu.
Celkově se mi kniha líbila. Jak jsem říkala, je to vlastně taková oddechovka, ale osobně si myslím, že druhý díl byl o něco lepší. 4*

21.08.2023 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

(SPOILER) Kniha je napsána hovorovým jazykem, který možná ještě více vyzdvihuje beznadějnost situace. Hlavní hrdina si tu vyrobí během života dost problémů, ale místo toho, aby je řešil, od nich utíká k milence a alkoholu. Kniha se mi líbila. Akorát mi přijde, že během čtení se nám na sebe nabalí spoustu problémů, ale na konci se vyřeší jenom jeden. A kvůli tomu mám pocit, že příběh končí někde ve třech čtvrtinách. 4,5*

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Jak jsem říkala u prvního dílu, je to taková klasická detektivní oddychovka. Asi nečekejte nic převratného, za měsíc si už moc z děje pamatovat nebudete a kniha v sobě nenese žádná hlubší témata, ale na nějaké menší rozptýlení bude určitě stačit. Na město, kde se staly tři vraždy za jedno léto, jsou lidé v docela dobré náladě - pořád si jedí svoje levandulové zmrzliny a v kavárně zapíjejí hezký den šálkem esspresa.
Ale zase pokud hledáte nějakou lehčí četbu na léto, tak je tohle fajn volba. 4,5*

21.08.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Popravdě jsem čekala spoustu věcí, (protože anotace vám toho moc neřekne), ale tohle mě překvapilo hodně. Možná i protože ten pravý problém se dozvídáme až někde kolem půlky.
Celkově se kniha zabývá dost citlivým a kontroverzním tématem. Líbilo se mi, že se to autorka nesnaží obhajovat a vždycky si drží trochu odstup.
Po přečtení jsem měla pocit, že kniha je trochu nedotažená a chybí jí konec, což vás ale donutí se zamyslet o trochu víc.

Šelma Šelma František Šmehlík

Šelmu jsem četla až po Slyšet jeleny zpívat, ale zpětně musím uznat, že v tom mordování má Šelma jednoznačně navrch.
Celých 450 stran to jelo docela slušně, ale potom to začalo dost zrychlovat a pak už mi to přišlo trochu moc překombinované a o něco hůř uvěřitelné.
Hlavní hrdinka oplývá určitým klišé, podobně jako skoro každý knižní vyšetřovatel - trauma, samota atd.
Trochu mě překvapilo, že příběh se odehrává ještě před Slyšet jeleny zpívat, takže jsem si něco vyspoilerovala. Ale jinak 4,5*

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Detektivka je to určitě fajn, to bez debat. Ale musím dát za pravdu komentářům pode mnou, že ze začátku se nám do vyprávění nahrne spoustu postav, kdy některé z nich mají dost podobné vlastnosti a je těžké se v nich vyznat. Určitě musím ocenit mapičku osady, která mi dost pomohla v orientaci, a co každé tři kapitoly jsem se na ni musela podívat. Sice na konci to bylo trochu přeafektované, ale jinak super.

19.08.2023 5 z 5

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leonard Q. Ross (p)

Kniha byla fajn, hodně oddychová. Vlastně zde nebyl ani tak moc příběh, protože celý obsah je pojednán formou jakýchsi "povídek" a nenutí vás to číst dál. Přečtete si kapitolu a knihu odložíte.
A tohle je vlastně jeden z mála titulů, kdy většinu vašeho pocitu vytváří překlad, protože všechny gramatické chyby jsou češtinářské, takže za ty krásné výplody žáků začátečnické třídy nevděčíme moc autorovi, jakožto spíše panu Eisnerovi a Přidalovi.
Ani si nemyslím, že to bude pro každého, někomu nemusí vyhovovat to, že celý humor se točí jenom kolem pravopisných zaškobrtnutí. Ale za mě to bylo milé čtení.

04.09.2023