Na křižovatkách národního ducha

Na křižovatkách národního ducha https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211508/bmid_na-krizovatkach-narodniho-ducha-211508.jpg 3 1 1

Kraťoučký svazek, který obsahuje 11 krátkých vyprávění o 11 významných osobnostech českého národa. Ve vyprávěních nenalezne čtenář téměř žádný děj, není také smyslem tohoto díla. Základem je ukázat, oživit a povznést myšlenku národního ducha.

Nahnilaruka
17.11.2014 3 z 5

Autor poukazuje na vnitřní sílu našeho národa, že v každém období se vždy našla osobnost, jenž dokázala vést národ a zachovat rodný jazyk. Snaha o probuzení národního ducha je více než zřejmá. Všechny vybrané osobnosti jsou silně náboženský zaměřené, proto celým dílem také náboženství prostupuje. To je v dnešní době ironické, jelikož Česko je v Evropě zemí, jenž má z celkového obyvatelstva v % jednu z největších měr pohanů.

Dílo nepřináší žádné nové myšlenky, pouze oživuje staré a klade důraz na vlastenectví a úctu k historii, učení a vzdělání, což je dozajista správné. Čtenář určitě zná všechny osobnosti, protože se o nich učí již na základní škole. U osobností nejsou zdůrazňována jejich životní díla, nenalezneme ani odkazy na jejich názvy apod. Zachycen je jejich prostý život, jejich poselství prostému lidu a naznačena cesta, jíž se ubírali. To je jediný důvod, proč toto útlé dílo stojí za přečtení.

I přes nulové očekávání jsem doufal v něco víc, pouze 50%.