narcisonanis narcisonanis komentáře u knih

Buch! Buch! Terry Pratchett

Ze všech knih o hlídce mne asi nejméně bavila a snad i objektivně hodnoceno je tam méně vtipu, než jsem u Pratchetta zvyklý. Je to také poprvé, co mi přílišné zaměření na postavu Sama Elánia přišlo nudné a nepříliš zajímavé – na úkor například trojlístku Angua, kapitán Karotka a nová postava upírky-policistky. Asi jsem měl Elánia mnohem raději jako cynického a životu odevzdaného policistu. Jako postavě mu však jeho přerod a vzestup ve společenském žebříčku přeji :D Pro mne jedna za slabších knih TP.

15.02.2014 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Zvláštní, jak se tady v hodnoceních jde do extrémů. Buď se lidem vyloženě líbila, nebo zkrátka ne. Já patřím do první kategorie. Coelha jsem dlouho míjel, vnímal jsem jej jako uznávaného současného autora, který je tak nějak "v kurzu" a možná se veze na úspěchu vychvalování svých skalních fanoušků-čtenářů.

Jaké bylo mé překvapení po několika přečtených stránkách Alchymisty. Najednou jsem pochopil ty, kteří ho vychvalovali. Věřím, že spousta lidem by tato kniha dovedla otevřít oči a tak trochu i změnit život (a třeba se tak už i stalo). Avšak také věřím, že čtenářům se to mohlo zdát nudné, nespádové a nezáživné. Záleží na každém, co si z toho odnese. Co víc dodat - MAKTUB :)

10.02.2014 5 z 5

Na paměť mým smutným courám Na paměť mým smutným courám Gabriel García Márquez

Má první kniha od Márqueze s tím, že jsem neměl žádná očekávání ani názory od přátel a podobně. Šel jsem pouze po doporučovaném jméně a po zajímavém názvu knihy. Při čtení jsem se až divil, že mi ani kouskem mysli není nepříjemné pomyšlení, že devadesátiletý stařec prahne po mladém čtrnáctiletém těle panny. Příběh je tak jemně a citlivě podaný, že jej čtenář lehce akceptuje a chápe počínání hlavního protagonisty. Samozřejmě je nasnadě, kolik lidí je schopno si v takto pozdním věku uchovat duševní vitalitu, ale pro potřeby knihy se snese všechno.
Jsem příjemně překvapen Márquezovým literárním uměním.

02.01.2014 4 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Jsem trochu rozpolcen. Na jednu stranu mám Svěráka rád, jeho filmy jsou ozdobou české kinematografie a je to pan autor. Nicméně jeho vysněné Povídky mi zrovna nesedly. Vnímal jsem značný rozdíl mezi jednotlivými příběhy, některé mne bavily a pousmál jsem se nad nimi, většina mne však neoslovila a doslova jsem čekal, až mi oči přeletí slova a bude tomu konec. Trochu mě to odradilo od četby dalších autorových povídkových děl, snad se ve mně něco zlomí a dám mu ještě šanci.

16.12.2013 3 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

G.R.R. Martina znám především jako autora povedené fantasy ságy Píseň ohně a ledu. Byl jsem překvapený, když jsem se dozvěděl o jeho další tvorbě, kór to, že píše i pro děti, respektive že je například kniha Ledový drak určena menším čtenářům. Martinův styl mi zkrátka s dětskou četbou nešel dohromady. A skutečně - nemůžu se ztotožnit s těmi názory, že je to "jen" pohádka pro děti. Je to sice fantasy pohádkový příběh, ale má rozhodně co nabídnout dospělým. Možná i více než dětem :) Závěrem jednou větou... je to krásný a dojemný příběh o přátelství a sebeobětování.

03.12.2013 5 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Vian nahlíží na všední svět nevšedním okem. Obyčejným situacím dodává absurdní příběh a vyústění, běžným věcem dodává neskutečné vlastnosti a vymýšlí jim nový účel použití. Leknín na plících? Kouzelná představa, a přitom v knize tak ďábelsky smrtonosné. Postmodernu mám rád. Nejsem si jist, jestli by se takto dal Vian charakterizovat, minimálně k ní má však velmi blízko. Pěna dní mne velmi překvapila, jestli mile, nevím...

24.11.2013 4 z 5

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Pratchett opět rozehrál své mistrovské umění, australský předobraz naplno využitý, našinec možná ne všechny narážky pochopí, avšak číst knihu v originále - to by snad byla vražda :) Jedna z nejlepších knih s Mrakoplašem a mágy.

"A jak je na tom knihovník, pane Ctibume. Má své pohodlí?"
"To byste měl nejlépe vědět vy, pane," odpověděl mu Rozšafín. "Poslední tři čtvrtě hodiny na něm sedíte."
Výsměšek se podíval na své lehátko. Bylo pokryto ryšavou kožešinou.

29.08.2013 5 z 5