Mýty a legendy starého Egypta

Mýty a legendy starého Egypta

Staroegyptská civilizace byla velkolepá a výjimečná v mnoha ohledech: přetrvala po tři dlouhá tisíciletí, na faraonském stolci se vystřídaly tři stovky panovníků a počet rozmanitých božstev činil kolem půl druhé tisícovky. Zřejmě i kvůli tomu působí egyptská mytologie z dnešního racionálního pohledu zásadní nesnáz, neboť ji nelze vměstnat do přehledného systému, v němž by připadlo každému bohu přesně vymezené místo a působnost jako je tomu například v bájesloví antickém. Egyptští bohové se nikdy nenechali spoutat přízemní logikou, měnili podobu, totožnost či atributy, egyptské mýty se zhusta prolínaly nebo si dokonce protiřečily. Po staletí zůstávaly opředeny tajemstvím a nový život jim vdechl teprve Champollionův velkolepý úspěch. Právě díky němu a následné mravenčí píli generací badatelů nám dnes může britská egyptoložka Joyce Tyldesley předložit souvislé vyprávění, jež začíná stvořením světa a končí sebevraždou Kleopatry. Autorka věnuje stejnou péči životu bohů, historickým análům, moralitám, bajkám i pohádkám, a umožňuje nám tak alespoň částečně proniknout do myšlenek, nadějí a obav dávných obyvatel země na Nilu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/82_/82971/myty-a-legendy-stareho-egypta-82971.jpg 3.96

Myths and Legends of Ancient Egypt (2010)

Duchovní literatura, Mytologie
Vydáno:, Domino

Monicay
11.08.2014

Přečetla jsem sotva polovinu, kniha mě nebavila. Ani nevím, co o ní říct, snad jen, že jsem již četla v ní uvedené mýty z jiných zdrojů a v této knize se některé skutečnosti dosti lišily. Chápu, že ne všechny příběhy jsou podložené, přesto se mi zdálo, že tato kniha se až příliš odchyluje od toho, co jsem četla jinde.

Kreatorka
06.06.2013

Výborná kniha, trošku těší pro čtenáře v orientaci. Musíte se dokázat překlenout přes všechny názvy bohů. A poznat, že ve všech částech egypta ať to byl Luxor nebo jiné město se mění často význam boha. Každý z těchto lidů uznával jiného boha a měl pro něj i jiné ale ne v celku moc odlišné vlastnosti. Když toto vše překonáte a nezamotáte se v tom, tak je to velice výborná kniha. Přečtě te si ji pokud se chcete dozvědět něco z historie jednoho z nejsilnějších národů světa - starodávných egypťanů. :-)