Panenská královna

Panenská královna https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1971/bmid_panenska-kralovna-1zI-1971.jpg 4 64 11

Alžběta I. usedla na trůn v pětadvaceti letech po své nevlastní sestře Marii, řečené Krvavé, a dnes je všeobecně řazena mezi nejvýznamnější anglickou panovnici. Strastiplné dětství a úklady královny Marie ji zocelily tak, že během vlády projevovala nevšední odvahu a odhodlaně se stavěla všem protivenstvím. Po otci zděděná vitalita a důstojnost jí pomohly přestát situace, které by jiného panovníka udolaly. Alžběta též získala vzdělání hodné učence: vládla šesti jazyky a byla schopna vést diskuse s největšími vzdělanci své doby. Kromě celé řady obdivuhodných vlastností však autorka připisuje Alžbětě i autoritářství, skrblictví, váhavost a koketérii. Navzdory všem nectnostem dokázala Alžběta ve svém lidu vzbudit oddanost, která téměř hraničila se zbožněním. Carolly Erickson se rovněž snaží osvětlit příčiny tehdejšího politického a náboženského vření a samozřejmě nabízí i nahlédnutí do způsobu života tehdejších lidí. Její vypravěčská erudice a hluboká znalost dějin šestnáctého století jsou zárukou kvalitního čtenářského zážitku.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Domino

The First Elizabeth , 1983

MíšaS.
20.10.2022 3 z 5

Také jsem z knihy trochu zklamaná, jak píše Trisha_CZ. Podle této knihy vlastně vůbec nechápu, proč je alžbětinská doba považována za to nejlepší, co kdy bylo, neboť Alžběta pouze flirtovala s muži, nenáviděla ženy, fintila se, a se všemi se hádala. Pořádala slavnosti, neměla peníze, rozprodávala královský majestát a neustále trpěla stihomamem.

tomnathaniel
08.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Musím říct, že jde o velmi vyčerpávající biografii mé oblíbené panovnice. Pro milovníka Alžběty I. jakým jsem, je kniha podrobná (obzvláště v období jejího mladí i událostem, předcházejícím Zlatému věku). Naopak mě zamrzely útržkovité zmínky, o některých význačných osobnostech v kruhu královny, např. Raleigh, De Veer, nebo samotná exekuce Marie Stuartiovny. Nato, že je Mariiným pletichám věnováno dost prostoru, její poprava je shrnuta pouze do kratičkého odstavce. Také mě zklamalo, že je opomenut Zlatý věk a rozkvět alžbětinského divadla. Také mě zklamala poslední část, kdy poslední roky vlády Alžběty jsou zhuštěny do 30 stran. I tam se mohla ještě autorka rozepsat. Zpočátku jsem si také nemohl zvyknout na mnohdy zmatečné popisování jednotlivých událostí a souvislostí. Také mi vadil český překlad některých anglických jmen, kde nemusel být vůbec nutný.
Možná bych doporučil, aby si čtenář rozšířil pominuté (v knize) obzory filmy nebo dokumentárními filmy o panovnici.

Slůník
16.11.2019 4 z 5

Tudorovci for ever!

Trisha_CZ
01.03.2019 3 z 5

Bohužel mě kniha zklamala. Takřka vůbec se z ní člověk nedozví, proč se vlastně alžbětinská doba označuje jako "zlatý věk", což mne zajímalo mnohem víc, než s kolika muži Alžběta kdy flirtovala. Taktéž mi vadil styl psaní autorky - přesněji řečeno její popisy toho, jak se která osoba v danou chvíli cítila nebo co si myslela, přitom si tím autorka nemůže být absolutně jistá.

Ivanule
15.10.2018 5 z 5

Opět výborná kniha od autorky,miluju dobu okolo Jindřicha VIII. a tudíž jsem nemohla vynechat ani knihy o jeho dcerách a teď vyšla řada na Alžbětu,velice čtivá kniha o dceři Jindřicha VIII. a Anny Boleynové,která musela za svého dětského života zažít i pár ústrků,kdy se bála o život,poté její doba vládnutí,kdy nastoupila jako nezkušená mladá panovnice po své sestře Marii,a nakonec se dožila úctihodného věku na svou dobu.Bohužel její vládou skončil rod Tudorů na anglickém trůně.

Vidlička
20.10.2017 4 z 5

Jak jednou přečtete něco od paní Erickson, tak už se k ní budete vždycky vracet. Souhlasím s Kozlem, jak se vyjádřil o jejím stylu psaní. A nato, že jsou to většinou bichle, tak ale velmi velmi čtivé.

lapagerie
15.04.2016 5 z 5

Skvělá knížka z mé sbírky biografií C. Erickson. nemám jí co vytknout. Obsáhlá, přesto čtivá, srozumitelná a jako vždy proložená zajímavými informacemi o běžném životě na anglickém dvoře za panování této pozoruhodné královny.

Navaya
02.05.2014 5 z 5

Výborná, obsáhlá, a dobře čtivá kniha. Autorka velmi obratně do knihy zakomponovala úryvky týkající se dobové módy, zvyků, tradic a samozřejmě politické situace, které jsou dobře vysvětleny a čtenář lehce pochopí všechny potřebné souvislosti. Knihu rozhodně doporučuji všem, kteří se zajímají o historii; ale i ostatním, protože nejde jen o historická fakta, ale také o životní příběh velmi silné ženy.

Lucy2211
13.04.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem po dlouhé době shánění koupila v jednom antikvariátu. Je to velice krásná kniha, která se velmi dobře čte a já jsem moc ráda, že jsem si jí mohla přečíst. Alžběta I to neměla prve lehké, ale poté, když se stala královnou měla konečně moc ovládat zemi. Autorka je jedna z mých oblíbenkyň, líbí se mi její styl psaní. Knihu bych doporučila určitě všem, co mají rádi anglické dějiny, tudorovskou dynastii, nebo období Zlatého věku.

Majulinek
22.02.2014 5 z 5

Byla jsem neskutečně nadšená, že po několika letech se mi podařilo tuto knihu sehnat v antikvariátu. Opravdu je to perfektní kniha, bohužel to nadšení mi jen kazilo to, že předchozí majitel knihy do ní čmáral a psal. Jinak ději nemohu vůbec nic vytknout.

mončičáček
04.05.2012 5 z 5

Perfektní knížka, která mi jako milovnici tudorovské Anglie udělala kdysi dávno velkou radost jako narozeninový dárek od babičky :-)