Ten bláznivý vesmír!

Tentýž den, stejné místo, ale něco není v pořádku! Keith přistoupil k mřížím, ale hned ucouvl s pocitem, že se mu obrací žaludek. Zavřel oči a téměř omdlel odporem a hrůzou. Až dosud nevěděl, jak Arktuřan vlastně vypadá, ale ani nyní na tom nebyl o mnoho lépe. I když se na něho díval za bezpečnými mřížemi, byl to pohled, který by normálního člověka dohnal k šílenství. Keith Winton – šéfredaktor sci-fi magazínu „Překvapující příběhy“ – se při nehodě pokusné rakety nalézá v epicentru výbuchu. Nikdo v okolí explozi nepřežije, jen Winton se probere živ a zdráv, ovšem v trochu jiné realitě. Proč a jak se tam ocitl? Jak se dostane zpět? Vrátí se vůbec?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19526/ten-blaznivy-vesmir-19526.jpg 3.919
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , AFSF - Asociace fanoušků science fiction

What Mad Universe, 1949

Kniha Ten bláznivý vesmír!

Greenfingers
14.09.2020

Tak tahle knížka mě naprosto dostala. Fredric Brown ji napsal v roce 1949, tedy v době, která je označována jako vrchol "zlaté éry sci-fi".
Autor s humorem jemu vlastním paroduje tehdy populární sub-žánr sci-fi tzv. space operu. Daří se mu to přímo skvěle.
Hlavní hrdina se po nezdaru měsíční mise octne v paralelním vesmíru, který jakoby z oka vypadl tomu, ve kterém žije. Jsou tady ovšem "drobné" rozdíly. Tento svět nápadně připomíná prostředí a události popisované v "pulp" románech. Hlavní hrdina se tak stává součástí jednoho z nich. Aniž bych prozrazoval pointu příběhu, musím přiznat, že dějová zápletka je hodně napínavá.
Oceňuji zejména Brownův smysl pro humor a parodicko-satirické pojetí knihy. Doporučuji!

kokrokr
29.05.2020

Tak trochu parodie na béčkové sci-fi.

Vidlička
13.10.2017

Super, vtipná SF oddychovka, která se dobře čte, ovšem jako u každého SF může dohnat čtenáře i k přemýšlení. Mě se konec líbil.

Nahnilaruka
09.05.2015

Škoda, že ta knížka byla tak krátká. Autor podal v díle zajímavé myšlenky jeho styl není vůbec špatný. Je poutavý, nekrkolomný ale také ničím zvláštním nevyniká, je určitá forma, kterou jsou psány bestsellery. K tomu, abychom se do příběhu vžili, je potřeba se odpoutat od pravidel, které jsou pro nás známé a využít fantazii. Spousta situací a postav je naprosto uhozených nebo postavených na hlavu, ale po vysvětlení dávají smysl. Hlavní charakter je vykreslen docela dobře, ale s ostatními postavami si autor takovou práci nedal a proto také nijak nevynikají.

Samotný děj je spádovitý, ubíhá svižně a nenudí nikde, ačkoli místy lze velmi snadno předvídat, co se bude dít. Bohužel i samotný konec byl značně předvídatelný a autor si mohl dát trošku více záležet na jeho zpracování. Jedná se o takovou oddychovou knížku, k jejíž čtení není vyžadováno usilovné přemýšlení, ale naopak slouží k uvolnění a relaxaci. Každého fandu Sci-fi určitě potěší. 80%