Musvar

Papež FrantišekPapež FrantišekMarie Duhamel

Pro ty, kteří souhlasí, že papež František je docela fajn týpek, je to krásný tip na dárek. Knížka (tedy spíš kniha) je až na pár drobných překlepů výborně udělaná a přílohy tomu dodávají osobní rozměr navíc.

23.11.2021

CikániCikániJosef Koudelka

Asi nejlepší český fotografický soubor na dané téma.

15.09.2021

Tisíc dnů v ToskánskuTisíc dnů v ToskánskuMarlena de Blasi

Trošku mě znervózňovala teatrálnost autorky, ale když chce cizinec žít s Italy, asi takový být trochu musí :) Napsáno dobře, přesvědčivě a živě, jako reklama na jídlo dokonalé.

16.07.2021

Česko barokníČesko barokníRostislav Křivánek

V názvu knihy je bohužel hrubá věcná chyba – v době baroka žádné Česko neexistovalo, takže se ani nemohlo stát barokním. Slovní spojení „barokní Česko“ je zcela absurdní a anachronické.

01.03.2021

AndykódyAndykódyAndy Bureš

Souhlasím s panem kolegou.

22.12.2020

111 míst v Brně, která musíte vidět111 míst v Brně, která musíte vidětStanislav Biler

Autor je dost rýpavý a sarkastický, dovolím si tedy pro začátek taky sarkasmus: Největším neštěstím knihy je to, že autor použil vlastní fotky. Ne všechny jsou špatné, ale spousta z nich o daném místě rozhodně neříká to, o něm autor píše, o technické kvalitě nemluvě. Ani v tom není nějaká jednotná koncepce, která by to zdůvodnila. A druhým neštěstím je, že autorova snaha o duchaplné větné konstrukce poměrně divoce atakuje mantinely spisovné češtiny, bohužel nezřídka natolik, že si s tím neporadil ani redaktor.
Je to škoda, protože taková skvělá knížka by si zasloužila pečlivější přípravu. Jen proto dávám hodnocení za 4. Brněnské tipy jsou ale zajímavé, perfektní, užitečné, vtipné, lákají k prochození Brna včetně všech jeho nesmyslných zákoutí – přesně tak má originální průvodce vypadat. Víc takových průvodců, prosím!

06.11.2020

Deset kroků k radostiDeset kroků k radostiM. Kašparů (pseudonym)

Autorovi se podařilo říct pár důležitých životních pravd srozumitelně, lidsky a stručně, čímž stvořil skvělou minipříručku, která by v podstatě stačila jako průvodce životem pro slušného člověka. Jak je knížka jednoduchá, tak je pěkně udělaná, a výtvarný doprovod je prostě luxusní :)

09.03.2020

Chléb poezie: čítanka z OranienburguChléb poezie: čítanka z OranienburguJosef Strnadel

Malinko je to poplatné době a účelu, ke kterému to vzniklo, ale přesto se autorovi podařilo propašovat do výběru pár básní, které v té době mezi politruky úplně populární nebyly. A kvalita je pochopitelně i u těch ostatních. Nejzajímavější je ale samozřejmě příběh vzniku této malé sbírky.

10.02.2020

Putování s oslicí do horPutování s oslicí do horRobert Louis Stevenson

Dárkové vydání je skutečně nádherně udělané a je radost jenom držet ho v rukou a listovat si v něm. Ruku v ruce s tím jde i kvalitní redakční práce, což nebývá vždy zvykem. Trochu zvláštní jsou jen některé zdvojené vysvětlivky, v zápatí i na konci knihy, ovšem na tom příliš nesejde. Rád jsem si i početl, knížka je místy zábavná, daleko spíše však zajímavá, a překvapilo mě, jak velký prostor se věnuje náboženským konfliktům v kraji, kudy poutník prochází. Je to ale i docela slušná trošku neuspořádaná road-movie (nebo spíš road-tale?) a krajinu autor popisuje dost plasticky a přesvědčivě. Knížku jsem dostal a byl to dobrý dárek.

09.02.2020

Veteráni v bitvách o duše: rozhovory s duchovními syny Dona Boska o jejich životních cestách v minulosti pro naši přítomnost. 2.Veteráni v bitvách o duše: rozhovory s duchovními syny Dona Boska o jejich životních cestách v minulosti pro naši přítomnost. 2.kolektiv autorů

Rozhovory jsou velmi zajímavé, dojem mi kazí jenom absence práce redaktora. Chápu snahu ušetřit, ale určitě by se našel nějaký „češtinář na telefonu“, který by vychytal chyby a dal textu trochu jednotný styl.

26.08.2019

Byly jsme tam takyByly jsme tam takyDagmar Šimková

Strašně potřebná knížka. Ukazuje, kam to vede, když roztřídíme lidi na kasty a když zakomplexovaní dostanou do rukou moc "trestat" ty, kteří byli v životě úspěšnější, schopnější nebo zásadovější než oni. Kniha o minulosti, která se strašně snadno a rychle může stát naší současností.

04.02.2019

ParabibleParabibleAlexandr Flek

Dobrý nápad. Není to tak vtipné, jak slibovala reklama :), ale určitě zajímavé. Některé příběhy aktualizace moc neposunula, ale u některých jsem si skutečně konečně upřesnil, co znamenají. Výborné grafické zpracování včetně obálky a výběru papíru. Celkově kniha, která může být velmi užitečná, zvlášť pro ty, kteří nejsou zvyklí na zastaralý jazyk bible a matou je neznámé historické reálie. Což byl také jeden z hlavních cílů.

27.01.2019

Konec světa se prý nekonalKonec světa se prý nekonalPatrik Ouředník

Europeana byla první objev, možná i pro tu iniciaci do ouředníkovštiny se mi zdají o fous lepší než tahle novinka. Ale je to jízda, dámy a pánové. Ouředník opravdu nemá rád lidstvo. A je naprosto férový, stejnou nakládačku tu dostávají politici, vědci, křesťané, muslimové, věřící všemu, nevěřící ničemu a všichni, kteří mají pocit, že musí ostatním vysvětlit (nejlépe násilím), jak se co má dělat. A přes to všechno mě překvapil úplný závěr, který bych označil takřka za... věřte nevěřte... optimistický. Není to žůžo?

07.01.2019

AdventAdventGunnar Gunnarsson

Čtyři body za celkový dojem a jeden navíc za námět k přemýšlení. Úsporný styl každého nechytí, ale za dočtení to stojí. Je to totiž důležitá knížka o něčem, co dnešní egocentrické společnosti hodně chybí. O pokoře (aspoň k něčemu) a snad přirozené potřebě člověka dělat něco užitečného (říkejme tomu třeba smysl života).

22.12.2018

Cesta k lásceCesta k lásceAnthony de Mello

Tak nevím... východisko problému je správné, omezovat své lpění na věcech, lidech, vztazích je v pořádku. S tím bych se ztotožnil. Ale... podle autora neexistuje žádné polovičaté řešení, člověk se buď oprostí úplně dokonale, nebo to nemá vůbec smysl – a nic mezi tím neexistuje. A pokud se to někomu povede, bude to znamenat jeho smrt (zdůrazňuji – píše autor). Kdybych byl cynický, řekl bych, že autor nabádá čtenáře k hromadné sebevraždě. Pro mystika asi zajímavé, ale pro reálný život?

06.12.2018

Dvacet let s IslandemDvacet let s IslandemJan Burian

Když jsem poprvé četl Burianovu Ságu o cestě na Island, snil jsem si nad ní a věděl, že se do té krásné země nikdy nedostanu. Teď už jsem tam byl dvakrát, ale vracel bych se znova a znova. A vždycky si rád přečtu vlídné postřehy člověka, který se dokázal dostat Islandu trochu víc pod kůži.

02.11.2018

Rozmarné létoRozmarné létoVladislav Vančura

Ta řeč je lahoda na poslech i počtení. Nejen Pavel Eisner, ale i Vladislav Vančura je arciknížetem češtiny :)

31.10.2018

Krásné nesmyslyKrásné nesmyslyOldřich Šuleř

Za mě od Šuleře jedna z nejslabších, jakkoli mám jeho psaní rád. Pár hezkých postřehů, ale opravdu vhodné spíše do rodinné kroniky.

13.04.2018

VračVračMartin Ryšavý

Nakonec ano.

05.04.2018

Lidová strava na ValašskuLidová strava na ValašskuJaroslav Štika

Vychází hodně valašských kuchařek, ale tahle je jenom jedna, navíc s vyprávěním pamětníků a přesahem do etnografie v kultuře stolování, využívání surovin a způsobech vaření. No a navíc jsou v ní recepty od dědovy sestřenice Antonie Dančákové :)

10.03.2018

Jozova HanuleJozova HanuleK. Legátová (pseudonym)

Skvělá knížka, na rozdíl od Želar s uceleným dějem. Ale geniální dílo, to jsou Želary. Jiná dimenze.

Pan HúPan HúHannu Mäkelä

Patří ke knížkám, které v dětství nejvíc pouštěly moji fantazii na špacír. Četl jsem ji snad šestkrát. Byla dokonce zpracována v českém animovaném večerníčku, který pro mě byl obřím zklamáním, vzal si z příběhu snad jen jména postav. Lehce přitroublý Pan Hú je postava absolutně bez charismatu, ale pohříchu prostě fascinující :) Když je mi občas smutno, uklidím se někam do kouta, otevřu si máslové sušenky a uvařím si k nim čaj Šedý Jarl.

Vánoční koledaVánoční koledaCharles Dickens

Krásná pohádková miniatura, při čtení mi ani nepřišlo, že je tak dávno napsaná. Funguje pořád.

07.03.2018

Medzi nebom a peklomMedzi nebom a peklomŠtefan Hríb

Přečetl jsem za odpoledne, bylo to strhující. Už z Bezákovy výpovědi člověk odhadne, proč byl asi odvolán. Měl smůlu, že působil zrovna na Slovensku – i když v Polsku by asi dopadl ještě hůř.

25.12.2017

Dopis pro mou ženuDopis pro mou ženuPentti Saarikoski

Dřív asi byly prasárny automaticky provokativní a atraktivní, dneska to už nefunguje. I když jakýsi slovesný talent autorovi upřít nelze.

04.12.2017

NemesisNemesisJo Nesbø

Moje první setkání s Nesbøm. Moc jsem nečekal, ale bylo to lepší, než jsem čekal :)

05.11.2017

Jak jsem sbíral pověsti a jiné pověstiJak jsem sbíral pověsti a jiné pověstiAdam Votruba

Je hezké si vydat knížku takhle vlastním nákladem, ale nechat to projít přes redaktora by neškodilo – ani ne kvůli pravopisu, ale kvůli soudržnosti textu, ne zcela správně užitému významu některých slov apod. Téma ale zajímavé.

02.10.2017

Ať se ti život povede!Ať se ti život povede!Guy Gilbert

Určitě zajímavé a inspirativní, i když aplikovat všechny rady by zvládl asi jenom svatý a u některých výroků jsem váhal nad výkladem. I tak ale užitečné čtení.

28.09.2017

Nabarvené ptáčeNabarvené ptáčeJerzy Kosiński

Opravdu dobré knihy – pokud tedy nejsou neškodně laskavě všeobjímající –, které nutí člověka přemýšlet a vyjasňovat si své myšlenky a postoje, takové knihy mívají obvykle rozptyl od odpadu až po pětky, od adorace po úplné odmítnutí. A to Nabarvené ptáče splňuje. Jinak vůbec nic proti Marhoulovi, naopak, ale stejně se bojím, aby ta látka nebyla nad jeho síly.

26.09.2017