Švadlena

Po dvaceti letech, které strávila jako švadlena v předních módních evropských salonech, se Tilly Dunnageová vrací do malého australského městečka, z nějž musela v dětství prchnout. Hodlá se jen podívat za nemocnou matkou a zase odjet. Nakonec se však Tilly rozhodne zůstat, a přestože je stále vyděděncem, luxusním a okázalým róbám z její dílny nedokážou upjaté ženy z Dungataru odolat. Díky krejčovskému umění, přátelství se seržantem Farratem – jediným policistou v městečku a nebývalým znalcem rozmanitých látek – i počínajícímu vztahu s Teddym, tamní hvězdou australského fotbalu, na jehož rodinu se ostatní dívají skrz prsty podobně jako na tu její, ji místní mezi sebe, i když se zdráháním, nakonec přijmou. Spolu se závistí a řevnivostí, které vyvolávají v městečku její šaty, však vyplouvají na povrch i staré křivdy a začíná být zřejmé, že Tilly tajně kuje temnější plán: pomstít se těm, kteří jí ublížili, a to způsobem opravdu velkolepým......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/262052/svadlena-QIG-262052.jpg 3.5154
Vydáno:, Mladá fronta

The Dressmaker (2000)

Kniha Švadlena

lucinka84

Podle obyvatel městečka je Tilly jediná ta špatná, ale to co oni provedli jí raději "zapomněli". Trest si zasloužili. Mě kniha bavila. Nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Kamiliana

Aneb co se stane, když bolest přestane být prokletím a stane se katalyzátorem msty a pohonem k tomu pomstít se. Jedná se o hořký román popisující absurditu osudů a "to" nevyhnutelné, co nelze změnit, i když máme důvod, pohnutky a "právo" na naší straně.

Lee7

Tak jo, asi to byla první myšlenka pro přečtení.. Mnoho postav, děj do sebe všude mi přišel zvláštně zasedací.. Ale když se člověk začetl od druhé poloviny, bylo to lepší a byla jsem ráda, za zajímavý příběh.

Guepp
01.08.2018

Možný spoiler. Kniha mi pohromadě vůbec nesedí! Mohl to být romanticko-tragický príběh o životě švadlenky, mohl to být román o předem naplánované odplatě nebo prozaický text laděný do roviny s trochou magie a tajemna, který by třeba vyústil v to, že hlavní hrdinka opravdu nějaké carodejnické sklony měla. Ale takhle všechno dohromady mi to proste nesedělo. Byla to az moc velká náhoda, aby skoro bez svého přičinění "vyvraždila" a zničila celou vesnici. Hlavně jsem se ztrácela ve velkém množství postav a konec mi přišel až absurdní. Byl zajímavý, ale asi bych si představovala předtím úplně jiný příběh. Jednoduše to asi nebyla kniha pro mne, a proto raději nehodnotím. Těším se na filmové zpracování.

SSTknihy
24.04.2018

Nejprve jsem musela překousnout poněkud zdlouhavý rozjezd a velké množství postav, ve kterých bylo těžké se zorientovat, pak dorazila poměrně nezajímavá hlavní hrdinka, která si mě nedokázala ničím získat, a k tomu zbytečně moc tragických nehod, zbytečně moc úchylek a na konci pomsta, která mi přišla už trochu přes čáru a vlastně mi bylo spíš líto postižených než hlavní hrdinky. Snad jedině ta móda zaujme, pokud máte hodně velkou představivost.

vikaa
14.03.2018

Z filmu jsem byla nadšená, bohužel u knihy jsem měla problém se orientovat v postavách a skutečnost, že jsem se nemohla odtrhnout od knihy v poslední třetině nemohlo přebít ten pocit ze začátku knihy, že to jednoduše vzdám. Kdybych neviděla film, vzdala bych to po prvních 100 stranách. Musím tentokrát konstatovat, že film knižní předlohu totálně převálcoval. A to se moc často nestává...

Hospodyňka
04.03.2018

Hezky napsáno, duši textiláka potěšilo.

lapagerie
02.01.2018

Viděla jsem nejprve film, který se mi opravdu líbil. Tvrdá země, zatvrzelí lidé, předsudky. A od předlohy se vlastně až na pár detailů neliší, což je skvělé. Knížka se četla hezky a i když jsem znala děj, nevadilo mi to. Naopak, leccos jsem vnímala detailněji.