MiraiYume MiraiYume komentáře u knih

Střípky duší Střípky duší Mary Lindsey

Zajímavá kniha, to bezesporu. Zajímavé zpracování. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že šlo z příběhu dostat něco víc. Ten vztah mezi Aldenem a Lenzi se jeví jako "rychlokvaška", třebaže za sebou mají spoustu let vzájemné tajné lásky. Prostě jsem v tom příběhu necítila tu správnou chemii mezi nimi. A ano, i v psaném textu se dá ten dojem navodit. Tady mi to tak nějak chybělo. Když už došlo k akci, byla rychlá a nic moc neříkající. Vlastně ani nevím, co jsem si z toho příběhu odnesla. Asi nic. Jako oddechové čtení to bylo vcelku dobré, pro cílovou skupinu (14-16?) bych řekla skvělé počtení. Ale nic, co by náročnější čtenáře dostalo do kolen.

13.10.2018 3 z 5

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Skvělé zakončení a nejlepší kniha celé série. Ačkoliv pár výhrad bych taky měla, nic to nezmění na tom, že jsem se od ní jen těžko odtrhávala. Satu si podle mě zasloužila horší trest, na druhou stranu i tak to stačí. Konec byl víc otevřený, ale zase dal prostor fantazii, takže proč ne. Bylo to fajn počtení.

07.10.2018 5 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Ze začátku jsem byla knihou i stylem psaní fascinovaná. Příběh se mi moc líbil, ale někdy kolem poloviny se ta fascinace a zaujetí začali vytrácet. Už to na mě bylo místy moc rozvláčné a občas mi Diana přišla... ani nevím, jak to vyjádřit. Ale rozhodně mi chováním nepřipomínala uznávanou akademičku, jak se nám autorka snažila nastínit na začátku. Už to zkrátka nebylo ono. A některé pasáže byly popsány tak mechanicky, že se z nich nedaly pochytit žádné emoce. Jiné zase byly přeemotivavané. No prostě se dalo z příběhu vytěžit víc. Nejvíc mi ale vadí to cestování v čase, respektive jeho nedovysvětlení, jestli mi to teda neuniklo. Kde jsou v tom čase jejich minulá já, když se přesunou do jiné doby? Tohle v knihách nemám ráda. Je to nedotažené.

28.09.2018 4 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Pravdou je, že Winter je úžasné vyústění úžasné série, ale trochu zdlouhavé. Některé části mi přišly už moc natahované, ovšem když jsem knihu konečně dočetla a krátce se nad ní zamyslela (ano, i to se mi občas stává), musím uznat, že všechno dávalo perfektní smysl a ta zdlouhavost a opakování stejných situací (rozdělení, spojení, rozdělení, spojení...) byly v konečném důsledku důležité pro vývoj celého příběhu. Asi by nebylo úplně správné, kdyby Cinder nakráčela na Měsíc, luskla kybordskou rukou a svrhla Levanu. Vždyť Cinder/Seline a její přátelé byli hrstkou proti armádě, museli se obětovat a projít drsnou cestu, aby na konci bylo opravdu zasloužené vítězství. Postava Winter mi ale přišla celkem zbytečná, jasně, ve vztahu k záchraně Scarlet a chování Jacina byla její úloha důležitá, ale když louskáte celou sérii najednou, začne vás brzy štvát. Tedy mě ano. Thorne jako vždy super! A moc se mi i líbila proměna Cinder. Myslím ta duševní. Na začátku série byla taková ušlápnutá, nejistá, na konci odhodlaná postavit se za něco, čeho byla nedobrovolnou součástí a čemu se musela naučit věřit a dělat tvrdá a rychlá rozhodnutí.
Podtrženo, sečteno: série Měsíční kroniky je neotřelá, svým způsobem originální, zábavná, napínavá, poutavá. Je napsaná velmi dobře, i po stylistické stránce. Jsem moc ráda, že jsem na ni natrefila. Stojí za to si ji přečíst.

11.08.2018 5 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Autorka vytvořila fantastický svět, inspirace známými pohádkami v každém díle série je jen okrajová, výborně vyváženému příběhu to jen dodává na zajímavosti. Moc se mi líbí styl psaní Meyerová, je neskutečně dobrá vypravěčka, v jejích knihách nejsou téměř žádná hluchá místa. Cress je nabitá akcí, příběh graduje, ale stále se dozvídáme spoustu nového. V žádné kapitole nás nenechá vydechnout. Thorn je stále mou nejoblíbenější postavou. Cress je skvěle vykreslená, úplně jsem ji viděla před sebou a celkově mě ta zápletka s ní bavila. Levanu nesnáším čím dál víc a doufám, že ta svůj šťastný konec mít nebude! Je z ní záporák každým coulem. Musím zjistit, jak to dopadne! :-)

03.08.2018 5 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Skvělé pokračování, výborně napsané. Postavy mají své vlastní charaktery, úžasně propracované. Moc se mi líbil Thorne, dodával příběhu trošku humoru mezi vším tím dramatem a krví. Příběh byl vyvážený a tři dějové, vzájemně související linky, se mi taky líbili. V každé jsem našla nové informace, souvisely spolu a přitom vyprávěly tři různé příběhy. Podtrženo, sečteno - Scarlet mě dokonale navnadila na pokračovaní. Tato série zatím patří k mým oblíbeným. A to sci-fi žánr vážně nemusím.

01.08.2018 5 z 5

Pán hor 1 Pán hor 1 Hana Marie Körnerová (p)

Další krásná romance z historického prostředí a dějepisnými vsuvkami. To mám ráda. To vážně můžu. Příběh Christiny a Edmonda je moc hezký, romantický, něžný, plný čekání, touhy, naděje, odloučení, krátkých chvilek štěstí, dobrodružství... zkrátka všeho, co od takové historické romantiky očekáváte. Tato autorka to zkrátka umí. Jen za mě kniha klidně mohla skončit návratem na hrad po letech v exilu, ale když už se pokračovalo i linkou Sebastiana, moc mi to nevadilo. Jen už nebyla tak propracovaná a nebylo to prostě ono. V každém případě jsem zvědavá na další díl, ten si ujít nenechám.

28.06.2018 4 z 5

Okouzlená nocí Okouzlená nocí Amy Plum

No, tak předně - je to hlavně romance mezi neživým/oživlým a obyčejnou holkou potácející se mezi tragédií a snahou začít znovu žít. Celou knihu se prakticky nic neděje. Jediné, co se dozvídáme je, že se kolem utrápené, naprosto obyčejné holky, začíná motat překrásný kluk s překrásnými kamarády, který se do ní bezhlavě na první pohled zamiluje a co se nestane - ona se samozřejmě taky bezhlavě zamiluje. On jí neustále opakuje, jak je úžasná a skvělá, ačkoliv nic na těch víc jak dvě stě stranách to nic nenaznačuje. Pořád se o Kate mluví jako o té rozumné, předčasně vyspělé, ale drtivá většina jejího chování tomu nenasvědčuje. Vždyť ona pořád jen brečí anebo se bojí! Je to fakt k uzoufání! Vincent si mé sympatie získal snadněji, ale povětšinou se projevuje jako slídič a fanaticky zamilovaný kluk, i když duševně by měl být teda mnohem vyzrálejší. Celá ta jejich romantická linka (což je hlavní děj knihy, a je to vážně škoda) vyznívá neuvěřitelně, nevyzrále a prvoplánovaně. Je to zkrátka čtení pro velmi mladá děvčata. A přitom to mělo takový potenciál! Celou dobu jsem čekala, že se ten nápad s revenanty nějak rozjede, což se rozjelo. Na posledních cca. 20 stranách. Šílená škoda! Dala bych tak 2,5 hvězdičky. Ale protože mám dobrou náladu, zaokrouhluji nahoru ;-)

24.06.2018 3 z 5

Král čaroděj Král čaroděj Lev Grossman

Vlastně ani přesně nedokážu říct, co se mi líbilo a co ne, takže tenhle můj komentář je zřejmě naprosto zbytečný, přesto jej musím napsat :-) První díl se mi líbil víc. Druhý byl sice možná víc nabitý akcí, ale něco mi tam pořád chybělo. Ze začátku jsem v příběhu viděla hlavně Narnii, což by ani tak nevadilo. Chápu autorovu inspiraci. Jenže spolu s ostatními věcmi (povahové vlastnosti hlavních postav, místy se trochu táhnoucí děj - pro mě nezajímavý a nudný...) mi to na celkovém dojmu dost ubralo. Jak jsem Quentina v prvním díle měla ráda, tak jsem ho tu nesnášela. Quentin je zkrátka... no, jak to napsat trochu diplomaticky... podivín, neuvěřitelně depresivní postava neustále něco hledající a se vším v podstatě nespokojená. Asi budu nejspíš za potvoru, ale na konci jsem si řekla: "Patří ti to!" Ale jo, dobře, přiznávám - na pokračování se celkem těším.

09.03.2018 3 z 5

Neviditelná knihovna Neviditelná knihovna Genevieve Cogman

Námět byl velmi zajímavý, i když vzhledem ke spoustě filmů a seriálů na toto téma to nebylo zas až tak úplně originální. Nicméně se mi kniha opravdu líbila, převážně díky stylu, jakým je psaná. Je svižný, lehce se čte a poměrně snadno místy vtáhne do napínavého děje. Srovnání s Harry Potterem je úplně mimo, na druhou stranu přirovnání k symbióze Doctora Who a Knihovníků je celkem trefné. Doctora Who (hlavně toho seriálového) mám vážně ráda a Knihovníky snesu, takže už jen díky tomu mi nedělalo potíž se v ději orientovat a živě si ho představit i s tím spojením 19. století a aligátorů-kyborgů. Čtenář zkrátka musí být na toto téma naladěn, aby příběh nenudil. A to já byla. Pár věcí mi tam přesto vadilo, proto nedávám plný počet, ovšem na pokračování se velmi těším!

04.02.2018 4 z 5

Mágové Mágové Lev Grossman

Nejdříve jsem viděla seriál, takže jsem věděla, co od knihy očekávat a musím říct, že mne ze začátku velmi mile překvapila. První část, tedy Quentinovo studium v Brakebills, jsem přečetla doslova jedním dechem. Opravdu moc mě bavila. Pak se to ale nějak zvrtlo. Z Quentina se stal sebestředný unuděný fracek, který si nevážil toho, co získal. Byl mi neuvěřitelně protivný a celkově mi to zkazilo dojem z celého příběhu. Jakmile se příběh stočil do Filorie, to už bylo do očí bijící spojení Narnie a podsvětí Harryho Pottera. Ale ještě pořád jsem si říkala proč ne, však o tom jsem věděla... Jenže čím dál víc se autorovi dařilo mne štvát. Z docela zajímavé knihy se stalo něco bizarního. Nevím, jestli si přečtu i pokračování. Pokud se někomu kniha líbila, doporučuji i seriál. Ten se celkem věrohodně předloze věnuje, ačkoliv je plný spoilerů na druhý díl.

03.01.2018 4 z 5

Návrat Kouzelnice Návrat Kouzelnice Chris Colfer

Musím říct, že po přečtení prvního dílu, který mne v mnoha ohledech hodně zklamal, jsem se k přečtení druhého musela dlouho nutit. Nakonec jsem zvědavosti podlehla a dobře jsem udělala. Druhý díl je rozhodně mnohem lepší než první. Místy mi bohužel stále připomínal slohovou práci žáka střední školy, protože některé pasáže byly tak mechanické a příliš dětinské, naproti myšlence a svižnosti příběhu. Ale už rozhodně nebyl tak plytký jako první díl. Dějová linie je naprosto skvěle promyšlena, všechno do sebe zapadá. Autor měl výborný nápad a nakolik o jeho spisovatelských kvalitách pochybuji, zvládl to vážně dobře. Teď už se k třetímu dílu nebudu muset nutit, teď se na něj těším!

19.09.2017 5 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Kniha mi přišla už docela zbytečná. Takové natahování a oživování prvního dílu bestsellerové série. Bylo sice zajímavé číst příběh také z druhé strany, ale nic nového to nepřineslo. Skalním fanouškům bych ji však určitě doporučila.

17.09.2017 3 z 5

Démon stínů Démon stínů Lenka Dostálová

Přikláněla bych se k 3,5 hvězdičkám. Nenadchla, neurazila... Konec byl velmi předvídatelný. Občas mne do očí praštilo opakování se slov, nebo popis dívek jako "hnědovlásky" - stále dokola, to mi v jistou chvíli lezlo na nervy :-) Ovšem druhý díl si přečtu ráda, už jen ze zvědavosti. Na autorčině stylu psaní je něco přitažlivého a zajímá mne, jestli využije potenciál naznačené další dějové linie.

03.09.2017 3 z 5