Slovník valašského nářečí

Slovník valašského nářečí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118566/slovnik-valasskeho-n-118566.jpg 5 4 3

Slovník valašského nářečí obsahuje dostupnou slovní zásobu valašského nářečí v tradičních historických a zeměpisných hranicích Valašska. Obsahuje na 18 000 slov s vyznačenou výslovností a způsobem jejich užívání. Autor čerpal z dialektických prací (F. Bartoš), uměleckých děl a záznamů dialektu u regionálních autorů a vlastních výzkumů dialektu na Valašsku, zejména v oblasti Vsetínska. Obohacením publikace je přehled mluvnice. Přehled upozorňuje na výslovnost, tvarosloví, tvoření nových slov a naznačuje skladbu. Akcentuje odlišnosti mezi valašským dialektem a spisovným jazykem. Součástí Slovníku valašského nářečí je soubor 450 úsloví a 250 přísloví užívaných v jazykově vyhraněné a originální oblasti Valašska.... celý text

mol378
29.01.2020 5 z 5

Nezbytná příručka každého rodilého Valacha, aby si připomněl dnes už jen místy žijící řeč svých staříčků. Velmi záslužné dílo autora.

anetka.repova
15.04.2015 5 z 5

Moc krásný slovník valašského nářečí. Vždy když jsem si pročítala slova ve valašském nářečí, tak jsem vzpomínala na babičku s dědečkem a na to moje krásné rodné Valašsko. U některých slov jsem se pobavila u jiných zase nasmála. Valašské nářečí je krásné. Nikdy se nezapomene. Jsem ráda, ze se našel někdo kdo sepsal tyto krásná slova a vznikl tak skvostný slovník valašského nářečí.

nightlybird
08.04.2012 5 z 5

Na tuto knihu jsem si vzpomněl při příležitosti Velikonoc, doby šmigrustu. Je jasné, že to není kniha ke čtení, je to slovník a navíc nářečí, každopádně ale připomíná do jisté míry zašlé časy a jsem přesvědčen, že by se v ní daly najít slova, kterým by už ani Valaši nerozuměli. Je myslím dobré, že autor zachránil něco z minulosti, co bude třeba za pár let nebo desetiletí mrtvé a upadlé v zapomnění

jazyky

Silvestr Kazmíř