Tisíc dnů v Toskánsku

Tisíc dnů v Toskánsku https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/6015/tisic-dnu-v-toskansku-6015.jpg 4 91 22

Ve vesnici San Casciano dei Bagni uzrává nad báječným jídlem přátelství. Právě sem se vydává merická šéfkuchařka Marlena de Blasi se svým benátským manželem Fernandem hledat ty pravé ingredience dobrého života. Dvojice odjíždí z Benátek - vybavená větším množstvím odvahy a nadšení než finančních prostředků - žít v kraji starých olivovníků a horkých etruských pramenů, v malém městečku mezi Toskánskem, Umbrií a Laziem se dvěma sty obyvatel. Nastěhuje se do primitivně zrenovované bývalé stáje bez telefonu, ústředního topení, s malinkou kuchyňkou postavenou na místě žlabu, a brzy se spřátelí s Barlozzem, neoficiálním vesnickým vůdcem. Barlozzovo vyprávění a bohaté znalosti místního folkloru je - i nás seznamují hlouběji s duší Toskánska. V Barlozzově doprovodu navštíví sezonní slavnosti a ochutnají čerstvě vylisovaný olivový olej nakapaný na krajíc opečeného venkovského chleba i na oleji osmažené cukinové květy pokropené vodou s mořskou solí. Objeví venkovské osterie, kde se vaří podle toho, co se toho dne sklidilo, případně ulovilo. Doprovázíme je při sklizni kaštanů, vinobraní, při výpravě za lanýži, a v prosinci s nimi budeme na starých olivovnících otrhávat olivu za olivou. Barlozzo je ochotně zasvěcuje do místních tradic, starými bylinnými lektvary počínaje a toskánským zemědělstvím konče; ale také má svá tajemství, a jedno z nich se týká vesnické krásky Floriany.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , BB art

Thousand days in Tuscany , 2004

yonda
yonda
08.03.2024 2 z 5

Za mě trochu zklamání. Je vidět, že autorka je v první řadě kuchařka, takže popis jídla byl velmi sugestivní. Co mi ale chybělo byl popis postav a nějaký zajímavější děj. Myslím, že se z toho dalo vytěžit daleko víc, než nám bylo naservírováno.

Katy_vKnihách
Katy_vKnihách
24.02.2024 4 z 5

Já mám tohle ráda. Na chvíli zapomenout, kde se sama osobně nacházím a vyrazit úplně někam jinam, do jiné krajiny, do jiné kultury. Tím spíš, když je tou zemí Itálie. Tak jako u Tisíci dnů v Benátkách, se mi tahle kniha líbila. A to i přes to, že autorka na můj vkus píše velice poeticky, čemuž extra neholduji. Ale, jako celek z toho potom vyjde příjemná a řekla bych i kouzelná kniha o životě.

dasha0306
dasha0306
26.09.2023 1 z 5

Miluju Toskánsko, ale do této knihy jsem se nějak nedokázala začíst a po asi 100 stranách trápení vzdala. Asi holt to není můj styl v rámci stylu psaní. Bohužel

marierja
marierja
22.08.2023 4 z 5

Krásná knížka, dojemná, inspirativní. Autorka píše moc hezky a čtivě a jako vypravěčka mi byla čím dál sympatičtější (úměrně s tím, jak se i v rámci své zdánlivě nekonečné pozitivity dokázala dostat až na dřeň a, kde to bylo potřeba, umně a s citem rozebrat těžká témata).

Ale bručoun Barlozzo mě teda štval strašně!

5holek
5holek
28.06.2022 4 z 5

Hlavně nečíst s prázdným bříškem, sliny se budou sbíhat i tak! Úžasná moudrost předchozích generací, které dokázaly vyžít z mála a zužitkovat všechno, co je obklopovalo. Člověk zatouží uniknout a zkusit žít takový jednoduchý a smyslovými vjemy naplněný život, nechat čas jenom tak plynout...

Musvar
Musvar
16.07.2021 4 z 5

Trošku mě znervózňovala teatrálnost autorky, ale když chce cizinec žít s Italy, asi takový být trochu musí :) Napsáno dobře, přesvědčivě a živě, jako reklama na jídlo dokonalé.

Florindela
Florindela
29.01.2021 5 z 5

Dočetla jsem, a stále cítím... podzimní chlad i vůni kouře, chuť dobrého jídla připraveného nad ohněm, opékaný chleba s olivovým olejem... Kniha mě dokázala přenést tam, kde jsem nikdy nebyla... A bylo to moc krásné. I přesto, že ke konci knihy přišlo poznání, proč je v titulku knihy uvedeno "hořkosladký příběh".

malpet
malpet
04.11.2019 5 z 5

Nejlepší kniha o Toskánsku, lidech a životu v něm, jakou jsem zatím četl.

hanča34
hanča34
04.06.2019 5 z 5

Kniha mně vyloženě nadchla, dýchá z toho pohoda a zemitý charakter místních lidí. Začala jsem ji shánět, abych ji měla stále po ruce.

hapac
hapac
21.05.2019 3 z 5

Kniha plná barev a chutí Toskánska, a tak se těším na těch pár dní letošního podzimu, kdy zase tento kraj budu projíždět. Je to kniha o lidech, jídle a krajině, kniha milá a lidská. Za mne tak 3,5.

Marla
Marla
22.01.2019 3 z 5

Zvláštní, zádumčivé a trochu posmutnělé čtení o stěhování někam, kam se vám nějak nechce. Občas jsem měla chuť s knížkou praštit do kouta, ale něco v ní mě donutilo ji dočíst a koupit si i další knihu od Marlene. Tak jsem zvědavá.....

Nočnípták
Nočnípták
02.10.2018 3 z 5

Moc se mi líbila obálka knihy, tak jsem si ji půjčila. Začátek však byl nějaký divný, myslela jsem, že ji vrátím nepřečtenou. Pak jsem jen tak zalistovala, přečetla odstavec a ucítila vůni. Tahle knížka je těch vůní plná. Vůní země, slunce, vína, oliv a jídla. Nádhera. Není to román, není to cestopis, není to kuchařka a není to ani průvodce Toskánskem. Je to tohle všechno dohromady a ještě něco víc.

Já, která nerada vařím /moje kuchyně spíš připomíná čítárnu nebo knihovnu/ jsem dostala chuť zkusit všechna ta voňavá jednoduchá jídla. A také je zkusím, aspoň některá.

Podle mne je znát, že autorka je víc šéfkuchařkou než spisovatelkou. Myslím si však, že barvy a chutě Toskánska a lidiček, kteří zde žijí, nám dokázala vylíčit velice živě.

Další + knihy je, že ji použiju do letošní výzvy

veronika0382
veronika0382
26.09.2018 5 z 5

Tisíc dnů v Toskánsku je autobiografický román plný chutí, smyslů, lásky, života a každodenních starostí. Obsahuje hromady výborných receptů na toskánská jídla, u kterých se vám budou sbíhat sliny. Je to příběh plný životní moudrosti, laskavý, milý, lidský… Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Kamienkova33
Kamienkova33
24.09.2018 3 z 5

Veľmi pekný pohľad na Toskánsko, ich zvyky, ľudí... ale niečo mi tam chýbalo, možno trošku zápletka.

intelektuálka
intelektuálka
05.07.2017 4 z 5

Oddechový příběh a kulinární zážitky z půvabného Toskánska, Hned jsem zatoužila tam být...
To je příběh pro letní dny.

TeaPeter
TeaPeter
03.06.2017 3 z 5

Nebyla to špatná kniha, ale už jsem jich o lidech, kteří se přesunuli na italský venkov několik a lepších. Byl jsem často na rozpacích, jestli je to autobiografie, literatura faktu nebo velmi řídký román. Summa summárum kniha neurazí ale ani neuchvátí.

vlkcz
vlkcz
14.07.2016 3 z 5

Lepší 3 hvězdičky. I když v popisovaném prostředí je autorka "straniera", přece jen se tato kniha od podobných titulů v lecčem odlišuje. Možná díky svým italským kořenům pronikla do mentality lidí z vesnice hlouběji, než bývá zvykem. A díky tomu, že se nezaměřuje jen na své zážitky a pocity, ale dává dostatek prostoru i Barlozzovi a ostatním obyvatelům, má rozměr navíc.
Každopádně člověk by měl tuto knihu číst najedený, jinak ho recepty a popisy místních jídel a hostin dovedou k vyluxování lednice :-)

jarrmilla
jarrmilla
20.03.2015 2 z 5

no...neurazí nenadchne...

ddomikk
ddomikk
21.08.2014 5 z 5

Tento druh knih sice není úplně můj šálek, ale konkrétně Tisíc dnů jsem přečetla jedním dechem! Popis přírody, lidí ale hlavně jídel a věcí k jejich přípravě potřebných mě okouzlil! Výborná oddechová kniha a mohu jen doporučit a přeji příjemné čtení.

Selinute
Selinute
09.10.2012 5 z 5

Kniha o jednom z nejkrásnějších koutů světa. Plná báječných receptů, které toužíte vyzkoušet. Popisuje běžné všední dění jako je pečení chleba, sběr hroznů, kaštanů, oliv, hledání lanýžů nebo koupání v místních horkých pramenech. Prostě pohodové počteníčko.

Marlena de Blasi
americká, 1952