MOu598 MOu598 komentáře u knih

Dcery Eviny Dcery Eviny Kaari Utrio

Četla jsem v květnu 2009. Podle mých poznámek:
O ženách v dějinách. Kniha plná úvah o tom, jaké bylo a jak se měnilo postavení ženy v dějinách v různých oblastech. Vždy byla žena ale až na druhém místě.
Doplněno velkou řadou dobových kreseb s komentářem, příkladů, citací.
Možná škoda, že je to zkrácená verze. Trochu mi tam chybí nějaké souvislosti.
Je to havně o evropské ženě a ženách severských. Zdá se mi, že Finsko autorka neřadí do Evropy.
Jinak hezké. Zajímavé.

26.04.2017 3 z 5

Velká sestra a malý bratr Velká sestra a malý bratr Aulikki Oksanen

Četl jsem v dubnu 2009. Podle mých poznámek:
Čtyři drobné příběhy, jak dívka, žena Aino potkává malé chlapce "bratříčky". První je její opravdový bratříček, další jsou z okolí.
Má je ráda, snaží se jim přiblížit, pochopit jejich dušičku a vypráví jim příběhy - pohádky o sluníčk-berušce.
Místy hezké, milé, místy pro mne složité, protože nechápu myšlení mladé Finky. Asi jsem stará a jsem z jiného prostředí a jiné doby.

26.04.2017 3 z 5

Běží Zátopek Běží Zátopek Emil Zátopek

Četl jsem v březnu 2009. Podle mých poznámek: Milá hezky napsaná, útlá knížka. Upřímná, veselá, vtipná. Bez nabubřelosti. Lidská.
Píše i o Helsinkách 1952, Oslu 1946, aj. Ke knížce jsou připojeny i fotografie.
Pana Zátopka a pak samotnou jeho paní jsem několikrát viděla na atletických zápolení v Praze. Super skromní lidé.

26.04.2017 4 z 5

Pravda Pravda Mouna Ayoub

Od knížky jsem čekala víc: dozvědět se něco o životě arabském světě.
Autorka a současně hrdinka je však netypická. Je v pořádku, že píše o sobě, ale od počátku mi připadala taková praštěná. A ještě se tím chlubí.

24.04.2017 2 z 5

Zimní soumrak Zimní soumrak Christine Feehan

Podrobně popisované sexuální scény. Jinak skoro nic. První díl byl o trochu lepší.

24.04.2017 2 z 5

Kouzlo ve větru Kouzlo ve větru Christine Feehan

Taková oddychovka na rychlé přečtení. Zajímavé schopnosti 7 sester se asi budou rozvíjet v dalších dílech.

24.04.2017 3 z 5

Tajná kniha Tajná kniha Grégory Samak

Zajímavé téma, čtivé, ale takové napsané horkou jehlou. Málo propracované.

19.04.2017 4 z 5

Profesor Ulipispirus a jiné pohádky Profesor Ulipispirus a jiné pohádky Tomáš Špidlík

V knize jsou krátké pohádky nepohádky, jsou spíše pro dospělé _dospívající než děti. Nebo jsou pro katolickou mládež a slouží k výkladu a příkladu.

19.04.2017 3 z 5

Tygr moří Tygr moří Muriel Romana

Přečetla jsem jedním dechem.
Zajímavá osobnost, čtivě napsáno, vychází z reálií. Super.

18.04.2017 5 z 5

Pohádky s obrázky Josefa Lady Pohádky s obrázky Josefa Lady Karel Jaromír Erben

Knížka patří k létu na chalupě s dětmi u babičky. Do života jsem si s dětmi vzala to, že je potřeba, aby se nakrmili krkavci, zabít ušlechtilého koně. Drsné, hlavně, že vše dobře dopadlo.

12.04.2017 4 z 5

Včelí královna Včelí královna Laura Ruby

Přečetla jsem skoro na jeden zátah. Zajímavé téma, námět i způsob vyprávění. Zklamala mne skoro v závěru málo propracovaná otázka jiné dimenze.

11.04.2017 3 z 5

Zakládáme a udržujeme ekozahradu Zakládáme a udržujeme ekozahradu Milan Bruchter

Zajímavá knížka. Hodně nápadů a námětů, jak vytvořit zahradu v souladu s přírodou. Bude pro mne inspirací.

11.04.2017 5 z 5

Bytosti přírody Bytosti přírody Margot Ruis

S autorkou souhlasím v tom, že bychom se měli lépe chovat k přírodě, k dalším lidem i sobě samému. Věřím, že člověk časem pozná život a jeho zákonitosti z dalších dnes netušených stránek. O rostlinném světě toho víme málo - věřím třeba v to, že stromy mezi sebou komunikují a mohou komunikovat i s námi (zatím nevíme jak).
Věřím i na "elfy".
S autorkou se ale neztotožňuji - například v tom, že vypadají jako lidé. Nevěřím v to, o čem píše.
Obrázky elfů lze najít na web stránkách autorky.

07.04.2017 3 z 5

Za velkou zdí Za velkou zdí Muriel Romana

Druhý díl trilogie o Marco Polo v Číně ve 13. století. Čtivé, zajímavé. Hodně autentické - autorka uvádí řadu pramenů, ze kterých vycházela. Zajímavé je, jak vedle sebe jsou bída a přepych, moc a bezmocnost.

06.04.2017 5 z 5

Zelenina v malé zahradě Zelenina v malé zahradě Jo Whittingham

Hodně inspirací, jak a jakou pěstovat zeleninu. O všech druzích, o hodně odrůdách - nevím, zda se v ČR seženou.
Jak pěstovat, chránit, kombinovat. Střídání plodin.
Pěkné.

06.04.2017 4 z 5

Román zajíce Román zajíce Francis Jammes

Je to spíš taková báseň v próze. Velká barevnost jazyka, připomíná K. Čapka. Kniha, kterou jsem já četla, byla dokonce Čapkem ilustrována - ale Josefem. Čtení na nedělní odpoledne.
Citát:
"... marně se táže, před čím utíká a co mu uteklo."

06.04.2017 3 z 5

Dáma s prošlou zárukou Dáma s prošlou zárukou Marcela Mlynářová

Třetí knížka od autorky, kterou jsem přečetla. Čtu knihy této autorky pro relax. Zatím nevím, zda šáhnu po další. Už mne přestává bavit v každé knížce několikrát se opakující popis: ráno jsem vstala, dala si sprchu, namalovala se,...ble, ble...

29.03.2017 2 z 5

Grónsko - Ostrov splněné touhy Grónsko - Ostrov splněné touhy Alena Klempířová

Rozsáhlá knížka o Gronsku která má víc barevných /a hezkých/ fotografií než stránek. Hodně o lidech a jejich životě, méně o přírodě - ta je ale pro nás severskou exotikou. Rozhodně zajímavá knížka.

29.03.2017 4 z 5

Nápady na ubrousku Nápady na ubrousku Dan Roam

Když řešíte problém, nakreslete si to: kdo, co, kolik, kdy, kde, jak, proč. Knížka učí, jak postupovat. Věřím, že může hodně lidem pomoci.
Já se k ní opakovaně vracím, ale je pro mne trochu složitá.

22.03.2017 4 z 5

Karavana z Benátek Karavana z Benátek Muriel Romana

Zajímavá knížka. Už se těším na druhý díl a na autentické vyprávění Marca Pola. Nelíbilo se mi však, že při přímé řeči v diskusi jsem musela odhadovat, kdo co říká. ASI CHYBA PŘEKLADU.

22.03.2017 4 z 5