Švadlena

Po dvaceti letech, které strávila jako švadlena v předních módních evropských salonech, se Tilly Dunnageová vrací do malého australského městečka, z nějž musela v dětství prchnout. Hodlá se jen podívat za nemocnou matkou a zase odjet. Nakonec se však Tilly rozhodne zůstat, a přestože je stále vyděděncem, luxusním a okázalým róbám z její dílny nedokážou upjaté ženy z Dungataru odolat. Díky krejčovskému umění, přátelství se seržantem Farratem – jediným policistou v městečku a nebývalým znalcem rozmanitých látek – i počínajícímu vztahu s Teddym, tamní hvězdou australského fotbalu, na jehož rodinu se ostatní dívají skrz prsty podobně jako na tu její, ji místní mezi sebe, i když se zdráháním, nakonec přijmou. Spolu se závistí a řevnivostí, které vyvolávají v městečku její šaty, však vyplouvají na povrch i staré křivdy a začíná být zřejmé, že Tilly tajně kuje temnější plán: pomstít se těm, kteří jí ublížili, a to způsobem opravdu velkolepým......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/262052/svadlena-QIG-262052.jpg 3.5163
Vydáno · Mladá fronta

The Dressmaker · 2000

Kniha Švadlena

mol378

Film se mi docela líbil, taky proto, že jsem z oboru (tedy krejčovského) a ocenila jsem švadlenské kreace, dodatečně po přečtení jsem ocenila dobré obsazení. Kniha je oddechová příjemná četba na dvě podzimní odpoledne, hrdince je možné držet palce, protože se k ní okolí chovalo fakt nezaslouženě hnusně. Pobavily scény se zarputilou matkou, dojala vkusně popsaná začínající milostná peripetie, napjal příběh hlavní hrdinky jako malé holky, příběh, který to vlastně všecko nastartoval. Dobře se čte, doporučuju.

knihomolka27

Nejdřív sem viděla film. V hlavní roli bych si neuměla představit nikoho jiného než Kate Winslet. Strašně se mi tady líbí téma návratu černé ovce do rodného města, kam se už nikdy vrátit nechtěla, vtipné je že ona černá ovce už žádnou černou ovcí není a všichni obyvatelé usedlého města se jí chtějí podobat, ačkoli by to nikdy nepřiznali.
No, pomsta je sladká.

vlkove

Musím přiznat, že napřed jsem viděla film a až potom četla knihu. Myslím, že tato skutečnost mi pomohla překonat prvních pár stran knihy a začíst se do příběhu. Celkové zpracování knihy se mi líbilo. Příběh je zvláštní ale má své kouzlo. Chápu, že se kniha nemusí líbit všem ale určitě si své čtenáře najde.

Pegasus

Skvěle napsaná knížka, postavy, dialogy, doba, ve které se příběh odehrává. Perfektní závěr. Po dočtení jsem o knížce ještě dlouho přemýšlela.

lucinka84

Podle obyvatel městečka je Tilly jediná ta špatná, ale to co oni provedli jí raději "zapomněli". Trest si zasloužili. Mě kniha bavila. Nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Kamiliana

Aneb co se stane, když bolest přestane být prokletím a stane se katalyzátorem msty a pohonem k tomu pomstít se. Jedná se o hořký román popisující absurditu osudů a "to" nevyhnutelné, co nelze změnit, i když máme důvod, pohnutky a "právo" na naší straně.

Lee7

Tak jo, asi to byla první myšlenka pro přečtení.. Mnoho postav, děj do sebe všude mi přišel zvláštně zasedací.. Ale když se člověk začetl od druhé poloviny, bylo to lepší a byla jsem ráda, za zajímavý příběh.

Guepp
01.08.2018

Možný spoiler. Kniha mi pohromadě vůbec nesedí! Mohl to být romanticko-tragický príběh o životě švadlenky, mohl to být román o předem naplánované odplatě nebo prozaický text laděný do roviny s trochou magie a tajemna, který by třeba vyústil v to, že hlavní hrdinka opravdu nějaké carodejnické sklony měla. Ale takhle všechno dohromady mi to proste nesedělo. Byla to az moc velká náhoda, aby skoro bez svého přičinění "vyvraždila" a zničila celou vesnici. Hlavně jsem se ztrácela ve velkém množství postav a konec mi přišel až absurdní. Byl zajímavý, ale asi bych si představovala předtím úplně jiný příběh. Jednoduše to asi nebyla kniha pro mne, a proto raději nehodnotím. Těším se na filmové zpracování.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Austrálie móda 20. století zfilmováno

Autor knihy