Nahnilaruka Nahnilaruka komentáře u knih

Ten bláznivý vesmír! Ten bláznivý vesmír! Fredric Brown

Škoda, že ta knížka byla tak krátká. Autor podal v díle zajímavé myšlenky jeho styl není vůbec špatný. Je poutavý, nekrkolomný ale také ničím zvláštním nevyniká, je určitá forma, kterou jsou psány bestsellery. K tomu, abychom se do příběhu vžili, je potřeba se odpoutat od pravidel, které jsou pro nás známé a využít fantazii. Spousta situací a postav je naprosto uhozených nebo postavených na hlavu, ale po vysvětlení dávají smysl. Hlavní charakter je vykreslen docela dobře, ale s ostatními postavami si autor takovou práci nedal a proto také nijak nevynikají.

Samotný děj je spádovitý, ubíhá svižně a nenudí nikde, ačkoli místy lze velmi snadno předvídat, co se bude dít. Bohužel i samotný konec byl značně předvídatelný a autor si mohl dát trošku více záležet na jeho zpracování. Jedná se o takovou oddychovou knížku, k jejíž čtení není vyžadováno usilovné přemýšlení, ale naopak slouží k uvolnění a relaxaci. Každého fandu Sci-fi určitě potěší. 80%

09.05.2015 4 z 5

Lačnost Lačnost Elfriede Jelinek

No, tohle je opravdu zvláštní kniha a na úvod musím říct, že se jedná o druh literatury, který vzbudí naprosté nadšení nebo naopak opovržení. Jedná se o jakousi kombinaci prózy a lyriky, kdy se však nejedná o žádné verše a rýmy, nýbrž o mnohačetné hyperboly, náznaky a metonymie.

Autorčin styl mi absolutně nesedl, nazval bych ho, jak už tu někdo zmínil, prachsprosté vykecávání. Děj by sotva pokryl 20 stránek, přesto má kniha 330 stran....., kritika společnosti není nijak zvláště kousavá, spíše naopak. Kniha je zaměřená především na kritiku žen, které se tváří na venek,jak jsou soběstačné, ale uvnitř sebe chtějí vždy jen to to stejné a nezmění se to, k tomu přidává pár dalších problému, které nejsou také nijak překvapivé. Svět už o nich dávno ví... Co mě v této knize naprosto iritovalo bylo to, že je zde neustále omílán materialismus a sex pořád dokola. I když se autorka tváří, že nabízí na tuhle problematiku pohledy z mnoha úhlů, není tomu tak.

Děsivý monolog v kombinaci s "volným slovním pořádkem" pro mě byl téměř nepřekonatelný problém a k jeho překonání bylo potřeba velikého soustředění a odhodlání. Často jsem se musel vracet a číst text několikrát, abych dokázal pochopit, co chce autorka říci nebo jakou myšlenku zrovna měla v hlavě. Nebylo také neobvyklé, že jsem se přistihl, že přemýšlím nad něčím úplně jiným. Proč jsem tedy knihu přečetl celou? Chtěl jsem vědět, proč hlavní hrdina knihy udělal to co udělal ----SPOILER---- tedy proč zabil mladou Gábi. To se však autorka nenamáhala ani osvětlit, asi to nebylo tak důležité, jako ta kuba ho*en, které dokázala napsat... ----konec SPOILERU----Je zde vidět, jak se na autorce podepsala její výchova a ne zrovna dvakrát šťastné mládí zapříčinilo naprostý negativistický pohled na vše, co může jen vrhat stín či dokonce se může objevit v lidské fantazii. Ani špetička optimismu nebo paprsek naděje....

Tahle kniha mi nedala absolutně nic, sebrala mi spoustu času. Už nikdy si nekoupím knihu jen dle anotace na obalu, nikdy více tuhle hloupou chybu neudělám. Chápu, že pro někoho může být tato kniha vrcholným dílem, pro mě je to naprostý odpad... Autorka uvádí na přední stránce frázi "zábavný román", což nyní vím jisto jistě, že myslela ironicky. 5%

29.04.2015 odpad!

Číňan Číňan Henning Mankell

Tohle je opravdu zajímavá knížka. Nejedná se o detektivku v pravém slova smyslu. To už především proto, že k objasnění vražd dojde téměř pouze shodou náhod, které prožívá švédská soudkyně Birgitt. Dokonce jsem měl pocit, že je to spíš taková vedlejší linka. Více jde o myšlenkový pochod, o myšlenky v díle obsažené, které je nutné vyčíst mezi řádky, než o samotný děj a bezduché čtení.

Autor předesílá a poskytuje různé scénáře, myšlenky, nabízí náhled do možné a kruté reality dnešního světa. Čtenář by se měl zamyslet nad směrem, kterým se nejen naše, ale cizí životy , o kterých ani nevíme, ubírají, kam se ubírá svět sám a samotné lidstvo. Autor naráží na problematiku současnosti, kdy vládne pár vyvolených a ostatní jsou odsouzeni k životu ve špíně a bídě. Záporný hrdina trestá nespravedlivé činy z minulosti, vykonané na jeho rodině, které však sám představuje.

Samotný styl psaní je poutavý a čtivý, ale ničím zvláštním nevyniká. Postavy ani prostřední není nijak zvláště prokresleno, je ponechán prostor pro fantazii. Zajímavé je propojení několika zemí a časové prolínání. Děj samotný je nevyrovnaný, někdy má spád a jindy se autor zaobírá problematikou, která děj brzdí.

Nedoporučuji pro čtenáře, kteří si chtějí odpočnout a nepřemýšlet, protože jim bude kniha připadat zdlouhavá a místy prázdná. Naopak doporučuji vřele všem, kteří mají dostatečnou představivost, kteří chtějí o tom, co čtou, přemýšlet. 85%

17.04.2015 4 z 5

Möbiova páska Möbiova páska Tudor Octavian

Tahle kniha je klasický produkt komunistické doby. Autorův styl v ničem nevyniká, postavy jsou sice částečně zajímavé a vybarvené, ale utápí se v nikam se neodvíjejícím ději. Ten je lineární, vlastně se tam nic neděje po celou dobu.Celý děj by se vešel tak do 50 stran maximálně a i tak by to bylo pořád nuda. Na druhou stranu se kniha docela dobře čte a na zabití času se dá využít, když nic jiného po ruce není.

Průměr průměrnosti.. 50%, víc ani ťuk, spíš méně.

11.04.2015 3 z 5

Arnold: Neschválený životopis Arnold: Neschválený životopis Wendy Leigh

Oproti oficiálnímu životopisu, který vydal sám Arnold, má tento starší kousek jinou formu. Jedná se sice také o vyprávění života ale formou investigativní novinařiny a také nabízí více pohledů a to z více méně nezaujatého hlediska. Odkrývá velmi zajímavá zákoutí Arnoldova života, které sám raději ve své knize opomenul. Často dochází ke kontrastnímu osvětlení příhod nebo částí života.

Autorka má poutavý styl, dobře se čte. Škoda jen, že kniha vyšla tak "brzy" a největší úspěchy Arnolda zde nejsou zachyceny. Rozhodně stojí za přečtení. 75%

08.04.2015 4 z 5

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Tahle knížka patří k jedněm z nejzvláštnějších, co jsem četl. Už jen pro svoji archaičnost a nezkažené dobové ideály, které se již vytratili v nenávratno. Autorka podává nádherný příběh o lidech žijících v těžkých podmínkách kombinace hor a vesnice, ukazuje sílu žít, naráží na určité sociální a morální problémy, které už dnes však postrádají aktuálnosti.

Nepřínosnější na této knížce je to, že přináší pohled do duší a života lidí, kteří podobným stylem žili, nabízí poznání toho, jak byl život těžký. Poukazuje, i když nevědomky, na rozdílnost myšlení dnešního a tehdejšího, na morální hodnoty. I přes šťastný konec, který ale až tak šťastný není, vyzdvihuje autorka problém chamtivosti, závistivosti, ubohosti a materialističnosti. Jak ironické, že i přes pokrok, se tyto problémy staly ikonami charakterizující naší dobu.

Kniha stojí rozhodně za přečtení, 75%

05.04.2015 4 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Zajímavý scifi/politický román, vyniká především jasnou a pronikavou satirou současného sociálního a vládního systému nejen v USA, ale na celém světě, a to i přes to, že byl napsán už v 80. letech minulého století. Život hlavního hrdiny Martinelliho prochází obdobím ve kterém naráží na "netypické" situace, některé přivedené až na hranici absurdnosti. Veškerá satira vychází z reálných podkladů a můžeme je jasně nalézt a vidět i v současnosti. Naprosto obrací mužské a ženské role, zažité zvyklosti, zvyky a tradice.

Autorův styl je velmi poutavý, originální, místy strhující. Postavy a prostředí jsou vykreslovány do velkých detailů, což umožňuje čtenáři si vytvořit přesnou představu a lépe pochopit myšlenky autorovi. Děj však není nikterak spádovitý, je lineární bez výrazných dějových zvratů postrádající větší napětí. Ani konec negraduje, spíše naopak, s poklidem uzavírá děj a satiru feministického hnutí s možností dovedení těchto myšlenek do krajních mezí.

Co mě na tomto díle mrzí je to, že si autor nedokázal více pohrát s myšlenkou ohledně ekonomické situace. Říká, že ženy dokázali zastat veškeré mužské profese a nahradit je. To je zcela pravděpodobné a nezle tomu nic vytknout, avšak za předpokladu, že celková populace se zmenší téměř o +- 40% si nedokážu dost dobře představit, jak se ženy (či konkrétně vedení podniků/vláda) dokáží efektivně vyrovnat s tak obrovskou ztrátou pracovní síly. To musí zákonitě vést k vysokému hospodářskému propadu a z nějž mohl autor vytěžit další zajímavé situace.

Dlouho jsem přemýšlel, kolik * dát, ale na tu poslední pátou přeci jenom něco chybí. Je to dáno asi lineárností a určitou snadnou předvídatelností děje. 90%

28.03.2015 4 z 5

Knížka nabízí pohled do Arnoldova života a stručný pohled do jeho duše. Také velmi jasně představuje jeho životní styl a typ myšlení. Vše je však nutno brát s jistou rezervou a s tím, že ne vše bylo řečeno :). Těžko třeba věřit tomu, že svoji manželku podvedl jen 1x :)

Kniha je velmi čtivá a zábavná díky příjemnému a zábavnému vyprávění. Téměř každý si najde vlastní část, která ho pobaví. Těch 600 stran jsem přečetl jedním dechem. Jsem Arnoldův fanoušek a tak jsem považoval za povinnost přečíst si tuto knihu. Dlouho jsem sice čtení odkládal, ale to byla chyba.

pro každého fanouška jasná volba, pro toho, kdo se chce inspirovat nebo poznat jiný typ myšlení taktéž. 85%

26.03.2015 4 z 5

Divoký pes Dingo aneb Příběh o první lásce Divoký pes Dingo aneb Příběh o první lásce Ruvim Frajerman

Pohodová dětská knížka. Velký dojem na mě sice neudělala, ale možná je to způsobené tím, že se jedná o dětskou četbu, možná taky, že ne. Každopádně autorův styl je prostý a velmi jednoduchý. Nic zajímavého ani nadčasového zde nevidím. O ději těžko mluvit, je rozvláčněný, velmi jednoduchý a lineární. Kromě závěru žádné dějové zvraty mimo výjimky, kdy děti uváznou ve vánici.

Příběh sám o sobě je ucelený a poskytuje náhled do duše mladé dospívající dívky, která přichází do puberty. V její hlavě nastávají mnohé změny a s tím i spousta zmatku. Od tohoto předpokladu se odvíjí téměř vše důležité.

Suma sumárum, existuje mnoho zajímavějších a poutavějších knížek pro děti, pouhých 65%.

26.03.2015 3 z 5

Lístek na Tranai Lístek na Tranai Robert Sheckley

Zajímavá sbírka povídek, některé kratší, některé delší. U některých si opravdu cením nápadů a fantazie autora, ale některé jsou pravým opakem a já spíše cítil jen nutnost se jimi prokousat v naději, že se něco změní. To se nikdy ale nestalo. Naštěstí převažují ty lepší povídky, těch horších je méně.

Autor má zajímavý, částečně osobitý styl psaní. Postavy jsou vykresleny tak akorát, nijak zvláště do hloubky, to je ale způsobeno tím, že se jedná o povídky a na hlubší prokreslení není prostor. O něco pestřejší je ztvárnění okolí a přírody. Čím ale autor vyniká, jsou jeho nápady a situace přivedené až k samotné absurdnosti. Nápady jsou opravdu pestré a čtenář občas opravdu netuší, co se může stát dále. Co mě mrzí je to, že vše je zakončeno klasickým americkým happy endem, škoda.

Celkově je soubor povídek čtivý, povídky mizí jedna za druhou. Pro fanoušky scifi knížka představuje příjemný odpočinek. 75%

26.03.2015 4 z 5

Věčná svoboda Věčná svoboda Joe Haldeman

Jedná se o velmi příjemnou oddechovku s velmi překvapivým koncem, to jsem opravdu nečekal. Autor nemá nijak zvláště oslnivý a specifický styl psaní, ale na druhou stranu dokáže zaujmout. Přináší zajímavé nápady a představivosti se meze nekladou :). Děj není nijak rychlý, občas se táhne a dá se říct, že spád nenabere do konce knížky. Postavy jsou velmi příjemně prokresleny, jedná se o menší počet, takže se lze velmi snadno v ději a postavách orientovat. Ale něco tomu chybí.

Každopádně stojí za přečtení, všem fandům sci-fi doporučuji. 85%

26.03.2015 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Jestli budu mít někdy děti, tohle jím rozhodně budu číst!

16.03.2015 5 z 5

Dech na skle Dech na skle Josef Hora

Tohle je opravdu zvláštní kniha, Autor má opravdu osobitý, téměř svérázný styl psaní, se kterým jsem se doposud nesetkal.Ukazuje krásu českého jazyka, i když v archaičtější podobě. Děj samotný je slabší, charakterově je vybarvený jen Jan, ostatní postavy jsou jen bledě modré, kde nic, tu nic.

V knize lze narazit na spoustu komunistických myšlenek, ale hlavní hrdina, dáli se mu tak říci, protože je slaboch, komunista není a neshledává jej jako správný směr. 65%

23.02.2015 3 z 5

Červená čára Červená čára Ilmari Kianto

No, já jsem tedy čekal naprosto něco jiného. Čekal jsem květnatější a barvitější popis životní reality v tajze. Dočkal jsem se však jen chudoba, bída, chudoba, bída a smrt. Velká část knihy je věnována socialistickým myšlenkám a propagaci. Žádné zvyky, žádná radost ze života, nic, čím se hlavní hrdina vlastně živil? Proč bydleli tak daleko? Spousta otázek, které autor mohl rozvinout.

Konec je smutný, ale k dílu se hodí a zakončuje jej tak vhodně. Tedy, pokud autor nechtěl vyjádřit myšlenku, že když se chudí snaží vyhrabat z bídy a utrpení, budou nemilosrdně potrestáni...

55% víc ani ťuk.

25.01.2015 3 z 5

Horké dny Horké dny Pavel Bojar (p)

Přiznám se, že hodnocení téhle knížky je dost obtížné. Především kvůli tématice komunismu. Kniha sama o sobě je docela čtivá. Pro mě má autor přitažlivý styl psaní. Co mi však vadilo bylo to, že hlavních postav bylo velmi veliké množství a zorientovat se v nich a zapamatovat si je mi činilo velké problémy. Do jisté míry to bylo způsobeno tím, že Bojar nijak zvláště nevykresluje charakteristiku jednotlivých postav. Po přečtení celé knihy jsem nevěděl, jaký je rozdíl v charakterech některých postav a proč zrovna ten a ten je kladná a tam ten zase polozáporná postava....

Obecně mi vadila v knize propagace komunismu. Automaticky postava, která měla peníze nebo majetek byla záporná, ti kteří neměli nic byli "hýrou" a neotřele postupovali v před za svými cíli. Ale od toho jsem se zcela oprostil a užíval si především pomalu plynoucího děje. Zajímavé bylo poznat myšlenky a ideje a obraz tehdejší doby. Věřím tomu, že se tak opravdu mohlo žít.

Kdo se dokáže oprostit od vnímání komunismu, který čpí téměř všude, tak mu kniha může nabídnout hezké chvíle zábavy, 70%.

11.12.2014 3 z 5

Na křižovatkách národního ducha Na křižovatkách národního ducha Vojtěch Martínek

Kraťoučký svazek, který obsahuje 11 krátkých vyprávění o 11 významných osobnostech českého národa. Ve vyprávěních nenalezne čtenář téměř žádný děj, není také smyslem tohoto díla. Základem je ukázat, oživit a povznést myšlenku národního ducha.

Autor poukazuje na vnitřní sílu našeho národa, že v každém období se vždy našla osobnost, jenž dokázala vést národ a zachovat rodný jazyk. Snaha o probuzení národního ducha je více než zřejmá. Všechny vybrané osobnosti jsou silně náboženský zaměřené, proto celým dílem také náboženství prostupuje. To je v dnešní době ironické, jelikož Česko je v Evropě zemí, jenž má z celkového obyvatelstva v % jednu z největších měr pohanů.

Dílo nepřináší žádné nové myšlenky, pouze oživuje staré a klade důraz na vlastenectví a úctu k historii, učení a vzdělání, což je dozajista správné. Čtenář určitě zná všechny osobnosti, protože se o nich učí již na základní škole. U osobností nejsou zdůrazňována jejich životní díla, nenalezneme ani odkazy na jejich názvy apod. Zachycen je jejich prostý život, jejich poselství prostému lidu a naznačena cesta, jíž se ubírali. To je jediný důvod, proč toto útlé dílo stojí za přečtení.

I přes nulové očekávání jsem doufal v něco víc, pouze 50%.

17.11.2014 3 z 5

Čakra Kentaura Čakra Kentaura Olga Nikolajevna Larionova (p)

No, co k téhle knížce dodat.... čekal jsem více. Pokud pominu to, že tohle vydání, a asi i jediné, je plné chyb, jak gramatických, tak vizuálních, dokonce je chyba i v obsahu" tak celkově kniha zklamala.

První skoro polovinu se nic neděje, jen se pořád s něčím seznamujeme, děj se vleče, ale neuteče. Ze začátku čtenář neví o Jaspeřanech, kdo jsou a k čemu slouží kregové, atd atd, sice jsou tyhle informace později vysvětleny, ale vždyť toto je scifi proboha. Čtenář má využít svoji fantazií a tohle uspořádání tomu brání.

Když mě konečně knížka začala bavit a když se děj dostane do obrátek, kdy jsem byl pln očekávání, jak příběh skončí, tak opravdu skončí. Bez jakéhokoliv závěru...tak jako wtf? tohle mě vážně naštvalo.

Autorka neoslňuje nijak výjimečnou stylistkou nebo charakteristikou. Co se jí však nedá upřít je slušná nápaditost, což ale k scifi patří. Kdyby měla knížka pořádný konec dal bych lepší hodnocení, dnes pouhých 50%. Doporučuji jen pro toho, kdo nemá nic lepšího ke čtení, než bulvár, noviny či slevový leták.

13.11.2014 3 z 5

Hanibal Hanibal Mirko Jelusich

Krásná a příjemná oddechová knížka, která nabízí pohled do života jednoho z nejslavnějších válečníku z doby slavného Říma.

Autorův styl je prostý, ale za to velmi čtivý a poutavý, děj ubíhá rychle, místy občas skáče. Naproti tomu čtenář ani téměř nepozná, jak ubíhají roky v Hanibalově životě. Každému, kdo by měl zájem se dozvědět trochu o tomto hrdinovi více knihu doporučují. Nejedná se o žádný popis válečných tažení nebo životopis. Jedná se poutavý příběh jednoho hrdiny, co zaujme. Co mě však na knize mrzí je, že je podána jen z jedné strany, nenabízí téměř žádný pohled ze strany Říma. Příjemné na druhou stranu byly informace, které vás ve škole neučí, jako např. co se stalo s Hanibalem po válce, grafické znázornění apod.

Závěrem: kniha stojí za přečtení i pokud vás nezajímá tématika válčení, nabízí více než jen to. 85%

30.10.2014 4 z 5

Básník neumírá Básník neumírá František Kožík

co k tomuto dílu napsat? Prvních cca 100 - 120 stran mě tohle dílo vůbec nezaujalo. Děj se nějak vlekl, nedělo se nic moc zajímavého, do jisté míry stručný a nudný děj nemající co nabídnout. To se ale v následující části mění. Děj dostává rychlejší spád a v začínají se objevovat nové a nové zvraty a kniha je poutavější stranu od stránky. Ale i v pozdější části knihy se najdou ty "neubíhající části děje".

Autor je mistrem v popisu, ať už charakteru nebo okolí. Při pozorném čtení si lze dokonale představit přesné prostředí, v němž se román odehrává, od čehož se odvíjí další slabina, kdy jsem přečetl několik stran, ale děj či postava v románu se nepohnuli ani o píď. Charaktery jsou excelentní a jejich vyjádření dokáže vytvořit reálnou představu o tom, jak v té době žili jednotlivé kruhy společností. A že jich Luis za dobu svého života vystřídá.

V první části jsem chtěl dát hodnocení 50%, bez prvních 100 stran 100%, závěr byl velmi epický a vynáší knihu. Celkové hodnocení 90%. Rozhodně doporučují ke čtení, jedná se o velmi kvalitní literaturu od českého autora.

29.10.2014 5 z 5

Sedm mongolských koní Sedm mongolských koní Miloslav Fábera

Kniha velmi poutavá, autor vyniká v barvitém popisu přírody, prostředí a částečně i charakteristice postav. Nezaobírá se však charakterem postav do hloubky,spíše povrchně tak, aby byl čtenář s to pochopit jednání postavy a děj. Děj sám o sobě vlastně ani není stěžejní, přišel mi dokonce až fádní a místy nudný. Ale závěr, ten překvapil a velice jej oceňuji.

Styl psaní je náročnější na čtení a proto nemusí uchvátit každého, ale tak tomu již u próz bývá. Někdy je text trošku těžkopádný a některé části textu jsou jako přes kopírák. To však nemění nic na tom, že se jedná o velmi kvalitní dílo z české dílny. Neměl by si ho nechat ujít nikdo, kdo má rád asijskou kulturu či konkrétně dobu mongolských válečných výpadů. Jedna z nejlepších próz, co se mi dostala do rukou - moc jsem jich nepřečetl, tenhle žánr mě moc nebaví :D. 85%

22.10.2014