Lístek na Tranai

Lístek na Tranai

Šílení roboti, potrhlé planety, pochybné utopie a lidé v bláznivých situacích, to je svět Roberta Sheckleyho. V některých jeho povídkách se píše o věcech, které by se docela dobře mohly stát. Jiné zavedou čtenáře na místa, jejichž jména jsou na téhle straně galaxie neznámá. A ještě jiné – možná ty nejzajímavější – mu otevřou pohled do těch nejpodivnějších myslí… v nichž možná zahlédne svůj vlastní odraz....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28244/listek-na-tranai-28244.jpg 4.223
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Polaris

Fremr
09.10.2016

Příjemná sbírka sci-fi povídek. Tuto sbírku spojuje několik prvků, které Sheckley rád řešil a zamýšlel se nad nimi - porozumění či neporozumění dvou podobných nebo dokonce stejných inteligentních tvorů ve vesmíru, dále vyspělost či nevyspělost naší civilizace a našeho smýšlení nebo obyčejné lidské touhy po bohatství, moci či klidném životě. Celá kniha je velmi sympatická, ať už hledáme zlato na Marsu, ničíme sami sebe, cestujeme časem a využíváme toho nebo hledáme utopický ráj. Krásně se v příbězích odráží lidské smýšlení jako celek a dává nám nenuceně prostor pro vlastní názor a myšlenky.

Nahnilaruka
26.03.2015

Zajímavá sbírka povídek, některé kratší, některé delší. U některých si opravdu cením nápadů a fantazie autora, ale některé jsou pravým opakem a já spíše cítil jen nutnost se jimi prokousat v naději, že se něco změní. To se nikdy ale nestalo. Naštěstí převažují ty lepší povídky, těch horších je méně.

Autor má zajímavý, částečně osobitý styl psaní. Postavy jsou vykresleny tak akorát, nijak zvláště do hloubky, to je ale způsobeno tím, že se jedná o povídky a na hlubší prokreslení není prostor. O něco pestřejší je ztvárnění okolí a přírody. Čím ale autor vyniká, jsou jeho nápady a situace přivedené až k samotné absurdnosti. Nápady jsou opravdu pestré a čtenář občas opravdu netuší, co se může stát dále. Co mě mrzí je to, že vše je zakončeno klasickým americkým happy endem, škoda.

Celkově je soubor povídek čtivý, povídky mizí jedna za druhou. Pro fanoušky scifi knížka představuje příjemný odpočinek. 75%

zimela
22.02.2015

Po Bláznivém vesmíru zákonitě následovala koupě Lístku na Trenai, který má vysoká očekávání beze zbytku splnil. Svou pestrostí a nápaditostí si mě tahle sbírka opět získala a já můžu jen konstatovat, že přejít bez povšimnutí povídkovou tvorbu tohohle pána by byla věčná škoda. Průměrných 5*****
S novelami to už asi tak horké nebude. Ale uvidím, možná od něj risknu i něco rozsáhlejšího. Při nejhorším nedočtu, no.