Monicay Monicay komentáře u knih

Historie svateb od nejstarších dob po současnost Historie svateb od nejstarších dob po současnost Eva Jančíková

Poutavě napsaná publikace, která přibližuje historii sňatků na našem území. Líbily se mi příběhy o svatbách našich bývalých králů a šlechticů, stejně jako informace o tom, čemu lidé věřili, jak se náhled na poskvrněnost nevěst v průběhu času měnil, a co všechno bylo na svatbách snědeno.

29.08.2014 4 z 5

Kuriózní svatby a rozvody Kuriózní svatby a rozvody Jaroslav Vašák

Některé části knihy jsou zajímavé (spíše ze začátku), začetla jsem se do nich. Ale kapitoly Kuriózní svatby a Kuriózní rozvody působí hodně jako titulky bulvárních časopisů, to mě moc nebavilo.

29.08.2014 3 z 5

Druhá kniha, kterou jsem od tohoto autora četla. Stařík se mi líbil víc. Možná to bylo tím, že si knihy byly tématem dosti podobné. Při čtení knihy jsem také zjistila, že nemám ráda knihy, které se odehrávají v dlouhém časovém úseku. Přestože v knize byly vtipné momenty, u kterých se dalo zasmát, nedostala mě tak jako Stařík.

18.08.2014 4 z 5

Staroegyptské náboženství I. - Bohové na zemi a v nebesích Staroegyptské náboženství I. - Bohové na zemi a v nebesích Jiří Janák

První díl jsem četla až po druhém, který se mi líbil o něco víc. Čekala jsem, že se v této knize dozvím něco o egyptských bozích, ale ti byli zmiňováni pouze sem tam v textu. Přesto byla kniha poutavá a dobře se četla, autor srozumitelně vysvětluje a dobře pracuje s literaturou.

18.08.2014 4 z 5

Mýty a legendy starého Egypta Mýty a legendy starého Egypta Joyce Tyldesley

Přečetla jsem sotva polovinu, kniha mě nebavila. Ani nevím, co o ní říct, snad jen, že jsem již četla v ní uvedené mýty z jiných zdrojů a v této knize se některé skutečnosti dosti lišily. Chápu, že ne všechny příběhy jsou podložené, přesto se mi zdálo, že tato kniha se až příliš odchyluje od toho, co jsem četla jinde.

11.08.2014 3 z 5

Nezapomenutelná Nezapomenutelná J. R. Ward (p)

Jednoduchý příběh s předvídatelným koncem. Jelikož originál knihy vyšel v roce 2004, musím říct, že se spisovatelka v průběhu času velice zlepšila v popisu a charakteristikách postav i propracovanosti děje. Bratrstvo černé dýky už je opravdu skvělé dílo. Nezapomenutelná byl milý příběh na příjemně strávené odpoledne.

15.07.2014 3 z 5

Staroegyptské náboženství II. - Život a úděl člověka Staroegyptské náboženství II. - Život a úděl člověka Jiří Janák

Konečně srozumitelně napsaná naučná kniha. Autor čerpal z mnoha pramenů, sestavil je do podoby, u které vydrží i člověk, který nemá se staroegyptským náboženstvím téměř žádné zkušenosti, a přesto by se o něm chtěl dozvědět více. Přečetla jsem od první stránky do poslední a dozvěděla se mnoho zajímavostí. Líbí se mi, že autor často zmiňuje, že to či ono není přijímáno jako fakt, nebo že se o některé věci vedou spory. Přece jen se jedná o kulturu, která zmizela před tisíci lety, takže většina obecně přijímaných závěrů jsou jen domněnky a nápady archeologů a vědců.

30.06.2014 5 z 5

Prvních 100 Prvních 100 Kass Morgan

Četlo se to dobře, ale vážně nesnáším knihy, které jsou 'na pokračování'. Série psané způsobem, jako je tahle kniha jsou nejhorší. Autor zavede čtenáře do děje, naznačí nějakou krizi a najednou hup... konec, počkej si na další díl milý čtenáři. Jinak to byl ale příběh pěkný. Střídání minulosti, přítomnosti a pohledů více osob bylo zajímavé. Zdálo se mi ale, že postavy mají málo prostoru na to, aby se pořádně projevily, rozsah knihy na to nestačil.

30.06.2014 3 z 5

Egyptská princezna: Deník dívky z roku 1490 př. n. l. Egyptská princezna: Deník dívky z roku 1490 př. n. l. Vince Cross

V některých chvílích mi připadalo, že tam autor příliš násilně cpe informace - např. ve chvíli, kdy se Aša ve svém deníku představuje. Kniha mě ale přiměla mrknout se na královnu Hatšepsut podrobněji, takže hlavní postava byla zajímavá a přitažlivá. Spíš by ale vynikla v rozsáhlejším románu.

12.06.2014 3 z 5

Pompeje: Deník dívky z let 78-79 n. l. Pompeje: Deník dívky z let 78-79 n. l. Sue Reid

Deník naivní hrdinky, která žije v Pompejích. Víc se o tenké knížečce asi napsat nedá. Pohled na život pekařské dcerky v dávné době byl zajímavý, autorka na konci píše, že studovala historické prameny, tak snad se jí povedlo zachytit věrný obraz skutečnosti.

10.06.2014 3 z 5

Příručka pro uživatele mozku Příručka pro uživatele mozku Pierce Howard

Na téhle knize mě asi nejvíc bavil autorův úvod a závěr, a pak poznámky překladatele uváděné v hranatých závorkách. U některých jsem se i pobavila. Pan Koukolík, který knihu překládal je český neuropatolog a spisovatel. Pár jeho knih jsem četla, a jeho odbornost je z nich poznat na sto honů (i když byly některé z těch knih psané i pro širokou veřejnost, kolikrát mi to hlava nebrala). Komentáře typu: "Autor je americky optimistický."; "Autor zjednodušuje."; "Tato informace je tak rámcová, že neplatí." nebo "... berte s rezervou, teplota mozku kolísá za normálních okolností jen v nepatrném rozsahu." byly příjemným oživením textu, u kterého jsem chvílemi usínala (to se mi ale stává u naučné literatury celkem často, takže to pro mě není měřítkem hodnocení knihy). Přesto nemám pocit, že by ve mě tahle kniha něco zanechala. Že by mi přinesla něco nového, i když jsem ji poctivě přečetla úplně celou.

05.06.2014 3 z 5

Jak se dělá kniha Jak se dělá kniha Vladimír Pistorius

Informační příručka pro nakladatele obsahuje zajímavé informace, i když v roce 2014 už docela zastaralé. Přesto je to zajímavý vhled do fungování nakladatelství, která si jinak informace o rozdělení nákladů, úspěchu vydávaných knih a jejich nákladu pečlivě střeží. Autorský zákon, který je do knihy vložený, je tam podle mě zbytečný, není problém si jej dohledat na internetu.

21.05.2014 4 z 5

Podvedený anděl Podvedený anděl Melissa de la Cruz

I když je tahle série určena pro děti a mládež, mě se opravdu líbí. Jednotlivé knihy jsem četla s velkými časovými rozestupy, takže bylo vždycky těžké vybavit si, co přesně bylo v tom předchozím. Líbí se mi postupný přechod od Schuyler k Mimi a Bliss, všechny holky jsou zajímavé postavy a já často přemýšlím, která je má nejoblíbenější. Na rozdíl od jiných knih mě vůbec neobtěžují přechody mezi jejich příběhy.

21.05.2014 4 z 5

Milenec snů Milenec snů Sherrilyn Kenyon

Série Temných lovců od S. Kenyon už dlouho patří mezi mé oblíbené. Jsem moc ráda, že konečně vychází i v ČR a doufám, že nakladatelství Ikar postupně vydá všechny díly. Milenec snů je příjemným úvodem do této série, a i když rozhodně nepatří k nejlepším, je to fajn kniha se kterou může čtenářka strávit sobotní ráno.

12.05.2014 4 z 5

Spálená mrazem Spálená mrazem Patricia Briggs

Díly téhle série jsem četla tak dlouho po sobě, že už si nikdy nepamatuji, o čem byl ten předchozí. Přesto se k ní pořád vracím, protože Mercy a smečka vlkodlaků se mi líbí. U knih z této série se vždycky pobavím, upíři, a chování Mercedes k nim, mě baví a magické předměty fae přijdou v každém díle s něčím kouzelným.

05.05.2014 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Milé a smutné. Kniha se mi líbila o maličko méně než Než jsem tě poznala, které jsem od této autorky četla jako první, přesto byla skvělá. Romantický příběh, ve kterém se osudy postav prolínaly, rozdělovaly a zase spojovaly, byl napínavý, a já byla zvědavá, jak to všechno nakonec dopadne. I když mi příliš nevyhovuje styl, jakým byla kniha psaná, nemohla jsem se od děje odtrhnout.

05.05.2014 5 z 5

Legie Legie Larry Correia

Lovce monster prostě zbožňuji. I když si vždycky před otevřením dalšího dílu říkám, že už to přece nemůže být moc dobré, žádné další zlo horší než Starobylí, Correia mě překvapí. Mile. Noví padouši jsou zlí, mocní a tajemní a já už se nemůžu dočkat Nemesis.

05.05.2014 5 z 5

Ekonomika Hollywoodu Ekonomika Hollywoodu Edward Jay Epstein

Náhled do zákulisí filmové tvorby. Svět milionů, fiktivních společností, daňových odpočtů a velkých machrů v oblasti klamání svých partnerů. Svět, který je obyčejnému člověku na hony vzdálen. Jak jsem tak knihu četla (a v některých chvílích ztrácela pozornost), říkala jsem si, že na takovém místě jako je Hollywood bych nejspíš pracovat (nebo tedy spíš bohovat o výdělek) nechtěla. Věřím tomu, že malé rybky na konci potravního řetězce tamější společnosti mají platy nízké, ale jelikož se platy filmových ředitelů a hereckých hvězd pohybují v řádech milionů, nemá si celý tento průmysl vůbec na co stěžovat. Historie ukázala, že je překvapivě pružný a dokáže se vždy přizpůsobit - ať už změnám technologií, klesající návštěvnosti kin nebo pirátství.

23.04.2014 3 z 5

Nakupujeme s rozumem, vaříme s chutí Nakupujeme s rozumem, vaříme s chutí Iva Málková

Mám ráda podobné barevné publikace. Čtenář se v nich dobře orientuje, obrázky text příjemně doplňují a kniha je plná zajímavých teoretických informací o jídle, správném jídelníčku a vhodných potravinách. Rozhodně doporučuji každému, kdo nechce kupovat jen ty nejlevnější a nejrychleji připravené potraviny v supermarketech - vždycky se dá najít alternativa, která je vhodnější a tato kniha vám ji pomůže najít. Uvedené recepty taktéž přitažlivé, možná některé z nich vyzkouším.

09.04.2014 5 z 5

Zdánlivé zbytečnosti Zdánlivé zbytečnosti Jan Kameníček

Jelikož se zajímám o oblast psaní, pustila jsem se do této knihy. Přiznávám, že jsem ji nepřečetla celou, život pana Kameníčka je pro mě příliš vzdálen, a proto podrobnosti o tom, koho potkal, s kým mluvil nebo co zažil, mi nepřipadaly nijak poutavé. Možná jsem čekala spíše teorii o psaní proloženou ukázkami, proto trochu zklamání.
Zpracování formou dialogu bylo ale zajímavé, těšila jsem se vždy na další otázku a četla odpovědi na ty, které mě zaujaly. Povídky, které v druhé polovině knihy psal pan Lojín, a které Kameníček opravoval byly čtivé, líbily se mi. Jen bych uvítala jejich přesnější rozbor s vyznačením chyb, škrtání, apod. Takhle jsem musela pořád listovat a porovnávat texty panů Lojína a Kameníčka, abych odhalila, jaké byly vlastně navrženy změny.

09.04.2014 3 z 5