Páni z Pernštejna: Vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy

Páni z Pernštejna: Vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121928/bmid_pani-z-pernstejna-vzestup-a-pad-rod-zH6-121928.jpg 5 25 3

Historie pernštejnského rodu má v dějinách Čech a Moravy své nezastupitelné místo. Kniha je první ucelenou publikací podávající obraz jednoho z nejstarších domácích šlechtických rodů, který po celou dobu své historicky zaznamenané existence zaujímal významné postavení a dějiny našich zemí výrazně ovlivňoval od středověku až do svého vymření v době třicetileté války. Příslušníci šlechtického rodu, jenž na svém štítu nosil symbol zubří hlavy, získali v první polovině 16. století mimořádnou moc a představovali nejbohatší rod v Čechách. Na jejich slávu upomínají četné hrady, zámky, kostely a historická jádra měst. Po pánech z Pernštejna však zůstal ještě jeden důležitý odkaz: povědomí trvalé kontinuity v toku dějin, kontinuity rodiny, rodu, národa, lidství. Povědomí odpovědnosti a věčného trvání důsledků našich činů, které v rozhodujícím okamžiku převáží misku vah na tu správnou stranu. Na stránkách této knihy autor čtenářům předestírá dějiny čtyř staletí (1208-1646), viděné vývojem jednoho jediného rodu. Stojí za zvláštní pozornost, zrodí-li se v jedné rodině hned několik mimořádně činorodých a cílevědomých jedinců, kteří dokážou usměrňovat a ovlivňovat vývoj celého státu. V historii jednoho rodu se tak věrně zrcadlí dějinný obraz naší země. Autor knihy, doplněné více než stovkou černobílých a barevných ilustrací, genealogickými přehledy a mapkami, nezapře hlubokou sympatii, jež ho váže k oněm končinám, na nichž se rozkládalo "panství rodu zubří hlavy". Sympatii umocněnou geniem loci pernštejnské rodové rezidence, v jejíchž mohutných zdech je ukryto nejedno tajemství.... celý text

PavlosikCZ
14.09.2023 5 z 5

Super dílo pana profesora Petra Vorla - krásné vyprávění, čte se to jako pohádka.

jaroslav0572
18.12.2020 5 z 5

Super dílo o významném Českém rodě. 90%.

mončičáček
04.05.2012 5 z 5

První ucelená monografie o jednom z nejvýznamnějších česko-moravských rodů, která mě velmi bavila nejen proto, že pocházím z pernštejnského kraje :-)

aristokracie, šlechta šlechtické rody české dějiny česká šlechta Pernštejnové (šlechtický rod)

Petr Vorel
česká, 1963
2002  86%Dějiny Rakouska
2004  98%Od pražského groše ke koruně české
2008  80%Čeští králové
2012  93%Páni z Pernštejna: Vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy
2005  92%Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek VII., 1526–1618

Kniha Páni z Pernštejna: Vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy je v