mončičáček mončičáček komentáře u knih

Deset pražských bytů rodiny Masarykovy Deset pražských bytů rodiny Masarykovy Josef Tichý

Zajímavý pohled na rodinný život prvního československého prezidenta a ikony českých dějin Tomáše Garrigua Masaryka prostřednictvím jeho deseti pražských bytů. Nahlédnout do prezidentské rodiny můžeme také prostřednictvím vzpomínek Masarykovy nejstarší dcery Alice Masarykové. Zjistíme, jak Masarykova rodina po příchodu z Vídně do Prahy postupně pronikala do pražské společnosti a získávala významné přátele, vše se odehrává na pozadí významných historických událostí té doby.

11.05.2012 3 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Irena Dousková opět nezklamala, přečetla jsem Dardu jedním dechem během dvou dnů. Ale musím říct, že z celé trilogie jsem se u Dardy zasmála asi nejmíň. Nejspíš to bude tím, že s rakovinou a s rozvodem po dvaceti letech se nedá moc dobře žertovat...Nejlepší z celé trilogie je z mého pohledu jednoznačně Oněgin byl Rusák, snad proto, že tady je mi Helena Součková věkově nejblíž. Ale i "jedna darda za druhou" je braná s nadhledem a humorem Ireně Douskové vlastním.

11.05.2012 3 z 5

Kytice z pověstí národních Kytice z pověstí národních Karel Jaromír Erben

Klasika, která se neomrzí, některé věci už umím i zpaměti :-)

07.05.2012

Pohádkové drama Pohádkové drama Alois Jirásek

Výborný výklad pana profesora Turečka k historii pohádkového dramatu v české literatuře a podrobný komentář ke každé z her od prof. Turečka, Martiny Sendlerové a Jiřího Kudrnáče.

07.05.2012 3 z 5

19.4.1713 - Pragmatická sankce : rodný list podunajské monarchie 19.4.1713 - Pragmatická sankce : rodný list podunajské monarchie Valentin Urfus

Jedna z velmi dobrých knih z mého oblíbeného nakladatelství Havran a jeho edice Dny, které tvořily české dějiny.

04.05.2012 4 z 5

Inkvizice: Stručné dějiny hanebnosti Inkvizice: Stručné dějiny hanebnosti Jiří Chalupa

Podle mého názoru jedna z nejlepších původně českých knih o dějinách jedné z nejděsivějších organizací v dějinách lidstva, španělské inkvizici.

Panenská královna Panenská královna Carolly Erickson

Perfektní knížka, která mi jako milovnici tudorovské Anglie udělala kdysi dávno velkou radost jako narozeninový dárek od babičky :-)

Madeleine Madeleine Madeleine Albright

Moc pěkná biografie dámy s českými kořeny, které si váží spousty lidí nejen u nás a v USA, obdivuji ji....

Milá mama / Dear Alice Milá mama / Dear Alice Dagmar Hájková

Velmi zajímavý pohled do soukromí nejstarší dcery prvního československého prezidenta, která se nikdy nevdala, a přesto dokázala vystoupit ze stínu svého otce a zapsat se do českých dějin. Stála u zrodu Československého červeného kříže a byla jednou z prvních českých žen, které promovaly na univerzitě. Dopisy matce Charlottě z vězení vypovídají o silné osobnosti Alice Masarykové, jedné z nejvzdělanějších žen své doby.

Dílo Dílo William Shakespeare

Přednášky pana profesora Hilského o Shakespearových postavách byl jeden z nejhezčích zážitků ze zimního semestru 2011/2012. Jeho překlady mám ze všech českých verzí Shakespeara nejradši...

Dějiny čtení Dějiny čtení Alberto Manguel

Nevšední pohled na tak samozřejmou součást lidského života jako je kniha a na umění, které se v životě naučíme mezi prvními a může nás obohacovat i těšit až do smrti - čtení.

Sýr a červi Sýr a červi Carlo Ginzburg

Podle mě jedna z nejzajímavějších knížek z edice Každodenní život nakladatelství Argo. Doufám, že při dnešním rozmachu internetu a elektronických knih zbyde po naší generaci pořád dostatek tištěných knih a pramenů, aby někdo mohl po letech podrobně prozkoumat taky náš každodenní život :-)

Rudolf II. a jeho doba Rudolf II. a jeho doba Josef Janáček

Opravdu výborná historická kniha. Josef Janáček k odborným znalostem přidal i spisovatelské umění a napsal nejen velmi zajímavou, ale také čtivou biografii jednoho z nejznámnějších českých králů...

04.05.2012 5 z 5

Kultura a každodenní život v raném novověku (16.-18. století). I., Dům a jeho lidé Kultura a každodenní život v raném novověku (16.-18. století). I., Dům a jeho lidé Richard van Dülmen

Čtivě napsaný a pestrý pohled na každodenní život lidí v raném novověku, moc ráda jsem si přečetla i oba dva další díly...

04.05.2012 5 z 5

Páni z Pernštejna: Vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy Páni z Pernštejna: Vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy Petr Vorel

První ucelená monografie o jednom z nejvýznamnějších česko-moravských rodů, která mě velmi bavila nejen proto, že pocházím z pernštejnského kraje :-)

Tomáš Garrigue Masaryk Tomáš Garrigue Masaryk Alain Soubigou

Velmi zajímavý životopis prvního československého prezidenta, který je zde představen z několika úhlů pohledu - nejen jako významný filozof, politik a profesor, ale také jako obyčejný člověk se svými chybami a otec rodiny...

Případ Masaryk Případ Masaryk Claire Sterling

Zajímavý příspěvek k úvahám okolo smrti Jana Masaryka. Claire Sterlingová je přesvědčena, že byl Masaryk zavražděn a podává čtenářům přesvědčivé důkazy.

Město za mřížemi Město za mřížemi Karel Lagus

Velmi zajímavé svědectví o koncentračním táboře v Terezíně od autorů, kteří jím osobně prošli. Poté, co byl Karel Lagus 28. října 1944 transportován do Osvětimi, žil Josef Polák v táboře až do jeho osvobození, dobrovolně se pak podílel i na likvidaci tábora...

04.05.2012 4 z 5

Krásná klasika, navíc veršovaná, takže úryvky se dobře pamatují :-)

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Výborná byla i česká televizní inscenace, kde v hlavních rolích byli Boris Rösner, Marek Vašut a Zdena Studénková.