Nabarvené ptáče

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Druhé vydání „autobiografického“ románu. Líčí osud malého židovského chlapce, který sám prožil druhou světovou válku na zaostalém venkově kdesi v prostoru východního Polska či Ukrajiny. Osamělé dítě působilo jako vetřelec a ve vypjatém období aktuálního ohrožení bylo vystaveno všem myslitelným útokům primitivních venkovanů a hrůzné válečné poměry mělo zostřeno svou odlišností a samotou. Ve chvíli životního ohrožení se chlapec dostal mezi rudoarmějce a u nich se poprvé setkal s lidským zacházením a porozuměním. Poválečné setkání chlapce s rodiči pak nebylo vůbec snadné. Práva k filmovému zpracování zakoupil Václav Marhoul....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72629/big_nabarvene-ptace-UXJ-72629.jpg 3.91419
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Painted Bird, 1965


více info...
Nahrávám...

Komentáře (411)

Kniha Nabarvené ptáče

Knižnípauza
24. března

Nabarvené ptáče je...
No vlastně vůbec nevím jak knihu popsat...
Příběh je plný krutosti a násilí. A to až takového z kterého se vám opravdu zvedne žaludek a já měla co dělat, abych knihu neodložila.
Chápu že je tato kniha v mnoha zemích považována za kontroverzní, ale myslím si že autor tu dobu vylíčil zcela přesně. Byla to opravdu doba temna.
Velmi těžké čtení.

Taufa
22. února

Kniha je opravdu krutým výčtem o židovském chlapci, který se ukrývá před válkou kdesi na východě a zažívá útrapy. Autor chtěl hodně výrazně poukázat na absurdnost a negativa války a účinně to kombinoval s dětským strachem. Určitě všechny tyto události nemohl prožít jeden chlapec, ale bohužel mají pravdivý a dohledatelný zdroj za dob války... Knihu si znovu nepřečtu a ani nevím, jestli ji doporučit.

Hodně mě ale zaujal doslov, kde autor píše, že v jeho rodné zemi je kniha hodně kritizovaná a zakázaná. Záměr autora je většinou kritiků nepochopen a autor sám píše, že kdyby věděl, co mu tato kniha způsobí (napadení, utlačování přátel a rodiny a falešné recenze), knihu by snad raději ani nenapsal a autor sám se vlastně ve výsledku cítí jako nabarvené ptáče v okolním světě. I když je to smutné, je potřeba o válce mluvit, abychom už toto znovu nezažívali! 3/5


Bafy
14.11.2022odpad!

Nedočteno boť je zcela zbytečné do sebe tlačit tak brutální zvěrstva jaké jsou v knize líčena. Absolutně nechápu potřebu vůbec taková díla tvořit... Chápu že válka je hnus a že lidé dělali-dělají zlé "věci", ale děti si dokáží najít krásu i v těch nejmenších maličkostech. Kdežto v knize je hnusné a negativní vše.... zvířata, příroda, děti atd. Mám pocit, že autor byl v minulém životě markýz de Sade.....

santa1212
29.10.2022

Byl to masakr. Chvíli jsem si nebyl jistý, jestli knížku vůbec dočtu, byla fakt drsná a možná až úchylná. Ale dočetl jsem a zážitek to byl skutečně intenzivní.

Mišák240
01.10.2022

Velmi krutý příběh malého chlapce, který se snaží přežít 2. světovou válku. Neuvěřitelné, co všechno dokáže vydržet, i to, jak se k němu lidé šíleně chovají. Nejsem si jistá, zda mám odvahu si pustit filmovou verzi.

HDKate
15.09.2022

Je-li tato kniha byť z desetiny autorovou autobiografií, pak má můj obdiv, že jí byl vůbec schopen sepsat a setřít prach na vzpomínkách až takto bolestných. Všechny hvězdy uděluji za literární jazyk, za úvahy autora očima dítěte, hodnotící i ty nejotřesnější situace zcela racionálně, logicky. Pozitivně hodnotím také mistrovské umění popisu krajiny a jednotlivých situací.
Obsahová část mě ovšem v několika případech málem dohnala k odložení knihy. Takový koncert nepopsatelné, rafinované až nelidské krutosti a zvrácenosti by pohledal. Krutosti způsobené bezbřehou demagogií, zaostalostí, závislostí na pověrách choulící se v plíživém stínu druhé světové války. Ta venkov, již tak separovaný, definitivně uvěznila ve své naivní xenofobii.. Sumasumárum hodnotím jako úžasně stašlivé. A na film se rozhodně nepodívám...

1v8na
28.08.2022

Já měla s knihou zásadní problém - přišla mi příliš krutá a nemohla jsem se do ní začíst tak, abych si ji užila. Bohužel, byla pro mě zklamáním.

IvetaZ
30.05.2022

Taková brutalita a zvěrstvo, že mi to nahlodává důvěru v reálný podklad a v celkový smysl díla. Konspirace ohledně původu autorova díla mi ve výsledku přijdou zajímavější než dílo samotné. Naturalismus zřejmě nebude můj oblíbený žánr a už to nebudu pokoušet. Za nejzajímavější část knihy považuji příběh o nabarveném ptáčeti mezi ostatními.

1 ...