mol378 mol378 komentáře u knih

Zimní slunovrat Zimní slunovrat Rosamunde Pilcher

Není to úplně Červená knihovna, ale je to opravdu nenáročné čtení. Když je člověk v zimě nemocný, venku hnusně, hlava nebere, pak je to četba ideální, odpočinková, laskavá, i přes různé nepříjemné zvraty v životě postav spěje k dobrému konci. Autorka napsala na kšeft hodně krátkých laciných románků a proto je pohled na kvalitu její tvorby skeptický. Ale tato kniha patří mezi ty čtyři lepší.

12.08.2020 3 z 5

U nás IV. - Zeměžluč U nás IV. - Zeměžluč Alois Jirásek

Doporučuji číst kroniku U nás od prvního dílu, získáte krásně vystižený obraz druhé poloviny 19. století a života lidí v této době nejen na Náchodsku. Doporučuji tomu, kdo nejde pouze po ději, ale rád hledá potěšení i inspiraci v dobrém popisu míst a lidských charakterů. Ovšem ani děj nechybí, Jirásek román zalidnil obrovským množstvím historicky významných postav, ale i běžných lidí, kteří žijí své mnohdy napínavé osudy stejně jako dnes. Kniha působí idylicky, ovšem u mnohých pasáží si musíte říct, jak lehce a pohodlně se nám žije dnes. Jen ty lidské charaktery, ty se nemění...

04.03.2020 5 z 5

U nás I. - Úhor U nás I. - Úhor Alois Jirásek

Jirásek byl velký spisovatel i přes občasnou tendenčnost, která se projevila hodně třeba v Temnu. Kronika U nás je krásná a čtivá. Jirásek zvládá detailní, ale neotravné popisy lidí i míst, poměrně realistický děj, kterému nechybí napětí. Kronika má obrovský časový záběr a vysledujete v ní vývoj Náchodska. Nechybí popis epidemie cholery, obrozenectví, přechod od domácího tkalcovství k manufakturám, to vše spojené malými lidskými osudy lehkými i těžkými, které formují lidské charaktery. Kniha poskytuje velmi dobrý a podrobný obrázek doby a postihuje skoro půl století. Kašparovy ilustrace jsou naprosto přesné, takže v Hronově poznáte popisované domky a kostel a fara na Boušíně u Červeného Kostelce stojí beze změny. Doporučuju všem, kdo se nebojí klasické literatury a dokážou si ji vychutnat a těm, kdo mají zájem o historii a život předků.

04.03.2020 5 z 5

Procházky Prahou Procházky Prahou Václav Vilém Štech

Jedna z prvních knih o Praze, které jsem četla jako dítě - jako přípravu před prvním výletem do hlavního města. Je to kniha poplatná datu svého vzniku, od té doby vyšlo mnoho knih s tímto tématem, nicméně pro mě má něco do sebe. A krásné fotografie.

25.02.2020 4 z 5

Mánesův odkaz národu Mánesův odkaz národu František Kovárna

Zděděno po prarodičích a pevná součást té části domácí knihovny, které říkáme s nadsázkou Odkaz národu. Prohlížela jsem si odjakživa a nebylo to jen tak - půjčení předcházela kontrola čistoty dětských ručiček a kniha musela pěkně ležet na stole v obývacím pokoji. Listovat opatrně! Myslím, že už od dětství obohacovala, určitě mi něco dávala, protože jsem si jí žádala spolu s Alšovým Špalíčkem stále znova. Měla bych do ní zase nahlédnout (jestli náhodou nenajdu pověstné Cimrmanovo lýtko).

25.02.2020 5 z 5

Vyšehrad - tisíciletá sága Vyšehrad - tisíciletá sága Pavel Bedrníček

Jako všechny knihy autora - moc dobré. Kniha je psána s historickou přesností, ale velmi čtivě, oživena pověstmi i vyprávěním o osudech slavných osobností. Provede čtenáře Vyšehradem jako na komentované prohlídce. Doporučuji všem, kdo toto krásné a magické místo mají rádi, a spolu s touto knihou i všechny ostatní knihy autora, jaksi neprávem opomíjené.

25.02.2020 5 z 5

Řemesla našich předků Řemesla našich předků Miroslav Janotka

Po dlouhém shánění jsem ji minulý týden koupila konečně v antikvariátu. Moc zajímavá a krásně zpracovaná knížka. Nejen pro milovníky malých dějin lidstva. Taky pro milovníky Františka Skály! Jedinečná šance mít doma jeho obrázky.

19.02.2020 5 z 5

Slovník valašského nářečí Slovník valašského nářečí Silvestr Kazmíř

Nezbytná příručka každého rodilého Valacha, aby si připomněl dnes už jen místy žijící řeč svých staříčků. Velmi záslužné dílo autora.

29.01.2020 5 z 5

Babetina hostina Babetina hostina Karen Blixen

Krásná knížka, krásný film. Nečekejte prudkou dějovost, najdete sílu, která čelí osudu s hrdostí, pochopením života i humorem. Poetické, neprvoplánové, četba k zamyšlení, pohodová i vážná, pro dobrou náladu.

04.01.2020 5 z 5

Chata jménem Marion Chata jménem Marion Jiří Slavíček

Pro pamětníky a jejich děti - pobyty na chatách v zárodcích chataření a vznikajících osadách. Jednoduché, ale příjemné čtení se silně autobiografickými prvky. Zajímavé pohledy do doby, kdy bylo na vše spousta času, jen v obchodech nebylo nic k dostání, elektrifikace venkova v zárodku, soukromé zemědělství zlikvidované a zhuntované, kolektivní dosud - a nikdy - nenastartované, doby nucených brigád - ani zrno nazmar, to vše očima dospívajícího kluka. A kdo u ohně zpíval při kytaře americké lidové, byl nepřítelem budování socialismu a světlých zítřků, které nikdy nenastaly. Přesto měla tato skromná doba své kouzlo, jako ostatně každá doba - žít se musí s tím, co je, a je lepší žít s dobrou náladou.

08.10.2019 3 z 5

Dcera štěstěny Dcera štěstěny Isabel Allende

Spolu se Sépiovým portrétem a Domem duchů tvoří volnou trilogii plnou fantazie, exotických prostředí a občas hodně kuriózních postav. Je to velice čtivé, postavy žijí naplno a dějí se jim senzační životní zvraty. Nechybí láska až za hrob, nechybí nenávist, ale ani humor, poezie i romantika. Plnotučné čtení, které vás pohltí - prostě velmi dobře napsaný příběh, který není podán prvoplánově. Autorka vládne pěkným jazykem i stylem.

19.09.2019 5 z 5

Mezi císařem a papežem Mezi císařem a papežem Antonín Polách

Jan Hus a Zikmund Lucemburský jak je neznáte a chcete poznat. Velmi zajímavá, čtivá, napínavá a svým způsobem poučná kniha - ovšem historicky ověřená fakta (na to se můžete u autora opravdu spolehnout) vstřebáte při čtení jaksi mimochodem. Autor se svými znalostmi jak historie, tak lidských povah a prožívání, vám umožní vynikající prožitek dané doby, ocitnete se v jádru dění mezi živými postavami s jejich radostmi, obavami, láskami, intrikami i nenávistmi. Román jak má být, čtěte.

A stanu se králem A stanu se králem Antonín Polách

Zikmund, syn Karla IV., u nás postava negativně vnímaná, jak ho neznáte. Seznamte se. Na rozdíl od svého staršího bratra Václava, který byl naším králem a přivedl nám české země tzv. zu grunt, byl Zikmund nadán jednak větší inteligencí a cílevědomostí, jednak pracovitostí a tvůrčím duchem, i politickými a panovnickými, tj. řídicími schopnostmi. Autor zasadil jeho příběh do ověřených historických faktů. která vstřebáte zcela nepozorovaně při napínavém čtení o intrikách, vojenských strategiích, dohodnutých sňatcích, tajných i legitimních láskách. A. Polách vzhledem ke svému povolání lékaře má velkou zkušenost s lidským prožíváním a navíc je nadán uměním vysvětlit i složité velmi přístupnou a zábavnou formou. Výborná, kvalitní a v podstatě zábavná četba nejen pro milovníky či znalce historie.

10.09.2019 5 z 5

Cti otce svého, ale miluj ženu svou Cti otce svého, ale miluj ženu svou Antonín Polách

Román jak má být, s láskou, intrikami, životními komplikacemi a peripetiemi. To celé velmi čtivě zpracováno a zasazeno do historického období naší země v dobách vlády panovníků, o kterých se toho zas tak mnoho neví, ve škole se o nich mluví letem světem. Autor má všechna historická fakta dokonale ověřena a konzultována s odborníky, navíc jako lékař se denně po celý život setkává s lidským utrpením i radostmi a na základě zkušeností dokáže pochopit a velmi dobře a reálně čtenáři přiblížit lidské prožívání. Je to velmi vzdělaný, inteligentní a navíc zábavný člověk a všechny tyto vlastnosti a schopnosti se odrážejí v jeho knihách. Čím pozdější román, tím lepší. Čtěte, doporučuji.

Švadlena Švadlena Rosalie Ham

Film se mi docela líbil, taky proto, že jsem z oboru (tedy krejčovského) a ocenila jsem švadlenské kreace, dodatečně po přečtení jsem ocenila dobré obsazení. Kniha je oddechová příjemná četba na dvě podzimní odpoledne, hrdince je možné držet palce, protože se k ní okolí chovalo fakt nezaslouženě hnusně. Pobavily scény se zarputilou matkou, dojala vkusně popsaná začínající milostná peripetie, napjal příběh hlavní hrdinky jako malé holky, příběh, který to vlastně všecko nastartoval. Dobře se čte, doporučuju.

02.09.2019 3 z 5

Ďábel v Bílém městě Ďábel v Bílém městě Erik Larson

Ocenila jsem hlavně informace o Světové kolumbovské výstavě, podané velmi čtivým způsobem, který podpořil jinak celkem banální příběh masového vraha. Je zajímavé dohledat si potom, co se nadále dělo s výstavním areálem, kolik peněz a energie se vyhodí prakticky z okna kvůli věcem zcela pomíjivým a nezůstane z celého výstavního humbuku vůbec nic. A nakonec i ten příběh masového vraha byl popsán dobře, takže zas tak nezajímavý nebyl. Sympatický, podle mého poněkud slizce šarmantní psychopat.

01.09.2019 4 z 5

Zánik městečka Olšiny (6 povídek) Zánik městečka Olšiny (6 povídek) Jaroslav Havlíček

Havlíčka miluju obecně, jeho strašidelné a ponuré Petrolejové lampy a Neviditelného, zalidněné vesměs postavami podivnými, místy poněkud zvrácenými, ale tahle útlá knížečka je perla. Fantasy z Jilemnice! Autor úžasně kloubí měšťácké poměry maloměsta s čarami a kouzly, demaskuje nízkost lidských povah, zbabělost až připosranost, licoměrnost a hloupost,nádherně čtivě s nepřekonatelnou fantazií a humorem.

16.08.2019 5 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Do poslední chvíle jsem s jistotou nevěděla, kdo je vrah - lhali a předstírali úplně všichni. Autor vytváří zásadně mně nesympatické postavy, což je pro mě dobře, protože se s žádnou neztotožním a nedělám si předčasné úsudky o rozuzlení. Napínavé, docela spletité a promyšlené. Chvilku trvalo, než jsem se začetla a některé detailní rozbory každého nepatrného myšlenkového hnutí postav přečetla skutečným rychločtením, zdržovaly mě bez dalšího přínosu. Ale kniha patřičně gradovala s dobrým překvapivým závěrem.

01.08.2019 4 z 5

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Čtivé, protože téma je chytlavé, ale je to velmi jednoduchá četba, autor splácal dohromady privatizační podvody, šmejdy a jejich hrnce, divokou privatizaci, rasismus i nacionalismus, nejhorší politické praktiky. Pokládám knihu za brak, postavy jsou papírové, vše naprosto předvídatelné, hlubší myšlenka veškerá žádná, prvoplánová vulgarita. Ale zřejmě se to dobře prodává. Jedna hvězda asi za snahu...a taky za to, že dík knize vím, proč se bengům říká benga. Autora nikdy více, ztráta času a kapacity.

31.07.2019 1 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Zajímavá kniha, zahrnuje dlouhé životní období zprvu malého, později dospělého Thea, který prošel kdečím, příjemným i nepříjemným, místy i dost nebezpečným. Stojí za čtení nejen pro neotřelý příběh, ale i pro zamyšlení nad naplněností či prázdnotou života.

27.07.2019 4 z 5