Nabarvené ptáče

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Druhé vydání „autobiografického“ románu. Líčí osud malého židovského chlapce, který sám prožil druhou světovou válku na zaostalém venkově kdesi v prostoru východního Polska či Ukrajiny. Osamělé dítě působilo jako vetřelec a ve vypjatém období aktuálního ohrožení bylo vystaveno všem myslitelným útokům primitivních venkovanů a hrůzné válečné poměry mělo zostřeno svou odlišností a samotou. Ve chvíli životního ohrožení se chlapec dostal mezi rudoarmějce a u nich se poprvé setkal s lidským zacházením a porozuměním. Poválečné setkání chlapce s rodiči pak nebylo vůbec snadné. Práva k filmovému zpracování zakoupil Václav Marhoul....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72629/big_nabarvene-ptace-UXJ-72629.jpg 41306
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Painted Bird, 1965


více info...
Nahrávám...

Komentáře (394)

Kniha Nabarvené ptáče

lukas9656
předevčírem

Kniha velmi násilná a brutální, ale i přesto unikátní a hodně obrazotvorná. Nemohl jsem se odtrhnout, ale musel číst s přestávkami, některé scény opravdu téměř k nevydržení.

mauglie
19. října

(+ SPOILER) Asi nemusím být psycholog, abych tušila, co je autorovou uchylkou... Kniha je cirkus násilí, brutality, nenávisti a bolesti. Není tu jedna jediná pozitivní postava, jeden jediný zdravý vztah. Téměř "normální" reakce jsou popisovany jen když manželé brání své manželky před znásilňováním. Vše je vyšponované do nejdrsnejsich podob, mučení a znásilnění je popsané do detailů, ani kousek není ponechán fantazii.
Nemůžu se zbavit dojmu, že tohle všechno mělo čtenáře šokovat a způsobit nevolnost. Jako krvavý film. Některé pasáže hrají na city, scéna s koněm se zlomenou nohou, který s radostí olizne majitele, který ho praští a jde ho zabít nebo králík zaživa stažený z kůže.... Tyhle pasáže mi opravdu vadily. Další mě už jenom rozcilovaly.... Muž znasilnujici ženu, který v ní uvízne jako když soulozí psi...obcování s kozlem....
Nepochybuji, že válka dělá z lidí bestie a jsem přesvědčena, že se všechno, co je v knize mohlo stát, ale tohle je opravdu koncentrace všeho nejhoršího...a ve finále už mě ty brutality ani nebavily...


Markethe
18. října

O této knížce jsem se se dozvěděla náhodou před cca 2 lety kdy se natočil film po zjištění že existuje kniha jsem začala pátrat. Objevila jsem nové vydání v knihkupectví a okamžitě jej koupila.Knížku sem přečetla v rekordním čase a opravdu výborná je jen škoda že je podle skutečného příběhu malého chlapce.Až to bere dech.

V.Lenka
12. října

Do četby jsem se pustila, aniž bych tušila, do čeho jdu. Věděla jsem jen, že se týká 2. světové války. A byl to opravdu masakr.

U knihy jsem u každé stránky uvažovala, zda mám pokračovat dál. U četby mi bylo fyzicky i psychicky nevolno. Je to velice smutná a depresivní kniha, plná násilí a z jejího konce čiší beznaděj.

Je psána v ich-formě, proto jsem ji povazovala za autobiografii, ale ještě v průběhu četby knihy jsem si o autorovi a okolnostech vzniku knihy vyhledala informace a zjistila, že autor nic z popisovaného na vlastní kůži nezažil, což se přiznám bylo pro mne nepříjemným překvapením a i zklamáním. Popisy vesnických zvyků a místní tmářství se mi pro polovinu 20. století zdály nepravděpodobné.

Nicméně, témata, která kniha otevírá, jsou ožehavá a důležitá. Proč lidi jinakost trestají? Je výhrou válečné hrůzy přežít? Jak pracovat s traumatizovanými jedinci?

Allla9
23. srpna

Drsný příběh plný krutosti, zloby a násilí. Dlouho ho budu mít v hlavě.

RADIN
21. srpna

Kniha ma vôbec nebavila,za mňa palec dole.

Daisuke
18. srpna

Tohle je samoúčelný festival násilí, protkaný simplicistními metaforami. Plus si zaslouží snad jen za dětsky jednoduchý a věcný jazyk, který však ztrácí důvěryhodnost ve chvílích, kdy se autor vyžívá v popisech bezuzdné krutosti. Pokud hledáte nějakou dokumentární hodnotu, tady jí najdete zhruba stejně jako v knihách Svena Hassela, jediný rozdíl je v tom, že zde hraje hlavní roli oběť válečných zločinů a ne jejich pachatelé.

lubtich
15. srpna

Chápu, že v roce 1965 nebyly válečné hrůzy ještě tak moc prošlapaná cesta, ale nemohl jsem se během čtení románu zbavit pocitu efektnosti. Je mi vlastně jedno, jestli je to autobiografické či fiktivní (a mám dojem, že to trápí spíš autora než čtenáře), ale to vršení hrůz hrálo jen na efekt, jinak si nedokážu vysvětlit tu Kosinského obsesi chladného popisu hrůz.
Kompozičně je to docela rafinované – každá kapitola je jedním místem, kam přijde, což je pro čtenáře sugestivní, protože po dočtení kapitoly ho zajímá, do jakého strašného prostředí se nebohý hoch opět dostane. Jenže tento koncept jako by neměl konce. Přijde, lidi jsou na něj zlí, něco strašného se stane, chlapec odejde. Když se k tomu přičte Kosinského ukecanost (sebemenší zajímavý moment musí doříct, aby to ani nejméně pozornému čtenáři neuniklo), stává se z toho docela ubíjející záležitost.
Taky perspektiva chlapce se mi nejeví zcela využitá. Zpočátku působí hoch spíš jako průvodce, který nás provede místy, kde bují násilí. Později se do něj přece jenom vtiskne prostředí, třeba motiv odpustků je perfektní. Chlapec se kvůli nestabilnímu prostředí stává lehce ovlivnitelným, naivním, nemá se ke komu upnout.
Posledních 30 stránek už stálo za to. Návrat do "normálu", pocit odcizení, touha se pomstít. Zkrátka všechno, co nám neprozradila anotace, stojí za to.
Popisy krásné přírody stojí v kontrastu s brutalitou, chladnokrevností a nevlídností. Na vesnici bychom stěží hledali nepatologický vztah. Silná křesťanská víra jako by nebyla žádnou zábranou před páchaným, ale naopak eskalátorem, protože jiné náboženství si bídu zaslouží.
Doslov od samotného autora knize moc nepomáhá. Netřeba si knihu obhajovat, netřeba ublíženě reagovat na kritiku – ještě když pochází z totalitního státu. My víme, Jerzy, víme to.

Podíval jsem se zdrceně na Mlčouna. Zíral nevěřícně na prodavače. Když zachytil můj pohled, popadl mě za ruku a rychle jsme z tržiště zmizeli. Jakmile jsme se dostali na cestu, padl do trávy a plakal, jako kdyby zakoušel strašnou bolest. Mumlal něco do země. Slovům jsem však nerozuměl. Bylo to poprvé, co jsem slyšel jeho hlas.
(s. 223)

1 ...