Musvar Musvar komentáře u knih

Medzi nebom a peklom Medzi nebom a peklom Štefan Hríb

Přečetl jsem za odpoledne, bylo to strhující. Už z Bezákovy výpovědi člověk odhadne, proč byl asi odvolán. Měl smůlu, že působil zrovna na Slovensku – i když v Polsku by asi dopadl ještě hůř.

25.12.2017 5 z 5

Dopis pro mou ženu Dopis pro mou ženu Pentti Saarikoski

Dřív asi byly prasárny automaticky provokativní a atraktivní, dneska to už nefunguje. I když jakýsi slovesný talent autorovi upřít nelze.

04.12.2017 3 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Moje první setkání s Nesbøm. Moc jsem nečekal, ale bylo to lepší, než jsem čekal :)

05.11.2017 4 z 5

Jak jsem sbíral pověsti a jiné pověsti Jak jsem sbíral pověsti a jiné pověsti Adam Votruba

Je hezké si vydat knížku takhle vlastním nákladem, ale nechat to projít přes redaktora by neškodilo – ani ne kvůli pravopisu, ale kvůli soudržnosti textu, ne zcela správně užitému významu některých slov apod. Téma ale zajímavé.

02.10.2017 3 z 5

Ať se ti život povede! Ať se ti život povede! Guy Gilbert

Určitě zajímavé a inspirativní, i když aplikovat všechny rady by zvládl asi jenom svatý a u některých výroků jsem váhal nad výkladem. I tak ale užitečné čtení.

28.09.2017 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Opravdu dobré knihy – pokud tedy nejsou neškodně laskavě všeobjímající –, které nutí člověka přemýšlet a vyjasňovat si své myšlenky a postoje, takové knihy mívají obvykle rozptyl od odpadu až po pětky, od adorace po úplné odmítnutí. A to Nabarvené ptáče splňuje. Jinak vůbec nic proti Marhoulovi, naopak, ale stejně se bojím, aby ta látka nebyla nad jeho síly.

26.09.2017 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Ano, je to brutální. A je to jedna z nejlepších knížek, jaké jsem četl.

20.09.2017 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Den kobylek byl na dosah, ale žádný Fénix se nevznesl z popele lidstva. Aj-vaj... Kdo zachrání mongoloidní ňoučata a houf pobloudilých sirot?

15.09.2017 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Taky mě okamžitě napadl olgoj chorchoj :) Jinak Duna nezklamala. Spektakulárně rozvinutý příběh, kupodivu založený na funkčním ekologickém základu, silné postavy a velké děje. NIkde jsem se v beletrii nesetkal s takovým hlubokým pochopením ekologie v její skutečné podstatě. A bavilo mě to, strávil jsem s Dunou dlouhé hodiny při svých cestách vlakem bez zájmu o okolní dění. Jasná pět.

16.08.2017 5 z 5

Kazateľnica život Kazateľnica život Marián Kuffa

Člověk nemusí se vším souhlasit, ale rozhodně inspirativní

04.08.2017 4 z 5

Štěňata Štěňata Richard Sobotka

Téma zajímavé, ale je to trochu chaoticky sepsané, bohužel dost překlepů a chyb...

26.05.2017 3 z 5

Černý kotel Černý kotel William Heinesen

Knížka o tom, jak to na světě chodí. Takže docela smutná. Ale napsaná je dobře.

14.04.2017 5 z 5

Praha očima Jaroslava Seiferta a Ivana Svatoše Praha očima Jaroslava Seiferta a Ivana Svatoše Jaroslav Seifert

Báječný nápad, spojit Seifertovy básně a Svatošovy ilustrace. V doprovodných textech se bohužel projevila absence redaktora a chyby snižují celkový dojem z knihy. Samotná Praha dvou umělců je ale bezchybná.

03.03.2017 5 z 5

Uvěřitelné příhody doktora Papula Uvěřitelné příhody doktora Papula Miroslav Skála

Pro mě hrubě podceněno, Uvěřitelné příhody jsou má nejoblíbenější kniha od Skály a některé historky (třeba nošení laviček do parku) si nezadají se Saturninem. Zdejší hodnocení příliš nechápu...

29.01.2017 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Jedna z nejlepších knih o válce a holocaustu, s tím hnusným přesahem, že si každý zahříval ty svoje zájmy a plány a maďarské Židy nakonec nikdo nezachránil, i když ta možnost tu byla a někdo se musel fakt hodně snažit, aby ji vybojoval.

28.01.2017 5 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Zcela zásadní (ne)dětská kniha, která má spoustu proměňujících se úrovní pro různé věky, nálady a typy čtenářů. Hezky to píše Upíříměsíc, ale srdce vnímavé při této knihy čtení taky není k zahození :)

28.01.2017 5 z 5

Pásli ovce valaši Pásli ovce valaši Marianna Grznárová

Tato knížka není o Valašsku a její hrdinové nejsou Valaši, alebrž Valaši, nicméně přesto je dobrá a zábavná :)

28.01.2017 4 z 5

Tábor smrti Osvětim Tábor smrti Osvětim Ian Baxter

Skvělé fotky špatně využité, redakční práce dosti odbytá. Místo popisek se u fotek jen opakují úryvky z hlavního textu, řazení informací je vyloženě zmatené a bez koncepce. Škoda velká, že to někdo neudělal zodpovědněji.

27.01.2017 3 z 5

Pohádky z Valašského království Pohádky z Valašského království Jan Skácel

Hezká knížka pohádek, přečetla se rychle. Kdybych neznal původní pohádky B. M. Kuldy, dal bych za 5 :)

25.01.2017 4 z 5

Příroda Valašska Příroda Valašska Jiří Trezner

Nejlepší dosud vydaná publikace o přírodě Valašska, především okresu Vsetín. Velmi cenná je zejména tím, že kromě chráněných území široce informuje o přírodě jednotlivých obcí a cenných lokalitách na jejich katastrech, které nejsou v celostátní evidenci AOPK.

24.01.2017 5 z 5